دکوراسیون داخلی آشپزخانه کوچک

دکوراسیون داخلی آشپزخانه کوچک

امروزه خانه‌ای با یک آشپزخانه بزرگ برای بسیاری از افراد رویا است. اما خوشبختانه با بهره‌گیری از راهکارهای طراحی دکوراسیون داخلی آشپزخانه می‌توان یک آشپزخانه کوچک را بزرگ‌تر جلوه داد. پس اگر شماهم یک آشپزخانه کوچک دارید و همیشه از این امر احساس نارضایتی دارید، تا انتها با ما همراه باشید.

دکوراسیون آشپزخانه کوچک

آشپزخانه یکی از قسمت‌های بسیار مهم در هر خانه است که همه ما می‌خواهیم تا حد امکان فضای بزرگی داشته باشد. اما در حقیقت تمامی خانه‌ها دارای فضای کافی و بزرگ برای آشپزخانه نیستند. خوشبختانه امروزه راهکارهایی وجود دارد که شما می‌توانید به کمک آن‌ها از آشپزخانه‌های بزرگ بهترین استفاده را داشته باشید و حتی آن‌ها را بزرگ‌تر از اندازه واقعی نشان دهید.

همانطور که گفتیم طراحی دکوراسیون آشپزخانه کوچک به راحتی امکان‌پذیر نیست. اما شما می‌توانید با در نظر گرفتن چند نکته ساده نظیر: انتخاب رنگ، جنس و نحوه طراحی کابینت‌ها و قرار دادن وسایل، این طراحی را زیباتر و جذاب‌تر نمایید.

دکوراسیون آشپزخانه کوچک باید آنقدر دقیق و اصولی باشد که فضا در بهینه‌ترین حالت خود قرار گیرد و بتوان از گوشه گوشه آن استفاده کرد.

استفاده از گل و گیاه
استفاده از گل و گیاه

20 نکته در رابطه با دکوراسیون داخلی آشپزخانه کوچک

نکات بسیاری در رابطه با دکوراسیون آشپزخانه‌های کوچک وجود دارد که در ادامه به معرفی و بررسی 20 مورد از آشناترین و مهم‌ترین آن‌ها می‌پردازیم.

جایگزینی کابینت‌ها با کشو

کمدها و کابینت‌های معمولی تحت هیچ شرایطی نمی‌توانند به اندازه کشوها کاربردی باشند و وسیله زیادی را در خود نگهداری کنند. به عبارت دیگر کابینت‌ها فضای تلف شده بسیاری در خود دارند و دسترسی به قسمت‌های انتهایی آن‌ها چندان راحت نیست. اما در سمت دیگر می‌توان به سادگی کل فضای درون کشو را بیرون آورد و در آن‌ها وسیله قرار داد. بطورکلی با جایگزینی کشوها با کابینت‌ها بهترین و بیش‌ترین استفاده را از فضا خواهید داشت و می‌توانید همه چیز را به شکل مرتب و دقیق نگهداری کنید.

استفاده از کابینت‌های صاف، ساده و مدرن

طراحی و شکل کابینت‌ها در آشپزخانه‌های کوچک یکی از مهم‌ترین عناصر است. بطورکلی هرچه کابینت ساده‌تر باشد، فضای آشپزخانه مرتب‌تر و بزرگ‌تر خواهد بود. البته شما می‌توانید با دستگیره‌های ساده، باریک، کوچک و براق نیز برای آشپزخانه خود، آن را بزرگ‌تر و مینیمال‌تر نشان دهید.

امتداد کمدها تا سقف آشپزخانه

فضای بالای کابینت‌ها علاوه بر اینکه به سختی تمیز می‌شود، فضای موجود در آشپزخانه را نیز هدر می‌دهد. به همین خاطر با امتداد دادن کابینت‌ها تا سقف از فضای آشپزخانه خود استفاده بهینه کنید و موجب بزرگ‌تر نشان دادن آن شوید.

ایجاد قفسه‌های باز

قفسه‌های باز یک طرح ارزان قیمت و اقتصادی هستند که موجب بزرگ‌تر نشان دادن فضا و باز بودن دیوار می‌شوند. البته شما باید این قفسه‌ها را حتما منظم نگه دارید.

استفاده از متریال‌های براق و بازتابنده

اصلی‌ترین و مهم‌ترین راهکار برای طراحی آشپزخانه‌های کوچک این است که یک توهم فضایی ایجاد کنید و فضا را بزرگ‌تر نشان دهید. متریال‌های براق که نور را بازتاب می‌دهند، از آشناترین و موثرترین این راهکارها به شما می‌آیند. برای مثال شما می‌توانید برای درب کابینت‌های خود از شیشه استفاده کنید یا اینکه از کاشی‌های براق بهره گیرید.

بکارگیری رنگ سفید در طراحی

یکی از بهترین انتخاب‌ها برای بزرگ‌تر و روشن نشان دادن فضای آشپزخانه، استفاده از رنگ سفید است. شما می‌توانید این رنگ را در انواع بافت مات، براق و چوبی بکار گیرید.

استفاده از رنگ‌های مشابه

از دیگر نکات طراحی دکوراسیون داخلی آشپزخانه کوچک، استفاده از طیف مشابهی از رنگ‌ها است که ظاهر یکدستی دارند. لازم به ذکر است که استفاده از رنگ‌های متفاوت موجب شلختگی شده و فضا را بسیار کوچک نشان می‌دهد.

طراحی باز یا اپن

طراحی یک آشپزخانه به شکل باز بهترین و کم هزینه‌ترین ایده برای آشپزخانه‌های کوچک است. این نکته را در نظر داشته باشید که اگر آشپزخانه شما بدون مانعی به فضای کناری خود که معمولا فضای نشیمن است، اتصال یابد، بسیار بزرگ‌تر نشان داده خواهد شد.

تبدیل پیشخوان به فضای غذاخوری

اگر علاوه بر آشپزخانه تمام فضای خانه شما کوچک است، به جای آنکه فضای مجزایی برای غذاخوردی در نظر بگیرید، بخشی از پیشخوان جلو آشپزخانه را تبدیل به میز غذاخوری کنید. برای این امر تنها کافی است که شما دو صندلی یا چهارپایه متناسب با فضا جلوی پیشخوان قرار دهید.

کاشی با طرح شلوغ
کاشی باطرح شلوغ

انتخاب هوشمند لوازم آشپزخانه و انتخاب جای مناسب برای آن‌ها

برای بهترین استفاده از فضای آشپزخانه تحت هیچ شرایطی لوازم را روی آشپزخانه قرار ندهید و همچنین تا حد امکان کم‌ترین و کاربردی‌ترین وسایل را خریداری نمایید.

استفاده بهینه از نور طبیعی

وارد شدن نور به فضای آشپزخانه از دیگر تکنیک‌های بزرگ‌تر نشان دادن آشپزخانه است. به همین جهت بهتر است یک پنچره با نور خوب در آشپزخانه خود بسازید که در طول روز نور طبیعی به آن وارد می‌شود.

خلاقیت در فضاهای نگهداری وسایل آشپزخانه

در آشپزخانه‌های کوچک خود گیره، کشو یا قفسه‌های جداگانه نصب کنید تا به این ترتیب بتوانید وسایلی نظیر: قابلمه‌ها، کارد و چنگال را به سادگی و بدون اشغال فضای زیاد در آشپزخانه قرار دهید.

استفاده از گل و گیاه و ایجاد حس تازگی در آشپزخانه

یکی از بهترین ایده‌های تزئین فضای ساده و کوچک آشپزخانه، استفاده از گل و گیاهان آپارتمانی است. این گل‌ها به آشپزخانه شما یک رنگ طبیعی اضافه می‌کنند و به این ترتیب طراوت و سرزندگی را برای شما به ارمغان می‌آورند.

خلاقیت در استفاده از رنگ‌ها

یکی از کاربردی‌ترین رنگ‌ها در طراحی، برجسته کردن فضاهای مورد علاقه است  یا به عبارت دیگر فضایی که می‌خواهید توجه زیادی به آن جلب شود. البته در نظر داشته باشید که این امر باید بصورت حرفه‌ای و با رنگ‌شناسی دقیق انجام گیرد.

استفاده از کفپوش‌های بزرگ

انتخاب کفپوش مناسب یکی از بزرگ‌ترین چالش‌های هر آشپزخانه ازجمله آشپزخانه‌های کوچک است. یک کفپوش مناسب باید دوام بسیار بالایی د اشته باشد و به سادگی تمیز شود. البته باید با فضای کلی آشپزخانه نیز هماهنگ باشد. لازم به ذکر است که در آشپزخانه‌های کوچک با انتخاب و خرید یک کفپوش بزرگ می‌توان آشپزخانه را بزرگ‌تر نشان داد.

تمرکز روی طراحی عمودی دکوراسیون آشپزخانه کوچک

یکی از موثرترین و بهترین تکنیک‌ها برای بزرگ‌تر نشان دادن فضاهای کوچک این است که از وسایل بلند با ارتفاع بیش‌تر استفاده کنید. با این امر شما می‌توانید کوچک بودن فضا را با ارتفاع بلند سقف جبران نمایید.

استفاده از کاشی‌های با طرح پیچیده و شلوغ در کف آشپزخانه

اگر به استفاده از طرح‌های پیچیده و شلوغ علاقه دارید و می‌خواهید حتما از آن‌ها در فضای آشپزخانه استفاده کنید، کفپوش‌های خود را به این شکل انتخاب کنید. با بهره‌گیری از این کفپوش‌ها توجه هر فرد به آن‌ها جلب می‌شود و به این ترتیب بزرگ‌تر دیده می‌شود.

توجه به تمیز و مرتب بودن آشپزخانه

توجه به مرتب و تمیز بودن آشپزخانه بیش از هر چیزی موجب بزرگ‌تر نشان دادن آن می‌شود. اگر در آشپزخانه شما قفسه وجود دارد، حتما آن‌ها را همیشه تمیز نگه دارید. بهتر است تا حد امکان از قرار دادن وسایل بر روی پیشخوان و میز نیز خودداری کنید.

انتخاب کابینت‌های باریک‌تر

این کابینت‌ها در عرض بسیار کمی ساخته می‌شوند و به این ترتیب فضای کمی اشغال می‌کنند. البته با این امر شما فضای کم‌تری نیز جهت قرار دادن وسایل و ظرف‌ها در اختیار دارید.

استفاده از سینک‌های ظرفشویی یک‌قلو

سینک‌های ظرفشویی دوقلو بیش‌ترین کارایی را برای یک آشپزخانه دارند و کار کردن با آن‌ها بسیار ساده است. اما استفاده از آن‌ها در آشپزخانه‌های کوچک چندان منطقی نیست و می‌توانند فضای آشپزخانه را بسیار کوچک‌تر از واقعیت نشان دهند.

امتداد کابینت ها تا سقف
امتداد کابینت ها تا سقف

نکات مهم انتخاب کابینت در دکوراسیون داخلی آشپزخانه

هنگام انتخاب کابینت در دکوراسیون داخلی آشپزخانه باید برخی نکات را در نظر داشت که بطورکلی مهم‌ترین آن‌ها عبارت است از:

طراحی کابینت آشپزخانه

طراحی کابینت بطورکلی به دو گروه مدرن و کلاسیک تقسیم و گروه‌بندی می‌شود و شما باید با توجه به سلیقه خود و دکوراسیون منزل از بهترین و مناسب‌ترین آن‌ها استفاده نمایید.

جنس بدنه کابینت

یک کابینت در جنس‌های چوبی، فلزی، ام دی اف و گلاس طراحی و تولید می‌شود و هریک ویژگی‌های منحصربه‌فردی دارند.

رنگ کابینت

پس از انتخاب طراحی و جنس بدنه کابینت به سراغ انتخاب رنگ آن می‌رویم. رنگ در روحیه و جو فضا بسیار اثرگذار است و انتخاب آن را نمی‌توان تصادفی انجام داد. برای انتخاب رنگ کابینت پیش از هر چیزی به اجزای آشپزخانه خود توجه کنید و با توجه به آن‌ها اقدام به سفارش کنید.

صفحه کابینت

از دیگر قسمت‌های مهم در انتخاب کابینت آشپزخانه، صفحه‌ای است که روی کابینت، جزیره و گاهی میز ناهارخوری نزدیک آشپزخانه قرار می‌گیرد. این صفحه تنوع بسیاری دارد که از لحاظ استحکام، زیبایی، قیمت و عوامل مختلف می‌توان آن‌ها را دسته‌بندی کرد.

ابعاد آشپزخانه

از دیگر نکات مهم انتخاب کابینت، توجه به ابعاد آشپزخانه است. چراکه این امر می‌تواند تا حدود زیادی مدل و حتی رنگ کابینت انتخابی شما را تحت تاثیر قرار دهد. لازم به ذکر است که اگر برای آشپزخانه‌های کوچک به خوبی کابینت طراحی و اعمال شود، کاربری آن‌ها افزایش می‌یابد و کم‌تر کوچک‌ بنظر می‌رسند. برای این ابعاد بطورمعمول کابینت‌های از جنس های گلاس مناسب و کاربردی است.

روشنایی کابینت
روشنایی کابینت

نکات مهم برای نورپردازی در دکوراسیون داخلی آشپزخانه

هنگام نورپردازی دکوراسیون داخلی آشپزخانه توجه به برخی نکات ضروری است که بطورکلی عبارتند از:

نورپردازی جزیره  آشپزخانه

جزیره آشپزخانه بطور معمول در وسط قرار دارد. بسیاری از طراحان این قسمت‌ها را با چراغ‌های ال‌ای‌دی توکار و آویزهای تزئینی ساده روشن می‌کنند. اما شما می‌توانید به جای آویزهای عادی از لوسترهای کریستالی استفاده نمایید و به این ترتیب علاوه بر تامین نور جزیره و آشپزخانه، فضای هال را نیز روشن کنید.

روشنایی سینک

اگر شما عادت دارید که شب‌ها ظرف‌های خود را بشویید، بهتر است در قسمت بالای سینک و در کنار آب‌چکان یک لامپ یا چراغ مناسب قرار دهید. البته بهتر است این چراغ ضدآب باشد تا هنگام شستن ظروف مشکلی ایجاد نشود.

روشنایی کشوهای جاظرفی آشپزخانه

هنگام بیرون کشیدن کشوهای فریزر، روشن شدن آن‌ها را دیده‌اید. حال شما می‌توانید برای کشوهای ظرف و قاشق و چنگال خود نیز از این امر استفاده کنید.

روشنایی میز کابینت یا سنگ روی کابینت

برخی از افراد کارهای ظریف آشپزی نظیر: خرد کردن سبزی، قاچ کردن میوه‌ها و… را روی میز آشپزخانه انجام می‌دهند. شما می‌توانید با نصب چراغ در کابینت‌ها روشنایی مناسبی در این ناحیه ایجاد کنید.

روشنایی داخلی کابینت‌ها

اگر در آشپزخانه خود کابینت شیشه‌ای دارید یا اینکه بوفه کابینت شما شیشه‌ای است، از چراغ‌های رنگی مناسب با رنگ‌ و فضای آشپزخانه خود بهره گیرید.

نکات مهم برای استفاده از رنگ‌ها در دکوراسیون داخلی  آشپزخانه کوچک

رنگ آشپزخانه فاکتور موثری در بزرگ یا کوچک نشان دادن این فضا است. استفاده از رنگ‌های براق و روشن در یک آشپزخانه کوچک می‌تواند آن را بسیار جذاب جلوه دهد و البته بالعکس هرچه از رنگ‌های تیره در فضای بزرگ استفاده کنید، ظاهری بی روح به خود خواهد گرفت.  هنگام انتخاب رنگ کابینت و دیگر اجزای آشپزخانه برخی نکات را در نظر داشت. بطورکلی مهم‌ترین و اصلی‌ترین این نکات عبارت است از:

  • بهره‌گیری از رنگ‌های پایه و خنثی را برای دیزاین آشپزخانه فراموش نکنید.
  • رنگ آشپزخانه بر خلق و خو و اشتها بسیار اثرگذار است.
  • توجه به سبک و مد روز را هنگام انتخاب رنگ کابینت و رنگ دیگر اجزای آشپزخانه فراموش نکنید.
  • رنگ سفید رنگی برای پاکیزگی و سادگی است و شما می‌توانید در انتخاب کابینت و دیوارها از آن بهره گیرید.
  • از لحاظ روانشناسی رنگ قرمز موجب تحریک اشتها می‌شود و بهترین رنگ برای طراحی دکوراسیون آشپزخانه است.
 

نکات مهم برای استفاده از المان‌ها در دکوراسیون داخلی آشپزخانه کوچک

استفاده از المان‌ها و محصولات مناسب و و مدرن در دکوراسیون داخلی آشپزخانه کوچک می‌تواند علاوه بر جذابیت و زیبایی، کاربردهای بسیاری به افراد ارائه دهد. سینک ظرفشویی یکی از کلیدی‌ترین، پراستفاده‌ترین و اصلی‌ترین المان‌های یک آشپزخانه است که وجود آن در هر آشپزخانه‌ای ضروری است. از دیگر المان‌های ضروری یک آشپزخانه می‌توان به اجاق گاز نیز اشاره کرد. امروزه اجاق گاز در انواع مختف طراحی و تولید می‌شود و شما می‌توانید با توجه به سلیقه و سبک دکوراسیون خود، مناسب‌ترین و بهترین آن‌ها را انتخاب نمایید.

برای استفاده از المان‌ها در دکوراسیون داخلی آشپزخانه کوچک باید برخی نکات را در نظر داشت که بطورکلی مهم‌ترین آن‌ها عبارت است از:

  • مقاومت و براق بودن تجهیزات فلزی را تبدیل به یک عنصر محبوب در طراحی دکوراسیون آشپزخانه کرده است. به همین خاطر تا حد امکان و متعادل در آشپزخانه خود از آن‌ها بهره گیرید.
  • در المان‌های مختلف نورپردازی را بطورکامل انجام دهید تا آشپزخانه شما زیباتر و جذاب‌تر شود.
  • هنگام انتخاب و خرید هر المان آشپزخانه حتما به تناسب رنگ و دکوراسیون آن توجه داشته باشید.
  • در آشپزخانه‌های کوچک تا حد امکان از خرید المان‌های کوچک خودداری نمایید.
  • هنگام حرید المان آشپزخانه در نظر داشته باشید که در برخی مواقع شما با هزینه کم صاحب خاص‌ترین محصول خواهید شد و نیاز به هزینه چندانی نیست.
ارتباط با هلدینگ سپنتا

برای ارتباط با هلدینگ سپنتا مجری پروژه های ساختمانی از طریق شماره تماس زیر و قسمت درخواست مشاوره اقدام کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Table of Contents