سقف وافل چیست؟ + کاربرد

نویسنده : مهندسین مشاور سپنتا موضوع : سازه بدون دیدگاه

سقف وافل به دلیل کاهش بار مرده بر روی سازه ، ظاهر شکیل و زیبا و مقرون به صرفه بودن باعت شده تا محبوبیت زیادی در پروژه های ساختمانی کسب کند ،هلدینگ ساختمانی سپنتا با ارائه خدمات فنی و مهندسی سعی دارد در این مقاله شما را با سقف وافل، ویژگی‌ها و معایب های آن آشنا سازد ،پس با ما همراه باشید.

هلدینگ سپنتا

سقف وافل

در سال 1999 شخصی به نام دکتر ابراهیم با استفاده از مدل های ریاضی سقف های T بهینه کرد و طرحی به نام دال بر اساس اصول الاستیک و مقاومت نهایی بنا اختراع نمود در سال 2005 شخص دیگری به نام پاراساد طرح دال بتنی را بهینه کرد و تبدیل به شکل وافل کرد.

کاربرد سقف وافل

این نوع سیستم دارای  سطحی ساده در بالا و شبکه ای در پایین است که مانند شیرینی وافل دیده می شود ،به منظور وزن سقف بر روی سازه که به عنوان بار مرده در ساختمان هاست از این نوع سقف برای کاهش بار مرده بر روی سازه استفاده میشود.

کاربرد دیگر سقف های وافل کاهش ستون هاست که در بیشتر مراکز تجاری ، نمایشگاه ها، فرودگاه ها و بیمارستان ها مورد استفاده قرار می گیرد.

ویژگی های سقف وافل در پروژه های عمرانی

 • قالب بندی یکسان
 • ضخامت کم (بین 85 تا 100 میلی متر) نسبت به دال های بتنی
 • امکان استفاده از این نوع سقف در دهانه های 16 متری
 • مقاوم در برابر لرزش
 • شکل ظاهری زیبا

مزایای سقف وافل

 • هزینه کم تر نسبت به سقف های دیگر
 • مدت زمان کم برای نصب و اجرای آن
 • مقاومت بالا
 • ظاهر زیبا
 • ماندگاری بالا
 • وزن کم
 • کیفیت بالا
 • عملکرد بهتر در بلایای طبیعی

معایب سقف وافل

 • هزینه های نسبتا زیاد در قالب بندی
 • محدودیت در سطوح شیب دار
 • نیاز به تیم اجرایی با تجربه

هلدینگ سپنتا

مراحل نصب و اجرای سقف وافل

زیر سازی

روش زیر سازی به منظور ایجاد سطح مقاوم به جهت قالب بندی استفاده می شود ،در ارتفاع های کمتر از 3.5 متر می توان زیر سازی به روش جک های صلیبی و در ارتفاع های بالای 3.5 متر زیر سازی با اسکافلد انجام می گیرد.

قالب بندی سقف وافل

قالب بندی در این مرحله به دو روش امکان پذیر است:

 • فرش ردن پلی وود در کل سطح و چیدن قالب های وافل بر روی آن
 • چیدن قالب های وافل بر روی زیرسازی های

آرماتور بندی سقف وافل

مرحله آماتور بندی نسبت به آرماتور بندی های سقف های دیگر آسان تر است فقط کافی است میلگرد ها را در داخل وافل ها قرار بدهید،آرماتور شبکه بالا هم به صورت یک مش بسته می شود و آرماتور های تقویتی و سنجاقی نیز طبق نقشه در سقف جایگذاری و نصب می شود.

بتن ریزی

بعد از آرماتور بندی و جایگذاری سقف های وافل طبق نقشه نوبت به بتن ریزی  می شود ،در این مرحله بتن ریزی در یک مرحله اجرا می شود.

باز کردن قالب ها

بعد از گذشته رمان مشخص طبق ضوابط آیین نامه قالب ها را باز می کنیم.

هلدینگ سپنتا

انواع قالب های وافل

قالب های وافل نقش مهمی در عملکرد در اجرای سقف وافل را دارند و عملکرد سقف را مشخص می کند، در ادامه با انواع قالب وافل آشنا می شویم.

قالب وافل بک طرفه

قالب وافل یک طرفه به منظور اجرای دالی به کار می رود که باعث انتقال بار مرده و زنده در یک راستا می شود و عملکرد آن شبیه به تیرچه بلوک است با این تفاوت از آن به صورت مستقیم استفاده نمی شود و خود قالب ها باعث شکل گیری تیرچه یا ریپ می شود.

ابعاد قالب وافل یک طرفه

قالب های وافل یک طرفه معمولا شامل یکسری قطعات پلاستیکی U جدا هستند که د رمرحله نصب و اجرا به کمکل بست مخصوص به یکدیگر متصل شده و تبدیل به یک مکعب مستطیل می شود، اندازه قالب های وافل یک طرفه معمولا فاصله آکس به آکس 60 تا 70 سانتی متری و با عمق 25 تا 30 سانتی متری با طول متغیر در دسترس است.

قیمت قالب های وافل یک طرفه 

قیمت قالب های وافل یک طرفه بستگی به جزئیات اجرای سقف وافل را دارد و در هر متر مربع محاسبه می شود و به ابعاد قالب مورد استفاده، کیفیت قالب، موقعیت پروژه و.. بستگی دارد

قالب وافل دو طرفه

قالب وافل دوطرفه در سقف های وافل مشبک یا دو طرف به کار می رود که در عمل با عث انتقال بار در 2 راستا می شود به عبارت دیگر باعث انتقال بار مرده و زنده سقف به تمام تیر های اطراف سقف می شود، در سقف های وافل دوطرفه از قالب های مکعبی شکل استفاده می شود که ابعاد دقیق و مربعی شکل آن با عث بهینه شدن دال بتنی در قسمت بار می شود.

ابعاد قالب های دوطرفه

قالب های وافل دو طرفه از جنس پلی پروپیلن با وزن کم می باشد که به شکل نیمه مکعبی طراحی می شود و دارای سوراخ های برای جفت و بست شدن با قالب های مجاور هستند، این نوع قالب ها در دهانه های عریض مناسب است و به خاطر وزن کم آن می توان آن را با آسانی حمل کرد؛ ابعاد این نوع قالب های در اندازه های مختلف است از 60 در 60 تا 90 در 90 و عمق این نوع قالب ها 18 تا 40 سانتی متر می باشد.

قیمت قالب های وافل دوطرفه

قالب های وافل دو طرفه معمولا نسبت به تعداد محاسبه می شود و مانند قالب های وافل یک طرفه دارای فاکتور های و عوامل زیادی است که برای اطلاع از قیمت ها می توانید با هلدینگ ساختمانی سپنتا تماس بگیرید.

قالب وافل دو طرفه قفل دار

قالب های وافل دو طرفه قفل دار جدید ترین و کامل ترین نوع قالب در بازار می باشد، این نوع قالب ها باعث یکپارچه شده سقف، امنیت جانبی بالا، افزایش کیفیت و آسانی در اجرا می گردد، این نوع قالب ها به دلیل اینکه ضخامت لبه ای آن 5 سانتی متر می باشد می توان آن را با قالب های فلزی ترکیب کرد. 

هلدینگ ساختمانی سپنتا با 10 سال سابقه اجرای پروژه های عمرانی و ساختمانی در تهران در این مقاله سعی نمود تا شما را با کاربرد ها ،مزایا و معایب سقف وافل آشنا سازد جهت کسب اطلاعات بیشتر و استفاده از خدمات مشاوره رایگان همین حالا با ما تماس بگیرید.

 

02166004175

 

0 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید