نقشه ازبیلت (As Built) – نقشه های چون ساخت

نویسنده : مهندسین مشاور سپنتا موضوع : سازه 2 دیدگاه

یکی از مراحل ساخت و ساز پروژه های عمرانی، تهیه نقشه ازبیلت از بنا میباشد، اگر نمیدانید ازبیلت چیست و چه کاربردی دارد با ما تا انتهای مقاله همراه باشید، هلدینگ ساختمانی سپنتا اطلاعات خوبی درباره نقشه های سازه ازبیلت در این مقاله ارائه خواهد داد.

نقشه ازبیلت چیست؟ | نقشه های چون ساخت چیست؟ | نقشه as built چیست؟

نقشه ازبیلت یا as built جزو نقشه های سازه ساختمان هاست که جهت اعلام گزارش از وضعیت حال حاضر و اجرا شده سازه برداشت میشود و با سایر نقشه های مراحل اجرایی ساختمان فرق دارد. درواقع نقشه های ازبیلت از وضعیت موجود و اجرا شده بنا در هر چهار گرایش معماری سازه (ازبیلت معماری) و تاسیست برقی و مکانیکی (ازبیلت تاسیسات)تهیه می شود.

 

قبل از طراحی نقشه ازبیلت باید چه مواردی را برسی کنیم؟

 • مشخص کردن فرمت نقشه ازبیلت
 • اطمینان از اضافه شدن تمام اطلاعات مورد نیاز در نقشه

برای خواندن مقالات دیگر، مثل طراحی نمای ساختمان، به قسمت وبلاگ سایت سر بزنید.


 

نقشه ازبیلت یا چون ساخت | معنی ازبیلت

همان‌طور که از معنای لغوی ازبیلت (As Built) متوجه میشویم، این نقشه‌‌ها در فارسی به معنای چون ساخت یا همان‌طور که ساخته شده، میباشد. معنای فنی نقشه ازبیلت این است که پس از اجرای یک مرحله از پروژه ساخت و ساز، با توجه به گزارش‌ های متریال مصرفی و تغییرات احتمالی در نقشه اولیه، کل عملیات انجام‌شده به صورت یک نقشه به‌روزشده وجود داشته باشد. 

نقشه ازبیلت یا چون ساخت

هدف از تهیه نقشه ازبیلت چیست؟

نقشه ازبیلت به چند منظور تهیه میشود که اصلی ترین آن پیش بینی تعمیرات احتمالی آینده سازه توسط مهندس پروژه میباشد، در حقیقت نقشه چون ساخت سازه، نقشه نهایی کار است.

برای مثال ممکن است بعد از پایان یک مرحله از عملیاتِ ساخت و ساز متوجه شوید، پروژه آنطور که باید پیش نرفته است در این شرایط برای کسب اطمینان از وضعیت موجود و بررسی مسیری که خطا رفته، نقشه ازبیلت تهیه میشود، در ادامه دو هدف مهم از تهیه نقشه ازبیلت را بیان میکنیم:

مشخص شدن خطاهای حین اجرا سازه

همانطور که در پاراگراف بالا توضیح دادیم، هدف اصلی از تهیه نقشه ازبیلت این است که خطاهای بوجود آمده در پروژه شناسایی و مسیرهایی احتمالی تعمیرات در آینده مشخص شود، بنابراین با تهیه as built به راحتی میتوان خطاهای بوجود آمده حین اجرای پروژه را تشخیص داد.

 

مشخص شدن خطاهای حین اجرا سازه

 

مشخص شدن تغییرات قبل و حین اجرا و بعد از اتمام پروژه 

با تهیه نقشه ازبیلت در هر مرحله از کار، میتوان از کل فرآینده ساخت و ساز آماری درست برای گزارش و تایید کارفرما بدست آورد. شاید بتوان گفت نقشه AS BUILT باعث میشود، کوچیک ترین تغییرات اعمال شده در پروژه را به تصویر کشید و اثربخشی آنرا ملاحظه کرد.

درواقع خوب است بدانید، در بسیاری از پروژه های ساخت وساز بزرگ، کارفرما در هرمرحله از مهندس پروژه گزارشی جامع و دقیق میخواهد که در این شرایط تهیه نقشه ازبیلت از بنا بهترین راه کار موجود است.

 

دستورالعمل تهیه ازبیلت

تهیه نقشه چون ساخت دارای مراحل و دستورالعمل هایی است که مهندس ناظر پروژه باید تمام آنها را دقیق و مرحله به مرحله انجام دهد تا بتواند نقشه ای دقیق و بی عیب و نقص از تغییرات اعمال شده بدست بیاورد، در ادامه دستورالعمل و راهنمای تهیه asbuilt را برایتان لیست کرده ایم:

 • اندازه گیری و ترسیم پلان ها، نماها  مقاطع و پلان موقعیت در مقیاس مناسب و مشخص نمودن مغایرت ها
 • تهیه پلان مبلمان فضاها مانند پارکینگ و ترسیم استقرار خودروها و مشخص کردن ابعاد و نوع درب ورودی پارکینگ
 • ترسیم خرپشته به صورت کلی و در صورت احداث انباري محاسبه مساحت آن 
 •  اعلام مساحت نورگیر، راه پله، آسانسور در هر طبقه و مقایسه آن با توجه به شیوه نامه و دستورالعمل تفکیک آپارتمان ها
 • درج مساحت بناي ساخته شده در هر طبقه بدون در نظر گرفتن درز انقطاع
 •  درج مساحت کنسول ها و درز انقطاع در هر طبقه
 •  اندازه گیري و ترسیم فضاي تجاری و بالکن تجاري با در نظر گرفتن نوع دیوارها اعم از اختصاصی و اشتراکی مطابق با شیوه نامه و دستور العمل تفکیک آپارتمان ها
 • تکمیل جداول و مشخصات و قید مغایرت­هاي مساحی در نقشه چون ساخت با نقشه های مصوب
 •  درج مساحت فضاي مفید و تعداد واحد های مسکونی و تجاری

انواع نقشه ازبیلت 

نقشه ازبیلت در رشته های مختلفی مورد اسنتفاده قرار میگیرد و فقط مختص عمران و شهرسازی نیست، هرچند وقتی نام asbuilt به گوش میرسد ارتباط دادن آن با رشته های دیگر در وهله اول کار دشواری است، اما در اصل کاربرد این نقشه در رشته های دیگر نیز وجود دارد که در ادامه برایتان معرفی کرده ایم:

 • نقشه ازبیلت تاسیسات
 • نقشه ازبیلت برق
 • ازبیلت مکانیک
 • ازبیلت معماری

نقشه ازبیلت چه کاربردهایی دارد؟

نقشه ازبیلت چه کاربردهایی دارد؟

 

 • نقشه‌برداری میکروژئودزی جهت کنترل تغییرات سازه‌های حساس مانند سد در طول مرحله بهره‌برداری و نگهداری
 • تهیه نقشه ازبیلت ستون‌ها و دیوارهای حایل به منظور چگونگی بررسی وضعیت سازه از نظر نشست و پیچش و شاغولی و انتخاب روش‌های مناسب تقویت سازه و در صورت امکان رفع خطاها
 • تهیه پلان نمای یک ساختمان جهت اجرای طراحی نمای ساختمان نمای جدید یا بازسازی نمای موجود که به تازگی باب شده است و پروژه‌های بازسازی تاسیسات الکتریکی و محل خروجی و ورودی لوله‌های تاسیساتی و سایر اجزای ساختمانی نظیر حفرات کانال‌های آب و سرویس‌های بهداشتی
 • مستندسازی میراث فرهنگی و آثار تاریخی و ملی و تهیه طرح‌های حفاظت، مرمت، احیاء، ساماندهی بناها، محوطه‌ها و بافت‌های تاریخی – فرهنگ

 

تهیه نقشه ازبیلت وظیفه کیست؟

ثبت نقشه های ازبیلت یکی از مسئولیت های پیمانکار اصلی است که در طول پروسه ساخت و ساز صورت می گیرد. کارگران میدانی داده ها و اطلاعات را که شامل تمام تغییرات و اصلاحات در طول ساخت و ساز می باشند را جمع آوری می کنند.

لازم به ذکر است برابر قانون ساختمان هایی که مجري دارنده مهندس مجري مسئول صحت و دقت نقشه ها می باشد که باید به تایید برسد در ساختمان هایی که مجري ندارند وظیفه تهیه نقشه با مهندس ناظر معماري می باشد.

نمونه نقشه ازبیلت ساختمان

هلدینگ سپنتا
هلدینگ سپنتا
هلدینگ سپنتا

تهیه نقشه چون ساخت 

در این مقاله سعی کردیم، به طور کامل شما را با مفهوم و کاربرد ازبیلت یا چون ساخت آشنا کنیم تا بدانید در شرایطی که امکان نقشه برداری معماری به طور دقیق و مستقیم وجود ندارد و نقشه های معماری موجود با عملیات اجرایی مطابق نیستند، تهیه چون ساخت با استفاده از نرم افزارهای موجود برای نقشه کشی، مثل یک فرشته نجات کمک کننده است، البته این تکنیک زمانی ارزش خود را نشان میدهد، که نقشه ازبیلت توسط مجری ذی صلاح پروژه ساخت و ساز شما تهیه شود.

ازبیلت مجری

اکثر شرکت های ساختمانی و عمرانی که در کشور وجود دارند، مجری تهیه نقشه ازبیلت هستند، از این رو شما میتوانید هر شرکتی که خدمات حرفه ای تر و بهتری را ارائه میدهند و به شهر محل احداث ساختمان نزدیک تر هستند را برای ازبیلت مجری انتخاب کنید.

سفارش تهیه نقشه ازبیلت

هلدینگ ساختمانی سپنتا با داشتن چندین مهندس متخصص و حرفه ای در زمینه ساخت و ساز و معماری از سال 89 تا کنون پروژه های عمرانی بسیاری را از ابتدا تا انتها پیش برده و در هرمرحله از انجام این پروژه ها با تهیه نقشه ازبیلت کارفرما در جریان کارهای صورت گرفته قرارداده است، از این رو چنانچه برای انجام پروژه های خود به مهندسین ناظر حرفه ای نیاز دارید، میتوانید همین حالا جهت ثبت سفارش تهیه نقشه ازبیلت با مشاورین ما در تماس باشید.

02166004175