طراحی داخلی ساختمان چیست؟

نویسنده : مهندسین مشاور سپنتا موضوع : معماری, اجرایی 3 دیدگاه

طراحی داخلی ساختمان یکی از خدمات هلدینگ ساختمانی سپنتا است، ما در این مقاله قصد داریم اطلاعات جامعی در رابطه با طراحی داخلی و مزایای استفاده از آن در ساختمان ها و تفاوت طراحی داخلی با دکوراسیون داخلی را به شما عزیزان ارائه بدهیم.

طراحی داخلی چیست؟

طراحی داخلی محیط های مختلف یک سازه، بخشی از طراحی فضا بوده که به معماری نزدیک است. البته معماری به منظور به ارمغان آوردن یک محیط دلچسب و موردرضایت در دوران تمدن اولیه انسان ریشه دارد.

طراحی داخلی، زندگی همه آحاد جامعه را متاثر می کند و تأثیرات آن در زندگی آشکارا دیده می شود. طراحی داخلی (Interior Design) که در قالب یک شغل، یک هنر و یک صنعت در جهان معروف شده، بهینه­ سازی محیط های داخلی ساختمان ­ها جهت انجام کار ­های روزمره زندگی و کار می باشد.

عبارت طراحی داخلی علاوه براینکه محدوده وسیع تری را شامل شده، خود در قالب یک حرفه جدی و مدرن روی کار آمده است. اگر می خواهید بدانید دقیقا منظور از طراحی داخلی چیست تا انتهای این مقاله همراه ما باشید.

طراحی داخلی چیست

طراحی داخلی یا Interior design، هنر یا فرایند طراحی محیط های داخلی می باشد که گاها محیط خارجی یک اتاق یا سازه را نیز در برمی گیرد و طراح داخلی، فردی است که این دسته از پروژه‌ها را مدیریت و نظارت می ‌کند. طراحی داخلی یک شغل چند جانبه می باشد که دربرگیرنده توسعه ادراکی، ارتباط با سرمایه ‌گذاران پروژه و نظارت و پیاده سازی طرح است.

نکته: در طراحی داخلی با دست ‌کاری حجم فضایی و تغییرات سطوح پروسه شکل دهی انجام می شود. شغل طراحی داخلی تقریبا مدرن و جدید است؛ از این رو طبیعی است که همواره در حال تحول باشد و باعث سردرگمی مردم عادی شود.

تاریخچه شکل گرفتن طراحی داخلی در دنیا 

معماری در هند باستان مشابه طراحی داخلی صورت می گرفت. در قرن‌ های 17 و 18 و 19، طراحی داخلی یکی از چالش ساختمان‌سازها شده بود. معمار ها برای تکمیل طرح داخلی سازه ها از هنرمندان این عرصه کمک می‌ گرفتند. پس از جنگ جهانی اول، شغل طراحی داخلی مقام خود را محکم ‌تر نمود و از دهه ۱۹۵۰ به بعد در اکثر منازل ظهور کرد.

از گذشته فضاهای داخلی نیز قسمتی از فرایند ساختمان‌ سازی به شمار می آمدند. با پیشرفت و گسترش معماری، شغل طراحی داخلی نیز توسعه یافته است. توجه به کاربرد تاثیرگذار محیط، آسایش افراد و طرح مفید، به پیشرفت شغل طراحی داخلی کمک شایانی نموده است.

دکوراسیون داخلی با طراحی داخلی چه تفاوتی دارد؟

گاها پیش می‌آید که دکوراسیون داخلی را با طراحی داخلی یکی می دانند و یا به اشتباه بین این دو تفاوتی قائل نمیشوند. البته این دو حرفه به هم شباهت هایی هم دارند، اما در مجموع دارایی تفاوت هایی هستند که این دو هنر صنعتی را به طور کامل از یکدیگر جدا میسازد. در ادامه چند تفاوت اصلی طراحی و دکوراسیون داخلی را ذکر خواهیم کرد.

 • طراحی داخلی، هنر و دانش فهم رفتار افراد است تا به رقم زدن محیط های کاربردی داخل یک ساختمان منجر شود. اما دکوراسیون داخلی، به مبلمان کردن یک محیط با لوازم زیبا و مدرن مربوط است.
 • در مهارت دکوراسیون داخلی زیاد به علم و فعالیت های عملی نیاز نیست و در سطح اول زیبا شناسی مدنظر قرار می گیرد. در صورتی که طراحی داخلی به علم و دانش مرتبط نیاز دارد. افراد فعال در حرفه دکوراسیون داخلی غالبا با مسائل نوسازی و یا برنامه ریزی ساختاری درگیر نمی شوند.
 • در طراحی داخلی آنچه صورت می گیرد بیشتر به محیط اتاق ربط دارد، امور طراحان داخلی غالبا کمک رسان طراحی و نوسازی فضای داخلی است. طراحان داخلی علاوه بر اینکه اتاق را تغییر می دهند، بلکه تغییراتی در کارایی اتاق نیز رقم می زنند. کار های آنان شامل نقاشی کف ساختمان تا چیدمان وسایل تزئینی در داخل فضا می باشد.
 • وقتی که امور ساختمانی به پایان برسد، کار دکوراسیون داخلی آغاز می شود و تمرکز آن ها بیشتر بر سطوحی است که در دید قرار می گیرند مانند سبک پرده ها و مبلمان.دکوراتورها برخلاف طراحان داخلی معمولا جدا و تنها کار خود را انجام می دهند و با طراحان و پیمانکاران ساختمانی گروهی فعالیت نمی کنند و تعاملی ندارند.

طراح داخلی می تواند دکور کند اما دکوراتور قادر به طراحی نیست.

 • طراح داخلی روی نقشه‌ کشی، طراحی موثر، ایمن و استفاده مفید از محیط طبق استانداردهای تعریف شده تأکید دارد. یک طراح داخلی قادر است نقشه اصلی محیط داخلی ساختمان و پروژه هایی که به درک مسائل فنی مانند نورپردازی نیاز دارند را یکپارچه سازی کند و انجام دهد.

تاثیرات طراحی داخلی مطلوب

قسمت اعظم زندگی ما در محیط های داخلی ساختمان ها می گذرد. این محیط ها بستری را فراهم می کنند که خواسته های اساسی ما همچون احتیاج به به سرپناه و انجام اکثر امور ما را پاسخ می دهد.

از طرفی چیزی که به یک ملک روح تازه ای می دهد، محیط داخلی آن می باشد. از این رو می ­توان بیان کرد سطح کیفی محیط داخلی از یک سمت تأثیر مستقیمی بر روش انجام امور ما در آن دارد و از سمت دیگر، احوال و شخصیت ما را متاثر می کند.

طراحی داخلی قادر است به ما ثابت کند که در این محیط کوچک چگونه و با چه لوازمی باید زندگی نماییم. از آنجا که طراحی داخلی با خصوصیات روحی ـ روانی بشر ارتباط مستقیم دارد، باید برای رسیدن به یک طرح مطلوب، به خصوصیات رفتار های بشری در محیط های داخلی زندگی اعم از مسکونی و تجاری، در طراحی دقیقا توجه شود.

بنابراین طراح به هنگام طراحی محیط داخلی با دو موضوع درگیر است:

 • کاربرد آن محیط
 • احساس و تأثیری محیط بر افراد

طراحی داخلی مجموعه وسیعی از عناصر و پارامتر ­ها مانند حالت، نور، رنگ، ساختار، المان های کارکردی و تزیینی و … را شامل می شود. این لوازم ابزار های کار طراح می باشند.

هدف از طراحی داخلی چیست؟

هدف طراحی داخلی، ارتقا کارکرد فیزیکی و روحی محیط برای آسان نمودن زندگی در آن است. از محیط معماری بدون طراحی داخلی نمی توان استفاده کرد یا کارایی موردنیاز و بهینه را ندارد. طراحی داخلی اصلا محدود به مردم مرفه و منازل اعیانی نیست.

بلکه طراحی داخلی می تواند برای همه مردم جامعه و طبقات کم ­درآمد نیز سودمند و کارا باشد. در صورتی که قناعت را اصل اساسی امروز جامعه به شمار آوریم و تصمیم داشته باشیم امکان زندگی آسوده را در محیط ۴۰ یا ۶۰ متری آپارتمان­ ها مهیا کنیم، طراحی داخلی یک الزام گریزناپذیر خواهد بود.

انواع طراحی داخلی

طراحی داخلی انواع مختلفی دارد از جمله طراحی های مسکونی، تجاری، بهداشتی، عمومی، نمایشگاه، مبلمان، فضایی و… . رایج ترین ها طراحی داخلی تجاری و مسکونی هستند.

طراحی داخلی تجاری

یکی از با نفوذترین اعتقادات و نخستین کانون مورد پسند برای افراد، منازل و محیط کار هستند؛ دقیقا مانند تنگ ماهی یا لانه پرنده، بنابراین باید این فضا ها، منعکس کننده عادات و سلیقه شخصی افرد نیز باشند.

در قرن نوزدهم کمپانی های بزرگ مبلمان سازی سبک های گوناگونی به منظور مبله کردن کامل منازل ارائه می ‌دادند که ابتدا مورد تمسخر افراد آماتور و طراحان قرار گرفت اما در واقع مسیر را برای رونمایی طراحی داخلی حرفه ‌ای در قرن 20 هموار نمود. طراحی ساختمان تجاری در چندین شاخه می تواند قرار بگیرد:

 • خرده فروش ها:  مانند پاساژها، بازار ها، مجتمع ‌های تجاری، فروشگاه ‌های تخصصی.
 • برند های دیداری و فضایی:  این حیطه از محیط به عنوان یک رسانه مورد استفاده قرار می گیرد که یک برند منحصربه فرد را معرفی نماید.
 • ادارات:  طراحی اداری برای هر نوع کاری مانند بانک‌ ها.
 • بهداشتی:  طراحی کلینیک ها، تجهیزات کمک‌ کننده به زندگی، مطب دکتر، آزمایشگاه‌ ها.
 • اماکن تفریحی:  مانند تالارها، پارک ها، کشتی‌ های تفریحی، شهربازی، فست فود ها، سینماها، سالن ‌های موسیقی و کنسرت، سالن های ورزشی، استخرها.
 • موسسات:  نهاد های دولتی، مدارس و آموزشگاه ها، مراکز مذهبی.
 • شرکتی: مراکز تولید، کارخنجات و مراکز صادرات و واردات.
 • نمایشگاه:  مانند موزه‌ها و گالری ‌ها.
 • وسایل نقلیه و ترافیک: ایستگاه اتوبوس، ایستگاه تاکسی، فرودگاه، اسکله.

طراحی داخلی ساختمان مسکونی

طراحی داخلی ساختمان مسکونی بسیار تخصصی می باشد و باید سلایق و نیازهای ساکنین در انجام آن لحاظ شود. طراح احتمال دارد از گام نقشه کشی اولیه یا بازسازی یک ملک روی پروژه تمرکز کند. این پروژه‌ ها گاها ممکن است چندین ماه زمان ببرد تا محیط ایده آل مشتری را رقم بزند.

سبک های طراحی داخلی

سبک های طراحی داخلیپ

سبک دکو

این سبک از اوایل قرن 20 در اروپا رونمایی شد کرد. سبک دکو، اکثر اثرات کلاسیک سنتی را نپذیرفته و با پشتیبانی از اشکال هندسی ساده، خطوط تمیز و رنگ متالیک روی کار آمد. سبک دکو، کلیه عرصه های طراحی را متاثر نمود؛ به ویژه طراحی داخلی چراکه این نخستین سبک دکوراسیون داخلی بود که به سمت تکنولوژی و متریال جدید مانند کروم، شیشه، فولاد ضدزنگ گام بر می ‌داشت.

سبک مدرن

سبک مدرن ریشه در هنرهای دکوری به ویژه هنر دکو دارد. سبک مدرن طراحی به دوران طراحی اشاره ندارد و نشان دهنده هنر معاصر نمی باشد؛ این اسمی است که طراحان داخلی به ارتقا سبک‌ ها و دیدگاه های جدید نسبت می ‌دادند. سبک مدرن با دیدگاه های منحصربه فرد خودش بیان می ‌شود و سال ‌هاست که تغییری نکرده است.

سبک عربی

این سبک، نقاشی دیواری یا دیوارنگاری می باشد که نما های هندسی و متریال براق را به نمایش می ‌گذارد و بیانگر غرور و عزت یک بانو در منزلش است.
اشکال هندسی و خطوط سنگین، با طرح پارچه ‌ها و نما های مواج این منطقه هماهنگ بودند.

جمع بندی

بسته به به توضیحات بالا در مورد طراحی داخلی، وقتی که به تغییرات ساختاری در منزل یا محیط کار خود احتیاج دارید (مثل حذف و جابجایی یک دیوار، قرار دادن پارتیشن اداری یا افزودن درب یا پنجره) پیشنهاد می شود به سراغ طراحان داخلی بروید چراکه آن ها می توانند این امور را با کیفیت بهتری انجام دهند. آن ها می توانند در طراحی و پیاده سازی تغییرات ساختمانی کمک موثری به شما بکنند.

 

طراحی داخلی با هلدینگ ساختمانی سپنتا

با توجه به اهمیت طراحی داخلی در ساخت و ساز های جدید، استفاده از تجربه نیروی متخصص و کارشناس طراحی داخلی و مهندسین معماری برای این کار باعث میشود بنای تازه ساخت شما زیبایی خاصی داشته و جذاب تر به نظر برسد، جهت دریافت مشاوره رایگان و استفاده از خدمات طراحی داخلی هلدینگ ساختمانی سپنتا از طریق راه های ارتباطی درج شده در سایت با ما ارتباط بگیرید.

02166004175