طراحی دکوراسیون اتاق کودک دختر و پسر

طراحی-دکوراسیون-اتاق-کودک

بسیاری از ما احساسی را به یاد می آوریم که برای اولین بار درگیر دکوراسیون اتاق خواب خود شدیم. خواه کل اتاق باشد یا فقط انتخاب یک رنگ، در نهایت تبدیل به اتاق کوچک خودمان شد. اتاق کودک باید هم بازی و هم تخیل را تحریک کند، اما در عین حال جایی باشد که آنها بتوانند احساس امنیت کنند و باتری های کوچک خود را دوباره شارژ کنند. در ادامه ما 7 نکته طراحی دکوراسیون اتاق کودک را گردآوری کرده ایم که می توانید در زمان تزیین اتاق کودکتان به آنها توجه کنید.

ما مثال‌ها و نکات هوشمندانه‌ای را آورده‌ایم که نه تنها طراحی اتاق کودک به نتیجه ای جذاب ختم میشود، بلکه باعث دعوت و سرگرمی برای بازی می‌شود. در ادامه با ما در مقاله طراحی دکوراسیون اتاق کودک دختر و پسر همراه باشید.

یکی از خدماتی که در شرکت مهندسی معماری و هلدینگ ساختمانی سپنتا انجام میشود، طراحی دکوراسیون داخلی است، چنانچه ساکن تهران هستید و برای طراحی یا باز طراحی دکوراسیون داخلی منزل خود دنبال طراح میگردید، نیروی طراح، متخصص و خوش ذوق ما در کنار شماست، تا فضای سازه شما را به بهترین شیوه ممکن و با دکوری عالی و جذاب تغییر دهد، برای کسب اطلاعات بیشتر با ما در ارتباط باشید.

 

02166004175

مدل های دکوراسیون اتاق کودک

در طراحی دکوراسیون اتاق کودک بسته به کاربرد میتوانید از مدل های مختلفی استفاده کنید که در تصاویری از دکوراسیون اتاق کودک قرار گرفته است. این تصاویر شامل دکوراسیون اتاق کودک دختر و پسر، اتاق کودک دو نفره، طراحی اتاق کودک کوچک و 6 متری، طراحی اتاق کودک ساده و شیک و حتی طراحی دکوراسیون اتاق کودک دوقلو نیز می‌شود.

مدل-های-دکوراسیون-اتاق-کودک

مدل-دکوراسیون-اتاق-کودک

اتاق-کودک-رنگی

طراحی اتاق کودک پسر

در عکس های زیاد نمونه دکوراسیون های اتاق خواب کودک پسر ایرانی را مشاهده می‌کنید. البته که میتوان از این اتاق خواب ها برای دختر و پسر کودک و جوان نیز استفاده کنید.

هلدینگ سپنتا

هلدینگ سپنتا

دکوراسیون اتاق کودک دختر

در طراحی اتاق کودک دخترانه همیشه رنگ ها حرف اول را میزنند به خصوص که کودکان دختر روحیه بسیار لطیف تری دارند.

دکوراسیون-اتاق-کودک-دختر

طراحی دکوراسیون اتاق کودک دوقلو

برای دوقلوها طراحی اتاق کودک دو نفره نیاز است که هر دو کودک بتوانند از محیط اتاق خود نهایت استفاده را ببرند.

طراحی-دکوراسیون-اتاق-کودک-دوقلو

طراحی-دکوراسیون-اتاق-کودک-دوقلو

نکاتی برای طراحی دکوراسیون اتاق کودک

در ادامه نکاتی کلیدی برای طراحی دکوراسیون اتاق کودک (Children’s room decoration design) برای شما عزیزان آماده کردیم که می تواند در تصمیم گیری ها کمک بزرگی باشد.

1.ذخیره سازی

طراحی-دکوراسیون-اتاق-کودک-و-ذخیره-سازی

ما هنوز پدر و مادری را ندیده‌ایم که بگوید “در اتاق فرزندمان فضای ذخیره‌سازی زیادی وجود دارد”. بنابراین مطمئن شوید که در حال حاضر در مرحله برنامه ریزی، گزینه های ذخیره سازی مختلفی را هنگام تزئین اتاق کودک در نظر بگیرید. علاوه بر کمد لباس، می‌توانید صندوق، قفسه، قلاب، کیسه پارچه‌ای و جعبه‌های ذخیره‌سازی را نیز در نظر بگیرید. با مخلوط کردن فضای باز و بسته، می توان از اسباب بازی های بزرگتر به عنوان دکوراسیون قابل مشاهده استفاده کرد، در حالی که وسایل کوچک را می توان در یک جعبه زیبا پنهان کرد.

2. دیزاین اتاق کودک

دیزاین-اتاق-کودک

به جای استفاده از زیور آلات غیر ضروری در طراحی دکوراسیون اتاق کودک، می توانید از اسباب بازی ها استفاده کنید که جلوه اتاق را زیبا تر می کند. چرا تم رنگی اتاق را با آویزان کردن یک گیتار کودک به دیوار با رنگ جیغ برجسته نکنید؟ 

رنگ در دکوراسیون اتاق کودک؛ بهتر است از چه رنگی برای اتاق خواب کودکان استفاده کنیم؟

رنگ-در-دکوراسیون-اتاق-کودک

رنگ‌ها، هم می‌توانند بازی را تشویق کنند و هم حس آرامش‌بخشی را ایجاد کنند. به فرزندتان اجازه دهید یکی از رنگ های مورد علاقه خود را انتخاب کند و آن را در اتاق خود بگنجاند تا واقعاً احساس کند که جای خودش در خانه است. با این حال، این به معنای رنگ آمیزی تمام دیوارها به رنگ نئون-نارنجی نیست، اگر رنگ مورد علاقه آنها در آن لحظه باشد بهتر است از تصمیم آنان صرف نظر کنید. اگر می‌خواهید یک قانون ساده در مورد نحوه تزئین اتاق کودکتان داشته باشید، از فرمول رنگ‌آمیزی «60-30-10» استفاده کنید:

اتاق-رنگی-کودک

 

 • 60% درصد اتاق باید از رنگ پایه تشکیل شده باشد. این رنگی است که در بزرگترین سطوح مانند کف، دیوار یا مبلمان استفاده می شود.
 • 30% باید به رنگ مکملی باشد که مثلاً می‌توانید روی فرش، پرده، روتختی، چراغ‌ها و انباری داشته باشید.
 • 10%می تواند رنگ تزئینی باشد. در اینجا می توانید برای مثال رنگ مورد علاقه فرزندتان را در ترکیب قرار دهید و از آن برای مثال برای بالش، نقاشی یا اسباب بازی استفاده کنید. این امر باعث می شود که تغییر همه چیز با رشد فرزندتان آسان شود و شما می خواهید سبک جدیدی را به اتاق بیاورید. پیشنهاد دیگر این است که پنج رنگ را انتخاب کنید که فرزندتان بتواند از بین آنها انتخاب کند.

3.مبلمان کودک

مبلمان-کودک

ذائقه و خواسته های کودکان می تواند در لحظه تغییر کند. به همین دلیل در طراحی دکوراسیون اتاق کودک داشتن مبلمان اولیه و ماندگار خوب است. در عین حال، مهم است که برای مدت طولانی بدون شکستگی دوام بیاورد. اگر از مبلمان چوبی کودک برای دکوراسیون استفاده می کنید، مطمئن باشید که آنقدر ماندگار خواهد بود که حتی خواهر و برادر و پسر عموهای کوچکترشان نیز می توانند آن را به ارث ببرند.

4.در امتداد دیوارها مبلمان نگذارید

اشتباه رایج بسیاری از افراد در طراحی دکوراسیون اتاق کودک این است که همه مبلمان را در امتداد دیوارها قرار می دهند. این کار چشم را فریب می دهد و باعث می شود اتاق کودک کوچکتر از آنچه هست احساس کند. چرا سعی نکنید به جای فشار دادن میز کودکان به دیوار، کمی آن را بیرون بکشید؟ همچنین می توانید دیوارهای اتاق کودک خود را روی یک کاغذ استاندارد A4 ترسیم کنید. از ترازو 2 سانتی متر تا 1 متر استفاده کنید. سپس مستطیل هایی را که می تواند نشان دهنده یک تخت، میز، ریل لباس، کمد و غیره باشد، برش دهید و آنها را در طراحی حرکت دهید تا زمانی که یک نوع مناسب پیدا کنید. همانطور که گفته شد، سعی کنید دیوارها را آزاد بگذارید.

5. ارگونومی و مبلمان کودک

اگر جایی برای میز، پفک و صندلی راحتی وجود دارد، پس این یک راه عالی برای تشویق بازی‌های آرام‌تر پس از پایان همه دویدن‌ها است. یک دقیقه به این فکر کنید که فرزندتان دوست دارد چه کاری انجام دهد. اگر کودک عاشق پازل و نقاشی است، احتمالاً داشتن میز و صندلی در طراحی دکوراسیون اتاق کودک مهم است.

اگر فرزندانتان عاشق کتاب هستند، شاید یک مبل یا صندلی راحتی چیزی باشد که آرزویش را دارند. در هر صورت استفاده از مبلمان کودک مهم است. مبل کودک به صورت ارگونومیک برای کودکان طراحی شده است، به این معنی که آنها به درستی می نشینند و می توانند در موقعیت بهتری روی میز بازی کنند. همچنین بلند شدن و نشستن روی صندلی یا مبل برای آنها راحت تر است و علاوه بر این، صندلی کودک فضای کمتری را نسبت به یک صندلی در سایز بزرگسالان اشغال می کند.

نور پردازی در دکوراسیون اتاق خواب کودک

نور-پردازی-در-دکوراسیون-اتاق-خواب-کودک

آیا می دانستید که در طراحی دکوراسیون اتاق کودک، اتاق باید بین پنج تا ده نقطه نورانی داشته باشد؟ آنها نه تنها بر سبک اتاق، بلکه بر روحیه و عملکرد نیز تأثیر می گذارند. بنابراین، اتاق کودک را بر اساس نحوه استفاده از اتاق با نورپردازی تزئین کنید. در اینجا چند نمونه از آنچه ممکن است نیاز داشته باشید آورده شده است.

 • روشنایی عمومی لامپ

سقفی یا نورافکن هایی که نور ملایمی را در سراسر اتاق فراهم می کنند.

 • نورپردازی دکوراتیو

شما همیشه نمی خواهید در طراحی دکوراسیون اتاق کودک نور سقف روشن باشد، بنابراین باید مطمئن شوید که نقاط نور با نور ملایم برای فضایی دنج در اتاق وجود دارد. اینها می توانند لامپ های پنجره ای، لامپ های کوچکتر روی قفسه ها و یک چراغ رشته ای در چادر بازی باشند.

 • نورپردازی کاربردی

مهم است که لامپ‌های دارای نور جهت‌دار را فراموش نکنید که می‌تواند انجام پازل یا خواندن کتاب در عصرها را آسان‌تر کند. این ها را می توان در کنار میز، کنار تخت، یا روی صندلی راحتی مورد علاقه کودک قرار داد.

 • نور شبانه

بر خلاف تمام اتاق های دیگر خانه، نور شبانه ممکن است در اتاق کودک نیز مورد نیاز باشد. برخی از کودکان ترجیح می دهند در یک اتاق تاریک بخوابند، در حالی که برخی دیگر ممکن است آن را کمی ترسناک بدانند. بنابراین، به این فکر کنید که آیا به یک چراغ شب کوچک در کنار تخت با نور کم نیاز دارید یا یک سوکت چراغ شب در درب که باعث می شود کودکان در نیمه شب به راحتی راه خود را به توالت بیابند.

ایده های برتر برای تغییر دکوراسیون اتاق کودک

ایده-های-برتر-برای-تغییر-دکوراسیون-اتاق-کودک

 • گوشه دنج را فراموش نکنید

وقتی از گوشه ها به عنوان مغازه، قلعه یا چیز هیجان انگیز دیگری استفاده نمی شود، چادرها یا خانه های بازی می توانند برای مدتی مکانی دنج و امن برای کودکان فراهم کنند. مکانی برای محافظت از خود در مواقعی که غرق در تخیل هستند یا فقط می خواهند با کتاب استراحت کنند. علاوه بر بالش، پتو و چراغ ریسمانی، می‌توانید یک سبد یا جعبه با چند کتاب، حیوانات عروسکی یا هر چیز دیگری که فرزندتان دوست دارد با آن در آغوش بگیرد، قرار دهید.

 • سطح بازی روی زمین

همه بچه‌ها نمی‌خواهند پشت میز آشپزخانه بنشینند و دور هم بازی کنند. این بدان معناست که شما باید یک فضای اختصاصی برای آنها ایجاد کنید تا بتوانند آزادانه روی زمین حرکت کنند. در کجای اتاق یک کودک می‌تواند با ماشین‌های خود مسابقه دهد یا عروسک بازی کنید؟

 • فرش بچه گانه

این فقط بچه‌ها نیستند که می نشینند، بلکه والدین، دوستان و حتی پدربزرگ‌ها و مادربزرگ‌ها روی زمین می‌نشینند تا با آنها بازی کنند. به همین دلیل داشتن فرشی که صدا را جذب می کند، پاهای کوچک را از کف سرد محافظت می کند و برای بازی نرم است، خوب است. اگر خانه بزرگی دارید، حتی می توانید در چندین اتاق از این فرش ها داشته باشید. مهم نیست که چه سبکی دارید، با خیال راحت فرشی را انتخاب کنید که بازی را تشویق کند. لزومی ندارد رنگ‌های برجسته یا جزئیات زیاد داشته باشد. چندین فرش زیبا برای انتخاب وجود دارد که بازی کردن با آنها همچنان سرگرم کننده است.

اشتباهات پرتکرار طراحی اتاق کودک

اشتباهات-پرتکرار-طراحی-اتاق-کودک

 • طراحی دکوراسیون اتاق کودک: پر کردن فضا با مبلمان و وسایل

بچه ها اغلب وسایل زیادی دارند، از جمله تخت، کمد، کمد، جعبه اسباب بازی، و در برخی موارد، میز، صندلی و میز. اما ما اغلب فراموش می کنیم که آنها در واقع فقط یک اتاق کوچک دارند و در بیشتر موارد، فضای کافی برای بازی آزادانه کودکان و داشتن مکان مخصوص به خود در اتاقشان نمی گذاریم.

 • طراحی دکوراسیون اتاق کودک: ایمنی را در اولویت قرار ندادن

در اتاق کودک، شما باید به کوچکترین جزئیات فکر کنید تا مطمئن شوید که اتاق تا حد ممکن امن است. به یاد داشته باشید که کودکان همیشه راهی برای “سوء استفاده” از چیزها پیدا می کنند که گاهی اوقات می تواند خطرناک باشد.

 • طراحی دکوراسیون اتاق کودک: داشتن یک منبع نور واحد

نورپردازی در تنظیم هر فضایی در خانه کلیدی است و اتاق کودک نیز از این قاعده مستثنی نیست. در نظر بگیرید که مانند اتاق نشیمن، چراغ ها نیز می توانند بخشی از دکوراسیون باشند.

 • طراحی دکوراسیون اتاق کودک: انتخاب فرش فقط به این دلیل که زیباست

امروزه بی‌نهایت فرش از نوع رنگ‌ها، شکل‌ها و مواد وجود دارد که آنها را به عنصری همه‌کاره و ایدئال برای هر اتاق تبدیل می‌کند. اما برای انتخاب فرش مناسب برای فضا، همیشه باید اندازه اتاق خواب را در نظر بگیرید. همچنین به این فکر کنید که در بسیاری از موارد، یک فرش می‌تواند علاوه بر چشم نواز بودن، عملکردی بهینه نیز داشته باشد. علاوه بر این، چیزی را پیدا کنید که به راحتی تمیز یا شسته شود.

 • طراحی دکوراسیون اتاق کودک: بدون حفاظ گذاشتن دیوارها

هنگام تزیین اتاق، نباید فراموش کنیم که دیوارها نه تنها باید زیبا به نظر برسند، بلکه باید به اندازه کافی در برابر هر چیزی که کودک فکر می کند ایده خوبی برای تزئین اتاقش است، مقاوم باشد. رنگ وینیل، کاغذ دیواری قابل شست و شو یا کت و شلوار گزینه های ایدئالی هستند تا هر آزمایشی که توسط بچه های کوچک انجام می شود به راحتی تمیز شود. در غیر این صورت، ممکن است مجبور شوید حتی بیشتر برای تعمیر اتاق سرمایه گذاری کنید.

بازسازی اتاق کودک با کمترین هزینه

 • روبالشتی جدید بخرید
 • استفاده از آینه در فضای اتاق کودک
 • استفاده از آباژور
 • استفاده درست و بهینه از اسباب بازی کودک
 • استفاده از عروسک های بدون استفاده
 • نورپردازی جدید
 • رنگ آمیزی دیوار
 • برچسب دیواری
 • ساخت کلکسیون فانتزی در اتاق کودک
 • تعویض پرده و روتختی

سخن آخر طراحی دکوراسیون اتاق کودک

در مقاله طراحی دکوراسیون اتاق کودک به برسی 7 نکته برای طراحی دکوراسیون اتاق کودک پرداختیم، همچنین ایده های برتر برای تغییر ساده دکوراسیون اتاق کودک و اشتباهات رایج که ممکن است حواستان نباشد و اتاق کودک را بیش از اندازه شلوغ کنید و در آخر به بازسازی اتاق کودک با کمترین هزینه پرداختیم تا شما بدون هزینه های گزافی اقدام به بازسازی اتاق کودک کنید.

یکی از خدماتی که در شرکت مهندسی معماری و هلدینگ ساختمانی سپنتا انجام میشود، طراحی دکوراسیون داخلی است، چنانچه ساکن تهران هستید و برای طراحی یا باز طراحی دکوراسیون داخلی منزل خود دنبال طراح میگردید، نیروی طراح، متخصص و خوش ذوق ما در کنار شماست، تا فضای سازه شما را به بهترین شیوه ممکن و با دکوری عالی و جذاب تغییر دهد، برای کسب اطلاعات بیشتر با ما در ارتباط باشید.

 

02166004175

 

 

ارتباط با هلدینگ سپنتا

برای ارتباط با هلدینگ سپنتا مجری پروژه های ساختمانی از طریق شماره تماس زیر و قسمت درخواست مشاوره اقدام کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Table of Contents