سقف وافل چیست؟ + کاربرد و نحوه اجرای آن

نویسنده : مهندسین مشاور سپنتا موضوع : سازه بدون دیدگاه

سقف وافل یکی از روش‌های مدرن برای اجرای سقف در ساختمان هاست. انتخاب نوع سقف به شرایط مختلفی از جمله شرایط آب و هوایی ، اقلیمی و بافت منطقه بستگی دارد . سقف وافل یک نمونه از روش های اجرای سقف بتنی می‌باشد , که به علت ظاهر مشبک و مربعی شکل آن به نام سقف وافل شناخته می شود. این نوع سقف به دلیل کاهش بار مرده بر روی سازه ، ظاهر شکیل و زیبا و مقرون به صرفه بودن باعت شده تا محبوبیت زیادی در پروژه های ساختمانی کسب کند ،هلدینگ ساختمانی سپنتا با ارائه خدمات فنی و مهندسی سعی دارد در این مقاله شما را با سقف وافل، ویژگی‌ها و معایب های آن آشنا سازد ،پس با ما همراه باشید.

 

سقف وافل چیست؟

در سال 1999 شخصی به نام دکتر ابراهیم با استفاده از مدل های ریاضی سقف های T بهینه کرد و طرحی به نام دال بر اساس اصول الاستیک و مقاومت نهایی بنا اختراع نمود در سال 2005 شخص دیگری به نام پاراساد طرح دال بتنی را بهینه کرد و تبدیل به شکل وافل کرد. در واقع سقف وافل یکی از انواع سقف های بتنی است که ظاهری شبکه ای و پنجره ای مانند دارد. علاوه بر ظاهری شکیل، مزایای اقتصادی و فنی بسیاری نیز دارد. سازه وافل نمای زیبایی در سطح زیرین سقف ایجاد می کند. 

سقف وافل سازه ای مدرن است و بیشترین کاربرد آن برای ساخت سقف های مرتفع با ارتفاع بیش از 12 متر می باشد. 

هلدینگ سپنتا

کاربرد سقف وافل کجاست؟

این نوع سیستم دارای  سطحی ساده در بالا و شبکه ای در پایین است که مانند شیرینی وافل دیده می شود ،به منظور وزن سقف بر روی سازه که به عنوان بار مرده در ساختمان هاست از این نوع سقف برای کاهش بار مرده بر روی سازه استفاده میشود.

کاربرد دیگر سقف های وافل کاهش ستون هاست که معمولا در فضاهایی استفاده میشود که وزن زیادی به سقف وارد نشده و معمولا سقف مسطح است. مکان هایی چون:

 • مراکز تجاری
 • نمایشگاه ها
 • فرودگاه ها
 • بیمارستان ها
 • ایستگاههای قطار و مترو
 • سالن ها
 • و حتی منازل مسکونی…

 

حداکثر دهانه سقف وافل

از آنجا که سقف وافل به دو نوع یک طرفه و دوطرفه تقسیم می شود، دهانه آن ها با هم متفاوت است.یک طرفه یا دو طرفه بودن سقف های وافل با توجه به پلان ساختمان، نقشه و طراحی انتخاب می شود اما به طور کلی حداکثر دهانه سقف های وافل عبارتند از:

 

حداکثر دهانه سقف وافل یک طرفه

سقف های وافل یک طرفه در دهانه های کوتاه استفاده می شوند و حداکثر دهانه سقف وافل یک طرفه 8 تا 9 متر توصیه می شود.

 

حداکثر دهانه سقف وافل دو طرفه

در سقف های وافل دو طرفه از قالب های مربع شکل استفاده می شود و به همین جهت این سقف ها عملکردی دو طرفه دارند. سقف های وافل دو طرفه، در برابر خم شدن مقاوم است به همین جهت می توانند در دهانه های بلند تری نسبت به حالت یک طرفه اجرا شوند. از لحاظ فنی حداکثر دهانه سقف وافل دو طرفه 12 متر و در موارد و شرایط خاص تا 16 متر قابل اجرا است.

 

ویژگی های سقف وافل در پروژه های عمرانی

 • قالب بندی یکسان
 • ضخامت کم (بین 85 تا 100 میلی متر) نسبت به دال های بتنی
 • امکان استفاده از این نوع سقف در دهانه های 16 متری
 • مقاوم در برابر لرزش
 • شکل ظاهری زیبا

مزایای سقف وافل

 • هزینه کم تر نسبت به سقف های دیگر
 • مدت زمان کم برای نصب و اجرای آن
 • مقاومت بالا
 • ظاهر زیبا
 • ماندگاری بالا
 • وزن کم
 • کیفیت بالا
 • عملکرد بهتر در بلایای طبیعی

معایب سقف وافل

 • هزینه های نسبتا زیاد در قالب بندی
 • محدودیت در سطوح شیب دار
 • نیاز به تیم اجرایی با تجربه

هلدینگ سپنتا

 اجرای سقف وافل – مراحل نصب 

1. زیر سازی

روش زیر سازی به منظور ایجاد سطح مقاوم به جهت قالب بندی استفاده می شود ،در ارتفاع های کمتر از 3.5 متر می توان زیر سازی به روش جک های صلیبی و در ارتفاع های بالای 3.5 متر زیر سازی با اسکافلد انجام می گیرد.

2. قالب بندی سقف وافل

 •  

3. آرماتور بندی سقف وافل

مرحله آماتور بندی نسبت به آرماتور بندی های سقف های دیگر آسان تر است فقط کافی است میلگرد ها را در داخل وافل ها قرار بدهید،آرماتور شبکه بالا هم به صورت یک مش بسته می شود و آرماتور های تقویتی و سنجاقی نیز طبق نقشه در سقف جایگذاری و نصب می شود.

4. بتن ریزی

بعد از آرماتور بندی و جایگذاری سقف های وافل طبق نقشه نوبت به بتن ریزی  می شود ،در این مرحله بتن ریزی در یک مرحله اجرا می شود.

5. باز کردن قالب ها

بعد از گذشته رمان مشخص طبق ضوابط آیین نامه قالب ها را باز می کنیم.

هلدینگ سپنتا

انواع قالب های وافل

قالب های وافل نقش مهمی در عملکرد در اجرای سقف وافل را دارند و عملکرد سقف را مشخص می کند، در ادامه با انواع قالب وافل آشنا می شویم.

قالب وافل بک طرفه

قالب وافل یک طرفه به منظور اجرای دالی به کار می رود که باعث انتقال بار مرده و زنده در یک راستا می شود و عملکرد آن شبیه به تیرچه بلوک است با این تفاوت از آن به صورت مستقیم استفاده نمی شود و خود قالب ها باعث شکل گیری تیرچه یا ریپ می شود.

ابعاد قالب وافل یک طرفه

قالب های وافل یک طرفه معمولا شامل یکسری قطعات پلاستیکی U جدا هستند که د رمرحله نصب و اجرا به کمکل بست مخصوص به یکدیگر متصل شده و تبدیل به یک مکعب مستطیل می شود، اندازه قالب های وافل یک طرفه معمولا فاصله آکس به آکس 60 تا 70 سانتی متری و با عمق 25 تا 30 سانتی متری با طول متغیر در دسترس است.

قیمت قالب های وافل یک طرفه 

قیمت قالب های وافل یک طرفه بستگی به جزئیات اجرای سقف وافل را دارد و در هر متر مربع محاسبه می شود و به ابعاد قالب مورد استفاده، کیفیت قالب، موقعیت پروژه و.. بستگی دارد

قالب وافل دو طرفه

قالب وافل دوطرفه در سقف های وافل مشبک یا دو طرف به کار می رود که در عمل با عث انتقال بار در 2 راستا می شود به عبارت دیگر باعث انتقال بار مرده و زنده سقف به تمام تیر های اطراف سقف می شود، در سقف های وافل دوطرفه از قالب های مکعبی شکل استفاده می شود که ابعاد دقیق و مربعی شکل آن با عث بهینه شدن دال بتنی در قسمت بار می شود.

ابعاد قالب های دوطرفه

قالب های وافل دو طرفه از جنس پلی پروپیلن با وزن کم می باشد که به شکل نیمه مکعبی طراحی می شود و دارای سوراخ های برای جفت و بست شدن با قالب های مجاور هستند، این نوع قالب ها در دهانه های عریض مناسب است و به خاطر وزن کم آن می توان آن را با آسانی حمل کرد؛ ابعاد این نوع قالب های در اندازه های مختلف است از 60 در 60 تا 90 در 90 و عمق این نوع قالب ها 18 تا 40 سانتی متر می باشد.

قیمت قالب های وافل دوطرفه

قالب های وافل دو طرفه معمولا نسبت به تعداد محاسبه می شود و مانند قالب های وافل یک طرفه دارای فاکتور های و عوامل زیادی است که برای اطلاع از قیمت ها می توانید با هلدینگ ساختمانی سپنتا تماس بگیرید.

قالب وافل دو طرفه قفل دار

قالب های وافل دو طرفه قفل دار جدید ترین و کامل ترین نوع قالب در بازار می باشد، این نوع قالب ها باعث یکپارچه شده سقف، امنیت جانبی بالا، افزایش کیفیت و آسانی در اجرا می گردد، این نوع قالب ها به دلیل اینکه ضخامت لبه ای آن 5 سانتی متر می باشد می توان آن را با قالب های فلزی ترکیب کرد. 

هلدینگ ساختمانی سپنتا با 10 سال سابقه اجرای پروژه های عمرانی و ساختمانی در تهران در این مقاله سعی نمود تا شما را با کاربرد ها ،مزایا و معایب سقف وافل آشنا سازد جهت کسب اطلاعات بیشتر و استفاده از خدمات مشاوره رایگان همین حالا با ما تماس بگیرید.

 

02166004175

 

هیچ دیدگاهی وجود ندارد