اجرای بازسازی حمام

اجرای بازسازی حمام

حمام به عنوان یکی از پرکاربردترین فضاهای خانه، نقشی حیاتی در حفظ بهداشت و آرامش ایفا می‌کند. اما با گذشت زمان، فرسودگی در تجهیزات و ظاهر حمام دید می شود، نیاز به بازسازی و نوسازی را به وجود می‌آورد. بازسازی حمام نه تنها زیبایی و کارایی این فضا را ارتقا می‌دهد، بلکه فرصتی برای ایجاد فضایی دلنشین و مطابق با سلیقه شما را فراهم می‌کند. در این مقاله، به بررسی گام‌های اصولی بازسازی حمام، از ایده‌های خلاقانه تا انتخاب مصالح مناسب و اجرای دقیق مراحل می‌پردازیم.

قبل از شروع پروژه بازسازی ساختمان و یا نوسازی هر قسمتی از خانه بهتر است یک برنامه مدون داشته‌ باشید. فکر کردن در مورد اهداف و آن‌چه که می‌خواهید ارتقا دهید، می‌تواند به مدیریت و سرعت بیشتر فرآیند کمک کند. یک برنامه صحیح تضمین می‌کند که در مسیر خود باقی خواهید ماند و تصویر اصلی را در ذهن‌تان حفظ خواهید کرد. ما در هلدینگ ساختمانی سپنتا تصمیم داریم تا با ارائه راهنمای گام به گام بازسازی حمام به شما کمک کنیم طراحی و تکمیل پروژه خود را سازماندهی کنید تا استرس کمتری در حین بازسازی حمام داشته‌باشید.

call to action

10 مرحله بازسازی حمام 

اگرچه بازسازی حمام (Bathroom renovation) نیاز به برنامه‌ریزی زیادی دارد اما یکی از محبوب‌ترین بازسازی‌های منازل محسوب می‌شود. اگر نمی‌دانید چگونه پروژه بازسازی حمام را شروع کنید به 10 مرحله زیر توجه داشته‌باشید:

1- یک بودجه معقول درنظر بگیرید

درنظر گرفتن بودجه مناسب یکی از اولین مراحل در بازسازی حمام است. بودجه شما محدوده امکانات جدیدتان را تعیین می‌کند، چون این پروژه تقریبا پرهزینه محسوب می‌شود. از آن‌جایی که حمام‌ها مستعد رطوبت هستند، باید از مواد و لوازم مناسب با محیط‌های مرطوب در بازسازی آن‌ها استفاده شود. همچنین باید هزینه طراحی، نیروی کار و سایر هزینه‌های جانبی را نیز درنظربگیرید. در این بازسازی حمام ممکن است به تخصص‌های مختلفی مانند لوله‌کشی، برق‌کاری، نصب کاشی یا حتی نجاری نیاز داشته‌باشید. این بدان معنی است که پروژه شما ممکن است بیشتر از یک بازسازی ساده طول بکشد.

2- روش تخریب در بازسازی حمام

برای به‌روزرسانی حمام خود، باید قسمت‌های زیادی از حمام قدیمی را خراب کنید که معمولا به سرعت انجام می‌شود، اما مقدار قابل توجهی خاک و سر و صدا ایجاد می‌کند. بهتر از قبل برای این ها برنامه ریزی داشته بشید.

3- محصولات مورد نیاز را از قبل سفارش دهید

قطعا شما نمی‌خواهید در پروژه بازسازی حمام تاخیر داشته‌باشید. گاهی اوقات هنگام سفارش محصولات و مواد ممکن است فروشنده‌ها موجودی نداشته‌باشند. برای جلوگیری از مواجه شدن با این شرایط محصولات موردنیاز خود راقبل از شروع باسازی سفارش دهید.

4- کفپوش و دیوارپوش مناسب حمام را انتخاب کنید

 

فضای حمام مستعد رطوبت است، بنابراین مواد یا لوازمی که استفاده می‌کنید باید برای فضای پر از بخار و گاهی داغ حمام مناسب باشند. برای کفپوش حمام، کاشی سرامیک یکی از بهترین گزینه‌ها است که در اشکال، اندازه‌ها و رنگ‌های مختلف وجود دارد و بسیار بادوام است.

کف پوش مناسب حمام
کف پوش مناسب حمام

5- خودتان را برای موارد پیش‌بینی نشده آماده کنید

از آن‌جایی که فرآیند بازسازی حمام ممکن است پیچیده باشد، بهتر است قبل از شروع پروژه برنامه‌ریزی داشته‌باشید. به خاطر داشته‌باشید که ممکن است برخی از مسائل غیرمنتظره در این مسیر پیش بیاید. ممکن است با شروع پروژه به مشکلات اساسی پی ببرید که نمی‌توانستید قبل از شروع پروژه پیش‌بینی کنید. یکی از کارهایی که می‌توانید انجام دهید این است که از پیمانکار یا یک مهندس ساختمان بخواهید با ارزیابی فضا مشکلات پنهان را تشخیص دهد. ما در هلدینگ ساختمانی سپنتا آماده هستیم تا برای انواع پروژه‌های بازسازی حمام به مراجعان گرامی مشاوره دهیم.

6- از تغییرات هنگام اجرا اجتناب کنید

سعی کنید پس از شروع پروژه، از ایجاد تغییرات در طراحی یا سایر جنبه‌های حمام که باعث افزایش هزینه می‌شود، خودداری کنید. بنابراین، مهم است که قبل از شروع پروژه برای تصمیم‌گیری در مورد آن‌چه می‌خواهید، زمان کافی صرف کنید.

7- یک حمام امن بسازید

با توجه به این‌که حمام‌ها محل رطوبت و بخار هستند، احتمال لغزش و سقوط در آن‌ها زیاد است که ممکن است به‌خصوص هنگام بیرون آمدن از حمام یا وان رخ دهد. برای افزایش ایمنی در حمام، میله‌های دستگیره را در نزدیکی وان یا در حمام نصب کنید.

8- شناسایی فضای مناسب برای گسترش حمام

اکثر حمام‌ها می‌توانند از فضای ذخیره‌سازی بیشتری استفاده کنند به‌خصوص اگر حمام با افراد متعددی مثلا افراد خانواده مشترک باشد. از طراح خود بخواهید چند ایده برای بازسازی حمام که فضای بیشتری را برای حمام جدید درنظربگیرد، ارائه دهد.

9- بهبود نور حمام

نور خوب در حمام، فضا را روشن‌تر نشان می‌دهد و به آن گرما و انرژی می‌بخشد. دلیل دیگر برای در نظر گرفتن نور بیشتر در حمام این است که حمام را ایمن‌تر می‌کند. در یک حمام با نور ضعیف احتمال لیز خوردن افزایش می‌یابد.

10- سیستم تهویه را ارتقا دهید

حمام به یک سیستم تهویه بسیار موثر نیاز دارد. نصب تهویه بهترین راه برای دفع هوای مرطوب، جلوگیری از تراکم بخار آب و فیلتر کردن بوهای نامطبوع است. بخار بیش از حد، همان چیزی است که کف حمام را لغزنده می‌کند و احتمال آسیب در حمام را افزایش می‌دهد. یک سیستم تهویه خوب همچنین از کپک‌زدگی حمام جلوگیری ‌می‌کند و باعث می‌شود حوله‌ها و وسایل حمام سریع‌تر خشک شوند.

مطالعه بیشتر: نقشه برداری ساختمان در تهران

هنگام بازسازی حمام به چه نکاتی باید توجه کنم؟

نکات-بازسازی-حمام

بازسازی انواع حمام از نظر پیچیدگی متفاوت است و از یک تجدیدنظر ساده تا یک بازسازی کامل را دربرمی‌گیرد. مهم نیست که پروژه شما چقدر گسترده است چون نکاتی وجود دارد که می‌توانید انجام دهید تا مطمئن شوید پروژه شما موفق خواهد بود.

ایده‌ها را گردآوری کنید

اولین قدم این است که تصمیم بگیرید می‌خواهید حمام شما پس از اتمام پروژه چگونه به نظر برسد. اینترنت و رسانه‌های اجتماعی پر ایده‌های فوق‌العاده برای بازسازی حمام هستند که می‌توانید از آن‌ها الهام بگیرید. شما می‌توانید رنگ‌ها و طرح‌های مختلف را انتخاب کنید و ببینید که لازم است چه تغییراتی در آن‌ها به‌وجود آورید تا حمام منحصربه‌فرد خودتان را داشته‌باشید. برخی از اقلام، مانند شیرها و وسایل حمام را احتمالا لازم است شخصا از نزدیک ببینید و آزمایش کنید.

تصمیم بگیرید که چه چیزی باید تغییر کند

باید محدوده پروژه خود را تعیین کنید. آیا می‌خواهید حمام را تخریب و از نو شروع به ساختن ‌کنید یا فقط چند وسیله و کاشی‌ها را عوض ‌کنید؟ مقدار کاری که تصمیم می‌گیرید انجام دهید، بر بودجه پروژه شما و همچنین مدت زمان تکمیل آن تاثیر می‌گذارد. در ادامه فهرستی از مواردی که ممکن است بخواهید در طول پروژه خود تغییر دهید را بیان خواهیم کرد:

 • سر دوش
 • پرده حمام
 • قفسه لوازم حمام
 • سرویس بهداشتی
 • وسایل نورپردازی
 • قفسه دارو
 • شیر وان و دوش
 • آینه
 • کاشی‌کاری دیوار و کف
 • درها و پنجره‌ها
 • جادستمال توالت و حوله
 • تهویه (فن)
 • گرمایش و تهویه مطبوع

تصمیم بگیرید که چه کسی قرار است حمام را بازسازی کند

اگر خانواده، دوستان یا خود شما از مهارت‌های ساخت و ساز برخوردارید، ممکن است تصمیم بگیرید که بازسازی را از طریق خودتان یا دوستان‌تان انجام دهید. شاید این روش هزینه کمتری داشته‌باشد، اما با توجه به این‌که نیاز به دانش تخصصی دارد، می‌تواند درصورت بروز خطا به خانه یا خود شما آسیب جدی وارد کند. برخی از کارهای مربوط به بازسازی حمام، مانند لوله‌کشی، برق‌کاری و نصب تهویه مطبوع بهتر است به متخصص واگذار شود. کارشناسان ما در هلدینگ ساختمانی سپنتا سابقه درخشان، دانش روز، تجربه حرفه‌ای و همچنین ابزارهای مناسب برای این کار را دارند.

هزینه بازسازی حمام

رایج‌ترین عواملی که می‌تواند تا حد زیادی بر هزینه بازسازی حمام تأثیر بگذارد، شامل موارد زیر هستند که باید در زمان برنامه‌ریزی برای بازسازی حمام به آن‌ها توجه کنید:

 • کمدها
 • لوله‌کشی
 • کف‌پوش و دیوارپوش
 • چیدمان
 • امکانات رفاهی و دکوراسیون

بازسازی حمام چقدر طول می‌کشد؟

بازسازی سرویس حمام معمولا بین 13 تا 25 روز (به‌طور متوسط) طول می‌کشد اما این روزها ممکن است تداخلاتی در آن‌ها به وجود بیاید.

بازسازی حمام با سرویس بهداشتی ایرانی
بازسازی حمام با سرویس بهداشتی ایرانی

چطور می‌توانم بازسازی حمام با سرویس بهداشتی ایرانی را انجام دهم؟

 

اول از همه، مهم است که قبل از شروع به بازسازی حمام، سطح کف و دیوارهای حمام را به دقت اندازه‌گیری کنید. توصیه ما این است که حداقل 10 درصد بیشتر از آن‌چه فکر می‌کنید برای پوشش کامل نیاز دارید، کاشی سفارش دهید. اندازه‌گیری، همچنین به شما کمک می‌کند تا میزان ملات، دوغاب و … را تعیین کنید. در مرحله بعد باید جای دقیق سرویس بهداشتی و اندازه‌های آن را محاسبه کنید.

احتمالاً خسته‌کننده‌ترین بخش پروژه حذف کاشی‌های قدیمی است. در این مرحله تنها چیزی که نیاز دارید چکش و یک چاقوی بتونه‌ای است. مراقب باشید که در حین حرکت، دیوار خشک یا کف را حفر نکنید و این روند را تا زمانی که تمام کاشی‌ها برداشته شوند، ادامه دهید. قبل از این‌که کاشی‌ها و سرویس بهداشتی ایرانی زیبای جدید را اضافه کنید، باید تمام سطوح را صاف کنید! اطمینان حاصل کنید که حتی یک تکه کوچک ملات باقی نمانده باشد.

حالا به یک بستر مخصوص (لایه پایه) نیاز دارید که به آن تخته سیمانی یا تخته پشتی نیز می‌گویند. از آن‌جایی که حمام‌ها مناطقی مرطوب هستند، این بستر سطحی محکم و خشک ایجاد می‌کند که از کاشی‌ها در برابر رطوبت و ترک محافظت خواهد کرد. جا انداختن سرویس بهداشتی و نصب آن کمی تخصصی‌تر است. تراز کردن کاشی‌ها و تعیین چیدمان آن‌ها در کف و نزدیک سرویس بهداشتی به شما کمک می‌کند تا قبل از ریختن ملات یا استفاده از چسب کاشی، تنظیمات لازم را انجام دهید.

اکنون باید نیمی از دیوار را با مخلوط ملات بپوشانید و آن را با ماله شیاردار پهن کنید. این فرآیند برای کف حمام نیز مشابه است. بهتر است از یک اسفنج برای حذف هرگونه دوغاب اضافی استفاده کنید. سپس به مدت 24 ساعت به دوغاب اجازه استراحت بدهید و در این مدت از دوش استفاده نکنید.

call to action

سخن پایانی؛ بازسازی حمام

بازسازی حمام، تجربه‌ای هیجان‌انگیز برای بالا بردن زیبایی، کارایی و سلامتی این فضای مهم در خانه شما است. با برنامه‌ریزی دقیق، انتخاب مصالح و تجهیزات مناسب، و اجرای اصولی مراحل، می‌توانید به حمام رویایی خود دست پیدا کنید.

ارتباط با هلدینگ سپنتا

برای ارتباط با هلدینگ سپنتا مجری پروژه های ساختمانی از طریق شماره تماس زیر و قسمت درخواست مشاوره اقدام کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Table of Contents