سقف عرشه فولادی و ویژگی های آن

نویسنده : مهندسین مشاور سپنتا موضوع : سازه بدون دیدگاه

آخرین به روزرسانی 1400/03/26

سقف عرشه فولادی جهت کاهش بار مرده و سبک سازی در ساختمان ها به کار می‌رود هلدینگ ساختمانی سپنتا در این مقاله قصد دارد تا شما کاربران عزیز را با سقف عرشه فولادی، کاربرد ها و مجریان ارائه دهنده در این حوزه را به شما معرفی کند، پس با ما همراه باشید.

سقف عرشه فولادی چیست

 

سقف عرشه فولادی چیست؟

همان طور که در مقدمه گفته شد این نوع سقف ها به جهت کاهش بار مرده بر روی سازه مورد استفاده می شود، ورق های عرشه فولادی به دو سته ی Roof Deck و Floor Deck تقسیم بندی می شود، ورق فولادی Roof Deck در ایتدا به جهت باربردی حین اجرا و باربری قبل از گیرش بتن استفاده می شد به تدریج با تغییر در تولید و اجرای که باعث شد این ورق ها تبدیل به آرماتور کششی شوند این ترکیب بین بتن ، ورق تحتانی و تیرچه ها امروزه به سقف عرشه فولادی و به این نوع ورق ها وردق فولادی Floor Deck شناخته می شود.

دهانه های سقف عرشه فولادی

توجه به فاصله دهانه های تیرهای فرعی در سقف عرشه فولادی یکی از موارد مهم در این زمینه است. در سقف های عرشه فولادی فاصله تیرهای فرعی نسبت به سقف کامپوزیت می تواند بیشتر باشد و سقف عرشه فولادی را سبکتر می کند. به همین خاطر بسیاری از سازندگان آن را انتخاب می‌کنند. 
اگر می خواهید جلوی لرز سقف را بگیرید، با توجه به استاندارد ضخامت ورق عرشه(۰.۸ میلی متر) فاصله نباید بیشتر از ۲۵۰ سانتیمتر باشد. هرچه فاصله بیشتر شود، ضخامت ورق هم متناسب با آن افزایش می یابد.

  یکی از مهمترین عوامل در کاهش لرزش سقف عرشه فولادی فواصل تیرهای فرعی می باشد

ویژگی های سقف عرشه فولادی

شکل سقف عرشه فولادی ورق های گالوانیزه ذوزنقه ای به شکل آجدار که فاقد میلگرد است و نیاز به قالب بندی ندارد، این نوع سقف ها در حال حاضر طرفداران زیادی در دنیا دارند این نوع سقف ها 30 تا 60 درصد وزن کم تری نسبت به سقف های مشابه خود دارند و سرعت اجرای سقف های عرشه فولادی 12 برابر از سقف های عادی بیشتر است.

سقف عرشه فولادی

سقف عرشه فولادی متال دک

سقف عرشه فولادی متال دک ورقه های گلوانیزه ذوزنقه ای آجدار بدون میلگرد هستند که نیاز به قالب بندی ندارند و یکی از روش های مدرن اجرای سازه است این نوع سقف ها وزن کمتری نسبت به سقف های دیگر دارند.

ویژگی سقف عرشه فولادی متال دک

 سقف عرشه فولادی متال دک سطح هموار و یکپارچه دارد و با استفاده از این  نوع سقف کف سازی ، پوکه گذاری و قالب بندی دیگر نیازی نیست و باعث افزایش سرعت اجرای سقف و آماده سازی برای نازک کاری می شود و می توان بعد از آماده شدن شبکه های تاسیساتی به صورت یکجا کل سقف های طبقات را بتن ریزی کرد و دیگر نیاز به جوشکاری (جوش فورجینگ) نیست و تنها با میخ های فولادی نصب می شوند.

مجریان سقف عرشه فولادی

مزایا و معایب سقف عرشه فولادی

سقف عرشه فولادی، نوعی گالوانیزه شیاردار ذوزنقه ای شکل می‌باشد که برای سقف یا کف ساختمان استفاده می‌شود. در ادامه این مطلب توجه شما را به مزایا و عایب این سقف های کامپوزیتی است که وظیفه اصلی آن تحمل بار سازه های ساختمان است، جلب می‌کنیم. 

– مزایای استفاده از سقف عرشه فولادی

 • وزن کمتر
 • کاهش بار سقف
 • حمل و نقل آسان
 • کاهش تنش نسبت به سقف های دیگر
 • صرفه جویی در زمان
 • مقاوم در برابر آتش‌سوزی
 • مقاوم در برابر زلزله
 • کاهش انتقال صدا
 • افزایش دهانه های تیرریزی تا 4 متر – بدون نیاز به شمع بندی
 •  

– معایب استفاده از سقف عرشه فولادی

 • مشکل استفاده در ساختمان ها با سازه ها بتنی
 • اجرای تمهیدات و امنیت لازم در اجرای این نوع سقف
 • افزایش لرزش نسب به سقف های دیگر ولی میتوان از لرزش آن کاست
 • تاثیر فواصل تیر ریزی بین تیر های فرعی، انتخاب نادرست در میزان ضخامت ورق فولادی و ارتفاع عرشه بر روی لرزش سقف عرشه فولادی
 • خوردگی فلز
 • کنترل شدن جوش ها توسط مهندس ناظر

سقف عرشه فولادی

پوشش ورق سقف عرشه فولادی

همان طور که در قسمت معایب استفاده از سقف عرشه فولادی گفته شد در این نوع سقف ها خوردگی فلز مرسوم است برای جلوگیری از خورگی می توان در قسمت های هسته ی فلزی سقف و روی آن از ماده ای به نام روی خام استفاده نمود که جلوگیری خوردگی فلز و افزایش دوام آن در شرایط آب و هوایی گوناگون.

اجزای سقف های عرشه فولادی

وردق فولادی

یکی از اصلی ترین مصالح به کار رفته در این نوع سقف ها است ورق مورد استفاده شده در این نوع سقف ها ورق فولادی گالوانیزه با ضخامت 8 تا 2.1 میلی متر می باشد که به وسیله ی دستگاه به حالت موج دار ذوزنقه ای در می آیند.

گل میخ (برشگیر)

برش گیر ها یا گل میخ رابط میان ورق گالوانیزه و بتن می باشد که از لحاظ سازه ای یکپارچگی عملکرد برشی را تامین می کند، این برش گیری ها حداکثر قطر 20 میلی متر و ارتفاع آن با توجه به شکل ورقه فولادی متغیر است.

آرماتور

در مرحله آرماتور بندی لازم است که موراد زیر اجرا شود

 • بار های متمرکز یا باز شوها
 • آرماتور حرارتی
 • مقاومت در برابر لنگر منفی در دهانه ممتد و کنسول ها

بتن

بتنی که در این سقف به کار می رود بتن سبک یا بتن معمولی است که مقامت فشاری آن با توجه به نوع بتن 200 تا 300 گیلوگرم بر سانتی متر مربع تغییر می کند، و عوامل دیگری مانند نوع بارگذاری و مشخصات دهانه بستگی دارد.


اگر میخواهید همه چیز در مورد بتن را بدانید، این مقاله را از دست ندهید


 

سقف عرشه فولادی

هزینه ی سقف عرشه فولادی

برای محاسبه هزینهی سقف های عرشه فولادی می بایست به چند نکته توجه نمود که در ادامه به چند مورد از آن ها می پردازیم

اندازه گیری محیط سقفی

اولین مرحله در محاسبه هزینه اندازه گیری محیط سقفی که می خواهید عرشه های فولادی را بر روی آن نصب کنید، باید این قسمت به صورت دقیق اندازه گیری شود تا تعداد ورقه ها عرشه فولادی معلوم شود.

برآورد ضخامت و فشار مورد نیاز

فشار در طبقات مختلف باهم تفاوت دارد به طور مثال فشار بر روی طبقه دوم بیشتر از طبقه آخر است و با به دست آورد فشار وراده بر هر طبقه می توان ضخامت ورق های عرشه فولادی را به دست آورد.

قیمت مصالح

هزینه مصالح مورد نیاز در یک پروژه ساخت سقف عرشه فولادی بیشتر از 2/3 قیمت کلی یک متر مربع عرشه فولادی را شامل می شود و موراد زیر بر روی آن تاثی می گذارد:

 • گل میخ
 • شبکه میلگرد 
 • بتن 
 • فلاشینگ

جنس آن

ورق گالوانیزه و برش گیر ها جنس های متفاوتی دارند و باید هنگام خرید به این موضوع توجه داشت که جنس ورق های گلوانیزه و برش گیر ها باید یکسان باشد تا ترکیبی قدرتمند به وجود آید.

هزینه ی حمل و نقل 

به دلیل اینکه این نوع ورق ها در بعضی از مکان ها تولید می شود معمولا هزینه حمل و نقل آن بیشتر است بنابراین هنگام محاسبه هزینه باید به هزینه ی حمل و نقل توجه نمود.

هلدینگ ساختمانی سپنا با 10 سال تجربه اجرای پروژه های عمرانی و ساختمانی و مجهزترین آزمایشگاه ها در این مقاله سعی نمود تا شما را با کاربرد سقف های عرشه فولادی و مجریان فعال در این حوزه را به شما معرفی کند، جهت کسب اطلاعات بیشتر و استفاده از خدمات مشاوره رایگان همین حالا با ما تماس بگیرید.

 

02166004175

 

 
هیچ دیدگاهی وجود ندارد