نمای کامپوزیت

نمای کامپوزیت – نمای کامپوزیست چیست؟ – مزایا و معایب کامپوزیت نما

نمای کامپوزیت، همانطور که در مقاله‌ی متریال نمای ساختمان نیز به آن اشاره شد جزو متریال جدید ساختمانی است و کاربردهای فراوانی دارد. بدنه‌ی این نوع نما از جنس پلی اتیلن است و با لایه‌های آلومینیوم پوشیده شده است. به همین دلیل بافتی انعطاف‌پذیر داشته که قابلیت شکل‌پذیری آن را ارتقا می‌دهد.
در این مقاله از سری مقالات طراحی نمای ساختمان، به بررسی دقیق‌تر نمای کامپوزیت پرداخته و با مزایا، معایب، هزینه نمای کامپوزیت و دیگر ویژگی های آن آشنا خواهیم شد. با ما همراه بمانید.

کامپوزیت ساختمان چیست؟ نمای کامپوزیت چیست؟

کامپوزیت که به طور فزاینده ای در ساختارهای حمل و نقل و ساختمان ها استفاده می شود، جدای کیفیت خیره کننده آن در رفع چالش های زیست محیطی کمک شایان توجهی می‌کند و موجب کاهش انتشار گازهای گلخانه ای، ایجاد ساختارهای مقاوم تر و با دوام تر می گردد.

اما کامپوزیست چیست و ساختار آن چگونه است؟ کامپوزیت یا composite به مواد مرکبی گفته می‌شود که از دو یا چند ماده‌ی مختلف ساخته شده‌باشد.
نمای کامپوزیت که برای اولین بار در کشور آلمان (سال 1969) تولید شد، در واقع از دو ورق آلومینیومی و یک لایه پلاستیک پلی‌اورتان که به روش اکستروژن به یکدیگر پرس شده‌اند، تشکیل شده است.
بعد از به روی کار آمدن این ماده‌ی ترکیبی، به دلیل کیفیت مناسب و نداشتن محدودیت در طراحی و اجرایش مورد استقبال شدیدی قرار گرفت؛ و استفاده از ورقهای کامپوزیت نما آلومینیومی به عنوان یکی از اصلیترین مصالح مورد استفاده در نماهای ساختمانی تمام شهر های کشور مبدل شد.

نمای کامپوزیت چیست

کامپوزیت نما آلومینیومی

ضخامت ورق کامپوزیت ۴ تا ۵ میلیمتر میباشد؛ و از مصالح زیر در آن استفاده می‌شود:

 1. دو لایه ورق آلومینیوم
 2. یک لایه هسته مرکزی از جنس پلی اتیلن و یا مواد معدنی ضد حریق
 3. یک پوشش از نوع زرین بروی لایه آلومینیومی یا همان pvdf

جالب است بدانید این ماده‌ی ترکیبی تنها در نمای خارجی ساختمان‌ها استفاده نمی‌شود. کاربرد کامپوزیت نما در اماکن عمومی نیز بسیار رایج است، فضاهایی مثل بیماستان، جایگاه‌های سوخت و حتی فرودگاه‌ و ترمینال‌های مسافربری.
حتی در طراحی داخلی و دکوراسیون دیوار و سقف خانه‌ها و مراکز تجری نیز کاربرد دارد.
جدای بحث ساختمان، همانطور که در بالا اشاره شد، کامپوزیت نما در ساخت بیلبوردهای تبلیغاتی و بدنه‌ی ماشین ‍آات صنعتی نیز به چشم می‌خورد.


اجرای نمای کامپوزیت

به جهت اهمیت نمای کامپوزیت در طراحی یا بازسازی ساختمان و همچنین کاربرد ضد زلزله و بعضاً بدلیل خاصیت عایق بودنش، نوع و نحوه اجرای آن بسیار مهم میباشد. ما در هلدینگ ساختمانی سپنتا با توجه یه شرایط سازه شما، بهترین روش را انتخاب و اجرا می کنیم.

call to action


مشاوره طراحی نمای ساختمان


 

مزایا و معایب نمای کامپوزیت – ویژگی های طراحی نمای کامپوزیت

مزایا و معایب نمای کامپوزیت

مزایا نمای کامپوزیت:

 • سبک
 • شکل پذیری
 • تنوع رنگی
 • ضد حریق
 • ضد زلزله
 • عایق حرارتی
 • عایق صوتی
 • قابل آب‌بندی ( هدایت و خروج آب باران بدون نفوذ به زیر نما)
 • شستشوی راحت
 • قابلیت تعویض هرکدام از پنل ها بدن خرابی کل نما
 • مدرن و زیبا
 • دوام بالا
 • مناسب برای انواع آب و هوا و شرایط جوی
 • نصب سریع و راحت

معایب نمای کامپوزیت:

 • هزینه بالا
 • مقاومت پایین در برابر باد و طوفان
 • مقاومت کم در برابر ضربه
 • ایجاد فضایی برای رشد و تکثیر حشرات (به دلیل شکاف بین دیوار و نمای بیرونی)

 

وزن ورق کامپوزیت

وزن ورق‌های کامپوزیت حدود 5 کیلوگرم در هر مترمربع است و در مقایسه با متریالی چون سنگ، شیشه و سیمان، تفاوت فاحشی دارد.

قیمت ورق کامپوزیت – قیمت نمای کامپوزیت ساختمان

متاسفانه با توجه به تغییر قیمت ارز در کشور، قیمت انواع نمای کامپوزیت کاملا تابع نوسانات ارزی بازار است. اما آنچه در تعیید قیمت ورقه‌های کامپوزیت یکسان است، عبارتند از:

 • برند ورق کامپوزیت
 • ضخامت و خلوص ورق
 • رنگ بندی ورق کامپوزیت
 • ضد حریق بودن یا نبودن
 • و ویژگی‌هایی مانند: ضد خش بودن، طرح چوب، طرح سنگ 

 

برای اطلاع از قیمت دقیق ورق کامپوزیت، با ما تماس بگیرید.

call to action

 

 

نحوه اجرای نمای کامپوزیت – روش نصب ورق کامپوزیت

نصب و اجرای نمای کامپوزیت، انواع مختلفی دارد. باید بدانید که تمامی این روش‌ها استاندارد نبوده و موجب برو مشکلاتی در آینده خواهد شد.
در ادامه انواع روش‌های نصب نمای کامپوزیت آمده است که به شرح کامل دو مورد اول خواهیم پرداخت:

 1. روش ثابت (Fixing)
 2. روش ریلی (Hanging)
 3. روش ( H , L ) – روش غیراستاندارد

نحوه اجرای نمای کامپوزیت

 

روش ثابت یا Fixing

این روش را به خاطر فیکس و ثابت شدن ورق کامپوزیت با پیچ و پرچ بر روی زیرسازی فلزی ، فیکسینگ یا ثابت می‌نامند.

در این روش هر یک از ورق‌های کامپوزیت پس از برش و ایجاد در کارخاه به محل پروژه آورده می‌شوند. قبل از آن، در محل پروژه اقدام به انجام شاسی کشی یا زیرسازی از جنس آلومینیوم یا فلز روی دیوار می‌کنند. سپس ورق‌های کامپوزیت را از طریق پیچ و پرچ بر روی این شاسی ها سوار کرده و فضای بین پنل‌ها را جهت ضد آب شدن نما با تسمه یا چسب‌های سیلیکونی پُر می‌کنند. سیستم فیکس به نام ورزش ثابت نیز معروف است.

روش ریلی، هنگ یا Hanging

در روش نصب ورق کامپوزیت با سیستم هنگینگ(hanging) یا ریلی از پیچ و پرچ استفاده نمی‌شود. در این روش ریل‌های آلومینیومی با مقطع مشخص در آکس نبشی‌های آهنی به وسیله بَست‌های آلومینیومی که دارای دو سوراخ لوبیایی هستند به زیرسازی متصل می‌شوند. پس از نصب کمربندی‌های آهنی زیرسازی، نبشی‌های آهنی را براساس آکس‌بندی نقشه‌های اجرایی با شیارهای لوبیایی روی این کمربندی‌ها قرار می‌گیرند. در گام بعدی، ورق‌ها با استفاده از شیارهای ناودانی شکل به صورت ریلی بر روی پروفیل‌های آلومینیومی نصب می‌شوند. از لاستیک‌های «دی‌الکتریکال پی وی‌ سی» جهت عدم خوردگی بین آهن و آلومینیوم، بین بَست آلومینیومی و نبشی آهنی استفاده می‌شود.

 کدام روش در اجرای نمای کامپوزیت بهتر است: روش fixing  یا  روش Hanging 

روش Hanging به دلیل دوام بالا و همچنین مزایایی مثل، آب‌بندی راحت، نفوذناپذیری آب به نما، مقاومت بیشتر در مقابل طوفان، تعویض راحت ورق‌ها و همچنین قابلیت اجرا روی ساختمان‌های مرتفع و … این روش انتخاب بهتری نسبت به روشFixing است.

اما نباید این نکته را فراموش کنید که در صورت استفاده از طراحی پیچیده و حجم های خاص بهترین روش نصب روش فیکس بهترین روش نصب نمای کامپوزیت می‌باشد .

 

 نکته مهم
اصلی‌ترین بخش در اجرای نمای کامپوزیت، زیرسازی و شاسی کشی فلزی است.

 

آب بندی نمای کامپوزیت

آب بندی کامپوزیت نما

آب بندی در اجرای نمای کامپوزیت به سه روش زیر انجام میگیرد.

۱ –  روش تسمه‎ای: استفاده از یک تسمه یا شیار بین ورق‌ها

۲ – روش درزگیری: درزگیری بین ورق‌ها توسط نوار انجام می‌شود که نوار سیلیکونی توسط چسب چسبیده می‎شود.

۳- روش چسب و فوم: متناسب با رنگ ورق، چسب سیلیکونی انتخاب و درئن شیارها به کار گرفته می شود.


بدون شک، نمای کامپوزیت یکی از زیباترین و مدرترین و در عین حال متفاوت‌ترین سبک‌های طراحی نما محسوب می‌شود. لذا با توجه به سلیقه و بودجه‌ی خود می‌توانید این نما را انتخاب کرده و برای جزییات بیشتر از همکاران ما در هلدینگ ساختمانی سپنتا مشاوره‌ی رایگان دریافت کنید. با هلدینگ ساختمانی سپنتا، ارائه دهنده با کیفیت‌ترین خدمات طراحی (طراحی نمای کامپوزیت) و اجرای عملیات‌های ساختمانی همراه باشید.

call to action

 

 

Table of Contents

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.