نظارت انتخابی

نظارت انتخابی

نظارت انتخابی در پروژه های ساخت و ساز و عمرانی به این معنا میباشد که شما به عنوان صاحب ملک می‌توانید مهندس ناظر و شرکت ناظر پروژه را شخصا و بدون هیج واسطه ای انتخاب کرده و فرآیند ساختمان سازی خود را زیر نظر و نظارت شرکت انتخابی خود پیش ببرید، اما این انتخاب منوط به شرایطی خاص است که هلدینگ ساختمانی سپنتا در این مقاله به طور کامل شما را با آن آشنا خواهد کرد.

کار نظارت انتخابی چیست؟

مهندس ناظر ساختمان وظیفه طراحی و نظارت ساختمان و اجرای کل پروژه ساخت و ساز را برعهده دارد، تا چندی پیش مهندس ناظر ساختمان توسط سازمان نظام مهندس انتخاب و مالکین معرفی میگردید، اما تحقیقات در چند سال اخیر نشان داده که عمر مفید ساختمان‌ها در ایران حدود ۲۵ تا ۳۰ سال است، در حالی که این رقم در کشورهای توسعه‌ یافته جهان به بالای ۱۰۰ سال میرسد و خیلی از مردم و حتی انبوه سازان دلیل این مشکل را انتخاب اجباری ناظر ساختمان توسط سازمان نظام مهندس میدانستند.

به همین منظور وزیر سابق راه و شهرسازی در اصلاحاتی که اواخر سال ۱۳۹۶ کلید زد خطاب به نظام مهندسی بخشنامه‌هایی را صادر کرد که یکی از آنها منع برداشت پنج درصد از حقوق مهندسان بود؛ در این میان سازمان نظام مهندسی از مهم‌ترین منبع درآمدی خود محروم شد.

برای اطلاعات بیشتر با کارشناسان ما تماس حاصل فرمایید

call to action

 

نظارت انتخابی در صنعت ساخت و ساز به معنای انجام بازرسی‌ها و بررسی‌های مستمر و دوره‌ای در طول فرآیند ساخت و ساز است. در این روش، ناظران یا بازرسان مستقل به طور دوره‌ای و در بازه‌های زمانی مشخص به پروژه‌های ساخت و ساز مراجعه می‌کنند و کنترل‌ها، بررسی‌ها و آزمون‌های مورد نیاز را انجام می‌دهند.

هدف اصلی از نظارت انتخابی، اطمینان حاصل کردن از کیفیت و ایمنی ساختمان‌ها و تجهیزات ساخت و ساز است. با انجام بازرسی‌های مستمر و دوره‌ای، می‌توان مشکلات و نقاط ضعف در فرآیند ساخت و ساز را شناسایی کرده و در زمان مناسب برای رفع آن‌ها اقدام کرد. این کار باعث کاهش خطرات احتمالی، کاهش هزینه‌های اصلاحی و بهبود کیفیت نهایی پروژه می‌شود.

نظارت انتخابی می‌تواند شامل بررسی‌هایی مانند کنترل کیفیت مصالح، کارایی سیستم‌ها و تجهیزات، رعایت مقررات و استانداردها، بررسی ساختارها و تست‌های آزمایشگاهی باشد. همچنین، در برخی موارد ممکن است ناظران برای بررسی مراحل مختلف ساخت، نمونه‌برداری از مواد و تست‌های غیرمخرب نیز انجام دهند.

نظارت انتخابی در ساخت و ساز می‌تواند توسط دولت، سازمان‌های مربوطه یا شرکت‌های خصوصی انجام شود. همچنین، معمولاً در قراردادهای ساخت و ساز بزرگ، نظارت انتخابی به عنوان یک شرط ضروری در نظر گرفته می‌شود تا اطمینان حاصل شود که فرآیند ساخت و ساز به درستی صورت می‌گیرد و پروژه با کیفیت و استاندارد تحویل داده می‌شود.

انتخاب پروژه نظارت

اگر به این پروسه منطقی نگاه کنیم، به این نتیجه خواهیم خواهیم رسید: همان طور که هر فردی برای حفظ سلامت و بهبودی حق انتخاب بهترین و معتمد ترین پزشک مورد نظر خود را دارد، برای انجام و پیش برد پروژه های ساخت و ساز نیز وجود چنین شرایطی لازم است، مهندس ناظر ساختمان نقش بسیار مهم و پررنگی در حفظ سلامت پروژه ساخت و ساز و همچنین احداث ساختمان های ایمن دارد، از این رو انتخاب آن باید آزادانه توسط مالکین صورت پذیرد.

انتخاب پروژه نظارت

نکته: با اینکه انتخاب نظارت پروزه ها باید برعهده مالکین باشد، اما به عنوان یک مالک حتما به سوابق شرکت نظارت انتخابی خود و مجوزهایی که برای کار از سازمان نظام مهندس دریافت کرده است، دقت کنید.

خدمات نظارت انتخابی

تا این بخش از مقاله با اهمیت کار ناظر و انتخابی بودن نظارت پروژه آشنا شدیم، حال میخواهیم شما را با خدماتی که شرکت های نظارت انتخابی و ناظر ساختمان در حین پروژه عمرانی انجام میدهند، بیشتر آشنا کنیم، نظارت انتخابی توسط ناظر بر روی ساختمان انجام می گیرد و به عبارتی ناظر ساختمان کارمند صاحب ملک است زیرا صاحب ملک ناظر را برای نظارت انتخابی شخصا انتخاب می کند.

خدمات نظارت انتخابی

طبق قانون های جدیدی که در کشور ما بوجود آمده تمام فرآیند اجرای ساختمان  باید تحت نظر مهندس ناظر و دارای نظارت انتخابی باشد، البته این نکته  را به خاطر داشته باشید که شاید برخی از ساختمان ها نظارت انتخابی نداشته باشند ولی نداشتن نظارت انتخابی توسط ناظر می تواند مشکلاتی را در ادامه کار برایشان به همراه داشته باشد.

نکته: بنابراین برای تمامی پروژه های کوچک و بزرگ ساخت و ساز، خدمات نظارت انتخابی باید انجام گیرد، شرکت نظارت انتخابی و مهندس ناظر در ارتباط با تمامی پرسنل پیمان کار و شهرداری و مالک است و وظیفه سنگین راضی نگه داشتن همه آنها را برعهده دارد.

ارجاع کار نظارت  در متراژ کمتر از 3500 متر

با اینکه تلاش های بسیار زیادی جهت انتخابی بودن نظارت پروژه ها صورت گرفته، با این حال فقط مالکین ساخت و ساز هایی میتوانند ناظر خود را شخصا انتخاب کنند که متراژ پروژه ساخت و ساز آنها بالای 3500 متر باشد و ساخت و ساز هایی با کمتر از این متراژ همانند گذشته باید روندی که سازمان نظام مهندسی برای آنها مشخص کرده است را طی کنند.

  • متراژ حداقل برای ناظران انتخابی 3500 متر مربع می باشد.
  • در صورت قرارگیری پرونده در گروه بالای 5000متر مربع یا بالای 10 سقف، صرفاً شرکتهای دارای صلاحیت 4 گرایش مجاز به نظارت پرونده می باشد.
  • مالکان می بایست تمامی 4 گرایش پرونده را تواماً به سازمان معرفی نمایند.
  • شرکت های تک گرایش تا سه گرایش مجاز به دریافت نظارت انتخابی پرونده ها با متراژ 3500 تا 5000 متر مربع می باشند.

شرکت های چهار گرایش مجاز به نظارت انتخابی پرونده ها با متراژ های ذیل می باشند:

  • 3500 تا 5000 متر مربع (هر چهار گرایش به یک شرکت)
  • 5000 تا 10000 متر مربع (هر چهار گرایش به یک شرکت)
  • 10000 تا 30000 متر مربع (گرایش سازه و برق به یک شرکت/گرایش معماری و مکانیک به یک شرکت)
  • بالای 30000 متر مربع ( هر گرایش به یک شرکت)

 معاونت خدمات مهندسی سازمان نظام مهندسی تهران، برحسب وظیفه سازمانی خود همچنان با همان سبک و سیاق سابق بصورت سامانه ای و از طریق نرم افزار توزیع در صف ارجاع کار، ظرفیت های اشتغال را به مهندسان حقیقی در پروژه های زیر 3500 متر واگذار می کند.

فرم شیوه نامه ارجاع نظارت

برگه نظارت

برگه نظارت با برگه سبز نظارت ، از جمله تاییده هایی است که باید توسط مهندس ناظر ساختمان در حین و پایان کار از شهرداری و سازمان نظام مهندسی گرفته شود،  دریافت برگه پایان کار مستلزم داشتن مهندس ناظر برای ساختمان و دارا بودن برگه نظارت ساختمان و نظارت شهرداری می باشد. بنابراین برای تهیه پایان کار شهرداری شما موظف به ارائه برگه تعهد نظارت، برگه سبز نظارت، برگه نظارت معماری یا برگه نظارت سازه ، برگه نظارت تاسیسات و دیگر برگه های نظارت مهندسی می باشید.

 

برگ سبز نظارت

 برگه نظارت انتخابی در ساخت و ساز شامل اطلاعات زیر است:

1. اطلاعات پروژه
– نام پروژه
– مکان پروژه
– تاریخ شروع و پایان پروژه
– شرکت سازنده

2. اطلاعات ناظر
– نام و نام خانوادگی
– شرکت یا سازمان ناظر
– مدرک تحصیلی و تخصص مرتبط
– شماره تماس و ایمیل

3. بخش‌های مورد نظارت
– بخش‌های مختلف پروژه که نیاز به نظارت دارند، مانند بنایی، برق، مکانیک و غیره.

4. زمانبندی نظارت
– تاریخ‌ها و زمان‌های مشخصی که ناظر برای انجام بازرسی‌ها و بررسی‌ها مراجعه می‌کند.

5. نوع بازرسی و بررسی
– جزئیاتی در مورد کنترل‌ها، بررسی‌ها و آزمون‌های مورد نیاز که ناظر انجام می‌دهد.

6. گزارش نظارت
– جزئیات نتایج بازرسی‌ها و بررسی‌ها، اشکالات یا مسائلی که شناسایی شده‌اند، توصیه‌ها برای رفع مشکلات و بهبود کیفیت.

7. امضا و تایید
– امضای ناظر و مسئول پروژه برای تایید صحت گزارش نظارت.

برگه نظارت انتخابی ممکن است به صورت استاندارد توسط سازمان‌های مربوطه تهیه شود و ممکن است بر اساس الزامات و مقررات محلی تفاوت‌هایی داشته باشد.

فرم نظارت انتخابی

در برگه تعهد نظارت و فرم نظارت انتخابی که توسط شرکت ساختمانی و یا مهندس ناظر به طور جداگانه نوشته و امضا میشود، مهندس ناظر موارد مشخصی را متعهد می شود که باید کار نظارت بر ساختمان را بر اساس این قوانین انجام دهد، از آن جا که استانداردهای ساختمان موارد مشخصی را شامل می شود که در قوانین و مقررات ملی ساختمان و مصوبه های وزارت مسکن و شهرسازی آمده است، مهندس ناظر متعهد می شود که بر اساس مصوبه های قانون شهرداری و مفاد نقشه مصوب شده کار نظارت به ساختمان را انجام دهد و چنانچه مجبور به ترک نظارت بر ساختمان شد گزارش دقیقی را از روند انجام کار تا کنون به سازمان نظام مهندسی ارائه نماید.

شرکت نظارت انتخابی

هلدینگ ساختمانی سپنتا در تهران به عنوان یکی از شرکت هایی که توسط مالکین به عنوان شرکت نظارت انتخابی مورد تایید است، شناخته میشود. هلدینگ سپنتا متشکل از 4 مجموعه بوده که هر کدام به تنهایی میتوانند ناظر دو پروژه ساخت و ساز انبوه باشند، از این رو چنانچه برای ساخت و ساز بالای 3500 متر خود در تهران و حومه به دنبال یک شرکت نظارت انتخابی خوب میگردید، میتوانید همین حالا با ما تماس گرفته و ضمن کسب اطلاعات بیشتر از خدمات مشاوره رایگان نیز استفاده کنید.

call to action

 

ارتباط با هلدینگ سپنتا

برای ارتباط با هلدینگ سپنتا مجری پروژه های ساختمانی از طریق شماره تماس زیر و قسمت درخواست مشاوره اقدام کنید.

3 پاسخ

  1. مالکیت یک فرد بر ساختمان یک مالکیت اعتباری است، ساختمان رو بعد از اتمام پروژه اغلب به فرد دیگری واگذار می کنند و افرادی به غیر از مالک در اون زندگی و رفت امد دارند، ناظر مستمر مسول دفاع از حقوق(جان و مال) مصرف کننده نهایی است و یک وظیفه حاکمیتی بعهده داره، انتخاب ناظر توسط مالک مثل انتخاب قاضی توسط متهم یاانتخاب کارشناس قضایی توسط متهم میمونه.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Table of Contents