طراحی نمای ساختمان – طراحی و اجرای نما

طراحی نمای ساختمان

یکی از بخش های اصلی هر بنا و سازه‌ای، طراحی نمای ساختمان است. نمای ساختمان در برداشت افراد از سطح کیفی و ساخت هر پروژه ساختمانی تاثیر چشمگیری دارد. وقتی به یک محله مسکونی وارد می‌شویم و ساختمان ها را می بینیم، اولین و اصلی ترین مسئله ای که باعث جلب توجه و نگاه کردن می شود، طراحی نما آن ساختمان هاست، هلدینگ ساختمانی سپنتا در این مقاله قصد دارد طراحی نمای ساختمان و اصول اولیه آن را معرفی کند.

نمای ساختمان به عنوان اولین دید از سطح کلی بنا به حساب می‌آید، به این دلیل از اهمیت بالایی برخودار است، طراحی نمای ساختمان می‌تواند در بالا بردن ارزش اقتصادی ساختمان در منطقه و یا حتی محله شما تاثیر زیادی داشته باشد، به این صورت با طراحی مناسب نمای ساختمان علاوه بر زیبایی بنای ساختمان خود، می‌توانید ارزش مالی ساختمان را نیز بالا ببرید.

call to action

 

نمای ساختمان – منظور از طراحی نمای ساختمان چیست؟ 

نمای خارجی ساختمان بیان کننده هویت آن می باشد و باید با ساختار نمای ساختمان های کنار متناسب باشد. یک معمار در طراحی ساختمان خود باید به گونه ای عمل کند که عملکرد و کاربری بنا از نمای آن مشخص باشد. برای نمونه نمای یک ساختمان اداری باید در خور عملکرد ساختمان باشد.

طراحی نمای ساختمان

زیبایی در طراحی نمای ساختمان چگونه تعریف می‌شود؟

در قرن گذشته تحت تأثیر فلسفه و هنر مدرن، جمله “زیبایی در چشم بیننده است”بین افراد بسیار جا افتاد. اما آنچه از نظر ما زیباست در واقع نمایانگر اصول هندسی و بصری و بودن در محیطی طبیعی و دوستانه است.

شاید به نظر بیاید که در آنچه که ما زیبا می دانیم تفاوت هایی وجود دارد. اما تحقیقات نشان می دهند که ما از نظر درک زیبایی بسیار شبیه به یکدیگر هستیم.
این بدان دلیل است که زیبایی فقط یک مفهوم غیر قابل توضیح و ذهنی نیست. بلکه احساسی است که مغز ما به هنگام رویارویی با محیط  پاسخ می دهد.
با وجود این هنوز معماران زیادی هستند که اصول اولیه زیباشناسی در ساخت بنا را نادیده می‌گیرند و بدون توجه به فرهنگ و معماری بومی و سنتی، اصول طراحی نما و دیگر بخش‌های ساختمان را زیر پا می‌گذارند.

مطلب پیشنهادی : طراحی نمای ترکیبی چیست؟ 6 نوع از بهترین نمای ساختمان ترکیبی

7 اصل طراحی نمای ساختمان که باید بدانید

 

1. تقارن(Symmetry)

 • مانند هر نوع طراحی، رعایت تقارن و توازن اشکال نقش موثری در نمای ساختمان دارد. هر نمایی برای اینکه در چشم بیننده زیبا به نظر برسد باید از تناسب و تقارن مناسب برخوردار باشد. یکی از نکات مهم در تقارن نما، ایجاد تقارن‌هایی در مقیاس کوچک است؛ به عنوان مثال در طراحی پنجره‌ها، درها‌ و…

2. متریال، رنگ و بافت (materials, colors and textures)

 •  مصالح یا متریالی برای طراحی نمای ساختمان مناسب است که، علاوه بر زیبایی از دوام مناسبی برخوردار باشد و همینطور با شخصیت ساکنان خانه در هماهنگی باشند.
  برای مثال، مواد طبیعی مثل چوب، تأثیر مثبتی روی انسان دارد و باعث آرامش در بیننده می‌شود. سنگ صیقل داده نشده با زبری طبیعی  ناصاف به همراه بافت نامنظم و ناقصی که دارد، نسبت به شیشه حس بهتری را منتقل می‌کند.
  از طرفی رنگ سفید یا خاکستری که در طراحی مینیمالیسم جایگاه ویژه‌ای دارد و امروزه بسیار مشهور شده‌است، اگر از اصول و معیارهای زیباشناسی بهره نبرد احساس سردی را به بیننده القا می‌کند.

 • یکی دیگر از دغدغه‌های طراحی نما، انتخاب رنگ مناسب است. یکی از دلایل اهمیت رنگ در این است که رنگ ها میتوانند چشم را فریب دهند؛ به عنوان مثال، اگر قسمت بالایی نمای ساختمان تیره‌تر از قسمت پایین نما باشد، ساختمان در چشم بیننده کوتاه‌تر به نظر خواهدآمد. 
  در صورت عدم تناسب رنگ در نمای ساختمان، کیفیت بصری با مرغوب‌ترین متریال و بهترین طراح‌ها به کلی محو می‌شود. امروزه با استفاده از ابزارها و نرم‌افزارهای طراحی سه‌بعدی متنوعی می‌توان قبل از اجرا این تناسبات رنگی را به‌دست آورد و به صورت واقعی دید.

3. پیچیدگی و پیوستگی سازمان یافته (Organized complexity and coherence)

 • وقتی به یک درخت نگاه می کنیم، از نظر بصری بسیار پیچیده به نظر می‌رسد و شامل قسمت‌های زیادی مثل برگ و شاخه است. با این وجود، ما می توانیم به سرعت اصول رشد آن را درک کنیم؛ به این ترتیب که ابتدا یک شاخه رشد می کند و به دو قسمت تقسیم می شود، سپس دو شاخه هر کدام به دو شاخه‌ی دیگر تقسیم می شوند و پس از تکرار تعداد مشخصی، برگ ها ظاهر می شوند.
  همینطور در ساختار برگها نیز اصول مشابهی در مقیاس متفاوتی تکرار می‌شود.
  هندسه طبیعی را می توان با قواعد خاصی به راحتی توصیف کرد. و این قوانین در معماری و اصول طراحی نمای ساختمان نیز منعکس شده است. پیچیدگی سازمان یافته یکی از آنهاست.
 • از طرفی این پیچیدگی باید با پیوستگی همراه باشد و در کل نما دیده‌شود. بنابراین باید یک فرم کلی در طراحی قسمت‌های مختلف نما در نظر گرفته شود؛ همچون درختی که به عنوان یک کل دیده می‌شود، نه مجموعه‌ای از اجزای و عناصر پراکنده.

4. ریتم(Rhythm)

 • ریتم در معماری به این صورت تعریف می شود: حرکتی یکپارچه که با تکرار الگو یا تغییر عناصر یا نقوش به همان شکل یا شکل اصلاح شده رخ می‌دهد.
  از این رو ، ریتم می تواند به عنوان تکرار عناصری مانند خطوط، اشکال، فرم ها یا رنگ ها بصورت سازمان‌یافته و منظم بیان شود.  ریتم به یک نما سازماندهی بصری می دهد و از پراکندگی و ناخوانایی فرم های به کار رفته جلوگیری می کند. به عبارت دیگر، ریتم انسجام عناصر به کار رفته در قالب یک ساختار سازمان یافته بصری است.

5. عنصر شاخص (Index element)

 • یکی از قسمتهای نما بایستی به عنوان نقطه عطف آن در نظر گرفته‌شود؛ بهتر است نما به صورتی طراحی شود که تا آن شاخص در مرکز توجه قرار گیرد.در عین متفاوت و برجسته بودن، عنصر شاخص باید با فرم کلی نما هماهنگ باشد. استفاده از عنصر شاخص باعث از بین رفتن یکنواختی طرح شده و جذابیت بصری بیشتری ایجاد می کند زیرا توازن و تعادل در نما را کمرنگ تر می‌کند.

6. سادگی (Simplicity)

اگر از مواد و متریال گوناگون در طراحی نمای ساختمان استفاده کنید، در واقع از سادگی آن می‌کاهید. بنابراین بهتر است برای تنوع در نما از یک یا دو عنصر شاخص استفاده کنید و از استفاده عناصر زیاد و شلوغی نما بپرهیزید. هرچه طراحی نما ساده تر باشد، عناصر به کار رفته در کیفیت بصری تأثیر بیشتری خواهند داشت.

7. نورپردازی(Lighting)

 • نورپردازی نما از دیگر اصول طراحی نمای ساختمان محسوب می‌شود و نباید جدا از آن در نظرگرفته‌شود؛ تا علاوه بر روز، در شب نیز پویا و موثر باشد. چراکه شب برای داشتن یک جلوه زیبا نیازمند نورپردازی مطلوب است.
  توجه داشته باشید که نور به‌کاررفته در نما نباید خیلی خیره‌کننده باشد و باید ویژگی‌های نما و ساختمان را برجسته کند.

  نور پردازی نمای ساختمان

هلدینگ ساختمانی سپنتا با به‌کارگیری هنر و تجربه و با رعایت اصول طراحی نمای ساختمان، شما را برای داشتن نمایی مطلوب همراهی می‌کند. جهت کسب اطلاعات بیشتر و استفاده از خدمات مشاوره رایگان همین حالا با ما تماس بگیرید.

call to action

 

طراحی نمای ساختمان به انگلیسی Façade Design گفته می شود. فراموش نکنید که نمای یک ساختمان ابتدا نشان دهنده سلیقه شخصی کارفرما می باشد. این موضوع در سطح وسیع شهری و نمای عمومی بدون توجه به قواعد زیبایی شناسی و ساختار شهری ممکن است یک نقطه ضعف به شمار آید و ممکن است سبب ناهمگونی ساختار شهری شود. از این رو لحاظ کردن سلایق شخصی بدون توجه به نمای منطقه علاوه بر اینکه در زیبایی ساختمان ها نقشی ندارد، به هم ریختگی و نابسامانی را نشان می دهد.

 

نمونه کارهای طراحی نمای ساختمان در هلدینگ ساختمانی سپنتا

نور پردازی نمای ساختمان
دزاشیب، خیابان صادقی
هلدینگ سپنتا
قیطریه شمالی،خیابان شهید تواضعی
هلدینگ سپنتا
نیرو هوایی،خیابان دوم

 

 

هلدینگ ساختمانی سپنتا به عنوان یک موسسه طراحی نمای ساختمان با تجربه و سابقه کار بالا آماده ارائه مشاوره رایگان به کارفرمایان و معماران است و همچنین می توانید برای اجرای پروژه با قیمت مناسب روی این مجموعه حساب کنید، جهت کسب اطلاعات بیشتر برای طراحی نمای مسکونی و تجاری و اجرای نمای ساختمان با شماره های درج شده در سایت تماس بگیرید.

call to action

 

 

دلیل تاکید بر طراحی اصولی نمای سازه‌ها چیست؟

نما اولین موردی است که چشم هر بیننده را به سمت خود جذب می‌کند. بنابراین با طراحی صحیح نما می‌توانید در هزینه‌های خود در آینده صرفه‌جویی کنید و در صورت تصمیم به فروش خانه دیگر مشکل و دغدغه‌ای بابت مناسب نبودن نما نخواهید داشت.

مطلب پیشنهادی :طراحی نما با هوش مصنوعی

مهندس معمار یا آرشیتکت چه کسی است؟

مهندس معمار یا آرشیتکت، شخصی است که با انواع  طراحی فضا های مختلف مانند طراحی نمای ساختمان، ادارات و… را آشناست و می تواند آن ها را به خوبی طراحی کند.

وظایف یک آرشیتکت چیست؟ حرفه ای که ساختمان ها را طراحی میکند

یک مهندس معمار علاوه باید بتواند فضا ها مختلف را طراحی کند بایستی بتواند شرایط اقلیمی و فرهنگی آن منطقه را برسی و نقاط قوت و ضعف آن را برسی کند، یک مهندس معمار در طراحی یک پلان ساختمان باید بتواند در شیت ها مخلتف سیستم های گرمایشی و سرمایشی و آلارم های آتشنشانی را در صورت نیاز طراحی کند و برای آن برآورد قیمت، برنامه ریزی کند.

اهمیت طراحی نمای ساختمان

برای اینکه از اهمیت فرآیند طراحی نمای ساختمان (Façade Design) آشنا شوید، پیشنهاد می‌کنیم ویدیوی زیر را مشاهده کنید:

(با ف-ی-ل-ت-ر شکن مشاهده کنید)

 

عوامل موثر در طراحی نمای بیرون ساختمان چیست؟

 • جذاب نشان دادن نمای بیرونی ساختمان ها
 • عدم انتقال آلودگی صوتی
 • پیشگیری از هدر رفت انرژی در کلیه فصل ها
 • محافظت از بنا در مقابل بلای طبیعی مانند زلزله و باد و سیل

طراحی نما چه ارزشی به ساختمان اضافه میکند؟

نمای هر ساختمان به طور کلی نشان دهنده هویت آن ساختمان است. معمار به طراحی حرفه ای و مناسب به ساختمان اعتبار می بخشد. به طور مثال نمای یک ساختمان اداری باید با عملکرد آن همخوان باشد. یا مکان آن ساختمان نیز مهم است طراحی نمای یک ساختمان در محله زغفرانیه با طراحی آن ساختمان در محلاتی با بافت سنتی کاملا متفاوت است که توسط معمار مورد بررسی قرار می گیرد.

یکی دیگر از موارد تاثیرگذار در نمای یک ساختمان، سلیقه شخصی کارفرما است که با توجه به راهنمایی های معمار می توان به نمای مناسبی برای ساختمان رسید. اعمال سلایق شخصی بدون در نظر گرفتن نمای محیط نه تنها به زیباتر شدن ساختمانها کمکی نمیکند بلکه باعث آشفتگی میشود. نمای هر ساختمان در یک شهر تاثیر مستقیم روی بدنه ی خیابان ها یا میدان هایی که در آن قرار گرفته است دارد.

 

انواع مختلف طراحی نما ساختمان بر اساس محیط – طرح نما ساختمان 

هر ساختمان بسته به کاربری خود طراحی نمای خاصی می طلبد که به ذکر انواع نمای ساختمان می پردازیم:

1. طراحی نمای شهری

در این نوع طراحی باید به نوع ساختمان دقت کرد و طراحی عاقلانه ای داشت. برای نمونه در ساختمان های مشابه برج یا آسمان خراش ها، نمای کلاسیک مناسب نیست.

2. طراحی نمای ساختمان ویلایی – طراحی نما ویلایی

به دلیل وجود ساختمان های ویلایی در محیط هایی با شرایط جوی متفاوت باید برای طراحی نمای ساختمان در این نوع از مناطق دیدگاه خاصی داشت. مدل طراحی نما در این نوع سازه ها باید به گونه ای باشد که نشان دهنده کاربری سازه و سبک طراحی داخلی خانه باشد.

هلدینگ سپنتا

 

ساختمان ویلایی باید دارای نمای شیک، برجسته، مقاوم، سازگار با کل سازه، و در خور بودجه کارفرما باشد. اگر به ملاک های زیبایی شناسی توجه شود هزینه بیهوده پرداخت نخواهد شد و از طرفی نتیجه پروژه یک ساختمان ناخوشایند و ناهمگون نخواهد شد. طراحی نمای کلاسیک، مدرن و طراحی نمای سنتی ایرانی از معیارهای طراحی نما محسوب می شوند.

3. طراحی نمای ساختمان یک طبقه

 در طراحی نما ساختمان یک طبقه می توان از روش های متفاوتی استفاده کرد؛ این موضوع بستگی به نوع طراحی داخلی ساختمان و سلیقه و بودجه کارفرما دارد.

4. طراحی نمای آپارتمان سه تا پنج طبقه

در طراحی این نوع ساختمان ها علاوه بر نمای قابل مشاهده از سطح خیابان باید به معیار های زیبایی شناختی نیز دقت شود. در نمای ساختمان های چند طبقه می توان چندین سبک با استفاده از مصالحی مثل سنگ، گرانیت، آجر، ترموود و… پیاده کرد.

5. طراحی نمای ساختمان های آسمان خراش (طراحی نمای ساختمان اداری) 

برای طراحی نمای برج باید خلاقیت های خاصی به خرج داد تا برای سالیان سال این ساختمان زیبا و شیک باشد و چشم را خسته نکند. درضمن نمای ساختمان های بلند نباید موجب آلودگی چشمی در شهر شود. در ادامه به بهترین نماهای ساختمان می پردازیم:

 

چند نمونه طراحی نمای موفق (عکس نمای ساختمان)

نمونه طراحی نمای ساختمان
طراحی خاص نما با استفاده از متریال روز دنیا
طراحی نمای آپارتمان
طراحی نمای آپارتمان دونبش
طراحی نمای بیرونی آپارتمان با استفاده از آجر
طراحی نمای بیرونی آپارتمان با استفاده از آجر
نمای کلاسیک در تهران
نمای بیرونی ساختمان با طراحی کلاسیک
طراحی نمای ساختمان های آسمان خراش - نمای شیک ساختمان
طراحی نمای ساختمان های آسمان خراش – نمای شیک ساختمان

 

 

نمونه موفق طراحی نما در تهران
نمونه موفق طراحی نما در تهران
نمای مدرن نمای ساختمان
طراحی نمای ساختمان ساده – نمای ساختمان مدرن
طراحی نمای کلاسیک نما-ایران-تهران
طراحی نما با نقوش ایرانی
نمای کلاسیک-نمونه
طراحی نمای ساختمان رومی
نمای بیرونی لاکچری
نمای ساختمان دو طبقه تراس دار – نمونه طراحی نمای ساختمان

نکات طراحی نمای ساختمان و چگونه نمای ساختمان طراحی کنیم؟ 

طراحی ساختمان: در ایران هر ساختمان مسکونی نهایتا 40 سال عمر مفید دارد. طراحی ساختمان باید به صورتی باشد که حداقل تا 40 سال زیبا و موردتایید ساکنین و افراد آن منطقه باشد و زیبایی و جذابیت ساختمان کاهش پیدا نکند و دل زده نشود.

سازگاری با نما و جلوه شهری: هر شهر و منطقه ای دارای هویت و شخصیت انحصاری خود می باشد. یک معماری نما که با شهر و منطقه هماهنگ نباشد به پیشینه، زیبایی و ساختار منطقه آسیب وارد می کند. در طراحی نمای یک ساختمان باید خطوط و مصالحی از نماهای آن منطقه به چشم آید. از این رو در حین طراحی نمای ساختمان باید به معماری شهر و منطقه توجه خاصی داشت.

نرخ طراحی نمای ساختمان :برای طراحی نمای سازه اول باید بودجه خود را مشخص کنید تا یک طرح زیبا حساب شده با میزان بودجه داشته باشید. نرخ طراحی نما ساختمان به مصالح و تعداد طبقات بستگی دارد. با بررسی دقیق و کارشناسی می توان از افزایش هزینه طراحی نما ساختمان پیشگیری کرد.

ضوابط طراحی نمای ساختمان و اصول طراحی نما

ضوابط-طراحی-نمای-ساختمان 

در طراحی نمای کلیه ساختمان ها ازجمله مسکونی، اداری و تجاری باید قوانین و نکاتی مورد توجه قرار گیرد که در ادامه به شرح ان ها می پردازیم:

 • نورپردازی : اگر به نورپردازی ساختمان توجه خاصی داشت سبب می شود نمای ساختمان در شب مانند روز موثر و چشم نواز باشد. بنابراین نورپردازی نما به اندازه طراحی خود نما مهم می باشد. البته نورپردازی باید در حدی باشد که در نگاه اول خود نما دیده شود و بعد نورپردازی توجه را به خود جلب نماید پس چندان نباید خیره کننده باشد.
 • پویایی نما : با تغییر سایز بازشوها و ترکیب مصالح گوناگون و استفاده از عناصر افقی و عمودی می توان نمای پویایی رقم زد. نمای ساختمان پویا و روان در نگاه بیننده جذاب تر و از نظر چشمی ارزشمندتر می باشد.
 • وضوح نما : سادگی و وضوح نما برای بنا های چند طبقه و بلند مرتبه از قوانین طراحی نما محسوب می شود و باید در طراحی از ایجاد تنوع و شلوغی بیش از حد پیشگیری شود. به منظور وضوح بیشتر نمای ساختمان باید از مصالح تک رنگ با ساختار مشابه استفاده کرد. به کار گرفتن عناصر برجسته افقی و عمودی سبب کاهش این یکنواختی خواهد شد.
 • طراحی نما متناسب با شرایط جوی : در نظر گرفتن وضعیت جوی منطقه از اساسی ترین اصولی است که باید در طراحی معماری ساختمان به آن دقت کرد. نما در قالب بدنه ساختمان باید از ساختمان محافظت کند و رفاه ساکنین را فراهم کند. بنابراین باید در شرایط آب و هوایی مختلف، محافظ بنا باشد.
 • تناسب نما با بنا : به منظور ایستایی یک نمای استاندارد باید اتصال آن به ساختمان اصولی انجام شود. به عبارتی بدنه نما با بررسی اینکه چه مصالحی به کار گرفته شده است، باید اتصالات مقاومی با سازه اصلی داشته باشد. از این رو باید کلیه جزئیات طراحی نما با نقشه بنا سازگار باشد.

 

بهترین نمای ساختمان در ایران

برای داشتن نمای ساختمان منطبق بر اصول کلی طراحی نما می بایست فاکتورهای متفاوتی را در نظر گرفت ساختمان به فاکتورهای از جمله نوع مصالح، کاربری بنا، سبک، وسعت بنا و …  بستگی دارد. برای ساخت بنا، هرکدام از این فاکتورها در طراحی نمای ساختمان مسکونی و غیرمسکونی  اهمیت ویژه ای دارند و بایستی مورد توجه قرار گیرند تا نمای شما را به بهترین نما برای ساختمان تبدیل کنند. در ادامه به بررسی برخی ازین فاکتورها می پردازیم.

 

انواع متریال کاربردی در طراحی نمای ساختمان – انواع نمای ساختمان براساس متریال

نوع متریال و سبک طراحی نما بیانگر کاربری و هویت ساختمان می باشد. در فرایند طراحی نما و انتخاب سبک و مصالح باید ساختمان و کاربری ساختمان را مدنظر قرار دهید. از پارامتر های موثر در انتخاب متریال نما می توان به ماندگاری حفظ زیبایی متریال و وزنی که هر یک به نمای ساختمان می دهند، اشاره کرد. در حال حاضر فناوری جدید متریال تازه ای مانند ترموود، کامپوزیت و گاما استون را در اختیار معماران گذاشته است.

 

متریال مختلف در طراحی نمای ساختمان

در مجموع در طراحی نمای یک ساختمان رنگ بندی ها و تنوع ساختار بسیار مهم است. شما می توانید با انتخاب متریال مناسب و در نظر گرفتن مسائل فنی و تلفیقی یک نمای خوب و مناسب برای سازه رقم بزنید.

 • سنگ های معمولی در طراحی نمای سنگی ساختمان
  شما می توانید در نمای ساختمان از سنگ های آهکی و آذرین استفاده کنید. البته سنگ های آهکی به علت رگه رگه بودن چندان محکم نیستند و غالبا به خوبی به بدنه سازه نمی چسبند. در اجرای نمای رومی معمولا از سنگ های طبیعی و برخی اوقات از سیمان استفاده می شود.
 • متریال کامپوزیت
  این متریال از تلفیق چند نوع ماده بدست آمده که خواص این متریال ترکیبی مقاومت و استحکام بیشتری در مقایسه با هر ماده به صورت تکی دارد.
 • نمای شیشه‌ای
  شیشه ها همواره جز اصلی ساخت و ساز بوده اند، روی کار آمدن شیشه های رفلکسی و بهرمندی از آن در بنا ها امکان استفاده حداکثر از روشنایی را فراهم می کند.
 • نمای آجری
  یکی از متریال رایج در طراحی سنتی آجر می باشد و استفاده از آن در نماهای امروزی نوستالژی محسوب می شود. آجر به شکل سنتی در کوره های آجرپزی بدست می آید.  آجر از ضریب انتقال حرارتی پایینی برخوردار است و به همین خاطر از هدر رفت انرژی پیشگیری می کند.
 • نمای بتن اکسپوز
  بتنی که پایان کار نما صاف و صیقلی باشد و بر روی سطح بتنی پوششی دیگری انجام نمی شود بتن اکسپوز است. بنابراین ، کیفیت ظاهری و سطح بتن در ساختمان های عمومی و سازه های معماری نقش موثری دارد. ساخت قطعات بتنی مسلح با طرح و سایز دلخواه در شرکت به صورت پیش ساخته صورت می گیرد. در حال حاضر در سبک مدرن از پنل های بتنی پیش ساخته در طرح های مختلف بسیار استفاده می شود و محبوبیت خاصی پیدا کرده است.
 • نماهای تلفیقی مصالح مختلف
  در این مدل نما از چندین مصالح مثل چوب، سنگ، آجر و… باهم استفاده می کنند.
 • بایرامیکس
  بایرامیکس ملات تزیینی می باشد که غالبا در نمای هارجی و داخلی خانه های ویلایی مورد استفاده قرار می گیرد. علیرغم دیگر نماها که با سنگ طبیعی طراحی می شوند، بایرامیکس ترکیبی از سنگ های گرانیتی و رزین های طبیعی و مصنوعی می باشد. بایرامیکس بر روی انواع مصالح همچون شیشه، رنگ، چوب و… پیاده سازی می شود و بعد از خشک شدن به سنگ های تزیینی شباهت پیدا می کند.
 • چوب
  یکی از متریال رایج در نمای چوبی، ترمووود است که با اینکه در ایران چندان سابقه دار نیست اما جایگاه منحصربه فرد خود را دارد و بسیار پرطرفدار است.

سبک های طراحی نما ساختمان 

 

طراحی نمای کلاسیک ساختمان

استفاده از عناصر ویژه و انحصاری در طراحی نمای ساختمان به سازه جلوه ای زیبا و خاصی می دهد. طراحی نما کلاسیک سبکی است که از معماری روم باستان با ستون و عناصر مجلل الهام گرفته است. استفاده از انواع ستون از مصالح گوناگون و همینطور استفاده از سنگ و ترموود در این مدل طراحی نما باعث دوبرابر شدن زیبایی سازه می شود.

طراحی-نمای-کلاسیک-ساختمان

 

طراحی نمای مدرن ساختمان

یکی از انوع طرح نمای ساختمان همانطور که از نام این سبک مشخص است در این طراحی از قوانین معماری مدرن پیروی می شود. علیرغم طراحی نمای کلاسیک در طراحی نمای مدرن ساختمان تزئینات از بین رفته و المان های استفاده شده از ظاهر ساده تری برخوردارند. در این نوع نما طبق آخرین پیشرفت ها که با مصالح مدرن و مختلفی انجام می شود جای خود را در طراحی نما باز کرده است. لازم به ذکر است که تعرفه طراحی مدرن نمای ساختمان به مصالح اولیه به کار گرفته شده شده بستگی دارد و پایین تر از سبک های دیگر است.

 

طراحی-نمای-ساختمان-مینیمال

طراحی نمای ساختمان بصورت مینیمال

این مدل سبک از طراحی که طبق سادگی در طراحی و نفی هر نوع تزئینات زائد می باشد در ایران چندان مورد استقبال قرار نگرفته است. در این مدل طراحی نما از تعداد محدودی مصالح به کار گرفته شده و کاربرد ساده و صریح فرم ها اصل طراحی می باشد.

 

طراحی- نمای-تلفیقی-ساختمان

طراحی  نمای تلفیقی ساختمان

در این سبک طراحی که اغلب در پروژه های اداری و تجاری مورد استفاده قرار می گیرد از چندین مصالح مانند شیشه، سنگ و آجر استفاده می شود. شاخصه این سبک طراحی در این است که انواع مسالح در طراحی نمای ساختمان تلفیقی مورد استفاده قرار می گیرد و می توان از آن ها بهرمند شد. با ایجاد موج و طرح های ترکیبی بر روی نما میتوان زیبایی آن را دوچندان کرد.

 طراحی نمای ایرانی اسلامی

در این سبک از طراحی نمای ساختمان که غالبا در ساخت مساجد و اماکن مذهبی مورد استفاده قرار می گیرد از متریالی مانند سنگ و کاشی و آجر استفاده می شود و غالبا در تزئینات آن نقش و نگار اسلیمی وجود دارد. این سبک طراحی خصوصیات ویژه خود و عناصر مشخصی دارد که این نوع طراحی ها را برجسته و متمایز کرده است. از جمله این عناصر می توان به منحنی ها، کاربندی ها، و مقرنس کاری و کتیبه ها، ستون ها و گره ها اشاره کرد.

چه عواملی بر کیفیت طراحی نمای بیرونی ساختمان تاثیر دارند؟

عوامل زیادی مانند : مهارت متخصص، نوع مصالح استفاده شده، شرایط اقلیمی منطقه و غیره می توانند بر کیفیت طراحی نمای ساختمان تاثیر بگذارند.

چه عواملی در طراحی نمای ساختمان مهم هستند؟

در طراحی نمای ساختمان، عوامل مختلفی وجود دارند که باید در نظر گرفته شوند. برخی از این عوامل عبارتند از:

 • سبک معماری: سبک معماری ساختمان، یکی از عوامل مهم در طراحی نمای ساختمان محسوب می‌شود. برای مثال، یک ساختمان با سبک معماری مدرن، نیاز به یک نمای ساده و شیک دارد که با این سبک معماری هماهنگ باشد.
 •  ابعاد و شکل ساختمان : ابعاد و شکل ساختمان نیز در طراحی نمای ساختمان بسیار مهم هستند. برای مثال، یک ساختمان با ارتفاع بالا نیاز به یک نمایی دارد که ارتفاع آن را بیشتر به نظر بیاورد.
 •  محیط اطراف ساختمان : محیط اطراف ساختمان نیز برای طراحی نمای ساختمان بسیار مهم است. برای مثال، یک ساختمان در محله‌ای که سبک معماری قدیمی دارد، نیاز به یک نمای سنتی دارد که با این محیط هماهنگ باشد.
 •  جنس و رنگ مواد ساختمانی : جنس و رنگ مواد ساختمانی نیز برای طراحی نمای ساختمان بسیار مهم هستند. برای مثال، یک ساختمان با دیوار سفید نیاز به یک نمایی دارد که با این رنگ دیوار هماهنگ باشد.
 •  نورپردازی : نورپردازی نیز می‌تواند در طراحی نمای ساختمان مؤثر باشد. استفاده از نور به درستی می‌تواند به نمای ساختمان جذابیت و زیبایی بیشتری ببخشد.
 •  نیازهای کاربری : نیازهای کاربری نیز باید در طراحی نمای ساختمان مدنظر قرار گیرند. برای مثال، یک ساختمان اداری نیاز به یک نمای شیک و حرفه‌ای دارد که با نیازهای کاربران آن هماهنگ باشد.

این عوامل صرفا مثال هستند و در طراحی نمای ساختمان ممکن است عوامل دیگری نیز مؤثر باشند که باید در نظر گرفته شوند.

قوانین نمای ساختمان در تهران

معاونت شهرسازی تهران، ضوابطی را برای طراحی و اجرای نما با هدف جلوگیری از آشفتگی و بهم ریختگی نمای شهری پایتخت به شهرداری های مناطق 22 گانه ابلاغ کرده است. این ضوابط را می توان ضوابط عمومی طراحی نمای ساختمان در شهر تهران نامید.

 

  دانلود قوانین نمای ساختمان در تهران 

قیمت طراحی نمای ساختمان با بهترین شرکت طراحی نمای ساختمان 

انتخاب شرکت طراحی نمای ساختمان شرکت های طراحی نمای ساختمان زیادی در سطح شهر تهران وجود دارند که  نمای ساختمان را به صورت حرفه ای طراحی میکنند. اگر شما مردد هستید که از بین این همه، کدام یک را برای کار خود انتخاب کنید، بهتر است ابتدا بودجه ای که برای این کار لازم است را محاسبه کرده و سپس بهترین شرکت طراحی نمای ساختمان را از روی نمونه کارهایی که وجود دارد، انتخاب کنید. برای اطلاع از قیمت طراحی نمای ساختمان با شماره های درج شده تماس حاصل فرمایید.

مسائل بسیاری روی قیمت طراحی نمای ساختمان تاثیرگذار است. هزینه‌ها با توجه به نوع مصالح مورد استفاده در طراحی نمای بیرونی ساختمان، متغیر است به طور مثال هزینه سرامیک نمای بیرون ساختمان با شیشه و سنگ متفاوت است. در کنار کیفیت و مقدار مصالح مورد استفاده در طراحی، متراژ بنا و سبک آن هم در تعیین قیمت تاثیرگذار است. قیمت طراحی نما با توجه به همه این موارد تعیین می‌شود.

 

برآورد قیمت طراحی نما به چه عواملی بستگی دارد؟

تعرفه طراحی نما 1401 ساختمان و هزینه طراحی نما، به عواملی همچون موارد زیر بستگی دارد.

 • سبک استفاده شده در طرح
 • متریال های استفاده شده در طرح
 • متراژ استفاده شده از نما
 • نوسانات قیمت

طراحی نمای ساختمان با هلدینگ ساختمانی سپنتا

همان طور که تا این قسمت از مقاله متوجه شدیم، در طراحی نمای ساختمان تنوع بسیاری وجود دارد ولی اگر می خواهید یک سبک درست را انتخاب کنید تا وسط کار به مشکل برنخورد و هزینه زیادی در پی نداشته باشد، حتما این کار را به افراد کارشناس و حرفه ای در این حوزه بسپارید. افراد مجرب و معماران حرفه ای به شما امکان می دهند که از طراحی زیبا و مشاوره آن ها بهرمند شده و از هزینه های گزافی را نپردازید.

اجرای نما

هلدینگ ساختمانی سپنتا به عنوان یک موسسه طراحی نمای ساختمان با تجربه و سابقه کار بالا آماده ارائه مشاوره رایگان به کارفرمایان و معماران است و همچنین می توانید برای اجرای پروژه با قیمت مناسب روی این مجموعه حساب کنید، جهت کسب اطلاعات بیشتر با شماره های درج شده در سایت تماس بگیرید.

call to action

 

ارتباط با هلدینگ سپنتا

برای ارتباط با هلدینگ سپنتا مجری پروژه های ساختمانی از طریق شماره تماس زیر و قسمت درخواست مشاوره اقدام کنید.

8 پاسخ

 1. ممنون از کار حرفه ایتون. بسیار راضی بودم از طراحی نمای ساختمان که برای مجموعه ما زدید.

 2. سلام وقت بخیر
  یه لیست از بهترین شرکت های طراحی نمای ساختمان اگر تهیه کنید عاااااااااااالی میشه

  1. بله دوست عزیز، سبک مینیمال بسیار جذاب و جدید هست که کمتر استفاده میشه تو ساختمان سازی ها…اما استفاده میشه.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Table of Contents