اخذ جواز ساخت ساختمان

نویسنده : مهندسین مشاور سپنتا موضوع : حقوقی 9 دیدگاه

اخذ جواز ساخت یا پروانه ساخت یکی از مراحل مهم در پروژه های عمرانی است؛ بدون داشتن این جواز ها اجازه پیش بردن و شروع پروژه ساختمانی به شما داده نمیشود، بنابراین لازم است تا با مراحل اخذ جواز ساختمان آشنا باشید، هلدینگ ساختمانی سپنتا در این مقاله هرآنچه درباره پروانه ساخت لازم است بدانید را برایتان توضیح خواهد داد، پس تا انتها همراه ما باشید.

پروانه و جواز ساخت چیست؟

پروانه ساختمان یک سند معتبر است که گرفتنِ آن در شروع هر کاری برای ساخت و ساز لازم است، برای اخذ جواز ساخت، مالک یا نماینده حقوقی ساختمان باید درخواستی را به شهرداری برای دریافت پروانه ارسال کند و بعد از طی کردن مراحل اداری، جواز مورد نظر را بدست آورد، انجام دادن این مراحل ضروری است، زیرا بدون داشتن مجوز ساخت، تمام عملیان مربوط به ساختمان مثل ساخت و ساز، تخریب و گود برداری غیرقانونی محسوب میشود.

پروانه و جواز ساخت چیست؟

مراحل اخذ جواز ساخت

تهیه کردن درخواست و جمع کردن مدارک برای ارسال به شهرداری از سوی مالک دارای مراحلی است که باید آنها را با دقت انجام داد تا روند اخذ مجوز با بیشترین سرعت و کمترین درصد خطا پیش رود و شروع ساخت و ساز به تعویق نیفتد، در ادامه تک تک مراحل دریافت پروانه ساخت را برایتان لیست کرده ایم:

 • تکمیل پرونده جواز در دفاتر خدمات الکترونیک در منطقه ساخت و ساز
 • صدور دستور نقشه توسط گزارش مامور شهرداری
 • طراحی دقیق کلیه نقشه ها توسط مهندسین مشاور
 • پرداخت عوارض و دریافت جواز
 • تهیه مدارک پیش نویس
 • صدور جواز و پروانه تخریب و نوسازی 

آگاهی از مراحل انجام کار بدون شک برای شما سودمند خواهد بود، با این همه اگر برای بار اول قصد دریافت جواز را دارید یا انجام دادن این کارها به صورت درست و اصولی برای شما زمان بر خواهد بود، توصیه میکنیک برای اخذ مجوز ساخت از شرکت های مشاور متخصص کمک بگیرید. این شرکت ها به عنوان وکیل قانونی شما پیگیر کسب جواز ساختمان شما خواهند بود.

مراحل اخذ جواز ساخت

انواع پروانه و جواز ساختمان 

 • پروانه ساختمانی اراضی بایر
 • جواز ساخت باغات
 • تخریب و بازسازی سازه
 • تعویض مهندس ناظر
 • اضافه اشکوب
 • تغییر نقشه
 • تبدیل و توسعه بنا
 • تمدید پروانه
 • تغییرات و تعمیرات

چرا برای پروژه های ساخت و ساز خود باید پروانه ساخت بگیریم؟

مهم ترین هدفِ گرفتن و اخذ جواز ساخت، این است که کلیه مراحل ساخت پروژه عمرانی شما قانونی و با رعایت استاندارد های روز دنیا و مطابق با آیین‌ نامه ‌ها و ضوابط طرح جامع شهری پیش رود. از جمله مزایا و اهداف دیگری که برای اخذ پروانه ساختمان میتوان به آنها اشاره کرد، عبارت اند از: بهره‌مندی از تسهیلات بانکی، بیمه ساختمان و افراد مشغول کار در ساختمان، جلوگیری از بروز حوادث ساختمانی و استفاده از تجارب فنی و مهندسی است.

زمان اعتبار و  اخذ جواز ساخت

یکی دیگر ار مواردی که در دریافت و اخذ جواز ساخت لازم است بدانید، این است که پروانه ساخت باید قبل از شروع پروژه گرفته شود و جواز ساختمان های معمولی از زمان صدور تا 2 سال اعتبار دارد و اگر ساخت و ساز بیشتر از دوسال طول کشید و مالک نتواند در این مدت ساخت و ساز را به اتمام برساند ابتدا به او اخطار داده ‌شده و سپس مشمول عوارض تعویق خواهد شد.

به عبارت دیگر مدت زمانی که برای اعتبار داشتن پروانه ساخت از سمت شهرداری تعیین میشود، به عواملی از جمله متراژ و تعداد طبقات بستگی دارد. برای روشن تر مسئله، خوب است بدانید ساخت و ساز یک ساختمان و پروژه عمرانی بزرگ حدود ۴ سال در نظر گرفته می‌شود.

بعد از به پایان رسیدن مدت قانونی جواز ساخت که ممکن است بعد از پایان ساخت و ساز و یا در حین اجرای کار باشد، اتفاقی که برای پروانه میفتد، این است که نیاز به تمدید مجدد آن از سمت شهرداری وجود دارد، برای این کار کافی است با پرداخت مبلغی اقدام به شارژ مجدد پروانه ساختمانی خود کنید،  خوب است بدانید مبلغ پرداختی از قیمتی که سال های قبل پرداخت کرده اید کسر شده و باقی مانده آن از شما گرفته میشود.

زمان اعتبار و  اخذ جواز ساخت

هزینه جواز ساخت در تهران

هزینه احذ پروانه و جواز ساخت در تهران به عوامل مختلفی بستگی داشته و متناسب با کاربری ملک متفاوت است. برخی از این عوامل عبارت اند از:

 • متراژ زمین
 • مساحت ناخالص
 • تعداد طبقات ساختمان
 • تعداد پارکینگ 
 • قیمت منطقه‌ای ساختمان

بعد از آشنایی با عوامل تاثیرگذار در قیمت ، نوبت به محاسبه و فرمول های مربوط به آن میرسید، به عبارت دیگر هزینه اخذ جواز یک ساختمان مسکونی از این طریق محاسبه میشود:

هزینه جواز ساخت یک ساختمان مسکونی یک طبقه = ضریب*(مساحت ناخالص زیربنا) – (تعداد پارکینگ تأمین شده*۲۰) * قیمت منطقه‌ای

مساحت ناخالص زیربنا برابر مجموع کلیه بناهای موجود در ساختمان و ضریب متناسب با متراژ بنا طبق جدول زیر محاسبه ‌می‌شود.

ضریب سطح زیر بنا
۵% تا ۶۰ متر مربع
۱۰% تا ۱۰۰متر مربع
۱۸% تا ۱۵۰متر مربع
۳۰% تا ۲۰۰ متر مربع
۴۵% تا ۳۰۰ متر مربع
۶۵% تا ۴۰۰ متر مربع
۹۰% تا ۵۰۰ متر مربع
۱۲۰% تا ۶۰۰ متر مربع به بالا

هزینه جواز ساخت یک مجتمع مسکونی = ضریب * قیمت منطقه‌ای* (مساحت کل زیربنا * زیربنای مورد تقاضا/تعداد کل واحد‌های مسکونی* ۱۰۰)

مساحت ناخالص زیربنا برابر مجموع کلیه بناهای موجود در ساختمان و ضریب متناسب با متراژ بنا طبق جدول زیر محاسبه ‌می‌شود.

ضریب زیربنای مورد تقاضا
۱۵% تا ۲۰۰ متر مربع
۲۰% تا۴۰۰ متر مربع
۲۵% تا ۶۰۰ متر مربع
۳۰% بیش از ۶۰۰ متر مربع

عوارض شهرداری برای ساخت خانه

پرداخت هزینه و عوارض به شهرداری یکی از منابع درآمدی شهرداری ها در کل دنیا میباشد، تمام ساخت و سازی های انجام در شهرها و مناطق اطراف آنها باید در جهت زیباسازی شهری و زیرنظر سازمان نظام مهندسی و شهرداری انجام شود، از این رو به فکر فرار و پرداخت نکردن این هزینه ها برای ساخت خانه خود نباشید و گرنه ساختمان شما نیمه کاره مانده و مجبور به پرداخت هزینه هایی بسیار بیشتر از مقدار اولیه عوارضی خواهید شد.

محاسبه هزینه پروانه ساختمانی

هزینه پرداختی برای پروانه ساختمان به عوامل مختلفی از جمله تراکم ملک مد نظر، تراکم پایه و قانونی ملک و عرض معبر بستگی دارد و محاسب دقیق این موارد توسط افراد عادی امکان پذیر نیست، فلذا برای انجام محاسبات مربوط به تعیین قیمت پروانه ساختمانی، توصیه میکنیم از مهندس ناظر پروژه خود مشاوره بگیرید و یا از خدمات مشاوره رایگان مهندسین هلدینگ ساختمانی سپنتا استفاده کنید.

 

محاسبه هزینه پروانه ساختمانی

مشاوره جهت گرفتن جواز ساخت ساختمان

مشاوره اخذ جواز ساخت ساختمان، از جمله خدمات اختصاصی هلدینگ معماری سپنتا میباشد، گرفتن جواز به خودی خود کار آسانی نیست و نیاز به استفاده از خدمات مشاوره‌ای دارد تا بتوانید با راه و چاه آن به طور کامل آشنا شوید. جواز ساختمان سندی است که شهرداری صادر نموده و در اختیار مالک قرار برای احداث هرگونه ساختمان قرار میدهد، بنابراین استفاده از مشاوره فنی و خدمات مرجع ذی‌ صلاح واجب است.

اخذ جواز ساخت در تهران با هلدینگ ساختمانی سپنتا

باتوجه به توضیحات داده شده، به اهمیت و ضروری بودن تهیه جواز و شناسنامه ساختمان برای هر پروژه عمرانی پی بردیم، از این رو هلدینگ ساختمانی سپنتا با به عنوان مجری حقوقی شهرداری در کنار شماست تا تمام مجوز ها و پروانه های لازم برای پروژه های عمرانی خود در تهران را با قیمت مناسب و در سریع ترین زمان ممکن بدست آورید، جهت کسب اطلاعات بیشتر و گرفتن شناسنامه ساختمان در تهران با ما در ارتباط باشید.

02166004175

4.7/5 - (8 امتیاز)