مهندسی تخریب ساختمان؛ معرفی بهترین روش های تخریب سازه

مهندسی تخریب ساختمان

زمانی که نیاز است تا ساختمانی را تخریب کنید که به لحاظ موقعیتی دارای حساسیت های مخصوصی باشد و یا یک ساختمان 20 طبقه که به صورت پیش فرض تخریب آن از حساسیت بالایی برخوردار است شما به یک مهندس تخریب نیاز دارید، شخصی که به مهندسی تخریب ساختمان و سازه آشنا تسلط کامل داشته باشد و انواع روش های تخریب ساختمان از جمله تخریب ساختمان با انفجار، تخریب با استفاده از گوی تخریب و تخریب دستی را بشناسد.

مثال کاربردی از مهندسی تخریب ساختمان

اغلب مردم بر این باورند اجرای عملیات تخریب فقط به وسیله انفجار ساختمان انجام می شود، در صورتی که در مهندسی تخریب این گونه نیست و تخریب ساختمان انواع مختلفی دارد، چیزی که در اجرای عملیات های تخریب مهم است تعداد طبقه یک ساختمان است، در صورتی که بنا یک طبقه باشد می توان آن را به وسیله ماشین های مکانیکی تخریب کرد، اگر ساختمان 5 طبقه باشد اجرای عملیات تخریب کمی دشوار می شود در عین حال می توان تخریب را به وسیله کارگران و مهندسان معمولی نیز انجام داد اما اگر ساختمانی که قرار است تخریب شود 20 طبقه باشد، باید یک نفر که در تخریب متخصص و با تجربه است وارد عمل شود، در ادامه با هلدینگ ساختمانی سپنتا همراه باشید تا با مهندسی تخریب بیشتر آشنا شوید.

مهندسی تخریب ساختمان چیست؟

مهندسی تخریب، رشته ای است که در آن برنامه‌ریزی و نظارت لازم برای تخریب کردن سازه‌ها و مطمئن شدن از حفظ ایمنی در طول فرآیند تخریب آموزش داده می‌شود. عملیات تخریب، به طور کلی، تنها شامل انفجارها نیست، خلاف اعتقاد عموم مردم. در واقع، این روند دارای گستره وسیع‌تری است و فراتر از آنچه که شنیده ای است.

رشته مهندسی تخریب در ایران

رشته مهندسی تخریب در ایران  یکی از رشته هایی است که مخاطبین کمی را قبول می‌کند و به همین میزان نیز بازارکار بکری را دارد که شما می‌توانید از آن استفاده کنید. از جمله محل های کاری برای این رشته شهرداری ها و راه و شهرسازی ها میشود.

درباره مهندسی تخریب برج

مهندسی تخریب برج یک فرایند پیچیده و حساس است که برای تخریب برج ها و همینطور حفظ امنیت طبقه به طبقه آن، استفاده می‌شود. روند کار به این صورت است که در ابتدا، برج با دقت شدید مورد بررسی قرار می‌گیرد تا نقاط ضعف و نقاط قوت آن شناسایی شود. سپس، تیم مهندسان تخریب برنامه‌های دقیق برای تخریب برج را تدوین می‌کنند. 

عملیات تخریب فعال برج به دو صورت انجام می‌شود: تخریب کنترل شده و تخریب منظم. در تخریب کنترل شده، از روش‌های پیشرفته‌ای مانند استفاده از مواد منفجره و برش با پلاسما استفاده می‌شود تا برج به طور کنترل شده و به بخش‌های کوچکتر تجزیه شود. در تخریب منظم، برج به صورت تکه تکه خرد می‌شود و سپس با استفاده از ماشین‌آلات سنگین و خاص، بخش‌های بزرگتر را تخریب می‌کنند. 

در هر صورت، ایمنی عمومی و حفظ امنیت عمومی بسیار مهم است و در طول فرآیند تخریب، توجه فراوانی به آن اختصاص داده می‌شود. تیم‌های نظارتی مستمراً فعالیت‌های تخریب را مانیتور، بررسی و اطمینان حاصل می‌کنند که طی عملیات، هیچ خطری برای افراد و محیط ایجاد نشود. 

تخریب سازه و ساختمان

هر اقدامی که باعث جدا شدن مصالح از ساختمان به جهت نوسازی، تعمیر، مرمت و بازسازی ساختمان تمام و یا قسمتی از ساختمان باشد تخریب ساختمان گویند. شاید برایتان جالب باشد که بدانید حدود یک درصد از ساختمان ها برای تخریب از روش انفجار استفاده می کنند، این روش کل ساختمان را از بین می برد و با کاهش ظرفیت باربری قسمت های فوقانی و اعمال اضافه بار به طبقات زیرین، سازه به کلی تخریب می گردد.

روش تخریب باید توسط متخصصان انجام شود، قبل از تخریب ساختمان باید برای اقدامات حیاتی آماده کرد و با مطالعه کامل نقشه سازه زمان مناسب این عملیات را تخمین زده شده و ستون ها و سایر المان ها را ضعیف کرد تا در موقع انفجار کل ساختمان فروبریزد، بعد از اجرای این مراحل مواد منفجره در قسمت های مناسب قرار می گیرند و عملیات تخریب شروع می شود، در این روش مهندسان و پیمانکاران اشتباهات زیادی مرتکب می شوند


برای مطالعه بیشتر مقاله خاکبرداری ساختمان را از دست ندهید.


انواع روش های تخریب سازه ساختمان

 • تخریب دستی
 • تخریب به روش بالا به پایین مکانیکی
 • تخریب به وسیله ماشین های مکانیکی
 • تخریب به روش گوی تخریب
 • تخریب به روش انفجاری

تخریب به روش دستی

تخریب دستی

روش اولی که برای تخریب ساختمان های استفاده می شود تخریب به روش دستی می باشد، این نوع تخریب از بالا به پایین و بدون استفاده از ماشین آلات مکانیکی انجام می شود.

تخریب با روش بالا به پایین مکانکی

تخریب با روش بالا به پایین مکانیکی

روش دومی که در عملیات های تخریب استفاده می شود تخریب با روش بالا به پایین مکانیکی که این روش دقیقا شبیه به روش تخریب دستی است با این تفاوت که با ابزار آلات مکانیکی انجام می گیرد.

تخریب به روش ماشین آلات مکانیکی

تخریب به روش ماشین های مکانیکی

روش سوم، تخریب به وسیله ماشین آلات مکانیکی است به این صورت که ابتدا ماشین های مکانیکی را به وسیله چرثقیل های مورد تایید مهندس سازه انجام می گیرد، قبل از انجام این روش باید از طرف شهرداری و پلیس مجوز های مربوطه را دریافت کنید و محدود ساختمان را در حین کار مسدود کنید.

تخریب ساختمان به روش گوی تخریب

در این روش از گوی فولادی که متصل به جرثقیل هستند استفاده می شود، این روش مناسب تخریب سیلو ها، ساختمان های مخروبه و انواع تاسیسات صنعتی است، این روش به وسیله گوی فولادی آویزان از چر ثقیل انجام می شود، از این روش باید زمانی استفاده شود که اطراف ساختمان فضای باز باشد تا از آسیب رسانی به ساختمان های مجاور جلوگیری شود.

تخریب ساختمان با انفجار

این نوع تخریب یکی از روش های پر طرفدار و البته بسیار حساس است که در صورت عدم امکان اجرای روش های قبلی می توان از این روش استفاده کرد، در این روش ابتدا پیمانکار تخصصی ساختمان که دارای پروانه تخریب می باشد اثرات انفجار ساختمان را بر روی محیط اطراف و محیط زیست برسی می کند و در صورت مثبت بودن گزارش و تایید نهایی مطالعه بر روی سازه آغاز می شود و طرح انفجار توسط مهندسان تخریب تهیه و تنظیم می شود، طرح انفجار جهت انفجار ایمن و به طور کلی شامل مراحل زیر می باشد:

 • تضعیف سازه اولیه ساختمان که می توان شامل برش و یا از بین بردن بخشی از دیوارها و سایر اعضای سازه باشد
 • تشخیص نحل مناسب برای جایگذاری مواد منفجره
 • تشخیص زمان تخریب

برای اطلاعات بیشتر مقاله حفاری ساختمان را از دست ندهید.


ابزار آلات تخریب ساختمان

به طور کلی به ابزارآلاتی که هنگام تخریب ساختمان های فرسوده مورد استفاده قرار می گیرند، ابزارآلات تخریب می گویند، ابزارآلات عملیات تخریب عبارتند از:

 • بیل و کلنگ
 • فرغون و تیشه دوسر
 • پتک، ضربه زن برقی
 • دستگاه برش آهن آلات با گاز اکسیژن
 • تخته الوار زیر پایی
 • طناب، قرقره و…

مهندسی تخریب ساختمان چیست؟

در واقع مهندسی تخریب دانشی است که در آن برنامه ریزی و نظارت های لازم برای خراب کردن سازه ها و اطمینان از حفظ ایمنی طی روند تخریب آموزش داده می شود، مهندسی تخریب ابعاد گوناگونی دارد که در ادامه با علم تخریب و کنترل تخریب آشنا خواهید شد.

کنترل تخریب چیست؟

شاید در زمان کودکی با لگو، ساختمان ساخته اید و بعد از ساخت آن را خراب کرده اید، تخریب ساختمان نسبت به ساخت ساختمان مهیج تر است و می توان گفت تخریب ساختمان پروسه ای از بیش برنامه ریزی شده و کنترل شده با در نظر گرفتن مصالح ساختمان، جرم سازه، شرایط آب و هوایی و علم فیزیک است که توسط افراد متخصصی انجام می شود.

علم تخریب چیست؟

همان طور که گفت شد قبل از اجرای عملیات تخریب نیاز هست که برنامه جامع داشته باشیم و تجهیزات لازم را آماده کنیم، همچین باید قبل از اجرای عملیات، سازه ساختمان برسی شود و این برسی برای هر ساختمان مجزا و متفاوت است اما در کل برای همه ی سازه ها مواردی باید تجزیه و تحلیل شود ، کارشناسان مهندسی تخریب جنبه های مختلف یک سازه مانند مصالح ساختمانی، روش ساخت، شرایط محیطی، موقعیت ساختمان های مجاور و… آنالیز کرده و با توجه به برسی انجام گرفته روش تخریب ساختمان را تصمیم گیری می کنند.

در مرحله بعدی باید مواد خطرناک را از ساختمان خراج کنیم تا در موقع تخریب به محیط اطراف آسیب نزند، مواد خطر ناک مانند مواد رادیواکتیو، مواد قابل اشتغال و مواد نفتی می باشد که باید از ساختمان خارج شوند و با توجه به این موارد کارشناسان تخریب نحوه انجام کار را آنالیز می کنند و تجهیزات لازم برای انجام این را برآورد می کنند.

هلدینگ ساختمانی سپنتا با 10 سال تجربه و انجام بیش از 80 پروژه موفق در تهران در این مقاله سعی نمود تا شما را با انواع روش تخریب و مفهوم مهندسی تخریب آشنا سازد، جهت کسب اطلاعات بیشتر و استفاده از خدمات مشاوره رایگان همین حالا با ما تماس بگیرید.

02166004175

ارتباط با هلدینگ سپنتا

برای ارتباط با هلدینگ سپنتا مجری پروژه های ساختمانی از طریق شماره تماس زیر و قسمت درخواست مشاوره اقدام کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Table of Contents