اصول طراحی داخلی پذیرایی و نشیمن

طراحی-داخلی-پذیرایی-و-نشیمن

اگر شما‌هم از دسته افرادی هستید که به نحوه‌ی چیدمان خانه اهمیت می‌دهند، و علاقه دارید که یک دکوراسیون خاص و جذاب داشته باشید، کافیست ما را همراهی کنید. این مقاله به شما کمک می‌کند، تا با اصول اولیه‌ی این کار آشنا شده، و بتوانید با بکار‌بردن آنها، یک فضای دلنشین و در عین‌حال راحت طراحی کنید.

بهترین طراحی داخلی پذیرایی و نشیمن در تهران : از خدماتی که شرکت مهندسی معماری و هلدینگ ساختمانی سپنتا انجام می دهد، طراحی دکوراسیون داخلی، نما و فاز 2 است، چنانچه ساکن تهران هستید و برای طراحی یا بازطراحی دکوراسیون داخلی منزل به ویژه پذیرایی و یا شرکت خود دنبال طراح دکوراسیون داخلی میگردید با سپنتا مجری دکوراسیون داخلی در ارتباط باشید.

call to action

 

چند مورد از طراحی داخلی پذیرایی و نشیمن

طراحی داخلی پذیرایی و نشیمن

طراحی دکوراسیون پذیرایی و نشیمن

طراحی پذیرایی و نشیمن

طراحی داخلی اتاق نشیمن

طراحی دکوراسیون داخلی اتاق نشیمن

طراحی داخلی اتاق نشیمن

 

اصول طراحی داخلی پذیرایی و نشیمن

برای انجام یک طراحی داخلی پذیرایی و نشیمن حرفه‌ای (Living room interior design)، ابتدا باید بدانیم که طراحی داخلی چیست. این کار، بنحوی انجام می‌شود، که نیازهای آن فضا را از نظر زیبایی، عملکرد و همچنین امنیت برآورده کند. اما باید در نظر داشت، که داشتن یک فضای مطلوب، مستلزم استفاده از ابزارهایی است که باید بدرستی از هرکدام استفاده شود.

یک طراح داخلی، بر اساس ترکیبی از اکولوژی، روانشناسی، قوانین اساسی معماری و با در نظر گرفتن ویژگی‌های طراحی تمام عناصر شی، با در نظر گرفتن هماهنگی عناصر موجود، به طور خلاقانه‌ای محیط را توسعه و زیبایی می‌بخشد. اکنون که یک درک کلی از طراحی داخلی پیدا کردید، ابتدا با ابزارهای این کار و سپس با اصول اولیه آن آشنا می‌شویم:

 1. مبلمان
 2. تزئینات
 3. انتخاب رنگ‌ها
 4. طراحی نور (مستقیم و غیر مستقیم)
 5. چیدمان اتاق، و یا ایجاد اتاق
 6. گیاه
 7. عناصر کاربردی

نکات طراحی داخلی پذیرایی و نشیمن ایرانی

نکات-طراحی-داخلی-پذیرایی-و-نشیمن-ایرانی

در گذشته بعلت وسیع بودن فضای منازل، این امکان وجود داشت که به هریک از اتاق‌های نشیمن و پذیرایی، یک فضای مجزا اختصاص داده شود. اما امروز‌ه کوچکتر شدن منازل، باعث شده که اکثرا از یک فضای مشترک برای این دو کاربرد استفاده کنیم.

به‌همین خاطر، چیدمان آن باید طوری باشد، که هم مناسب برای پذیرایی مهمان باشد، و هم یک فضای راحت برای ساکنین خانه بحساب بیاید. هرچند در برخی از آپارتمان‌ها که فضای کافی وجود دارد، میتوان این دو فضا را از هم مجزا کرد. البته اینکار هم بهتر است با اصول خاص انجام شود.

از آنجاکه مهم است که در اتاق نشیمن خود احساس راحتی کنید و از گذراندن وقت در آن لذت ببرید، برای کمک به شما در طراحی اصولی پذیرایی و نشیمن، در زیر نکات ارزشمند و ایده‌های مفیدی را برای یک دکوراسیون داخلی امروزی به شما ارائه می دهیم:

 • طراحی داخلی پذیرایی و نشیمن: انتخاب سبک طراحی

اولین گام در طراحی داخلی پذیرایی و نشیمن، انتخاب سبک طراحی است. فرقی نمی‌کند که شما طرفدار سبک کلاسیک باشید و یا طرفدار مدل طراحی مدرن. چون هریک زیبایی و جذابیت منحصربفرد خودرا دارند. اما توصیه نمی‌شود که بخواهید این دو سبک را باهم بکار ببرید. چراکه هرکدام ویژگی‌های مخصوص بخود را دارند و ترکیب آن‌ها توصیه نمی‌شود.

 • طراحی داخلی پذیرایی و نشیمن: انتخاب رنگ

هلدینگ سپنتا

در حالت ایده آل، دو تا سه رنگ اصلی انتخاب می‌شوند که در بخش‌های مختلف فضا قابل استفاده هستند. رنگهای انتخاب شده میتوانند در کفپوش، دیوار، پرده، کوسن و عکس ست شوند. رنگ‌های روشن برای اتاق‌های بزرگ‌تر یا برای فضاهای مجزا مناسب‌تر هستند، در حالیکه رنگ‌های پاستلی روشن‌تر، برای اتاق‌های کوچک‌تر بهتر بنظر می‌رسند.

 • طراحی داخلی پذیرایی و نشیمن: نورپردازی

نورپردازی نقش مهمی در اتاق نشیمن دارد، زیرا نورپردازی مناسب می تواند فضایی دنج را در اتاق ایجاد کند. ترکیب منابع مختلف نور، مثلا نور سقف، چراغ کف، چراغ رومیزی و نورهای دیوارکوب در زیبایی فضا نقش مهمی دارند.

 • طراحی داخلی پذیرایی و نشیمن: انتخاب وسایل چیدمان و دکوراتیو

برای داشتن یک فضای دلنشین، باید در انتخاب وسایل چیدمان و اکسسوری‌ها دقت داشته باشیم. این وسایل بهتر است بنحوی انتخاب شوند که پس از چیدمان، علاوه بر داشتن مبلمان مناسب، میز و کنسول و گلدان، فضا خالی هم داشته باشیم. چراکه یک دکوراسیون شلوغ، از جذابیت دکوراسیون می‌کاهد.

 

طراحی داخلی پذیرایی و نشیمن ایرانی

در سبک سنتی ایرانی، دکوراسیون پذیرایی و نشمین بطوری انجام میشد، که یک قالی بعنوان کفپوش کلی فضا را می‌پوشاند، و تعدادی پشتی در دور و اطراف آن قرار می‌گرفتند. در سبک مدرن، طراحی داخلی ایرانی هم تغییراتی داشته و کمی به سبک مدرن نزدیک شده است.

بطوریکه سرامیک و پارکت بعنوان کفپوش اصلی استفاده شده، همچنین بجای قالی بزرگ، از قالیچه‌های کوچکتر در مرکز کانونی  استفاده می‌شود و گرداگرد آن، مبلمان و میزها، متناسب با دکوراسیون چیدمان می‌شوند. بعلاوه در سبک طراحی ایرانی از ترکیب پرده‌های توری و دستک‌هایی از جنس ضخیم وجود دارند.

عناصر اتاق پذیرایی چیست؟

در سبک‌های مختلف طراحی داخلی پذیرایی و نشیمن، عناصر متفاوتی قابل استفاده هستند. مثلا در طراحی ایرانی، عناصری مانند قالی، قالیچه، مبلمان، میز، پرده، جاکفشی و گاهی آینه دیده می‌شود. در چند سال اخیر، اجزاء دیگری مانند میز عسلی، کتابخانه، تلویزیون، آباژور و لامپ‌های دیوارکوب نیز به آنها اضافه شده است.

البته نمی‌توان از هریک از عناصر بعنوان یک جزء ثابت یاد کرد. چراکه با توجه به فضای موجود، گاهی لازم است برخی حذف شوند تا یک فضای آرام و بدون ازدحام وسایل طراحی کنیم.

فاکتورهای موثر در طراحی دکوراسیون پذیرایی

فاکتورهای-موثر-در-طراحی-دکوراسیون-پذیرایی

نمیتوان گفت که داشتن یک محیط زیبا و دلنشین، مستلزم هزینه‌های گزاف است. بلکه تنها با در نظر گرفتن چند نکته‌ی کلیدی، که در ادامه به آنها می‌پردازیم، می‌توانیم یک دکوراسیون امروزی و شیک انجام دهیم:

 1. مبلمان
  تمامی وسایلی که برای نشستن بکار می‌روند در دسته‌ی مبلمان قرار دارند.میز ناهارخوری، صندلی‌های میزبان، مبل پاف، چهارپایه‌ها و صندلی بار هم جزئی از مبلمان به حساب می‌آیند و نقش مهمی در زیبایی دکوراسیون داخلی دارند. به همین جهت، باید به هماهنگی مدل و رنگ اجزاء آنها با دیگر عناصر توجه داشته باشیم.
 2. تابلو و قاب عکس
  تابلوها از عناصر روح دهنده به محیط هستند. برای شاداب تر کردن فضا می‌توان از تابلوهای نقاشی، عکس‌های شخصی و خانوادگی، تابلوهای خوش‌نویسی وتابلو فرش‌ها، با در نظر گرفتن هماهنگی رنگی و سبک با دیگر عناصر، استفاده کرد.
 3. روشنایی و نور
  المان‌های روشنایی، مانند لوستر، آباژور و نورهای دیواری، از عناصر مهمی هستند که علاوه بر داشتن زیبایی ظاهری، به نورپردازی جذاب در محیط کمک میکند. بهتر است بگوییم که یک چیدمان زیبا، بدون نورپردازی منساب، تقریبا غیرممکن است.
 4. رنگ آمیزی
  اولین عنصر که پس از ورود به یک محیط با آن مواجه میَشویم، رنگ آمیزی آن است. بنابراین باید در انتخاب آن دقت بیشتری داشت. مثلا در فضاهای با متراژ کوچک، بهتر است برای دیوارها از رنگ روشن، و همچنین همرنگ با سقف استفاده شود.

 

دکوراسیون پذیرایی کوچک

طراحی داخلی پذیرایی کوچک

دکوراسیون پذیرایی کوچک

پذیرایی کوچک

طراحی داخلی پذیرایی کوچک

دکوراسیون پذیرایی و حال کوچک

طراحی داخلی پذیرایی و نشیمن

 

دکوراسیون یک پذیرایی کوچک، ممکن است برای برخی افراد کار سختی بنظر برسد که گاهی برای انجام این طراحی متحمل هزینه‌های زیادی می‌شوند. در صورتیکه با انجام چند نکته‌ی کوچک اما مهم، اینکار قابل انجام است:

 • انتخاب اشیاء با حجم و اندازه‌ی متناسب
 • انتخاب اکسسوری‌ به اندازه و متناسب با متراژ
 • انتخاب رنگ مناسب
 • عدم استفاده از کاغذ دیواری‌های با طرح درشت
 • عدم استفاده از رنگ‌های متعدد و بدون هارمونی
 • عدم استفاه از پرده‌های تیره، سنگین و پر طرح
 • عدم استفاده از فرش هایی با رنگ‌های تیره و پرنقش
 • عدم استفاده از کابینت‌های تیره و پرکار

اجرای دکوراسیون پذیرایی و طراحی داخلی پذیرایی و نشیمن

حال که با اصول طراحی داخلی پذیرایی و نشیمن آشنا شدید، بهتر است اطلاعات کافی درباره نحوه اجرای آن نیز داشته باشید. به هنگام اجرا|، ابتدا باید تم رنگی پذیرایی خود را انتخاب نموده و متناسب با بنای معماری ساختمان، نسبت به انتخاب نوع دکوراسیون پذیرایی، تصمیم گیری کنید.

پس از انتخاب تم و سبک دکوراسیون پذیرایی، نوبت به مبلمان و پرده‌های پذیرایی می‌رسد که باید با هم ست شوند. توصیه می‌کنیم متنساب با فرهنگ محل سکونت خود، نسبت به انتخاب مبلمان و پرده مناسب دکوراسیون داخلی پذیرایی، اقدام نمایید. پس از انتخاب مبلمان، باید میزان کیفیت نور و اتصالات برقی ساختمان را به نحوی تنظیم نمایید تا تمامی بخش‌های پذیرایی، بطور کافی نور مناسب را دریافت کنند.

برای اجرای دکوراسیون پذیرایی همچنین نیاز به گروهی مطمئن در حوزه طراحی و دیزایین داخلی منزل دارید. اگر فرد یا گروهی به شما در امر طراحی کمک کنند، دیگر نیازی نخواهد بود که خودتان تمام فرآیند اجرای دکوراسیون پذیرایی و طراحی داخلی پذیرایی و نشیمن را به تنهایی انجام دهید. به همین دلیل برای اجرای دکوراسیون پذیرایی، بهتر است کار را به هلدینگ ساختمانی سپنتا بسپارید.

سپنتا علاوه بر چند دهه تجربه در حوزه معماری و طراحی ساختمانی، می‌تواند با تغییر مناسب اتصالات برق، نوع قرارگیری وسایل و همچنین مبلمان منزل‌ و یا دفتر کارتان، خیال‌تان را از بابت طراحی دکوراسیون شیک و مناسب، راحت نماید.

call to action

 

ارتباط با هلدینگ سپنتا

برای ارتباط با هلدینگ سپنتا مجری پروژه های ساختمانی از طریق شماره تماس زیر و قسمت درخواست مشاوره اقدام کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Table of Contents