آشنایی با انواع وال پست و 10 اشتباه رایج در اجرای آن

نویسنده : مهندسین مشاور سپنتا موضوع : سازه بدون دیدگاه

شاید در بعضی از ساختمان ها مشاهده کرده باشید پروفیل هایی در بین ستون ها نصب شده است و در ذهنتان این سوال پیش آمده باشند که این پروفیل ها چه کاربردی دارند؟ در این مقاله قصد داریم در مورد این پروفیل ها که به آن ها وال پست گفته می شود صحبت کنیم و با انواع و کاربرد های آن آشنا شویم، پس با هلدینگ ساختمانی سپنتا همراه باشید.

وال پست چیست و چه وظیفه ای دارد؟

وال پست که در اینگلیسی Wall Post نام دارد، کلافی است که از دو جز تیر و ستون تشکیل شده که در طول های مشخص و یکسان ساخته و اجرا می شود این نوع المان غیر سازه ای وظیفه انتقال دیوار به فریم های ساختمان را دارد و با اجرای آن دیوار دیگر دچار تخریب و یا آسیب نخواهد شد و باعث افزایش عملکرد سازه ساختمان می شود.

انواع وال پست (انواع والپست)

وال پست به دو نوع کلی وال پست افقی و عمودی تقسیم می شوند و نحوه عملکرد آن ها به گونه ای است که با افزایش استحکام و ایجاد درگیری اسکلت با دیوار می شود، این دو نوع کلی وال پست از نظر اجرایی، هر کدام به دسته های مختلفی تقسیم می شوند که در ادامه به آن خواهیم پرداخت.

 • اجرای وال پست به روش انکربولت
 • ایجاد و کشیدن تسمه دور ستون ها
 • مهار دیوار به واسطه تعبیه میلگرد در داخل ستون ها
 • استفاده از میلگرد در کف ساختمان برای مهار دیوار ها
 • اجرای میلگرد داخل قالب ها

اشتباهات رایج در اجرای وال پست

در بعضی از پروژه های ساختمانی در مرحله اجرای وال پست، پیمانکاران برای کاهش هزینه های پروژه، اجرای کلاف های افقی به جای میلگرد از نبشی استفاده می کنند، یکی دیگر اشتباهات مهم در اجرای سازه نگهدارند دیوار عدم اجرای پشت به پشت نبشی های افقی و قائم می باشد، عدم رعایت این مورد باعث می شود که دیوار تنها در یک سمت در داخل نبشی ها اجرا شود.

وال پست چه ویژگی هایی دارد؟

 

وال پست چه ویژگی هایی دارد؟

این نوع المان غیر سازه ای در دو نوع فلزی و بتن آرمه ساخته می شود، جنس فلزی آن به شکل پروفیل دو نبشی، ناودانی و قوطی می باشد، محل قرار گیری آن در انتهای فریم با دهانه بلند نصب می شود که باعث یکپارچه سازی سازه ساختمان و جلوگیری از آسیب دیدگی و ریزش دیوار می شود.

نحوه اجرای وال پست در سازه های مختلف ساختمانی

نحوه اجرای وال پست در سازه های مختلف ساختمانی مانند سازه بتنی، اسکلت فلزی و بلوک های سیمانی متفاوت است، در ادامه به بیان جزئیات بیشتر اجرای آن در هر کدام از سازه های ساختمانی خواهیم پرداخت.

 •  نحوه اجرای وال پست در سازه های بتنی

قبل از اجرای وال پست باید محل قرار گیری و ساخت وال پست با نقشه ساختمانی مشخص شده باشد، و بعد از مشخص شدن محل قرار گیری ورق های اتصال در کف و سقف را نصب می کنیم و بعد از نصب برای اینکه دو دیوار مجزا به یک دیگر متصل نمایید باید در هنگام بلوک چینی از بست استفاده کنید و بعد از اتمام عملیات بلوک چینی و درست شدن دیوار به وسیله چهار میلگرد، به ورقه هایی که در کف و سقف ساختمان نصب کرده اید چوش می دهید، بعد از اتمام چوش دادن میلگرد ها برای اتصال میلگرد ها از یک سیم آرماتور بندی استفاده کرده و قلب بندی می کنیم.

 • نحوه اجرای وال پست در اسکلت های فلزی

اجرای وال پست در اسکلت های فلزی بر خلاف مراحل اجرای وال پست در سازه های بتنی به وسیله جوشکاری یا جوش فورجینگ به تیر و ستون انجام می شود.

 • نحوه اجرای وال پست در بلوک های سیمانی

قبل از اجرا بایستی محل قرار گیری ورقه های اتصال به کف و سقف بر روی نقشه مشخص شده باشد و بعد از مشخص شدن محل قرار گیری و اجرای آن وال پست را به ورقه های بالایی و پایینی جوش می دهیم، از یک طرف بلوک سیمانی را می چینید.

برای اجرای وال پست باید به چه نکاتی توجه کنید

برای اجرای وال پست باید به چه نکاتی توجه کنید

1. طراحان سازه باید جزئیات المان های نگهدارنده دیوار (وال پست) طبق استاندارد 2800 در نقشه های خود مشخص نمایند، این جزئیان شامل موارد زیر می باشد:

 • جزئیات نوع های مختلف وال پست افقی و عمودی برای مهار دیوار های بدون بازشو
 • جزئیات نوع های مختلف وال پست افقی و عمودی برای مهار دیوار های بدون بازشو
 • جزئیات نوع های مختلف وال پست افقی و عمودی برای مهار لبه تراس ها و جان پناه ها
 • جزئیات اجرایی دیوار های زیرزمین که بار خاک به آن ها وارد می شود

2. در نقشه باید جزئیات فواصل عضو های عمودی برابر حداقل دو مقدار 5 متر و 40 برابر ضخامت دیوار در نظر گرفته شود

3. فواصل عضو های افقی از یک دیگر و از کف تمام شده برابر حداقل دو مقدار 3.5 متر و 30 برابر ضخامت دیوار باید در نظر گرفته شود

4. ردیف آخر دیوار چینی باید با فشار و ملات کافی در زیر سقف جادی در نظر گرفته باشد

5. دیوار هایی که تا زیر سقف ادامه ندارند باید در لبه فوقانی با کلاف افقیمتکی به المان های پایدار مهار شوند

6. در صورتی که لبه قائم به دیوارهای عمود متصل نشده اند لازم است که در لبه دیوار کلاف قائم اجرا نمود

7. در نما های آجری برای اتصال بهتر است آجر نما با آجر پشت در یک زمان چیده شود

8. اگر آجر نما پس از احداث آجر پشت چیده شود باید با مفتول فلزی انتظار به فواصل افقی و قائم 50 سانتی متر از دو دیوار یک دیگر متصل کنیم

9. در صورتی که از مفتول فلزی انتظار استفاده نکرده اید باید برای مهار دیوار نما نبشی کشی کنید

10. در صورتی در جان پناه ها به ارتفاع 50 و 70 سانتی متر از دیوار های 10 و 20 سانتی متر استفاده می کنید، باید در فواصل حداکثر 5متر آن ها را مهار کنید، در صورتی که ارتفاع جان پناه بیشتر از 70 سانتی متر بود، کلاف قائم را باید تا بالای دیوار ها ادامه دهید و با کلاف افقی آن ها را متصل کنید.

 


 

هلدینگ ساختمانی سپنتا با 10 سال تجربه در بیش از 70 پروژه ساختمانی موفق در تهران در این مقاله سعی نمود تا شما کاربران عزیز را با وال پست (Wall Post)، انواع و مراحل اجرای آن آشنا سازد و 10 نکته که باید در هنگام اجرای وال پست باید رعایت کنید جمع آوری کردیم، جهت کسب اطلاعات بیشتر و استفاده از خدمات مشاوره رایگان همین حالا با ما تماس بگیرید.

02166004175

هیچ دیدگاهی وجود ندارد