مجری حقوقی ساختمان

مجری حقوقی

مجری حقوقی کیست و چه کارهایی در ساخت و ساز انجام میدهد؟ اگر تاکنون با وظایف یک مجری حقوقی ساختمان آشنا نشده اید، هلدینگ ساختمانی سپنتا در این مقاله اطلاعات خوبی را در اختیار شما خواهد گذشت، پس تا انتها همراه ما باشید.

ارائه انواع خدمات مجری ذیصلاح خدمات مجری حقوقی و سرپرست کارگاه در هلدینگ ساختمانی سپنتا، بدون واسطه با مالکین، سازنده ها و مهندسان انجام میشود و ما برای اجرای پروژه های عمرانی سهیمه اختصاصی خود را خواهیم داشت.

call to action

 

مجری حقوقی کیست؟ مهندس مجری ساختمان

به فردی که براساس قانون نظام مهندسی کشور برای کنترل عملیات و اجرای ساخت و ساز ها انتخاب میشود، مجری حقوقی میگویند، در بیشتر اوقات مجریان حقوقی با چند مهندس و مجری دیگر در دفاتر نظام مهندسی کار میکنند. طبق دستورالعمل ابلاغ شده از طرف وزارت مسکن و شهرسازی، تمام مالکین پروژه های ساختمانی برای قانونی پیش بردن کارهای خود، موظف هستند از مجری حقوقی استفاده کنند.

مجری حقوقی نظام مهندسی – مهندس مجری: تمام عملیات های ساختمانی و پروژه های ساخت و سازی نیاز به یک مجری ساختمانی یا مجری حقوقی دارند که این مجری باید از سازمان نظام مهندسی کشور تاییده گرفته باشد یا در یکی از دفاتر نظام مهندسی معتبر مشغول به کار باشد.

مجری حقوقی کیست؟

 

برگه مجری حقوقی

برگه مجری حقوقی یکی از مجوزهای لازم برای ساخت و سازهاست که توسط مجری حقوقی و یا سازنده ذیصلاح ساختمان گرفته میشود، برای شروع به کار هر ساختمان نیاز است که شخص ذیصلاح حقیقی یا حقوقی به عنوان مجری ساختمان معرفی گردد که بسته متراژ و تعداد سقف میتواند شامل شامل مهندسین پایه ۳ تا پایه ۱ عمران یا معماری باشد.

شرکت مجری حقوقی ساختمان

شرکت هایی که به طور مستقیم مجری حقوقی ساختمان هستند، مطابق بند 2-1-1-3 مبحث دوم مقررات ملی ساختمان دارای شخصیت حقوقی بوده و اکثر آنها به صورت خصوصی فعالیت های خود را انجام میدهند و در دو قسم مسئولیت محدود یا سهامی خاص در حال فعالیت هستند. جالب است بدانید شركت های مسئولیت محدود برای سپردن پروژه های ساخت و سازی، بهتر از شركت های با سهامی خاص هستند، به این دلیل كه در شركت های سهامی خاص عضو هیئت‌مدیره می‌بایست دارای سهام باشند و داستن این سهم ایجاد کرده و اعتبار شرکت مجری را بالا میبرد.

چه ساختمان هایی نیاز به مجری دارند – مهندس مجری اجباری است؟

 بر اساس تفاهم‌نامه منعقد شده میان شهرداری، شورای اسلامی تهران و نظام مهندسی این استان، استفاده از مجری ذیصلاح برای شروع و انجام عملیات ساختمان ها به‌منظور افزایش کیفیت ساخت‌وساز و کاهش حوادث ساختمانی الزامی می باشد.
بر اساس این تفاهم‌نامه، حضور سازنده ذیصلاح برای گروه‌های ج و د ساختمانی یا بناهای دارای بیش از ۶ طبقه با ارتفاع از روی زمین و مساحت بالغ بر پنج هزار مترمربع در تمامی مناطق اجباری و در منطقه ۲ برای تمامی گروه‌های ساختمانی الف، ب، ج و د الزامی است.

گروه الف:  بناهای دارای یک تا دو طبقه با حداکثر زیر بنای ۶۰۰ متر مربع
گروه ب: ساختمان‌های سه تا پنج طبقه با حداکثر زیر بنای دو هزار متر مربع
گروه ج: بناهای ۶ تا ۱۰ طبقه با حداکثر زیر بنای پنج هزار متر مربع
گروه د: بناهای بیش از ۱۰ طبقه ارتفاع و بالغ بر پنج هزار متر مربع زیر بنا

قوانین جدید مهندس مجری

طبق قوانین جدید سازمان نظام مهندسی کشور استفاده از مجری ذی صلاح حقوقی در تمام پروژه های عمرانی ضروری است و صرف استخدام یک مهندس عمران به صورت آزاد کار، نمیتوان ساخت و ساز را قانونی پیش برد. در ادامه متن دقیق این قوانین را آورده ایم:

اشتغال اشخاص حقيقي و حقوقي براي امور طراحي، محاسبه، نظارت، اجراو ساير خدمات فني در بخشهاي «مهندسي ساختمان»، در محل‌هايي كه تاكنون در اجرايقوانين قبلي به وسيله وزارتخانه‌هاي مسكن و شهرسازي و كشور تعيين و اعلام شده وهمچنين در شهرها و شهرستانها و محل‌هايي كه به وسيله وزارت مسكن و شهرسازي با كسبنظر از وزارت كشور مشخص و آگهي خواهد شد، داشتن مدرك صلاحيت حرفه‌اي ضروري است.

مهندس مجری حقوقی پایه 2 و پایه 3

مجریانی که برای پروژه های ساخت و ساز خود استخدام میکنید، هرکدام دارای سطحی هستند و آزمون های تایید صلاحیت متفاوتی را گذارنده اند، دو سطحی که برای اکثر پروژه ها استفاده میشود، مهندس مجری حقوقی با پایه 1 و 2 و پایه 3 میباشد.

 

حدود صلاحیت و ظرفیت اشتغال مجری حقوقی

ظرفیت-اشتغال-مجری-حقوقی

 

 

نحوه انتخاب مجری ساختمان

انتخاب مجری ساختمان متعهد و منصف کار آسانی نیست. پیشنهاد ما این است که سعی کنید حداقل اسم یکسری از افرادی که پیمانکاران همکارانتان به شما پیشنهاد می دهند را در نظر داشته باشید. آسانترین و بهترین راه برای انتخاب مجری مناسب این است که لیستی را از دوستان و آشنایان خودتان که به آنها اعتماد دارید بخواهید. در این  قسمت برخی از مهمترین نکات مهم در انتخاب مجری مناسب را به شما معرفی میکنیم:

 1. انتخاب مجری از ابتدا و استارت پروژه ساخت و ساز
 2. کمک کردن از افراد با تجربه و مشورت با آنها جهت انتخاب مجری و مهندس ساختمان
 3. مصاحبه با مهندس مجری و اطمینان از حرفه ای بودن او در کار و داشتن سابقه کافی
 4. سالم بودن از لحاظ اخلاقی یک مزیت ویژه در انتخاب مجری حقوقی ساختمان محسوب میشود.
 5. مجری دارای پروانه از سازمان نظام مهندسی استان مربوط بوده و هيچگونه سابقه نامطلوب كاری و شخصيتی نداشته باشد.
 6. مجری حقوقی ازكارافتادگي كارگران خود و مسئوليت هارا بيمه كند.
 7. بيش از 10 سال با نام فعلی شرکت در  این حرفه حضور فعال داشته باشد.

 

مهم ترین تفاوت مجری حقوقی و حقیقی

مجری حقیقی و حقوقی با اینکه وظایف کاری مشترک زیادی دارند، اما در حالت کلی یکسان نیستند؛ به طور کلی، مهم ترین فرقی که میان مجری حقیقی و مجری حقوقی وجود دارد، تفاوت در تعداد افراد و تفاوت در اندازه پروژه های ساختمانی است، اگر شما یک پروژه بزرگ ساخت و سازی برای اجرا دارید، بهتر است با یک شرکت یا تیم که به طور اختصاصی فعالیت های مجری حقوقی را انجام میدهند، قرارداد ببندید.

 

فایل احراز صلاحیت مجری حقیقی و حقوقی

نمونه قرارداد اجرای ساختمان

 


 

ارائه برگه مجری حقیقی و حقوقی پایه 1و2و3

هلدینگ ساختمانی سپنتا با گرد هم آوردن مجرب ترین مهندسان و کارشناسان، برای کلیه متراژها در هر مرحله از کار اقدام به ارائه برگه مجری حقیقی و حقوقی پایه 1 و 2 و 3 ، تهیه شناسنامه فنی و ازبیلت، برگه استحکام بنا، تهیه نقشه های فاز 1و2 مینماید. کلیه خدمات مهندسی در زمانی کوتاه با کیفیت و قیمت مناسب را از ما بخواهید.

call to action

 


 

 

وظايف مجری حقوقی ساختمان

وظايف مجری حقوقی ساختمان

باتوجه به مباحث مطرح شده طی چند سال اخیر در رابطه با وظایف مهندس پروژه و واجد صلاحیت بودن وی به عنوان مجری حقوقی برای ساخت و سازهای بخش خصوصی که تاکنون مبانی حقوقی آن اعم از قانون، آیین نامه، دستورالعمل و مقررات ملی ساختمان، واجب است. در ادامه مهمترین وظایف مهندس مجری را به شما عزیزان معرفی میکنیم:

 • اجرای انواع مختلف پروژه های ساختمانی 
 • نقشه برداری  از ساختمان
 • مطالعه و بررسی مشخصات مندرج در پروانه ساختمان
 • مدیریت بر اجرای پروژه ها همچنین بستن قراردادهای پیمانکاری و پیمان مدیریتی و مجری
 • اجرای ساختمان شامل گودبرداری، تحکیم، فونداسیون، اسکلت، و نازک کاری
 • اخذ موافقت و تایید کتبی صاحب کار
 • مجریان مکلفند تمامی ساختمان های احداثی خود را تحت پوشش بیمه کیفیت اجرای ساختمان، از طریق شرکت های بیمه تخصصی قرار دهند.
 • انجام کلیه امور نظام مهندسی و خدمات مجری و شهرداری و تراکم و گرفتن مجوزهای لازم
 • ساخت سازه های فلزی و پیچ و مهره و سقف عرشه فولادی
 • ساخت سازه های پیش ساخته و عایق
 • رعایت اصول ایمنی و حفاظت کارگاه و ساختمان پیرامون آن و همچنین رعایت مسایل زیست محیطی کارگاه
 • عایت مقررات ملی ساختمان و رعایت ضوابط و مقرات شهر سازی
 • ساخت سازه های بتنی، دال، سقف های پیش تنیده و مجوف
 • ارائه طرح توجیهی و اقتصادی و امکان سنجی پروژه ها و در نظر گرفتن بودجه برای اجرای آن
 • جبران خسارت ناشی از عملکرد خود به صاحب کار یا اشخاص دیگر پس از تایید مراجع دارای صلاحیت
 • تحویل تمامی مدارک و مستندات فنی و ملکی ساختمان به صاحب کار پس از انجام پروژه

برگه تعهد مجری

برگه های تعهدی زیادی برای ساخت یک ساختمان باید از سازمان های مربوط گرفته شود، یکی از این برگه ها، برگه تعهد مجری است که به هنگام بسته شدن قرارداد بین مالک و مجری حقیقی یا حقوقی باید امضا شود.  در برگه تعهد مجری مراحل اجرای کار و وظایف تعیین شده از سوی سازمان نظام مهندسی ذکر میشود و در نهایت در محضر گواهی بین طرفین امضا میگردد. در این برگه، وظایف مالک و مجری به صورت خلاصه میشود.

برگه تعهد مجری

مدارک لازم برای قرارداد پس از انتخاب مجری ساختمان

بعد از اینکه مجری یا مجریان حقوقی مورد نظر خود را یافتید، نوبت به بستن قرارداد میرسد، برای بستن قرارداد با مشتری نیاز است مدارکی را از قبل آماده داشته باشید و سپس در محضر قرارداد به امضای دو طرف برسد، هلدینگ ساختمانی سپنتا در ادامه لیست این مدارک را برایتان آورده است:

 • قرارداد پیمان مدیریت 
 • شرایط عمومی قرارداد
 • جدول زمان‌بندی
 • تعهد مالک و مجری محضری شده 
 • فرم خود اظهاری
 • شرایط خصوصی قرارداد
 • اصل پروانه مهندس مجری

بهترین شرکت مجری حقوقی نظام مهندسی کدام است؟

هلدینگ ساختمانی سپنتا در تهران یکی از بهترین شرکت های مجری حقوقی نظام مهندسی در تهران میباشد.

مهندس مجری اجباری است؟

طبق آیین نامه های جدید سازمان نظام مهندسی، حضور مجری حقوقی در تمام پروژه های ساخت و ساز از اول سال 99 اجباری است.

آیا ناظر میتواند مجری باشد؟

در صورت داشتن صلاحیت از سوی سازمان نظام مهندسی، مهندس ناظر پروژه مجری حقوقی پروژه نیز میتواند باشد

 

مجری حقوقی ساختمان تهران

مجریان حقوقی زیادی در کلان شهر تهران وجود دارند که میتوانند مسئولیت نظارت و اجرای پروژه شما را برعهده بگیرند، اما آنچه باعث تمایز این مجریان از یکدیگر میشود، مسئولیت پذیری و تجربه کاری بالاست، خوشبختانه هلدینگ سپنتا از سال 89 تاکنون در تمام حوزه های مربوط به ساخت و ساز فعالیت مستمری داشته و هم اکنون تبدیل به یکی از بهترین دفاتر نظام مهندسی در زمینه خدمات مجری حقوقی ساختمان ها شده است، برای کسب اطلاعات بیشتر و ارتباط با مشاورین ما از طریق راه های ارتباطی درج شده در سایت، تماس بگیرید.

 

ارتباط با هلدینگ سپنتا

برای ارتباط با هلدینگ سپنتا مجری پروژه های ساختمانی از طریق شماره تماس زیر و قسمت درخواست مشاوره اقدام کنید.

4 پاسخ

 1. سلام و عرض ادب
  خواستم ازتون تشکر کنم، من به تازگی پروژه ای که با شما داشتم و هلدینگ سپنتا مجری حقوقی بود را به اتمام رسوندم…از اینکه تا این حد در کار خودتون احساس مسئولیت دارید واقعا متشکرم جناب مهندس.
  موفق باشید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Table of Contents