سقف کوبیاکس چیست؟ سقف توپی ساختمانی کوبیاکس cobiax

سقف کوبیاکس؛ سقف توپی ساختمانی کوبیاکس cobiax

سقف کوبیاکس یکی از مدل های استفاده شده جدید برای سقف در ساخت و سازها است، در این مقاله با مواردی همچون اینکه سقف توپی کوبیاکس (cobiax) چیست؟، کاربردهای آن  و اطلاعات فنی نظیر ضخامت سقف کوبیاکس آشنا می‌شویم

سقف کوبیاکس چیست؟

کوبیاکس(cobiax ) به سقفی که با استفاده از حفره های مهندسی شده توسط گوی های پلاستیکی توخالی داخل سقف های بتنی ساخته می‌شود، گفته می‌شود. استفاده از این مدل سقف باعث کاهش هزینه‌های مربوط به ساخت و ساز و اثر محیطی زیستی خوب، بدون آسیب زدن به عملکرد کلی ساختمان است. 

تاریخچه سقف جدید ساختمانی کوبیاکس

بررسی تاریخچه سقف کوبیاکس و بوجود آمدن چنین ایده ای در ساخت و سازها به ما نشان میدهد که توجه به پرواز پرندگان به هنگام بال زدن و معلق ماندن در هوا علت پیدایش این طرح بوده است، یعنی مهندسین سازه با در نظر گرفتن دو عامل وزن سبک و وجود هوا در بدن، شروع به طراحی کوبیاکس کردند.

برای مطالعه بیشتر درباره تاریخچه سقف کوبیاکس مقاله ویکی پدیا را بخوانید: سقف کوبیاکس در ویکی پدیا

همه چیز در مورد سقف توپی کوبیاکس

سقف کوبیاکس به فارسی “دال دو محوره توخالی” گفته میشود و در اصل متعلق به برند سوئیسی cobiax است که در همه کشور ها از جمله ایران نمایندگی دارد. همان طور که در تعریف کوبیاکس گفته شد، در این سقف از گوی های توخالی با جنس پلی اتیلن که از پیش ساخته شده هستند، استفاده میشود. این گوی ها در شبکه مدولاری از میلگرد قرار گرفته و سپس روی تمام این مواد بتن ریزی انجام میشود.

همه چیز در مورد سقف کوبیاکس

چرا از سقف توپی کوبیاکس برای ساخت سقف استفاده میشود؟

دلیل اصلی کاهش هزینه هاست! استفاده از کوبیاکس هزینه ها را تا حدود 35 درصد کاهش میدهد و در همین شرایط رفتار استاتیک و ماهیت سنتی دال جامد را حفظ می‌کند.

نکته: خوب است بدانید سقف کوبیاکس برپایه، یک سیستم دال دو طرفه است که نیروهای وارد شده به سقف را به صورت دو طرفه به تیرهای کناری منتقل می‌کند. ضخامت کوبیاکس نسبت به سقف‌های تیرچه‌بلوک و سقف‌های سنتی دیگر کمتر است و همچنین استفاده از این مدل سقف از هرلحاظ در بعد اقتصادی به صرفه تر است.

سازه کوبیاکس یا دال دو محوره تو خالی

دال دو محوره توخالی و دال‌های مجوف دوپوش، دو مدل متنوع از سقف کوبیاکس هستند که همان طور که گفتیم، کوبیاکس یکی از روش‌های اجرا و پیاده سازی سقف با استفاده از گوی‌های پلاستیکی توخالی از جنس پلی اتیلن است.

دال مجوف کوبیاکس مشابه دال مجوف دوپوش است، با این تفاوت که در نواحی میانی دال به جای بلوک‌های توخالی از گوی‌های کروی شکل از جنس پلی اتیلن استفاده شده و همچنین اندازه‌ی گوی‌های مورد استفاده در دال مجوف کوبیاکس در مقابسه با ابعاد دال مجوف دوپوش هم ضخامت، کوچکتر است.

انواع گوی‌های کوبیاکس cobiax

گوی‌های استفاده شده در سقف کوبیاکس به دو شکل مختلف در بازار وجود دارند، مدل اول را تخت یا لهیده (Slim-Line) میگویند که ارتفاعی در حدود ۱۰۰ تا ۲۶۰ میلی‌متر دارد و مدل دوم گوی‌های کروی (Eco-Line) با ارتفاعی در حدود ۳۱۵ تا ۴۵۰ میلی‌متر میباشند که هر کدام در شرایط خاصی بنا به صلاحدید مهندس پروژه در ساخت سقف استفاده میشوند.

ابعاد کوبیاکس

اجزای اصلی سقف کوبیاکس ساختمان

 •  بتن
 • آرماتور
 •  شبکه مبلگرد و مش فوقانی و تحتانی
 •  ماژول های قفسه حاوی گوی های پلاستیکی 

نحوه اجرای سقف جدید ساختمانی کوبیاکس

اجرای سقف توپی کوبیاکس ساختمان در 5 مرحله انجام میشود که هلدینگ ساختمانی سپنتا در ادامه این 5 مرحله را معرفی کرده و درباره هر کدام توضیح مختصری خواهد داد.

قالب بندی سقف توپی

قالب بندی سقف کوبیاکس، اولین مرحله در نصب و اجراست که به صورت یکپارچه در اطراف تیرهای بتنی صورت می گیرد. زیرسازی قالب باید با کمی شیب به سمت بالا با جک، چهارپایه و یا داربست انجام شود تا وزن بتنی که در مرحله بتن ریزی ریخته می شود بتواند تخت هر فشار و باری قالب ها را تراز کند.

آرماتوربندی شبکه تحتانی و تیرها در سازه کوبیاکس

آرماتوربندی های شبکه زیرین سقف کوبیاکس طبق نقشه اجرایی مهندس پروژه انجام و اجرا می شود، آرماتورهای تحتانی قطر بیشتری نسبت به آرماتورهای فوقانی دارند، در نتیجه فاصله بین آن ها کمتر است. و جالب است بدانید که آرماتوربندی تحتانی با رعایت پوشش لازم میلگردها و تیرها بسته می شود.

جایگذاری قالب ها کوبیاکس ساختمان

بعد از انجام این مراحل نوبت به جایگذاری قالب ها در سقف کوبیاکس میرسد، قالب های بیضی و توپی شکل کوبیاکس بر اساس فاصله بین دو شبکه آرماتور بندی انتخاب می شوند. ساختار قالب های کوبیاکس باعث شده تا به منظور جلوگیری از نشست آن ها روی آرماتور تحتانی و امکان تردد کارگران در حین عملیات اجرایی، برای آن ها یکسری پایه با استفاده از میلگرد ساخته شود. 

آرماتوربندی شبکه فوقانی کوبیاکس 

پس از آنکه قالب بندی به پایان رسید، طبق نقشه اجرایی که مهندس پروژه آن را طرح ریزی کرده است، شبکه فوقانی میلگردها روی سقف قرار گرفته و توسط سیم های آرماتوربندی و میلگردهای سنجاقی به شبکه زیرین متصل میگردد.

نحوه بتن ریزی سقف توپی کوبیاکس

بتن ریزی روی تجهیزات آماده شده، آخرین مرحله در اجرا و ساخت سقف کوبیاکس بوده، لازم است بدانید، بتنی که در اجرای سقف کوبیاکس مورد استفاده قرار میگیرد، بتن معمولی است؛ همچنین مدول های استفاده شده در سقف کوبیاکس میزان بتن مصرفی را کاهش می دهند و حرکت بتن در عملیات بتن ریزی را آسان تر می کنند.

 جدول برآورد ابعاد کوبیاکس و وزن واحد سطح سقف کوبیاکس

تعداد طبقات مصرف
مصالح
وزن
(kg/m2)
ضخامت
(cm)
کاربری دهانه
(m)
۱۱ ۹ ۷ ۵
۰،۴۵ ۰،۴۲ ۰،۳۸ ۰،۳۵ بتن ۳۹۰ ۲۰ مسکونی ۵
۴۵ ۴۲ ۳۸ ۳۵ میلگرد
۰،۴۵ ۰،۴۲ ۰،۳۸ ۰،۳۵ بتن ۳۹۰ ۲۰ تجاری
۴۸ ۴۵ ۴۲ ۳۸ میلگرد
۰،۴۸ ۰،۴۵ ۰،۴۲ ۰،۳۸ بتن ۴۵۰ ۲۴ مسکونی ۷
۴۸ ۴۵ ۴۲ ۳۸ میلگرد
۰،۵ ۰،۴۸ ۰،۴۴ ۰،۴ بتن ۵۰۰ ۲۶ تجاری
۵۲ ۴۸ ۴۵ ۴۲ میلگرد
۰،۵۲ ۰،۴۸ ۰،۴۵ ۰،۴۲ بتن ۵۱۵ ۲۸ مسکونی ۹
۵۲ ۴۸ ۴۵ ۴۲ میلگرد
۰،۵۵ ۰،۵ ۰،۴۸ ۰،۴۵ بتن ۵۶۵ ۳۰ تجاری
۵۵ ۵۰ ۴۸ ۴۵ میلگرد
۰،۵۵ ۰،۵ ۰،۴۸ ۰،۴۵ بتن ۶۳۰ ۳۳ مسکونی ۱۱
۵۵ ۵۰ ۴۸ ۴۵ میلگرد
۰،۵۵ ۰،۵ ۰،۵۲ ۰،۴۸ بتن ۷۲۰ ۳۸ تجاری
۵۸ ۵۳ ۵۲ ۴۸ میلگرد

مزایای سقف کوبیاکس

 • کاهش میزان بتن و فولاد مصرفی و مقرون بصرفه بودن آن
 • کاهش بار اضافی وارد شده بر ساختمان هنگام وقوع زلزله و خطرات ناشی از آن 
 • گوی های کوبیاکس ضد اشتعال بوده و نوعی عایق حرارتی برای ساختمان به شمار می آیند.
 • کوتاه بودن زمان اجرای سقف کوبیاکس در مقایسه با سایر سقف های معمولی 
 • طولانی تر شدن عمر مفید ساختمان با این سقف
 •  عایق صوتی بودن و جلوگیری از انتقال سر و صدا
 • بالا بودن مقاومت خمشی، برشی و سختی بالا
 • حذف بتن غیر باربر از درون دال منجر و سبک سازی سقف
 • انطباق با هر نوع معماری 
 • حمل و نقل راحت
 • بتن ریزی آن بسیار آسان 
 • کاهش تعداد ستون های سازه
 • کاهش هزینه های اجرای تاسیسات ساختمان 

معایب سقف کوبیاکس

در قسمت بالاتر مزایای استفاده از سقف کوبیاکس و تمام خوبی های آن در ساخت و ساز را به طور کامل توضیح دادیم اما استفاده از این سقف دو عیب مهم و به نسبت بزرگ دارد که هنوز برای حل آنها راه حلی پیدا نشده است، معایب سقف کوبیاکس شامل موارد زیر میشوند:

 • عدم توجیه اقتصادی برای پروژه‌های کوچک (قیمت تجهیزات استفاده شده در سقف کوبیاکس برای پروژه های کوچک به صرفه نیست!) 
 • درمناطق زلزله خیز استفاده از این سقف توصیه نمیشود، زیرا هیچ منبع معتبری مقاومت این سقف دربرابر زلزله را تایید نمیکند.

عکس سقف کوبیاکس

عکس سقف کوبیاکس
سقف کوبیاکس
عکس سقف کوبیاکس
سقف کوبیاکس
عکس سقف کوبیاکس
سقف کوبیاکس
عکس سقف کوبیاکس
سقف کوبیاکس

مجری و طراحی سقف کوبیاکس در تهران

هلدینگ ساختمانی سپنتا یکی از مجریان نصب سقف کوبیاکس در تهران میباشد و این کار را با قیمت مناسب و نهایت کیفیت و ایمنی انجام میدهد؛ چنانچه برای پروژه های ساخت و ساز خود نیاز به ساخت و نصب کوبیاکس دارید، میتوانید همین حالا از طریق راه های ارتباطی موجود در سایت با ما تماس بگیرید.

قیمت سقف کوبیاکس

قیمت سقف کوبیاکس در پروژه های مختلف و بسته به کیفیت مصالح استفاده شده میتواند متفاوت محاسبه شود، برای اجرای این سقف از میلگرد، بتن، گوی‌های توخالی، و برخی مواد افزودنی دیگر استفاده می‌شود که هر کدام هزینه های مخصوص خود را دارد.

همچنین در جریان اجرای سقف ممکن است به برخی خدمات مهندسی و پشتیبانی نیز احتیاج پیدا شود، در مجموع برای آگاهی از قیمت دقیق پیاده سازی و ساخت سقف کوبیاکس با مهندس پروژه خود مشورت کنید.

02166004175

ارتباط با هلدینگ سپنتا

برای ارتباط با هلدینگ سپنتا مجری پروژه های ساختمانی از طریق شماره تماس زیر و قسمت درخواست مشاوره اقدام کنید.

یک پاسخ

 1. شما مجری اجرا و پیاده سازی سقف کوبیاکس یکی از پروژه های ما بودید، خواستم تشکر کنم ازتون

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Table of Contents