تفاوت سفت کاری با نازک کاری

تفاوت سفت کاری با نازک کاری

سفت کاری جهت ساخت بنا ساختمان یکی از کارهای تخصصی است که باید با دقت بالا انجام شود در این مقاله هلدینگ ساختمانی سپنتا در این مقاله شما را با سفت کاری، تفاوت سفت کاری با نازک کاری و مراحل آن آشنا می کند، پس با ما همراه باشید.

سفت کاری چیست؟

سفت کاری شامل ساخت برخی از بخش های اصلی بنا مانند دیوار چینی، تیغه چینی،وال پست و نصب درب ها و پنجره ها می باشد.

تفاوت سفت کاری با نازک کاری

تفاوت سفت کاری با نازک کاری

تفاوت سفت کاری با نازک کاری در این است که سفت کاری شامل کار هایی از قبیل پی کنی، ریخت بتن فوندانسیون کرسی، تیر و ستون، بادبند و… هستند و نازک کاری شما کارهایی از قبیل اندود کاری ، عایق کاری، سنگ کاری، کاشی کاری، نقاشی و… هستند.

سفت کاری و نازک کاری دو روش متفاوت در ساختمان سازی هستند که هر کدام از آن‌ها برای کاربردهای خاص خودشان استفاده می‌شوند.

سفت کاری به کارهایی گفته می‌شود که قبل از نصب مصالح نازک مانند دیوارهای گچی، پوشش‌های چوبی و کف‌های چوبی انجام می‌شود. این کارها شامل نصب سیمان برای ساخت پایه‌های بتنی، نصب بلوک‌های بتنی برای ساخت دیوارها، نصب سیمانتاسیون برای ایجاد پایه‌های بتنی قوی‌تر و اعمال پوشش‌های ضد آب و عایق حرارتی به بتن می‌شود. هدف از سفت کاری، ساخت یک بستر پایدار برای نصب مصالح نازک و افزایش مقاومت و پایداری سازه است.

نازک کاری، به عملیات پایانی ساختمان سازی گفته می‌شود که شامل نصب دیوارهای داخلی و خارجی، پوشش‌های کف و دیوار، سقف و پوشش‌های آن، نصب درب‌ها و پنجره‌ها، نصب سیستم‌های برقی و الکترونیکی و غیره می‌شود. هدف از نازک کاری، ایجاد یک پایان نامه مناسب و به شکل دقیقی نصب و اجرای مصالح نازک است.

بنابراین، تفاوت اصلی بین سفت کاری و نازک کاری در ساختمان سازی، در نوع کارهایی است که هر یک از آن‌ها شامل می‌شود. سفت کاری برای ساخت بستری پایدار برای نصب مصالح نازک استفاده می‌شود، در حالی که نازک کاری برای نصب مصالح نازک و ایجاد پایان نامه مناسب و به شکل دقیقی می‌باشد.

مراحل سفت کاری

خاکبرداری ساختمان  

در اولین مرحله از مراحل سفت کاری بنا حفاری و خاکبرداری است به خاطر همین دلیل باید با انواع خاک آشنا باشیم

 • خاک دستی
  این نوع خاک ها غیر باربر هستند و در زمان خاکبرداری برای فوندانسیون ساختمان نمایان می شود و می بایست به طور کامل برداشت شود.
 • سفت کاری؛ خاک نباتی
  این نوع خاک ها خاک هایی هستند که ریشه گیاهان در آن وجود دارد ، خاک هایی نباتی برای تحمل باربری را ندارد و مناسب نیست در سازه استفاده شود.

 • سفت کاری؛ خاک طبیعی بکر
  در بنای ساختنمان خاک هایی که بعد از خاک نباتی قرار دارد خاک طبیعی گفته می شود و مناسب برای استفاده در فوندانسیون می باشد.

آماده سازی بست سازی و بتن مگر

آماده سازی بستر سازی و بتن مگر

بستر سازی و ریختن بتن مگر یکی از مهمترین مراحل در ساختمان سازی است که به معنای ساخت پایه‌هایی از بتن برای قرار دادن دیوارها، ستون‌ها و سایر اجزای ساختمان است. در ادامه، مراحل آماده سازی بستر سازی و ریختن بتن مگر را شرح می‌دهیم:

مراحل آماده سازی بستر سازی و ریختن بتن عبارتند از:

 1. خاک برداری و سطح‌سازی: در این مرحله، ابتدا باید محل بستر سازی را از خاک، سنگ و دیگر مواد زائد پاک کرد و سطح آن را صاف کرد. سپس با استفاده از دستگاه‌های مخصوص، خاک را فشرده می‌کنند.

 2. نصب فرم‌ها: فرم‌ها یا قالب‌ها، برای رفع نیاز به شکل دادن به بتن به کار می‌روند. قالب‌ها باید با دقت بالا نصب شوند تا بتوان بتن را به شکل دقیقی ریخت.

 3. نصب سیمانتاسیون: سیمانتاسیون یا بلوک های سیمانی، به منظور ایجاد پایه‌های بتنی قوی‌تر، در قسمت‌هایی از بستر سازی نصب می‌شوند.

 4. نصب میلگردها: میلگردها به عنوان تسلیحات بتنی استفاده می‌شوند و برای ایجاد مقاومت بیشتر در بتن، در مراحل قبل از ریختن بتن، در قالب‌ها نصب می‌شوند.

 5. ریختن بتن: پس از نصب فرم‌ها، سیمانتاسیون و میلگردها، بتن درون فرم‌ها ریخته می‌شود. بتن با استفاده از پمپ‌های خاص، به داخل قالب‌های فرم‌های بتنی ریخته می‌شود.

 6. تراکم بتن: پس از ریختن بتن، با استفاده از دستگاه‌های تراکم بتن، بتن به منظور حذف هواهای موجود در داخل آن، تراکم می‌شود.

 7. پایان دهی سطح: پس از تراکم بتن، سطح روی بتن با استفاده از دستگاه‌های خاص، صاف و پایان داده می‌شود.

 8. تراکم خاک پیرامون بتن: پس از خشک شدن بتن، خاک پیرامون آن با استفاده از دستگاه‌های تراکم خاک، تراکم می‌شود.

در نهایت، پس از اتمام مراحل فوق، بستر سازی و ریختن بتن آماده استفاده در ساختمان سازی می‌باشد.

بتن مگر چیست؟

بتن مگر به بتنی گویند که در آن یک مقدار سیمان (100 تا 150 کیلوگرم در هر متر مکعب بتن)گویند، این نوع بتن برای آماده سازی خاکبرداری شده برای آرماتوربندی و صفحه گذاری استفاده می شود.

جهت استفاده از بتن مگر باید به نکات زیر توجه کنیم:

 • قبل از اجرای بتن مگر خاک را مرطوب کنیم
 • بعد از ریختن بتن مگر با تئجه به دمای هوا تقریبا باید 10 ساعت سطح آن را مرطوب نگه داریم
 • حداقل دو دقیقه پس از اضافه کردن آب، بتن باید در دستگاه به خوبی مخلوط شود
 • بعد از مقاوم شدن بتن مگر می توانیم پی ها را قالب بندی کنیم
 • هنگاه استفاده از بتن مگر بر روی شفته باید مقاومت آن به 5/1 رسیده باشد

در ساخت بنای ساختمان پس از اتمام خاکبرداری باید بستر خاک را برای ریختن بتن مگر آماده کنیم. به این ترتیب که بعد از ریختن بتن ماله به اندازه 10 سانتی متر روی آن را با ماله صاف می کنیم تا برای بتن ریزی پی ها آماده شود.

بتن ریزی و آرماتور بندی

بتن ریزی و آرماتور بندی

بتن ریزی توسط ماشین های حمل بتن که به آن میکسر می گویند انجام می شود و شامل 3 قسمت است که در ادامه به آن می پردازیم

در زمان اجرای بتن ریزی باید یکسری نکات را توجه داشته باشیم:

 • استفاده از دستگاه ویبره در زمان بتن ریزی
 • افزودن آب به بتن با اجازه مهندس ناظر 
 • برای اینکه آجر قالبندی فوندانسیون شیر آب های بتن را جذب نکند می توان از کاور استفاده کرد
 • برای اینکه آب بتن به سرعت توسط بستر خارج نشود لازم است بستر بتن ریزی مرطوب شود
 • نباید درون قالب هایی که در آن ها فوندانسیون قرار گرفته نباید در آن خاک ریزشی و نخاله های ساختمانی باشد

بتن ریزی و آرماوتور بندی ستون ها

در اجرای ستون ها باید بسیار دقت نمود زیرا ستون ها نقش مهمی در مناطق زلزله خیز دارند و اگه توجه نشود ممکن باعث ریزش ساختمان شود، در ادامه به مراحل اجرای بتن ریزی و آرماتور بندی می پردازیم.

 • آماده کردن آرماتور های انتظار
 • آرماتور بندی ستون ها،بعد از اینکه طبق نقشه میلگرد ها با فاصله مشخص در کنار یکدیگر قرار گرفتن به وسیله ی خاموت ها که  وظیفه تحمل نیروهای برشی که به ستون ها وارد می شود را بر عهده دارند به یکدیگر متصل می شوند
 • مرحله بعدی قالبندی است که می توان از قالب های تخته ای یا فلزی استفاده نمود

بتن ریزی و آرماتوربندی تیر ها

در ساختمان ها تمام بار های ساختمان از قبیل بارهای مرده و بار های زنده به تیر های منتقل می شوند وبعد از آن به ستون ها و فوندانسیون منتقل می شوند.

بتن ریزی سقف ها

در سازه های بتنی بهتر است معمولا از سقف های تیرچه بلوکی استفاده می شود از جمله مزایا این نوع سقف ها صرفه جویی در بتن و کاهش بار ساختمان می باشد،در بیشتر ساختمان ها به جای استفاده از این نوع سقف از سقف های پیش ساخته استفاده می کنند از جمله سقف های پیش ساخته می توان سقف های وافل و سقف پیش ساخته عرشه فولادی هستند.

قالبندی فوندانسیون

 قالب بندی فونداسیون

فونداسیون یکی از مهمترین بخش‌های سازه‌های ساختمانی است که به عنوان پایه و اساس ساختمان، بار و وزن ساختمان را به خاک منتقل می‌کند. قالب بندی فونداسیون نیز به مراحلی گفته می‌شود که در آن فضای پیرامون فونداسیون تهیه، خاک‌برداری، قالب‌بندی و ریختن بتن انجام می‌شود.

در قالب بندی فونداسیون، ابتدا باید فضای پیرامون فونداسیون تمیز شود و از سطح مواد آلوده و آتش‌نشانی شده پاک‌سازی شود. سپس به منظور تراز کردن و استوار کردن قالب، از تیرچه و نازل‌های آهنی استفاده می‌شود. در ادامه، قالب بتنی با ابعاد و ارتفاع مورد نیاز قالب بندی شده و آماده ریختن بتن می‌شود.

در قالب بندی فونداسیون، توجه به جزئیات و جایگاه بندی میلگردها نیز بسیار مهم است. برای این منظور، میلگردهای فولادی در قالب بندی مورد نظر، در جایگاه دقیق خود قرار داده می‌شوند و به وسیله چوب‌های قالب، در موقعیت استوار قرار گرفته و به همراه قالب بتنی، آماده ریختن بتن می‌شوند.

در نهایت، پس از ریختن بتن در داخل قالب، آن را به مدت حداقل ۲۴ ساعت برای خشک شدن بتن و تثبیت ساختمان، در محل قرار می‌دهند. پس از اتمام خشک شدن بتن و تثبیت ساختمان، قالب بتنی برداشته شده و فضای پیرامون فونداسیون با خاک پر شده و به شکل نهایی خود درآمده است.

در مرحله قالبندی 3 نوع قالب داریم که عبارتند از:

قالب فلزی

قالب های فلزی قالب هایی هستند که در پروژه هایی که مدل پی ها زیاد است استفاده می شود و قبل از اجرا و بسته شدن روغن کاری می شود. از این نوع قالب ها در پروژه های بزرگ بیشتر استفاده می شود و در پروژه های کوچک چون که هزینه ی آن بالاست مقرون به صرفه نیست.

قالب های آجری

قالب های آجری در کشور ما به دلیل مقرون به صرفه بودن و کاربرد پذیری بالای آن بیشتر استفاده می شود، دو ویژگی مثبت این نوع قالب ها شکل پذیری بالا و استفاده دوباره آن بعد از بتن ریزی می باشد و نحوه استفاده از آن بسیار آسان است، در محل مورد نظر با ابعاد دلخواه آجر ها را می چینیم و برای اینکه آب بتن آجر ها جذب نکنند محیط داخلی آن را با پلاستیک می پوشانند. در ویدئو زیر یک نمونه سفت کاری به وسیله قالب های آجری نسان داده می شود.

 

 

قالب های تخته ای

نحوه استفاده از قالب های تخته بسیار آسان و مانند قالب های چوبی عمل می کنیم فقط قبل از نصب و اجرای آن روغ کاری می کنیم تا هم راحت تر از بتن جدا شود و هم آب بتن را به خود جذب نکند.

هلدینگ ساختنمانی سپنتا هلدینگ ساختمانی سپنتا به عنوان یک موسسه طراحی نمای ساختمان با تجربه و سابقه کار بالا آماده ارائه مشاوره رایگان به کارفرمایان و معماران است و همچنین می توانید برای اجرای پروژه با قیمت مناسب روی این مجموعه حساب کنید، جهت کسب اطلاعات بیشتر با می توانید با شماره زیر تماس بگیرید.

02166004175

ارتباط با هلدینگ سپنتا

برای ارتباط با هلدینگ سپنتا مجری پروژه های ساختمانی از طریق شماره تماس زیر و قسمت درخواست مشاوره اقدام کنید.

یک پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Table of Contents