طراحی سوپرمارکت

نویسنده : مهندسین مشاور سپنتا موضوع : معماری بدون دیدگاه

طراحی سوپرمارکت موضوع این مقاله از هلدینگ ساختمانی سپنتا میباشد، باتوجه به پیشرفت های انجام شده در سطح شهرسازی، روز به روز شاهد طراحی سوپرمارکت های جذاب تر در سطح شهرهای بزرگ دنیا هستیم، از این رو تصمیم گرفتیم در قالب یک مقاله هرآنچه درباره طراحی سوپرمارکت نیاز با دانستن دارد را توضیح دهیم، تا انتها همراه ما باشید.

طراحی سوپرمارکت مدرن

امروزه بسیاری از مخاطبان فضاهای تجاری و فروشگاه­ ها، به عنوان سرگرمی، علاقه ­مند به گذراندن زمان در این مکان ها هستند. از نقطه نظر مشتریانِ این صنعت، گشت و گذار در این اماکن بسیار جذاب است، به همین دلیل امروزه، اهمیت طراحی سوپر مارکت، فروشگاه و حتی طراحی داخلی سوپرمارکت های کوچک یا هایپرمارکتها در کنار طراحی نمای ساختمان این فضاها بیش از پیش آشکار می­شود.

طراحی سوپرمارکت مدرن

یکی از موارد مهم در طراحی سوپر مارکت و دکوراسیون فروشگاه توجه به موقعیت جغرافیایی و عناصر بومی منطقه است؛ به عنوان مثال، سبک شناسی معماری در مشهد با تبریز متفاوت است و این یکی از زیبایی های این مقوله است.

بنابراین توجه به مردم شناسی، فرهنگ بومی، معماری ایرانی و نگاهی به آنچه در دنیای مدرن اتفاق می­افتد(مانند طراحی سوپرمارکت آنلاین)، موضوعات مهمی در طراحی دکوراسیون یک فروشگاه محسوب می­شوند.

نکات طراحی هایپرمارکت 

سوپرمارکت­ های کوچک یا هایپرمارکت ­ها باید در راستای اهداف مشتری و صاحبان آن طراحی شوند؛ به عبارت دیگر، هدف از طراحی داخلی فقط ایجاد حس زیبایی شناختی نیست، بلکه ایجاد مکانی است که مشتری بتواند با حس بهتری خرید کند و تمایل به بازگشت به مکان فوق را داشته باشد؛ همچنین جالب است بدانید که صاحبان فروشگاه نیز، علاوه بر داشتن محیطی آرام و زیبا، از پتانسیل های مکان خود نهایت استفاده را ببرند و به فروش مطلوب دست یابند.

نکات طراحی هایپرمارکت 

هنگام طراحی سوپر مارکت، یکی از نگرانی های اصلی، چیدمان استراتژیک فروشگاه است. توزیع فضای کارآمد از جمله تخصیص فضای قفسه و مدیریت چیدمان، می تواند تأثیر مثبتی بر رفتار مصرف کننده و میزان رضایت آن داشته باشد. از این رو، مطالعه و تجزیه و تحلیل جنبه­های مختلفی همچون جنبه­ فنی، بازاریابی، اجتماعی و روانشناختی ضروری­ست؛ در ادامه، به بررسی برخی نکات و اصول در طراحی فروشگاه­ها میپردازیم:

توزیع فضاها و انواع آن

هدف از طراحی سوپر مارکت های کاربردی، بهینه سازی فضاهای داخلی و به حداکثر رساندن فروش است، به همین دلیل لازم است عادات مصرف کننده را بفهمید و از این طریق گزینه های طراحی را پیاده سازی کنید؛

طراحی سوپرمارکت

functional layout

 

کاملاً مشهود است که طراحی فروشگاه باید به گونه ای باشد که از مشتری دعوت کند تا اقامت خود را در سوپرمارکت تمدید کند و او را به خریدهای غیرضروری، که به اصطلاح “خریدهای غریزی” یا “instinct purchases” نامیده می­شود، ترغیب کند. 

در سوپرمارکت­های فعلی بطور معمول، چهار نوع طراحی وجود دارد:

 • شبکه (Grid)
 • جزیره (Island)
 • جریان آزاد (free-flow)
 • مسیر مسابقه (Racetrack layouts)  

طرح شبکه ای (Grid layout)

این طرح، شامل مسیرهای طولانی است که به صورت خطی به موازات یکدیگر قرار می گیرند و یک شبکه ایجاد می کنند؛ اغلب از این سبک، به دلیل دسترسی بیشتر محصولات و  خرید سریع، استقبال می کنند زیرا کل فرایند فروش را کارآمد میکند؛ یک مزیت مهم دیگر این طرح سوپرمارکت، ساده تر کردن مدیریت قفسه ها و کنترل محصولات مختلف موجود در سوپرمارکت است.

از دیگر جنبه های مثبت می توان به تعادل در ترافیک بین قفسه ­ها اشاره کرد. شما می توانید به راحتی در بخش های مختلف حرکت کرده و جهت یابی کنید و اختلال کمتری در “ترافیک” ایجاد کرده و ازدحام را کاهش دهید؛ با این حال ، این طرح همچنین جنبه های منفی دارد که می تواند بر فروش یا گردش مشتری تأثیر بگذارد.در حقیقت، حداکثر بهینه سازی فضاها، باعث می­شود که قفسه ها همیشه به همان شیوه باشند و با حداقل تغییرات در طول زمان سازماندهی  شوند

بنابراین این چیدمان برای خریداران تکراری شده و سعی می­کنند در زمان کمتری خریدهای برنامه ریزی شده خود را انجام دهند.بنابراین از خریدهای غیرضروری خودداری می کنند. نکته­ ی منفی دیگر این نوع توزیع یکنواخت میتواند تجربه­ ی ناامیدکننده ­ی مشتری باشد، چرا که عرضه بر تقاضا غلبه دارد. 

 طرح جزیره (Island layout)

این یک مدل جدیدتر و خلاقانه ­تر از طراحی دکوراسیون داخلی است، این نوع توزیع شامل ارائه محصولات روی سکوها و طاقچه هاست و بیشتر در سوپرمارکت­های کوچک یا محلی، متداول است و جنبه شخصی سازی شده ای را ارائه می دهد، نکته­ مثبت این مدل، آزادی بیشتر برای مشتری است که مسیری دلخواه را در اختیار دارد که به وی اجازه می دهد کلیه محصولات در مناطق مختلف را انتخاب کند.

 طرح جزیره (Island layout)

به این ترتیب، مشتری برای بازدید از کل فروشگاه انگیزه بیشتری پیدا میکند و با مشاهده­ ی محصولات، به خریدهای غیرضروری نیز ترغیب میشود. و اما معایب این مدل طراحی:

 • بهینه سازی کمتر فضا در مقایسه با طرح شبکه، چراکه در  فضای مشابه می توان قفسه های کمتری قرار داد.
 •  هزینه های بالاتر، به ویژه از نظر مدیریت و سازماندهی قفسه ها.

 جریان آزاد (free-flow layout)

در طراحی نمای ساختمان جریان آزاد که ساده ­ترین نوع چیدمان فروشگاه­هاست، طرح های مختلفی را با هم ترکیب می کنند که جوانب مثبت زیادی دارد، از آنجا که هیچ الگوی مشخصی در این مدل وجود ندارد، خلاقیت در آن بالاست.مثلا اگر طرح شبکه با یک طرح جزیره ای نوین ادغام شود، خریداران را ترغیب می کند تا ضمن افزایش خرید، به تمام قسمتهای فروشگاه سر بزنند.

مسیر مسابقه (Racetrack layouts)

این مدل در طراحی سوپر مارکت ها کمتر متداول است.در این طراحی یک حلقه­ ی مرکزی وجود دارد که مسیر آن از راهرو اصلی تا صندوق است و به مشتری امکان مشاهده کلیه بخش های پیرامونش را می دهد؛ این حلقه مرکزی، کل سطح فروشگاه را اشغال میکند، و مسیرهای ثانویه از ازدحام جمعیت در چند نقطه ساماندهی شده جلوگیری میکنند. 

بعد از انتخاب طراحی مناسب با فضا و با در نظر گرفتن معیارهایی که در بالا به آن اشاره شد، حال باید وارد جزییات بیشتری شویم.تعدادی از این نکات ریز را با هم مرور میکنیم:

 • نورپردازی در دکوراسیون سوپرمارکت
 • تفکیک بخش های مختلف در دکوراسیون سوپرمارکت
 • بخش بندی طبقه ها در دکوراسیون سوپرمارکت
 • در نظر گرفتن عرض لاین ها به صورت مناسب
 • تعیین نظم به عنوان ملاک چیدمان در دکوراسیون سوپرمارکت
 • قرار دادن یخچال ها داخل پارتیشن ها در دکوراسیون سوپرمارکت
 • اهمیت محل قراردادن اقلام روزانه در دکوراسیون سوپرمارکت
 • اهمیت دادن به گرایش به نگاه به سمت راست
 • محل قرارگیری روزنامه و مجله ها در طراحی و دکوراسیون سوپرمارکت

طراحی سوپرمارکت با هلدینگ ساختمانی سپنتا

هلدینگ ساختمانی سپنتا، در انتخاب و پیاده سازی مناسب ترین طراحی فروشگاه و سوپرمارکت همراه شماست. طراحان و مهندسین ما از سال 89 تاکنون مشغول دیزاین و طراحی ساختمان و پیاده سازی پروژه های عمرانی میباشند، جهت کسب اطلاعات بیشتر در رابطه با طراحی سوپرمارکت و یا طراحی و مشاوره دکوراسیون داخلی این فضا میتوانید همین حالا با ما تماس بگیرید.

02166004175