طراحی نما با هوش مصنوعی

طراحی نمای ساختمان با هوش مصنوعی

با ورود هوش مصنوعی بسیاری از فعالان معماری با خود گفتند که آیا هوش مصنوعی می‌تواند بر این صنعت نیز اثر بگذارد؟

امروزه با گذشت یک بازه زمانی از روی کار آمدن هوش مصنوعی می‌توان گفت این ابزار دنیای معماری را متحول کرده است. به کمک هوش مصنوعی معماران می‌توانند وظایف خاص را بصورت خودکار انجام دهند و به این ترتیب انجام پروژه‌ها سریع‌تر و دقیق‌تر شود. در ادامه به طراحی نمای ساختمان با هوش مصنوعی می‌پردازیم و در نهایت چندین سایت برای طراحی نما با هوش مصنوعی را بیان می‌کنیم، پس تا انتها با سپنتا همراه باشید.

هوش مصنوعی در طراحی نما و معماری چه کاربردی دارد؟

زمانی که حرف معماری و طراحی باشد، هوش مصنوعی به عنوان یک ابزار تحقیقی می‌تواند پروژه‌های ساختمانی را به سرعت تجزیه و تحلیل کند و برای پیچیده‌ترین مشکلات پاسخ‌هایی ارائه دهد.
هوش مصنوعی بر پایه استفاده از الگوریتم‌های هوشمند و تکرارشونده و تکنیک‌ها و روش‌های پیشرفته است. به همین خاطر در زمان بسیار کوتاهی، حجم عظیمی از داده‌ها توسط نرم‌افزار پردازش می‌شود. جالب است بدانید که در هر چرخه پردازش داده‌ها، هوش مصنوعی عملکرد سیستم را بررسی کرده و اندازه‌گیری می‌کند و در نهایت موجب توسعه بخشیدن مهارت‌های اضافی می‌شود.

بطور کلی مهم‌ترین این کاربردها عبارتند از:

ایجاد خلاقیت بیش‌تر و طراحی‌های منحصر به فرد

همانطور که می‌دانید در طراحی‌های معماری علاوه بر دقت در اصول، خلاقیت مهم‌ترین جزء است. لازم به ذکر است که در بسیاری از طراحی‌ها این فضا به دلیل نبود خلاقیت از بین می‌رود و بخش‌های مختلف دیگر فضای کاربری ایجاد نمی‌کنند.

هوش مصنوعی بر اساس تجربه به شما طراحی‌های کاربردی، دقیق، خلاق و منحصربه‌ فردی ارائه می‌دهد. البته هوش مصنوعی چندین طراحی نیز در اختیار شما قرار می‌دهد تا بتوانید در نهایت بهترین و خلاقانه‌ ترین طرح را انتخاب نمایید.

بررسی امکان محبوب بودن طراحی‌های یک پروژه

امروزه بسیاری از پروژه‌ها محبوبیت بسیار بالایی نزد مردم دارند. به کمک هوش مصنوعی شما می‌توانید ویژگی‌های این پروژه‌ها را بطور کامل استخراج کنید و با طراحی‌های خود مقایسه کنید.
به کمک این کاربرد هوش مصنوعی شما می‌توانید ساختمان‌ها را بر اساس سلیقه‌ی اکثریت مردم بسازید و طرح‌های خود را روز به روز بهتر کنید.

تبدیل سریع نقشه دستی به یک فضای سه بعدی

همانطور که می‌دانید در بسیاری از موارد معماران طرح‌ها را بصورت دستی می‌کشند و برای تبدیل آن به یک طرح کامپیوتری و سه بعدی زمان جداگانه صرف می‌کنند. هوش مصنوعی نقشه‌های دستی را دریافت کرده و در نهایت آن‌ها را به یک طرح کامپیوتری و حتی سه بعدی تبدیل می‌کند و به این ترتیب سرعت ایجاد طرح‌های جدید توسط معماران را افزایش می‌دهد. طراحان به کمک هوش مصنوعی می‌توانند طرح‌های مختلف را نیز به سادگی امتحان کنند.

تست کردن همگون بودن طراحی نما در ساختمان پیش از ساخته شدن

همانطور که می‌دانید در شهرسازی، منظم بودن و همگون بودن نماهای ساختمان‌ها اهمیت بسیاری دارد. نمای بسیاری از ساختمان‌ها بدون توجه به نمای آپارتمان‌های مجاور ساخته می‌شود و زیبایی جلوه شهری را تحت تاثیر قرار می‌دهد. به کمک هوش مصنوعی شما می‌توانید نمای نهایی ساختمان را کنار دیگر آپارتمان‌ها مشاهده کنید و به این ترتیب همگون بودن آن را بررسی نمایید.

ایجاد طرح‌های مختلف و امکان اصلاح و انتخاب آن‌ها

همانطور که گفتیم یکی از مهم‌ترین و اصلی‌ترین کاربردهای هوش مصنوعی در معماری، ایجاد طرح‌های مختلف و متنوع است. به کمک هوش مصنوعی می‌توانید طرح‌های مختلف ایجاد نمایید و آن‌ها را اصلاح کنید. البته شما می‌توانید چندین طرح را نیز به سادگی در کنار هم قرار دهید و با توجه به نقاط ضعف و قوت آن‌ها بهترین طرح را انتخاب کنید.

کمک به معماری پارامتریک

معماری پارامتریک جهت ساده سازی از مدل‌ها و الگوریتم‌ها بهره می‌گیرد. هوش مصنوعی در ساخت این مدل‌ها و الگوریتم‌ها بسیار کارآمد است و در برخی موارد مدل‌های منحصربه‌فرد ایجاد می‌کند. خوب است بدانید که امروزه بسیاری از نرم‌افزارهای معماری پارامتریک از هوش مصنوعی کمک می‌گیرند.

ایجاد BIM توسط هوش مصنوعی با سرعت و دقت بالا

مدلسازی اطلاعات ساختمان یا BIM یکی از موارد بسیار کاربردی در زمان بهره‌برداری ساختمان است. با این مدل‌های سه بعدی شما می‌توانید ساختمان را بسیار بهتر نگهداری کنید. هوش مصنوعی این نوع مدلسازی را در زمان بسیار کوتاهی به شما ارائه می‌دهد.

هوش مصنوعی در طراحی نما و معماری

طراحی داخلی با هوش مصنوعی

از دیگر کاربردهای هوش مصنوعی در معماری می‌توان به طراحی داخلی اشاره کرد که به خلاقیت و دانش بسیار بالایی نیاز دارد. هوش مصنوعی با توجه به سبک موردنظر شما و امکانات و بودجه، گزینه‌های مختلفی ارائه می‌دهد.

قرار دادن تمام تجهیزات در خانه بصورت واقعیت افزوده

یکی از کارهای جذاب در طراحی دکوراسیون داخلی یک خانه، قرار دادن وسایل بصورت واقعیت افزوده در خانه است. برای مثال شما می‌توانید یک مبلمان را با ابعاد واقعی در خانه خود شبیه‌سازی کنید و هم‌خوانی آن با دیگر اجزا خانه را بررسی نمایید. شما می‌توانید چندین جزء را بصورت همزمان و واقعیت افزوده به خانه خود اضافه کنید تا خرید بهتر و مطمئن‌تری داشته باشید.
امروزه قابلیت قرار دادن تجهیزات در خانه توسط بسیاری از تولیدکنندگان لوازم خانگی اجرایی شده است و شما می‌توانید لوازم این برند را در خانه خود شبیه‌سازی کنید. یکی از معروف‌ترین و آشناترین این برندها، برند IKEA است و شما می‌تواند با اپلیکیشن IKEA Place به سادگی این امر را انجام دهید.

نحوه استفاده از هوش مصنوعی در طراحی نمای ساختمان

همانطور که می‌دانید اولین قدم در طراحی نمای ساختمان، رسیدن به یک ایده است. شما به ایده‌ای نیاز دارید که با ماهیت ساختمان همخوانی داشته باشد. البته این ایده باید کارفرما را نیز قانع کند. هوش مصنوعی در ارائه ایده‌های مناسب استاد است. برای مثال فرض کنید کارفرما یک کافه می‌خواهد که نمای آن ترکیبی از نمای آجری، نمای کرتین وال و المان‌های ایرانی باشد، این ترکیب از نظر بسیاری از افراد کاملا بی ربط است. اما هوش مصنوعی در کوتاه‌ترین زمان ممکن چنین طرحی در اختیار شما قرار می‌دهد. هوش مصنوعی در دیگر مراحل طراحی نمای ساختمان نظیر: پیاده‌سازی طرح و ایده، اجرای طرح و… نیز به شما کمک شایانی می‌کند.

معرفی سایت یا ابزار طراحی نما با هوش مصنوعی

در حال حاضر ابزارهای مختلفی در حوزه طراحی نما با هوش مصنوعی فعالیت دارند. بسیاری از این ابزارها در ابتدای کار خود قرار دارند و در بخش‌هایی ممکن است خطا داشته باشند، اما بطور کلی می‌توان گفت که ابزارهای بسیار مفیدی هستند.

معرفی 3 سایت رایگان برای طراحی نما

در ادامه به معرفی و بررسی 3 سایت یا اپلیکیشن می‌پردازیم که شما می‌توانید در زمینه طراحی نما بصورت رایگان از آن‌ها بهره گیرید.

سرویس Interior AI

شما به کمک این سرویس می‌توانید طراحی داخلی خانه خود را با هوش مصنوعی انجام دهید. برای استفاده از این سرویس تنها کافی است که یک تصویر از خانه خود ارسال کنید تا پس از چند ثانیه یک طراحی داخلی زیبا برای خانه خود دریافت نمایید.

سرویس Midjourney

این سرویس برای تبدیل متن به تصویر است. اما با توجه به کیفیت بسیار بالای آن در طراحی نمای ساختمان نیز بکار گرفته می‌شود و شما می‌توانید با توجه به سلیقه و چیزی که در نظر دارید، داده‌های خود را بصورت نوشتار تحویل دهید تا تصاویر باکیفیت دریافت نمایید.

نرم‌افزار PLANNER 5D

این نرم‌افزار در طراحی داخلی خانه بسیار قوی عمل می‌کند و شما می‌توانید طراحی‌ها را پیش از عملی شدن ببینید. در این سایت امکان دیدن طراحی خانه بصورت دوبعدی و سه بعدی نیز وجود دارد.
علاوه بر سرویس‌های ذکرشده می‌توان از سرویس‌های دیگر نیز جهت طراحی نمای ساختمان بهره گرفت.

 

ارتباط با هلدینگ سپنتا

برای ارتباط با هلدینگ سپنتا مجری پروژه های ساختمانی از طریق شماره تماس زیر و قسمت درخواست مشاوره اقدام کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Table of Contents