طراحی داخلی ساختمان | تفاوت آن با دکوراسیون داخلی

نویسنده : مهندسین مشاور سپنتا موضوع : معماری, اجرایی 3 دیدگاه

طراحی داخلی ساختمان یکی از خدمات هلدینگ ساختمانی سپنتا است، ما در این مقاله قصد داریم اطلاعات جامعی در رابطه با طراحی داخلی و مزایای استفاده از آن در ساختمان ها و تفاوت طراحی داخلی با دکوراسیون داخلی را به شما عزیزان ارائه دهیم. با ما همراه بمانید.

طراحی داخلی چیست؟ طراحی داخلی ساختمان

طراحی داخلی بخشی از طراحی فضا بوده که محیط های مختلف یک سازه از جمله تاسیسات، مصالح، رنگ، دکوراسیون و … را دربرمی‌گیرد. این بخش از طراحی به وظایف یک مهندس معماری نزدیک است. طراحی داخلی، زندگی افراد را تحت تاثیر قرار داده و اثرات مثبت و منفی آن در زندگی آشکارا دیده می شود.
این رشته __طراحی داخلی (Interior Design) __که در قالب یک شغل، هنر و یک صنعت در جهان معروف شده درواقع بهینه­ سازی محیط های داخلی ساختمان ­ها جهت انجام کار ­های روزمره زندگی و کار می باشد.
عبارت طراحی داخلی علاوه براینکه محدوده وسیع تری را شامل شده، خود در قالب یک حرفه جدی و مدرن روی کار آمده است. این نکته را در نظر داشته باشید که مفاهیم طراحی داخلی با طراحی دکوراسیون داخلی با هم متفاوت هستند. اگر می خواهید بدانید دقیقا منظور از طراحی داخلی چیست تا انتهای این مقاله همراه ما باشید.

طراحی داخلی چیست

طراحی داخلی یا Interior design، هنر یا فرایند طراحی محیط های داخلی می باشد که گاها محیط خارجی یک اتاق یا سازه را نیز در برمی گیرد و طراح داخلی، فردی است که این دسته از پروژه‌ها را مدیریت و نظارت می ‌کند. طراحی داخلی یک شغل چند جانبه می باشد که دربرگیرنده توسعه ادراکی، ارتباط با سرمایه ‌گذاران پروژه و نظارت و پیاده سازی طرح است.

نکته: در طراحی داخلی با دست ‌کاری حجم فضایی و تغییرات سطوح پروسه شکل دهی انجام می شود. شغل طراحی داخلی تقریبا مدرن و جدید است؛ از این رو طبیعی است که همواره در حال تحول باشد و باعث سردرگمی مردم عادی شود.

تاریخچه شکل گرفتن طراحی داخلی در دنیا 

برای آشنایی با تاریخچه طراحی داخلی، بهتر است بدانید معماری در هند باستان مشابه طراحی داخلی صورت می گرفت. در قرن‌ های 17 و 18 و 19، طراحی داخلی یکی از چالش ساختمان‌سازها شده بود. معمار ها برای تکمیل طرح داخلی سازه ها از هنرمندان این عرصه کمک می‌ گرفتند. پس از جنگ جهانی اول، شغل طراحی داخلی مقام خود را محکم ‌تر نمود و از دهه ۱۹۵۰ به بعد در اکثر منازل ظهور کرد.

از گذشته فضاهای داخلی نیز قسمتی از فرایند ساختمان‌ سازی به شمار می آمدند. با پیشرفت و گسترش معماری، شغل طراحی داخلی نیز توسعه یافته است. توجه به کاربرد تاثیرگذار محیط، آسایش افراد و طرح مفید، به پیشرفت شغل طراحی داخلی کمک شایانی نموده است.

دکوراسیون داخلی با طراحی داخلی چه تفاوتی دارد؟

گاها پیش می‌آید که دکوراسیون داخلی را با طراحی داخلی یکی می دانند و یا به اشتباه بین این دو تفاوتی قائل نمیشوند. البته این دو حرفه به هم شباهت هایی هم دارند، اما در مجموع دارای تفاوت هایی هستند که این دو هنر صنعتی را به طور کامل از یکدیگر جدا میسازد. در ادامه چند تفاوت اصلی این دو مفهوم را ذکر خواهیم کرد.

 

 • طراحی داخلی، هنر و دانش فهم رفتار افراد است تا به رقم زدن محیط های کاربردی داخل یک ساختمان منجر شود. اما دکوراسیون داخلی، به مبلمان کردن یک محیط با لوازم زیبا و مدرن مربوط است.

 • در مهارت دکوراسیون داخلی زیاد به علم و فعالیت های عملی نیاز نیست و در سطح اول زیبا شناسی مدنظر قرار می گیرد. افراد فعال در این حرفه غالبا با مسائل نوسازی و یا برنامه ریزی ساختاری درگیر نمی شوند. در صورتی که طراحی داخلی به علم و دانش مرتبط نیاز دارد.

 • در طراحی داخلی آنچه صورت می گیرد بیشتر به محیط اتاق ربط دارد، امور طراحان داخلی غالبا کمک رسان طراحی و نوسازی فضای داخلی است. طراحان داخلی علاوه بر اینکه اتاق را تغییر می دهند، بلکه تغییراتی در کارایی اتاق نیز رقم می زنند. کار های آنان شامل نقاشی کف ساختمان تا چیدمان وسایل تزئینی در داخل فضا می باشد.

 • وقتی که امور ساختمانی به پایان برسد، کار دکوراسیون آغاز می شود و تمرکز آن ها بیشتر بر سطوحی است که در دید قرار می گیرند مانند سبک پرده ها و مبلمان. دکوراتورها برخلاف طراحان داخلی معمولا جدا و تنها کار خود را انجام می دهند و با طراحان و پیمانکاران ساختمانی گروهی فعالیت نمی کنند و تعاملی ندارند.

طراح داخلی می تواند دکور کند اما دکوراتور قادر به طراحی نیست.

 • طراح داخلی روی نقشه‌ کشی، طراحی موثر، ایمن و استفاده مفید از محیط طبق استانداردهای تعریف شده تأکید دارد. یک طراح داخلی قادر است نقشه اصلی محیط داخلی ساختمان و پروژه هایی که به درک مسائل فنی مانند نورپردازی نیاز دارند را یکپارچه سازی کند و انجام دهد.

طراحی داخلی: طراحی اجزا و فضای ثابت داخلی 

طراحی دکوراسیون داخلی: چگونگی چیدمان فضاها و اجزا متغیر آن 


تاثیرات طراحی داخلی مطلوب – طراحی داخلی در تهران

قسمت اعظم زندگی ما در محیط های داخلی ساختمان ها می گذرد. این محیط ها بستری را فراهم می کنند که خواسته های اساسی ما همچون احتیاج به به سرپناه و انجام اکثر امور ما را پاسخ می دهد.

از طرفی چیزی که به یک ملک روح تازه ای می دهد، محیط داخلی آن می باشد. از این رو می ­توان بیان کرد سطح کیفی محیط داخلی از یک سمت تأثیر مستقیمی بر روش انجام امور ما در آن دارد و از سمت دیگر، احوال و شخصیت ما را متاثر می کند.

طراحی داخلی قادر است به ما ثابت کند که در این محیط کوچک چگونه و با چه لوازمی باید زندگی نماییم. از آنجا که طراحی داخلی با خصوصیات روحی ـ روانی بشر ارتباط مستقیم دارد، باید برای رسیدن به یک طرح مطلوب، به خصوصیات رفتار های بشری در محیط های داخلی زندگی اعم از مسکونی و تجاری، در طراحی دقیقا توجه شود.

بنابراین طراح به هنگام طراحی محیط داخلی با دو موضوع درگیر است:

 • کاربرد آن محیط
 • احساس و تأثیری محیط بر افراد

طراحی داخلی مجموعه وسیعی از عناصر و پارامتر ­ها مانند حالت، نور، رنگ، ساختار، المان های کارکردی و تزیینی و … را شامل می شود. این لوازم ابزار های کار طراح می باشند.

هدف از طراحی داخلی چیست؟

هدف طراحی داخلی، ارتقا کارکرد فیزیکی و روحی محیط برای آسان نمودن زندگی در آن است. از محیط معماری بدون طراحی داخلی نمی توان استفاده کرد یا کارایی موردنیاز و بهینه را ندارد. طراحی داخلی اصلا محدود به مردم مرفه و منازل اعیانی نیست.

بلکه طراحی داخلی می تواند برای همه مردم جامعه و طبقات کم ­درآمد نیز سودمند و کارا باشد. در صورتی که قناعت را اصل اساسی امروز جامعه به شمار آوریم و تصمیم داشته باشیم امکان زندگی آسوده را در محیط ۴۰ یا ۶۰ متری آپارتمان­ ها مهیا کنیم، طراحی داخلی یک الزام گریزناپذیر خواهد بود.

انواع طراحی داخلی

طراحی داخلی انواع مختلفی دارد از جمله طراحی های مسکونی، تجاری، بهداشتی، عمومی، نمایشگاه، مبلمان، فضایی و… . رایج ترین ها طراحی داخلی تجاری و مسکونی هستند.

طراحی داخلی تجاری

یکی از با نفوذترین اعتقادات و نخستین کانون مورد پسند برای افراد، منازل و محیط کار هستند؛ دقیقا مانند تنگ ماهی یا لانه پرنده، بنابراین باید این فضا ها، منعکس کننده عادات و سلیقه شخصی افرد نیز باشند.

در قرن نوزدهم کمپانی های بزرگ مبلمان سازی سبک های گوناگونی به منظور مبله کردن کامل منازل ارائه می ‌دادند که ابتدا مورد تمسخر افراد آماتور و طراحان قرار گرفت اما در واقع مسیر را برای رونمایی طراحی داخلی حرفه ‌ای در قرن 20 هموار نمود. طراحی ساختمان تجاری در چندین شاخه می تواند قرار بگیرد:

 • خرده فروش ها:  مانند پاساژها، بازار ها، مجتمع ‌های تجاری، فروشگاه ‌های تخصصی.
 • برند های دیداری و فضایی:  این حیطه از محیط به عنوان یک رسانه مورد استفاده قرار می گیرد که یک برند منحصربه فرد را معرفی نماید.
 • ادارات:  طراحی اداری برای هر نوع کاری مانند بانک‌ ها.
 • بهداشتی:  طراحی کلینیک ها، تجهیزات کمک‌ کننده به زندگی، مطب دکتر، آزمایشگاه‌ ها.
 • اماکن تفریحی:  مانند تالارها، پارک ها، کشتی‌ های تفریحی، شهربازی، فست فود ها، سینماها، سالن ‌های موسیقی و کنسرت، سالن های ورزشی، استخرها.
 • موسسات:  نهاد های دولتی، مدارس و آموزشگاه ها، مراکز مذهبی.
 • شرکتی: مراکز تولید، کارخنجات و مراکز صادرات و واردات.
 • نمایشگاه:  مانند موزه‌ها و گالری ‌ها.
 • وسایل نقلیه و ترافیک: ایستگاه اتوبوس، ایستگاه تاکسی، فرودگاه، اسکله.

طراحی داخلی ساختمان مسکونی

طراحی داخلی ساختمان مسکونی بسیار تخصصی می باشد و باید سلایق و نیازهای ساکنین در انجام آن لحاظ شود. طراح احتمال دارد از گام نقشه کشی اولیه یا بازسازی یک ملک روی پروژه تمرکز کند. این پروژه‌ ها گاها ممکن است چندین ماه زمان ببرد تا محیط ایده آل مشتری را رقم بزند.

سبک های طراحی داخلی

سبک های طراحی داخلیپ

سبک آرت دکو

این سبک که از اوایل قرن 20 در اروپا رونمایی شد، مصالح ساختمانی مدرن و سنتی را با هم درآمیخت و برای ساختن بناهای آرت دکو از موادی مانند گچ، سفال، شیشه تزئینی، کروم، فولاد و آلومینیوم استفاده شد.
در این سبک طرح های مختلف و جزئیات زینتی بر روی یک ساختمان به کار برده شده است. برخی از طرح های رایج آرت دکو شامل شورون ها، اهرام ، گل هایی به شکل خورشید، زیگ زاگ ها و سایر اشکال هندسی است.جزئیات یکپارچه. یک طراح یا معمار ویژگی های آرت دکو را در نمای خارجی و داخلی به کار می برد، به طوری که هر ساختمان دارای یک سبک یکپارچه است.
سبک دکو، اکثر اثرات کلاسیک سنتی را نپذیرفته و با پشتیبانی از اشکال هندسی ساده، خطوط تمیز و رنگ متالیک روی کار آمد. سبک دکو، کلیه عرصه های طراحی را متاثر نمود؛ به ویژه طراحی داخلی چراکه این نخستین سبکی بود که به سمت تکنولوژی و متریال جدید مانند کروم، شیشه، فولاد ضدزنگ گام بر می ‌داشت.

سبک آرت دکو در طراحی داخلی

سبک مدرن

طراحی داخلی با سبک مدرن از اوایل قرن بیستم رواج پیدا کرد و در اواخر دهه 60 به اوج خود رسید. خطوط ساده و بی آلایش و دوری از تزیینات اضافی در این سبک، باعث می شود تا در عین آرامش بخش بودن فضا و زیباتر شدن وسایل، فضایی که در اختیار قرار دارد عملکرد گرایی بیشتری داشته باشد.
 برخلاف تصور برخی که فکر میکنند سبک مدرن، سرد و ساده است، پیاده سازی اصولی این سبک در طراحی داخلی ساختمان باعث ایجاد سادگی و احساس آرامش در فضای خانه شما می شود.
* اگر در خانه های کوچک و نقلی آپارتمانی زندگی کنید و از این سبک برای تزیین دکوراسیون داخلی منزل خود استفاده نمایید فضای خانه شما را بزرگتر نشان داده و به صورت کاربردی می توانید از تمامی قسمت های خانه استفاده کنید.

سبک مدرن در طراحی داخلی

سبک عربی

این سبک، نقاشی دیواری یا دیوارنگاری می باشد که نما های هندسی و متریال براق را به نمایش می ‌گذارد و بیانگر غرور و عزت است. اشکال هندسی و خطوط سنگین، با طرح پارچه ‌ها و نما های مواج این منطقه نمادی از این سبک طراحی داخلی است.
سبک عربی به چند زیردسته تقسیم می شود: 

 • اسلامی
 • مراکشی
 • مدیترانه ای
 • مدرن

سبک عربی در طراحی نما

 

بسته به به توضیحات بالا در مورد طراحی داخلی، وقتی که به تغییرات ساختاری در منزل یا محیط کار خود احتیاج دارید (مثل حذف و جابجایی یک دیوار، قرار دادن پارتیشن اداری یا افزودن درب یا پنجره) پیشنهاد می شود به سراغ طراحان داخلی بروید چراکه آن ها می توانند این امور را با کیفیت بهتری انجام دهند. آن ها می توانند در طراحی و پیاده سازی تغییرات ساختمانی کمک موثری به شما بکنند.

تفاوت کارشناس طراحی داخلی با دکوراتور

همانطور که قبلا هم اشاره کردیم، عبارت مهندس طراحی داخلی منزل در اصطلاح عامیانه با دکوراتور داخلی اشتباه گرفته می‌شود. طراحی داخلی علم و رشته‌ای دانشگاهی است که بعد از قبول در رشته معماری، باید این زیرشاخه تحصیلی را انتخاب کرد؛ اما اجرای دکوراسیون داخلی را معمولا افراد دکوراتور انجام می‌دهند.

علم و دانش مهندس طراحی داخلی نسبت به دکوراتور بیشتر است، مهندسان طراحی داخلی در آموزش های دانشگاهی موضوعات زیادی در این زمینه مانند رنگ شناسی، شناخت مصالح ساختمانی، برنامه های کامپیوتری طراحی و.. یاد می گیرند.

تفاوت کارشناس طراحی داخلی با دکوراتور

دکوراتور ها افرادی هستند که بیشتر براساس تجربه، دکوراسیون را انجام می دهند و غالبا با مهندسان طراحی داخلی منزل کار می‌‌کنند و طرح این مهندسان را اجرا می کنند. در واقع بیشتر دکوراتورها خود آموخته هستند و آموزش رسمی ندیده و به تحصیلات آکادمیک احتیاج ندارند، صرفا دوره های کوتاه مدتی را پشت سر می گذارند و سپس در قسمت هایی از پروژه کار طراحی و دکوراسیون انجام می دهند. ضمنا دکوراتورها غالبا در پروژه ‌های خانه های شخصی فعالیت دارند.

 

طراحی داخلی با هلدینگ ساختمانی سپنتا

با توجه به اهمیت طراحی داخلی در ساخت و ساز های جدید، استفاده از تجربه نیروی متخصص و کارشناس طراحی داخلی و مهندسین معماری برای این کار باعث میشود بنای تازه ساخت شما زیبایی خاصی داشته و جذاب تر به نظر برسد، جهت دریافت مشاوره رایگان و استفاده از خدمات طراحی داخلی هلدینگ ساختمانی سپنتا از طریق راه های ارتباطی درج شده در سایت با ما ارتباط بگیرید.

02166004175

4.7/5 - (3 امتیاز)