طراحی نمای مهدکودک –  نکات طراحی نمای بیرونی مهدکودک

طراحی نمای مهدکودک

از خانه‌ها و مراکز اداری و شرکت‌ها گرفته تا مغازه‌ها و رستوران‌ها، معماری و طراحی نماهای ساختمانی در شکل گیری رفتارها و تعاملات انسان نقش دارد.
مهدکودک ساختمانی است که مشخصا برای کودکان ساخته شده است. بنابراین علاوه بر دانستن نکات طراحی نمای ساختمان، بایستی بصورت تخصصی‌تری به طراحی نمای بیرونی مهدهای کودک پرداخت.

نحوه‌ی طراحی نمای مهدکودک، می‌تواند به ویژه در سالهای پیش دبستانی، هنگامی که کودکان به دنیای اطراف خود جذب می‌شوند بسیار مهم باشد.

از همین‌رو، طراحان ما در هلدینگ ساختمانی سپنتا همواره به دنبال طرح‌هایی برای بهبود تجربیات کودکان در دوران پیش دبستانی و مهد کودک هستند. تا به جلب نظر کودک و جذب او به فضاهای آموزشی کمک کنند.
در ادامه این مقاله به بررسی این موضوع می‌پردازیم که چگونه طراحی نمای ساختمان مهدکودک می‌توانند بر جذب کودکان جهت آموزش‌های اولیه دوران کودکی و در نتیجه رشد کودک تأثیر بگذارد. با ما همراه باشید.

 

اهمیت طراحی نمای بیرونی مهدکودک – نمای مهدکودک مدرن

وقتی صحبت از طراحی نمای بیرونی مهدکودک به میان می‌آید، باید به خاطر داشته باشید که کودکان مشتری شما هستند. از طرف دیگر بحث آموزش و یادگیری نیز در میان است. پس بهتر است با انتخاب و پیاده‌سازی طرحی خلاقانه، فضای شاد برای یادگیری کودکان فراهم شود.

مهمترین قسمت یک مهدکودک که می‌تواند کودک را مجاب به دورماندن از خانه بکند، نمای بیرونی مهدکودک است. اگر طراحی نمای بیرونی یک مهدکودک، فاقد فاکتورهای لازم برای جذب کودک باشد و او فضای بیرونی و درونی ساختمان را دوست نداشته‌باشد، هدف والدین و مربیان که رشد ذهنی و فکری و کمال کودک است، به سرانجام نخواهد رسید.

اهمیت طراحی نمای مهد کودک
برای طراحی نمای مهد کودک نیز همچون ساختمان های دیگر بایستی اصول طراحی نمای ساختمان را رعایت کرد. به این ترتیب می‌توان انتظار داشت کودک با میل خود راهی مهدکودک شود و از دغدغه‌ی والدین نیز کاسته‌شود.

 

مهدکودکی که حس آرامش و امنیت از طراحی نمای بیرونی آن حس شود، اعتماد کودکان و والدین را به همراه خواهدداشت.

 

نکاتی که در طراحی نمای ساختمان مهد کودک باید در نظر داشت – ویژگی‌های یک نمای خوب برای مهدکودک

حال که با اهمیت طراحی نمای بیرونی مهدکودک آشنا شدید، باید بدانید چه ویژگی‌هایی موجب می‌شود تا نمای یک مهدکودک برای کودک جذاب باشد و آرامش او را در مدت حضورش در فضایی دور از خانه تامین کند.
ساختار ذهنی کودک و شیوه ی تفکر و احساسات او با بزرگسالان متفاوت است، پس در طراحی برای کودک به این تفاوت ها توجه کنید.

در ادامه به بررسی برخی از نکات مهم که نقشی اساسی در طراحی نمای مهدکودک دارند، خواهیم پرداخت:

 

 1. الهام از طبیعت برای طراحی نمای مهدکودک
  همانطور که طبیعت و مناظر زیبا با بافت‌ها گوناگون و دلپذیر، انسان را در لذت غرق می‌کند؛ نمای جذابی که از شگفتی‌های طبیعت الهام گرفته شده باشد نیزشما را تحت تاثیر قرار خواهد داد.
  کودکان در تعامل با طبیعت، به درک بهتری از خود و دنیا می‌رند و این تعامل می‌تواند به عنوان فاکتوری در مراقبت از کره‌زمین توسط نسل‌های آینده نیز سودمند باشد.

  عکس زیر شما را به یاد کدام قسمت از طبیعت می‌اندازد؟

  استفاده از المان های طبیعت در طراحی نمای مهدکودک

 

 1. استفاده از رنگ‌های مناسب
  یکی از اصول مهم در طراحی نما، استفاده از رنگ مناسب است. استفاده‌ی صحیح از رنگ می تواند فضایی متناسب با اجتماعات کودکان را منعکس کند و به این وسیله روی خلق‌وخوی کودکان تاثیر مثبتی داشته‌باشد.
  رنگ‌ها معانی و مفاهیم مختلفی را منتقل می‌کنند و هر رنگ احساس خاصی را در کودک زنده می‌کند؛ برای مثال هستند و هر رنگ احساس خاصی را به کودک منتقل می‌کند؛ برای مثال رنگ قرمز شور و شادابی و رنگ آبی آسمانی باعث ایجاد آرامش و سکون در آن‌ها می‌شود.

 2. به‌کارگیری بافت در طراحی
  استفاده از بافت‌های متنوع در نما، موجب افزایش عمق بصری می‌شود و کودکان با لمس آن‌ها می‌توانند تجربیات منحصر به فردی کسب کنند.
  کودکان در تعامل با عناصر حسی، مهارتهای زیادی به‌دست‌می‌آورند و تواناییهای حرکتی ظریف خود را از طریق لامسه، دیداری و … تقویت می‌کنند.

  کاربرد بافت در طراحی نمای مهدکودک

 3. مصالح باکیفیت
  استفاده از مصالح مرغوب از نکات مهم در طراحی نمای خارجی مهدکودک است که دوام آن را تضمین می‌کند.
  همانطور که می‌دانید نمای خارجی ساختمان همیشه در معرض باد و باران قرار می گیرد و استفاده از مصالح نامرغوب سبب آسیب دیدگی نمای ساختمان بعد از مدت بسیار کوتاهی خواهید شد.
  از آنجاکه هزینه های بازسازی بخصوص بازسازی نمای خارجی بسیار بالاست، توصیه می کنیم در همان زمان ساخت و ساز از مصالح درجه یک و خوب برای ساخت نما استفاده کنید.

 4. نگداری مدام از نمای بیرونی
  نکته‌ی بسار مهمی که باید یادآوری شود این است که اگر حتی شما از بهترین و با کیفیت‌ترین مصالح در طراحی نمای مهدکودک استفاده کرده‌باشید، باز هم ب مرور زمان رنگ و روی آن رفته و شاید در برخی موارد دچار خرابی شود.
  پس سعی کنید با دیدن کوچکترین تغییر در نما، در جهت ترمیم و نوسازی آن اقدام کنید؛ بطور مرتب نما را تمیز کرده و در صورت نیاز رنگ‌آمیزی مجدد داشته‌باشید.

 5. خلاقیت
  نکته‌ای که باید یادآور شد اینست که ارزش اقتصادی که نمای ساختمان به ملک میدهد صرفا از طریق استفاده از متریال های مرغوب محقق نمیشود؛ بلکه طراحی زیبا و خلاقانه که اصول زیبایی شناسی و معماری را رعایت کرده‌باشد،  نمای ساختمان را  منسجم می‌کند و بین بخش های مختلف آن هارمونی ایجاد می‌کند.
  اگر طراحی که نمای بیرونی مهدکودک  را طراحی و پیاده‌سازی می‌کند، خلاقیت داشته‌باشد میتوان با هزینه‌ی معقول نمایی مورد علاقه‌ی کودکان داشت.

  مهدکودک_ویتنام
  طراحی نمای مهد کودک در ژاپن

نقاشی دیوار مهد کودک به عنوان روشی در طراحی نما – طراحی دیوار مهد کودک

یکی از راحت‌ترین و معمول‌ترین طراحی‌ها در نمای مهدکودک، نقاشی دیوار مهد کودک است. این روش از طراحی بر زیباسازی فضا، روی خلاقیت و رویاپردازی کودکان نیز اثر می‌گذارد.
همانطور که مربیان مهدکودک همواره به دنبال تزیین دیوارهای کلاس هستند، مدیران مهد نیز بر آنند تا با طراحی های زیبا و جذاب، نمای بیرونی مهدکودک را دلنشین کنند.
برای نقاشی روی دیوار بهتر است هدف و محتوایی در نظر گرفته‌شود. مثلا، میتوان از جنبه‌ی آموزشی دیوارها را با اشکال هندسی، اعداد، حروف الفبا، حیوانات و … نقاشی کرد و یا از جنبه‌ی فرهنگی با مفاهیم اخلاقی، فرهنگی و اجتماعی تزیین کرد.
در ادامه چند نمونه از نقاشی های جذاب روی دیوارهای مهدکودک‌های تهران و خارج از کشور را می‌بینید.

 

چند نمونه نقاشی خلاقانه در طراحی نمای مهد کودک های خارجی

طراحی نمای مهدکودک های خارجی

طراحی نمای مهدکودک های خارجی

 

چند نمونه نقاشی خلاقانه در طراحی نمای بیرونی مهدکودک های تهران

نقاشی دیوار مهد کودک در تهران

 

نقاشی دیوار مهد کودک در تهران

 

سخن آخر

روی‌هم‌رفته، می‌توان اینطور نتیجه گرفت که برای طراحی نمای مهد کودک، نباید از طرح های شلوغ و بی نظم استفاده‌کرد، این چنین طرح هایی نه تنها زیبایی ندارند، حتی ممکن است باعث بهم ریختگی ذهن کودک نیز شوند.
شاید باور نکنید که یک طرح مناسب و زیبا در عین سادگی، می‌تواند تاثیرات مثبتی روی کودکان بگذارد. پس اگر قصد بازسازی ساختمان یا حتی تصمیم به ساخت و طراحی نمای بیرونی مهد کودک دارید، حتما نکات مهم در این رابطه را بررسی کرده و با آگاهی کامل دست به اقدام بزنید.

برای مشاوره‌ی رایگان و اطلاع از مهم ترین نکات طراحی و اجرایی با کارشناسان ما در هلدینگ ساختمانی سپنتا تماس بگیرید.

02166004175

ارتباط با هلدینگ سپنتا

برای ارتباط با هلدینگ سپنتا مجری پروژه های ساختمانی از طریق شماره تماس زیر و قسمت درخواست مشاوره اقدام کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Table of Contents