تفاوت سقف یوبوت با دیگر سقف ها

سقف یوبوت یکی نوع های مختلف انواع سقف است که در این مقاله به کاربرد های سقف یوبوت، مزایا و معایب و نحوه اجرای  آن خواهیم پرداخت، پس با هلدینگ ساختمانی سپنتا همراه باشید.

سقف یوبوت چیست

سقف یوبوت چیست؟

سقف یوبوت برای اولین بار توسط یک مهندس ایتالیایی نامگذاری شد، سقف های یوبوت سقف‌های مکعبی، لایه ای و پلاستکی هستند، استفاده از این نوع سقف ها باعث کاهش مصرف در بتن و کاهش وزن کل سازه ساختمان می شود.

انواع سقف یوبوت

 • قالب یوبوت یک تکه
 • قالب یوبوت دوبل

قالب یوبوت یک لایه

قالب یوبوت یک لایه

قالب های یوبوت یک تکه همان طور که از اسم آن پیداست از یک تکه تشکیل شده است و فضای زیرین آن باز است که استفاده از این نوع قالب توصیه نمی شود زیرا باعث وارد شدن بتن در آن می شود.

قالب یوبوت دو لایه

هلدینگ سپنتا

قالب های یوبوت دوبل یا دو تکه قالب هایی هستند که از 2 قالب که برروی هم متصل شده تشکیل شده و برخلاف قالب یوبوت یک تکه که بتن به آسانی وارد آن می شود در این نوع قالب این اتفاق نمیوفتد، قالب یوبوت دوبل به آسانی وارد بتن می شود و بعد از اتمام بتن ریزی می توان لایه روی آن را جدا کرد.

ابعاد و ارتفاع نوع های مختلف سقف یوبوت چه میزان است؟

هر کدام از نوع های مختلف سقف یوبوت بر اساس بار مرده سقف و فاصله دهانه ها ابعاد و ارتفاع مختلفی دارند که در جدول زیر آن برای شما جمع آوری و لیست شده است.

ارتفاع یوبوت (متر) ضخامت سقف (سانتی متر) دهانه سقف (متر) نوع یوبوت
16 31 9.5 قالب یوبوت تکی
20 35 11.5 قالب یوبوت تکی
24 39 13.5 قالب یوبوت تکی
32 47 15 قالب یوبوت دوبل
40 55 17.5 قالب یوبوت دوبل
48 63 20 قالب یوبوت دوبل

نحوه اجرای سقف یوبوت

برای اجرای سقف یوبوت 6 مرحله در بیش داریم که در ادامه توضیح خواهیم داد.

قالب بندی

قالبندی سقف های یوبوت مانند سقف های دال بتنی بس از اتمام اجرای ستون های بتنی به صورت پیوسته و با استفاده از قالب های چوبی، پلای وود و کارتن پلاست با مقاومت بالا انجام می شود، برای تراز قالب با بتن باید زیر سازی قالب های به نحوی باشد مقدار خیز مشخص شده د رنقشه به سمت بالا باشد.

آرماتوربندی شبکه تحتانی و تیر ها

پس از تکمیل مرحله قالبندی مرحله آرماتوربندی شبکه تحتانی و تیر ها انجام می شود، در این مرحله باید عملیات بر اساسی که در نقشه طراحی و آورده شده است به درستی اجرا شود، قرار گیری قالب های یوبوت باید به گونه ای باشد که بین آن ها به فاصله 20 سانتی متر فضای خالی باشد تا بتوان در بین آن ها میلگرد گذاشت.

قرار دادن قالب های یوبوت

بعد از آرماتور بندی قالب های یوبوت مانند نقشه به وسیله بندهایی آن ها را به هم متصل می کنیم تا حرکتی نداشته باشد، فاصله بین هر قالب یوبوت 10 سانتی متر و فاصله ی آن ها از لبه های دال باید 15 سانتی متر باشد.

آرماتوربندی شبکه فوقانی

در این مرحله بازهم با درنظر گرفتن نمره آرماتور و فاصله ی آن ها طبق نقشه آرماتور اصلی و میلگرد های تقویتی در بین آن ها قرار داده شد، در صورت لزوم آرماتور های برشی و سنجاقک هایی مابین آرماتور لایه فوقانی و تحتانی بسته خواهد شد سپس آرماتور های فوقانی را به وسیله سیم مفتولی می بندیم تا در هنگام بتن ریزی قالب ها حرکت نکند

بتن ریزی

بعد از اتمام آرماتوربندی شبکه فوقانی با توجه به مساحت محلی که در آن عملیات نصب سقف یوبوت انجام می شود ، به چند قسمت تقسیم می کنیم و عملیات بتن ریزی را آغاز می کنیم، در این مرحله برای پر شدن بهتر فضای بین سقف ها توصیه می شود از روان کننده های بتن استفاده کنیم، در حین اجرای عملیات بتن ریزی برای رسیدن بتن به آرماتور های شبکه ای زیرین بهتر است که با رعایت اصول شروع به ویبره زدن بتن نماییم.

بازنمودن قالب ها

بعد از سخت شدن بتن با تایید مهندس ناظر قالب و جک های سقف بتن ریزی شده را باز می نماییم، البته توجه نمایید که جک های وسط دهانه ها و زیر تیر ها را تا رسیدن به گیرایی لازم بتن جدا نکنید.

مزایا و معایب سقف یوبوت

مزایا استفاده از سقف یوبوت

 • کاهش هزینه قالبندی
 • کاهش تعداد ستون
 • ایجاد پارکینگ با فضای بیشتر
 • کاهش مصرف بتن
 • عدم نیاز به سقف کاذب
 • قابلیت طراحی بهتر پلان معکوس به جهت حذف تیر های میانی
 • ایجاد عایق صوتی
 • جلوگیری از لرزش سقف
 • مقاوم در برابر حرارت و آتشسوزی
 • کاهش بار کل ساختمان

معایب استفاده از سقف یوبوت 

 • افزایش هزینه برای قالبندی در حجم های بالا و قالب های کوچک
 • در صورتی که عملیات بتن ریزی به درستی انجام نشود باعث ایجاد حفره در سقف می شود
 • در صورت آسیب دیدگی قالب ها و نفوز بتن در آن ها باعث افزایش بار مرده می شود.

کاربرد سقف یوبوت

 • در ساختمان های اداری، تجاری، صنعتی و مسکونی
 • استفاده در پروژه های ساختمانی با طرح معماری قابل انعطاف پذیر 
 • مناسب در مکان های زلزله خیز
 • استفاده دز ساختمان های درمانی و پزشکی
 • استفاده در پارکینگ  ها

تفاوت سقف یوبوت با سقف ها دیگر

سقف یوبوت

تفاوت سقف یوبوت با سقف عرشه فولادی

سقف یوبوت در ساختمان های بتی عملکرد بهتری دارند و بعد از اتمام نصب سقف های یوبوت یک سطح صاف و مسطحی را به ما می دهد. هزینه سفاش و اجرای  سقف یوبوت نسبت به سقف عرشه فولادی کم تر است.

تفاوت سقف یوبوت با سقف تیرچه بلوک

سقف یوبوت به دلیل اینکه سختی بسیار بالایی دارد می توان آن را در ارتفاع بالای 20 متر استفاده کرد و چون که بعد از اتمام نصب سقف های یوبوت سطح صافی را به ما می دهد و دیگر نیاز نیست که از سقف های کاذب استفاده کرد نسب به سقف های دیگر برتری بیشتری نیز دارد. 

هلدینگ ساختمانی سپنتا با ارائه خدمات فنی و مهندسی با 10 سال سابقه در پروژه های ساختمانی و عمرانی بزرگ در تهران در این مقاله سعی نمود تا شما مهندسان و کاربران علاقمند به حوزه عمران با انواع، کاربرد و نحوه اجرای سقف یوبوت آشنا سازد، برای دریافت مشاوره رایگان و یا سفارش پروژه با ما تماس بگیرید.

02166004175

Table of Contents

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.