انواع میلگرد

انواع میلگرد، پروفیلی با سطح مقطع دایره ای و توپر هستند که اغلب در ساختمان سازی مورد استفاده می شود. هلدینگ ساختمانی سپنتا قصد دارد در این مقاله شما را با انواع میلگرد ساختمانی در بازار آشنا سازد. 
جنس اغلب میلگردها از فولاد است و تنوع زیادی در صنعت ساختمان سازی دارند که در ادامه به آن می پردازیم. با ما همراه باشید.

انواع میلگرد از نظر جنس

انواع میلگرد -از نظر جنس

 • میلگردهای اروپایی

میلگردهای اروپایی از منگنز ساخته می شود و مزیت استفاده از  آن کیفیت در ساخت آن، مقاوم بودن آن در برابر خم شدگی، آسان بودن می باشد و استفاده از آن در مناطق زلزله خیز و پروژه هایی با ساختار یکپارچه توصیه می شود.

 • میلگردبا پوشش اپوکسی

میلگرد با پوشش اپوکسی به میلگردهای  سیاه با پوشش اپوکسی معروف هستند، این نوع میلگردها 70 تا 1700 در برابر خوردگی مقاوم ترند ولی پوشش آن ظریف است و اگر پوشش آسیب بیشتری وارد شود باعث کم شدن مقاومت آن می شود.

 • میلگردهای گالوانیزه

میلگردهای گالوانیزه میلگردهایی هستند که از پوشش سرامیکی تشکیل شده اند و 40 برابر نسبت به میلگردها با پوشش اپوکسی از نظر خوردگی مقاوم ترند. هزینه خرید این نوع میلگرد نسبت به میلگرد با پوشش اپوکسی 40 درصد گران تر است.

 • میلگرد با فولاد پرکربن

میلگردهای فولاد پر کربن به میلگردهای سیاه معروف هستند و در بیشتر پروژه های ساختمان مورد استفاده قرار میگیرد، یکی از معایب این نوع میلگرد فرسایش بالای آن است و وقتی که فرسایش آن افزایش یابد باعث شکستن بتن در اطراف آن می شود و یکی از مزیت استفاده از آن قدرت و استحکام کششی آن است.

 • میلگردهای پلیمری (FRP)

میلگرد های پلیمری (FRP) از فیبر های تقویت شده پلیمری تشکیل شده اند، این نوع میلگرد ها در برابر خوردگی مقاوم هستند و استفاده از آن ها در محیط هایی که میدان الکتریکی و مغناطیسی در آن وجود ندارد یکی از بهترین انتخاب ها برای مصلح کردن بتن می باشد، ویژگی های مهم این نوع میلگرد مقاومت در برابر خورندگی و زنگ زدگی، مقاومت در برابر سولفات ها و کلرید ها می باشد.

امروزه می توان از میلگرد های FRP در طراحی و ساخت ساختمان ها استفاده نمود، این نوع میلگرد با خواصی که دارند باعث کاهش قطر و افزایش فاصله بین میلگردها در ساختار بتنی مصلح مانند دال ها، تونل ها، فونداسیون ها و… می شود هزینه ی آن نسبت به میلگرد ها با پوشش اپوکسی گران تر هستند.

 • میلگرد فولادی ضد زنگ

میلگردهای فولادی یکی از مقاوم ترین و گرانن ترین میلگرد می باشد، این نوع میلگرد 1500  برابر مقاوم تر است خوردگی نسبت به میلگرد های سیاه هستند. این نوع میلگردها بیشتر در شبکه بندی ها، تقویت کننده ها،نگهدارنده ها و حتی در لوازم ترئینی کاربرد دارد.

 • توری سیم جوش داده شده(WWF) 

توری سیم جوش داده شده (WWF) توری هایی هستند که از میلگردهایی با قطر کم که با زاویه مشخصی جوش کاری شده اند می باشند و آن را به جهت فشرده کردن زمین استفاده می کنند.از این نوع از میلگردها در آسفالت جاده، بستر های جعبه ای مانند ، سازه های زهکشی و کانال های بتونی کوچک استفاده می شود.

انواع میلگرد بر اساس استاندارد های تولید

انواع میلگرد بر اساس استاندارد های تولید

 • میلگرد A1

این نوع میلگردها یک استوانه فولادی است که از نظر ترکیب شیمیایی 24 درصد کربن و 60 درصد دیگ آن سیلیسیوم است و هیچ آجی بر روی سطح آن ها نیست، این نوع میلگرد به میلگردهای نرم شناخته می شود و معمولا در آهنگری، تغییر شکل و انجام عملیات جوشکاری مناسب هستند.

 • میلگرد A2

میلگردهای A2 میلگردهای آجداری هستند که آج آن از ابتدا تا انتها ادامه دارد و به همین خاطر به میلگردهای آج مارپیچ ساده معروف هستند، این نوع میلگردها نیمه خشک و نیمه نرم شناخته می شود که به صورت آج فنری شکل هستند. از این نوع میلگردها در ساختمان های سبک و تولید خاموت گزینه مناسبی است.

 • میلگرد های A3

این نوع میلگردهای به میلگردهای خشک معروف هستند که به صورت آج جناقی هستند، استفاده از این نوع میلگردها در آهنگری و جوشکاری (جوش فورجینگ) مجاز نیست.

 • میلگرد های A4

نوع دیگر در انواع میلگردها، میلگردهای A4 است این نوع میلگرد دارای آج دوکی شکل که به میلگرد آجدار مرکب شناخته می شود این نوع میلگرد استحکام بالایی دارند که باعث جلوگیری از اتلاف منابع، همچنین سهولت امر طراحی  و صرفه جوبی در پروژه می گردد.

انواع روش های تولید میلگرد

انواع روش های تولید میلگرد

 • عملیات حرارتی و خنک سازی (ترمکس)

خنک کاری به عملیاتی گفته می شود که فولاد حرارت دیده به وسیله آب و یا روغن سرد می کنند و باعث به وجود آمدن ماده ای سخت و شکننده می شود.سپس فولاد سرد شده را حرارت می دهند تا سختی آن کاهش و شکل پذیری آن افزایش یابد و به دلیل کاهش یافتن کربن نسبت به روش های دیگر شکل پذیری میلگرد افزایش می یابد. این روش نسبت به روش های دیگر که در ادامه به آن می پردازیم قیمت پایین تری دارد.

 • عملیات سرد کاری (نورد سرد)

نورد به عملیاتی می گویند که شمش های فولادی به داخل کوره با دمای 1100 درجه سانتی گراد می اندازند و بعد از افزایش دمای شمش های فولاد قطر شمش ها را کاهش و طول آن ها را افزایش می دهند.

سرکاری با نورد سرد یک روش قدیمی برای تولید آرماتور با مقاومت بالا در دمای پایین تر از تبلور مجدد است که باعث در هم شکستن و جابه جایی در ساختار کریستالی ماده می شود، در این روش مقاومت تسلیم را افزایش می دهد ولی شکل پذری آرماتور را کاهش می دهد.

 • عملیات میکروآلیاژی

در این روش میلگرد با مقاومت بالا با مقادیری تیتانیوم،نیوبیم و یا وانادیوم به آرماتور ها اضافه می کنند. با این روش در میلگرد باعث تولید ریز ذرات مقاوم سازی می شود و هرچه این ریز ذرات بیشتر باشند مقاومت میلگرد بالاتر است، میلگردهای تولید شده با این روش در معمولا در مناطق زلزله خیز استفاده می شود.

قیمت روز خرید میلگرد در تهران

میلگرد با توجه به اینکه حجم بیشتری از سهم بازار آهن  را به خود اختصاص داده است و با توجه به حجم زیاد معملات خرید میلگرد در بازار آهن تهران اطلاع از قیمت آن می تواند به مدیریت شما کمک کند. برای اطلاع جهت اطلاع از قیمت ها برای خرید میلگرد و کسب مشاوره رایگان می توانید با ما در تماس باشید.

02166004175

Table of Contents

یک پاسخ

 1. باسلام ممنون از سایت خوبتون من دانشجوی رشته فولاد و متالوژی هستم ممنون میشم در مطالب آموزشی بیشتری در این حوزه و خرید فروش محصولات آهنی بارگذاری کنید. با تشکر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.