معرفی شغل مهندس معماری، شرح وظایف، آینده شغلی و بازارکار

مهندسی معماری

معرفی شغل مهندس معماری موضوع این مقاله از سایت هلدینگ ساختمانی سپنتا میباشد، با توجه به اینکه روز به روز به تعداد علاقه مندان به تحصیل و کار در رشته معماری افزوده میشود، به عنوان یکی از بزرگترین شرکت های معماری ایران بر خود لازم دانستیم تا در قالب یک مقاله شما عزیزان را با شغل مهندس معماری آشنا کنیم، پس تا انتها همراه ما باشید.

معماری داخلی چیست؟

معماری داخلی، هنر طراحی داخلی ساختمان، فضاهای شهری و دیگر فضاهای کلاسیک برای پاسخ هماهنگ به نیازهای زیبا شناسانه است، معماری بیش از اینکه تکنیک باشد، هنر و ذوق است. در واقع می توان گفت ظاهر و نمای شهرها را مهندسان معمار می سازند. این رشته که برخی آن را مادر هنرها می دانند، قدمتی بسیار طولانی در تاریخ معماری داخلی دارد و در ایران نیز به سال ها پیش از اسلام باز می گردد.

معماری داخلی چیست؟

در این مقاله، در مورد اطلاعات اساسی شغل مهندس معماری از قبیل مسئولیت ها ، حقوق​​، چشم انداز شغلی و مکان هایی که یک مهندس معماری می تواند کار کند، بحث می کنیم.

مهندسی معماری چیست؟

مهندسان معماری با میراث هزاران ساله نوآوری تدریجی در فناوری ساخت و ساز و پیشرفت علمی، آخرین دانش و فناوری های علمی را در طراحی ساختمان ها به کار می گیرند، یک مهندس معمار به طور متوسط ​​50 سال از 80 سال زندگی خود را در داخل ساختمان ها می گذراند.

نکته: ایمنی و قابلیت اطمینان ساختاری ساختمان ها و کیفیت هوای موجود در داخل آنها توسط مهندسان معماری طراحی میشود. انرژی لازم برای حفاظت از فن آوری های ساخت و ساز مورد نیاز برای ساختن شهرهای پایدار، موضوعات مهمی است که مهندسان معماری در آن ها مهارت دارند.

تاریخچه علم معماری

مهندسی معماری یک حرفه دارای پروانه کسب و نسبتاً جدید است که در قرن بیستم در نتیجه پیشرفت سریع فناوری انقلاب صنعتی پدید آمده است، مهندسان معماری مهندسانی هستند که در نقشه کشی و ساخت ساختمان تخصص دارند، این حرفه امروزه بسیار مهم است، زیرا جهان ما در انقلاب مهم فناوری غوطه ور است.

ویژگی های یک مهندس معمار خوب

مهندس معمار بودن یک کار فشرده است که به فرد متخصص نیاز دارد تا به اطلاعات لازم در مورد این شغل آشنا باشد، موارد زیر شامل جنبه های مهمی در مورد مهندسی معماری است که شما باید بدانید:

 • مسئولیت پذیری در شغل مهندسی معماری
 • شرایط لازم برای مهندس معماری شدن
 • مهارت های مهندس معماری

شغل مهندس معماری

اگر اشتیاق به طراحی فضاهای مدرن و یا کلاسیک دارید تا افراد دیگر بتوانند به کار، زندگی خود مشغول شوند، رشته مهندسی معماری می تواند یک انتخاب شغلی ایده آل باشد. با این حال، قبل از شروع مهم است که در مورد مهندسی معماری و الزامات آن اطلاعات بیشتری کسب کنید.

 

ویژگی  های شغل مهندسی معماری

یک مهندس معمار دانش و تخصص خود را در مورد طراحی ساختمان و در مدیریت و نظارت بر پروژه های عمرانی به کار می برد. آنها از مفاهیم علمی و ریاضیاتی در طرح های ساختمان برای آزمایش، ارزیابی و ارتقاء تمامیت ساختاری ساختمان ها و سیستم های ساختمان استفاده می کنند.  مهندسان معماری ممکن است در طرح های مختلف یک سیستم ساختمان خاص مانند لوله کشی ، برق و تهویه ساختمان تخصص داشته باشند.

ویژگی  های شغل مهندسی معماری

مسئولیت های شغل مهندس معماری

یک مهندس معمار موفق باید بتواند وظایف مختلفی را انجام دهد که شامل کارگردانی و نظارت بر عملیات ساختاری، مکانیکی و برقی در پروژه های ساختمان سازی برای اطمینان از کارآیی های کارآمد ساختمان می باشد. وظایف و مسئولیت های یک مهندس معماری را در ادامه برایتان لیست کرده ایم:

 • از یکپارچگی ساختاری و ایمنی یک ساختار پیشنهادی برخلاف سبک های ساختمان و زیبایی شناسی اطمینان حاصل کند.
 • در طرح ها، سازه ها و نمونه های اولیه مسائل را شناسایی و حل کند.
 • طراحی و تجزیه و تحلیل سیستم های تهویه مطبوع، گرمایش و تهویه و در عین حال بهینه سازی انرژی و راندمان انرژی
 • با متخصصان ساخت و ساز مانند مهندسین عمران و پیمانکاران برای نظارت و هدایت عملیات ساخت و ساز هماهنگ شود.
 • تخمین برای تعیین هزینه های خرید مصالح ساختمانی
 • به منظور ایجاد یک ساختمان سازگار با محیط زیست و پایدار، اطلاعات به روز شده در مورد طرح های ایمن، کدهای ساختمان و ویژگی های مواد داشته باشد.

شرایط لازم برای انتخاب شغل مهندس معماری در تهران

فعالیت در شغل مهندسی معماری، تحقق چندین الزام را می طلبد، که ثابت می کند شما برای انجام کار شایسته و واجد شرایط هستید. در ذیل اطلاعات بیشتری درباره شغل مهندسی  معمار برای شما لیست شده است:

 1. تحصیلات
 2. مجوز
 3. آموزش
 • تحصیلات

برای شغل مهندسی معماری در تهران، کسب لیسانس معماری الزامی است، برنامه های لازم جهت کسب درجه معماری به طور کلی پنج سال به طول می انجامد و توسط استاد مهندسی معماری حرفه ای آموزش داده می شود، زمان مورد نیاز بستگی به میزان تحصیلات و آموزش های قبلی شما در معماری دارد.

یک دوره کارشناسی ارشد پایه شامل دوره هایی در تئوری و تاریخ معماری است. دوره های عملی در طراحی ساختمان با تأکید بر طراحی و تهیه پیش نویس رایانه ای (CADD)،ریاضی، هنرهای لیبرال، ساختارها، شیوه های حرفه ای، علوم فیزیکی و روش های ساختمانی است.

 • مجوز کسب

بسته به وضعیت بهره برداری، یک مهندس معماری می تواند دارای مدرک معماری از یکی از دانشگاه های معماری تهران باشد که توسط هیئت اعتبار بخشی ملی معماری (NAAB) تأیید شده است. شرایط مجوز دولتی در شورای ملی انجمن های ثبت معماری (NCARB) موجود است.

 • آموزش

فارغ التحصیلان معماری حداقل سه سال قبل از گذراندن آزمون ثبت نام در انجمن معماران، باید دوره کارآموزی پولی را بگذرانند. مهندس معمار ممکن است با کار در شرکتهای معماری از طریق برنامه تجربه معماری (AXP)، برنامه ای که توسط NCARB برای راهنمایی دانشجویان از طریق دوره کارآموزی خود اجرا می شود، آموزش خود را طی کنند.

مهارت های مهندس معماری

یک مهندس معمار داخلی موفق می تواند مهارت های خاصی برای انجام کار داشته باشد، از جمله:

 • مهارت های تحلیلی برای درک محتوای طرح ها و زمینه ای که در آن تدوین شده است ، مانند سیستم های مکانیکی و چگونگی تأثیرگذاری بر عملکرد ساختمان
 • مهارت های ارتباطی برای به اشتراک گذاشتن ایده ها از طریق ارائه سخنرانی ها و تهیه نقشه ها
 • مهارتهای سازمانی برای مدیریت قراردادها با حفظ سوابق مانند بودجه و پیشرفت های مربوط به جزئیات یک پروژه
 • خلاقیت در طراحی نمای کلی ساختمان ها و سایر سازه ها برای دستیابی به یک محصول مطلوب و کاربردی
 • مهارت های فنی برای بهره برداری از فناوری CADD برای ایجاد برنامه هایی به عنوان بخشی از مدل سازی اطلاعات ساختمان (BIM)
 • مهارت های ریاضی برای انجام محاسبات ریاضی برای تعیین مشخصات طراحی ساختمان

 

مهارت های مهندس معماری و مهندسی معمار داخلی

مقدار حقوق مهندس معماری داخلی چقدر است؟

مقدار حقوق و مزایای مهندس معمار بستگی به عوامل زیادی دارد که در صورت داشتن هر یک از آن ها و تجربه زیاد به مقدار مبلغ دریافتی اضافه می گردد، به طور کلی برای مهندسین، متوسط ​​حقوق تقریباً 10 تا 40 میلیون تومان در ماه و برای یک مهندس سازه حدود 9 تا 30 میلیون تومان در ماه است.

نکته: این مقدار به طور متوسط تخمین زده شده و با داشتن تجربه معماری و داشتن مهارت در نرم افزارهای معماری این مبلغ بیشتر می شود و با توجه به نوع نقش، الزامات شهری و کارفرمای خود می توانید در این محدوده درآمد کسب کنید.

فرصت های شغلی برای مهندسان معماری در تهران

فارغ التحصیلان قبل از اینکه به عنوان مهندس معماری مشغول به کار شوند باید اصول و تمرین آزمون مهندسی و یک آزمون مجوز اضافی را بگذرانند. پس از تأیید، متقاضیان واجد شرایط می توانند در شرکت های طراحی سازه و برقی به دنبال کار باشند. از طرف دیگر، مهندسان معماری می توانند با سیستم های تهویه، گرمایش و تهویه مطبوع کار کنند.  موارد زیر فرصت های برای مهندسین معماری داخلی جهت اشتغال است:

 • خدمات مهندسی
 • نهادهای دولتی از جمله ارتش
 • مشاوره خود اشتغالی
 • سایت های ساختمانی
 • کارخانه های صنعتی یا تولیدی
 • خدمات تحقیق و توسعه علمی

آینده شغلی معماری

با توجه به رشد دنیای تکنولوژی و هوش مصنوعی می‌توان آینده شغلی مهندسی معماری را خلاقانه تر و حرفه ای تر در نظر گرفت، آینده‌ای که به کمک ابزارها بسیار رقابتی تر خواهد بود.

همه چیز درباره مهندسی معماری داخلی

معماران، سازه ها را از خانه ها و کارخانه ها گرفته تا ساختمان های اداری و مراکز خرید و خانه ها و ویلاها را هم نمای بیرونی ساختمان و هم نمای داخلی را طراحی می کنند. این شغل  بیشتر از هر چیز خلاقیت را طلب می کند.  معماران برای درک آنچه در جستجوی آن هستند ، باید با مشتری ها ملاقات کرده و برآورد هزینه و زمان ساخت را تخمین بزنند.

نکته: بسیاری از معماران در یک زمینه مانند طراحی منظره ، طراحی داخلی یا نوع خاصی از ساختمان تخصص دارند.  مهندسان معماری با معماران داخلی کار می کنند، با توجه به طراحی معماری، مهندس از ساختار مناسب ساختمان برای پشتیبانی از طرح استفاده می کند. که شامل طراحی سیستم های مکانیکی ، مشخص کردن دیوارهای باربری و طرح ریزی سیستم های برقی و روشنایی است.

تفاوت شغل مهندس عمران و مهندس معماری 

مسئولیت های مهندسین عمران و معماران اغلب با هم همپوشانی دارند. هر دو حرفه در طراحی و ساخت سازه ها مانند ساختمان ها و پل ها یکپارچه هستند. معماران فضایی را برای پاسخگویی به نیازهای مشتری و همچنین زیبایی شناسی داخلی و خارجی ساختمان طراحی می کنند.

تفاوت شغل مهندس عمران و مهندس معماری 

وظیفه اصلی مهندسان عمران اطمینان از ایمن بودن طرح و رعایت کلیه قسمت های طراحی ساختمان است، مهندسان عمران با انتخاب مواد ساختاری، تعیین اعضای سازه طراحی، ایمنی و کارایی ساختمان و سیستم های برقی، گرمایشی ، تهویه، تهویه مطبوع و لوله کشی را مشخص می کنند. روشی که مهندسین عمران و معماران ایده های خود را به یکدیگر ارتباط می دهند از طریق طرح ها یا نقشه های فنی است، جهت کسب اطلاعات بیشتر و سفارش نقشه کشی پروژه های عمرانی و معماری در تهران با ما در هلدینگ ساختمانی سپنتا در ارتباط باشید.

برنامه تحصیلی مهندس معمار

برنامه درسی مهندس معماری با هدف اعمال اصول مهندسی در ساخت، برنامه ریزی و طراحی ساختمان ها و سایر سازه ها طراحی شده است. برنامه درسی مهندس معماری تأکید ویژه بر چیدمان و زیبایی شناسی پروژه های ساختمانی دارد. همچنین علاقه مندان را در مورد سایر رشته های مهندسی اعم از مکانیکی، الکتریکی، سایر موارد آموزش می دهد.

مهندسی معماری، یک رشته واحد و یکپارچه

رویکرد مهندسی چند رشته ای چیزی است که مهندسی معماری را از شاخه معماری (رشته معمار) متمایز می کند این یک رشته تحصیلی یکپارچه و جداگانه است که با سایر رشته های مهندسی مقایسه می شود.

 از طریق آموزش مهندسی معماری، این زمینه به دنبال ادغام سیستم های ساختمان در طراحی کلی ساختمان خود است.  مهندسی معماری شامل طراحی سیستم های ساختمان از جمله گرمایشی ، تهویه و تهویه مطبوع (HVAC) ، لوله کشی ، محافظت در برابر آتش، برق، روشنایی، آکوستیک معماری و سیستم های سازه است. در برخی از برنامه های دانشگاهی، دانشجویان ملزم به تمرکز روی یکی از این تخصص ها هستند.

02166004175

ارتباط با هلدینگ سپنتا

برای ارتباط با هلدینگ سپنتا مجری پروژه های ساختمانی از طریق شماره تماس زیر و قسمت درخواست مشاوره اقدام کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Table of Contents