هزینه بازسازی ساختمان

نویسنده : مهندسین مشاور سپنتا موضوع : اجرایی بدون دیدگاه

اصولا بازسازی خانه و ساختمان به دو دلیل انجام می‌شود؛ بازسازی خانه‌ قدیمی برای فروش و یا بازسازی خانه جهت نوسازی. یکی از مسائل اساسی در بازسازی ساختمان مدیریت هزینه‌ها است. اگر قصد بازسازی دارید، باید اول هزینه بازسازی ساختمان محاسبه کنید، هلدینگ ساختمانی سپنتا در این مقاله به بررسی هزینه بازسازی ساختمان می‌پردازد.

اهمیت‌ بازسازی – هزینه بازسازی خانه

قبل از اینکه وارد بحث هزینه بازسازی خانه شویم این ویدیو را ببینید و با 3 نکته ی مهم در بازسازی آشنا شوید و به اهمیت آن پی ببرید

 

هزینه بازسازی آپارتمان

هزینه بازسازی از لحاظ اقتصادی نسبت به هزینه ساخت مجدد بنا کمتر است به همین دلیل بسیاری از صاحبان ملک، بازسازی و نوسازی ساختمان را به تخریب کامل بنا ترجیح می‌ دهند.

با توجه به هزینه بازسازی خانه، بهترین راه برای نوسازی، طراحی مجدد ساختمان داخلی است؛ مثل کف سازی و نصب پارکت، تعویض کاغذ دیواری، دکوراسیون داخلی آشپزخانه و تعویض کابینت آشپزخانه، کارگذاری سقف کاذب و بسیاری تغییرات دیگر.

برآورد هزینه باسازی ساختمان

تعیین هزینه بازسازی ساختمان نیازمند دانش و تجربه خاصی است، تعداد مراحل بازسازی ساختمان و حجم تعمیرات ساختمان در میزان هزینه بازسازی تاثیر زیادی دارد و برای هر پروژه مقداری متفاوت است؛ به همین دلیل نرخ دقیقی وجود ندارد. هزینه بازسازی ساختمان فقط مربوط به خرید مصالح و دستمزد نیست، بلکه در اکثر موارد، در پایان کار هزینه بازسازی ساختمان از هزینه برآورد شده بیشتر می‌شود.

برآورد هزینه باسازی ساختمان

برای آن که نرخ دقیق تری از هزینه بازسازی ساختمان داشته باشید، ۱۰ الی ۱۵ درصد به هزینه برآورد شده خود اضافه کنید. دقیق‌ترین تخمینی كه برای یك پروژه زده می‌شود بر اساس متر مربع است؛ در این روش یک بازه هزینه به شما داده میشود و نوع مصالح و کیفیت آن، میزان سختی کار، این بازه را می تواند تا حدودی تغییر دهد.

بازسازی خانه های کلنگی

بازسازی خانه‌های کلنگی، بازسازی آپارتمان کوچک و بازسازی آپارتمان قدیمی، هر کدام مراحل خاص خود را دارند و به روش مختلفی هزینه‌ها برایشان محاسبه می شوند؛ برای مثال برای محاسبه هزینه بازسازی خانه‌های کلنگی باید هزینه‌های گوناگونی را لحاظ کرد، مانند:

 • هزینه بازسازی سرویس بهداشتی
 • هزینه بازسازی آشپزخانه
 • هزینه بازسازی نمای ساختمان

انجام بازسازی و به طور کلی کارهای ساختمانی در بعضی فصول سال مانند زمستان به دلیل شرایط آب و هوایی، سخت تر است و شامل دستمزد بیشتری می‌شود.

چک لیست هزینه بازسازی خانه

تهیه چک لیست برای بازسازی خانه ضروری است، در این چک لیست مواردی نوشته میشود مثل پنل‌های دیواری، کف پوش، طراحی دیوار، سیمان، گچ، سنگ، رنگ و سایر مصالحی که در طراحی ساختمان و بنا استفاده میشود؛ حتی وسایل ریز و به نظر کم اهمیتی مثل میخ، کابل برق و لوله آب نیز باید یادداشت شوند.

چک لیست هزینه بازسازی خانه

اگر بازسازی خانه برعهده شرکت و یا پیمانکاری است باید لیستی از کارهایی را که قرار است انجام شود، در اختیار آن‌ ها قرار دهید. این لیست می‌تواند شامل سوالاتی همچون موارد زیر باشد:

 • هدف از بازسازی چیست؟
 • کدام یک از قسمت‌های منزل باید تغییر کنند؟
 • میزان بودجه‌ای که برای بازسازی در نظر گرفته‌اید چقدر است؟
 • سبک دکوراسیون مورد نظر شما چیست؟
 • چه مواردی را میخواهید به ساختمان اضافه کنید؟

عوامل مؤثر در تعیین هزینه بازسازی ساختمان

همانطور که گفته شد قیمت بازسازی ساختمان بر اساس متر مربع محاسبه می‌شود؛ عوامل بسیاری از جمله میزان تغییرات، مواد و مصالح، اجزای به کار رفته، کیفیت و سطح کار در هزینه و قیمت بازسازی اثرگذار هستند، عوامل مهمی که در بازسازی ساختمان باید به آن‌ها توجه کرد عبارتند از:

 • متراژ ساختمان
 • بازسازی آشپزخانه، سرویس بهداشتی
 • تغییر در کل ساختمان
 • فصل بازسازی
 • دستمزد کارگر و پیمانکار
 • طرح و نقشه مورد استفاده در بازسازی ساختمان
 • مواد و مصالح به کار رفته در عملیات بازسازی

قیمت های اعلام شده برای مصالح ساختمانی با توجه به کشور تولید کننده، برند، درجه کیفیت و برای اجرت‌ها نسبت به متراژ فضا، پیچیدگی ها و میزان سختی کار متغیر است.

اولویت بندی بازسازی و تعمیرات ساختمان

بعد از مشخص کردن لیست اهداف بازسازی و تعمیراتی که باید به پیمانکار بدهید، اولویت بندی کارها و قسمت های مختلف برای بازسازی باید مشخص شود، می‌توانید بخش‌های مختلف ساختمان را بر اساس میزان اهمیت برای بازسازی اولویت بندی کنید. بطور مثال:

اولویت اول: بازسازی آشپزخانه و کابینت

از مهم ترین قسمت های هر خانه، آشپزخانه آن است، آشپزخانه یکی از پرخرج ترین قسمت‌های ساختمان برای بازسازی است و معمولاً میزان هزینه‌های آن به عوامل متعددی بستگی دارد. ممکن است قسمت های مختلف آشپزخانه اعم از کابینت، کاشی، سرامیک کف، شیرآلات، سینک، گچ کاری سقف و نقاشی آشپزخانه نیاز به تعمیر و بازسازی داشته باشند. هرکدام از این بخش‌ها با توجه به نوع موادی که انتخاب می‌کنید، هزینه های گوناگونی برای شما خواهد داشت.

بازسازی آشپزخانه

مهم‌ترین هزینه‌های بازسازی آشپزخانه مربوط به کابینت‌ها، نصب و اجرای کارهای تأسیساتی، صفحه کابینت و کف‌پوش است، قیمت حدودی هزینه بازسازی هر بخش بصورت زیر است:

کابینت:

 • هر متر کابینت معمولی از 850/000  تومان شروع میشود.
 • هر متر کابینت در حد نیمه سفارشی از 1/600/000 تومان شروع میشود.
 • هر ‌متر کابینت سفارشی و درجه یک از 7٫000٫000 – 8٫000٫000 تومان شروع میشود.

کف‌پوش:

 • هر متر کف‌پوش لمینت از حدود 60/000 تومان شروع میشود.
 • هر ‌متر کف‌پوش سرامیک از حدود  60/000  تا  80/000 تومان شروع میشود.
 • هر ‌متر کف‌پوش سنگی از حدود 80/000 تومان شروع میشود.

بطورکلی حدود قیمتی که میتوان برای بازسازی آشپزخانه تخمین زد بدین ترتیب است:

 • حدود 40-50 میلیون تومان برای یک بازسازی کم هزینه
 • حدود 100 میلیون برای بازسازی در سطح متوسط
 • حدود 250 میلیون تومان به بالا برای بازسازی‌های پرهزینه

اولویت دوم: بازسازی سرویس بهداشتی و حمام

تعویض و تعمیر سرویس بهداشتی و حمام سبب افزایش هزینه بازسازی ساختمان می‌شود، در صورتی که لوله ها و شیرآلات  فرسوده و کهنه باشد، نیاز به تعویض و نوسازی دارد که این امر مستلزم پرداخت هزینه اضافی است؛ اگر قصد نصب توالت فرنگی، وان و یا تعویض سیفون را دارید علاوه بر هزینه عملیات بازسازی، زمان انجام کار نیز افزایش می‌یابد، با توجه به متریال و مصالح به کار رفته در عملیات بازسازی هزینه آن مشخص می‌شود.

بازسازی سرویس بهداشتی و حمام

اولویت سوم: بازسازی سالن پذیرایی و نشیمن

در بازسازی بخش‌های داخلی هزینه‌های گچ کاری و نقاشی دیوارها، پارکت کف، کاغذ دیواری و طراحی شومینه بر هزینه بازسازی ساختمان تاثیرگذار هستند؛ حدود قیمت موادی که برای گچ کاری، نقاشی دیوارها و پارکت کردن کف خانه انتخاب می‌کنید بر متوسط هزینه بازسازی آپارتمان تاثیر بسیار زیادی خواهد داشت.

نکته: کاغذ دیواری دارای رده های قیمتی بسیار متفاوتی است؛ از کاغذ دیواری های معمولی با سطح قیمت متوسط تا کاغذ دیواری های خارجی و قابل شست و شو با سطح قیمت بسیار بالا. شما با توجه به بودجه ای که برای بازسازی خانه در نظر دارید می توانید متریال مورد نظر خود را انتخاب کنید.

اولویت چهارم: بازسازی اتاق ها و کمدها

تعداد اتاق ها و نحوه انجام عملیات بازسازی تأثیر مستقیم بر روی هزینه دارد؛ امروزه برای افزایش فضا در اتاق‌ها از کمدهایی با ابعاد کوچک استفاده می‌شود؛ اولویت های بعدی مربوط به بازسازی پشت بام، راه پله و حیاط خانه می شود.

اگر فضای بیرونی ساختمان بخواهد بازسازی شود:

 • اولویت اول: نمای ساختمان
 • اولویت دوم: لابی
 • اولویت سوم: پارکینگ و راه پله ها

اجرت پیمانکار

لازم است بدانید درنظر گرفتن اجرت پیمانکار هم جزو هزینه های بازسازی ساختمان محاسبه میشود، دو روش برای پرداخت اجرت استادان و بناها وجود دارد : روز مزد و کنترات.

 • روش روزمزد: روش روزمزد اکثرا برای پروژه‌های کوچکی استفاده می‌شود که ساختمان متراژ زیادی ندارد و برای پیمانکار صرف نمی‌کند تا بخواهد بر حسب متراژ متر مربع کار کند. دستمزد کار روزانه تقریبا بین  ۱۵۰٫۰۰۰ تا ۲۰۰٫۰۰۰ تومان است.
 • روش کنترات: در بسیاری از پروژه‌های ساختمانی پیمانکار بصورت کنترات پروژه را انجام می‌دهد. در روش انجام کار بصورت کنترات، سرعت اجرای کار بیشتر است و پیمانکار و سایر کارکنان تشویق می‌شود تا پروژه را در زمان کمتری به اتمام برسانند. در این روش قیمتی که برای کنترات در نظر گرفته می‌شود تفاوت چندانی با هزینه واحد آن کار ندارد.

لیست هزینه بازسازی ساختمان در سال 99

ردیف    شرح خدمات واحد قیمت به ریال
۱ اجرت سقف کاذب کناف تایل۶۰*۶۰ با مصالح متر مربع ۱.۰۰۰.۰۰۰ –۸۵۰.۰۰۰
۲ اجرت سقف کاذب دکوراتیو کناف با مصالح متر مربع ۱.۵۰۰.۰۰۰ –۱.۱۰۰.۰۰۰
۳ چوب ترموود فنلاند با اجرت نصب و رنگ متر مربع ۸.۵۰۰.۰۰۰ –۵.۳۰۰.۰۰۰
۴ اجرت گچ کاری بدون مصالح متر مربع  ۱۸۰.۰۰۰ –۱۲۰.۰۰۰
۵ اجرت رابیتس کاری بدون مصالح متر مربع ۸۰۰.۰۰۰ –۶۰۰.۰۰۰
۶ پارکت لمینت خارجی با اجرت نصب و فوم متر مربع ۲.۵۰۰.۰۰۰ –۹۵۰.۰۰۰
۷ سرامیک ایرانی با اجرت نصب و مصالح (ملاتی) متر مربع  ۲.۲۰۰.۰۰۰ –۸۵۰.۰۰۰
۸  کاشی ایرانی با اجرت نصب و مصالح (ملاتی) متر مربع  ۲.۲۰۰.۰۰۰ –۸۵۰.۰۰۰
۹ سنگ کاری با اجرت نصب و مصالح (ملاتی) متر مربع  ۳.۰۰۰.۰۰۰ –۱.۱۰۰.۰۰۰
۱۰ آجر کاری با اجرت نصب و مصالح (ملاتی) متر مربع ۱.۶۰۰.۰۰۰ –۸۵۰.۰۰۰
۱۱ تیغه چینی با مصالح و اجرت استاد کار متر مربع ۷۵۰.۰۰۰ –۵۵۰.۰۰۰
۱۲ کاغذ دیواری خارجی قابل شستشو با اجرت نصب رول 5 متری ۳.۵۰۰.۰۰۰ –۱.۳۰۰.۰۰۰
۱۳ کابینت آشپزخانه با اجرت نصب و مصالح متر مربع ۳۵.۰۰۰.۰۰۰ –۱۰.۰۰۰.۰۰۰
۱۴ کمد دیواری ام دی اف عمق۶۰ با اجرت نصب و مصالح متر مربع ۲۶.۰۰۰.۰۰۰ –۸.۵۰۰.۰۰۰
۱۵ اجرت برق کاری بدون مصالح متر مربع ۲۵۰.۰۰۰ –۱۵۰.۰۰۰
۱۶ اجرت لوله کشی سرد و گرم و فاضلاب بدون مصالح متر مربع  ۳۰۰.۰۰۰ –۲۰۰.۰۰۰
۱۷ رادیاتور برند ایرانی یک پره ۶۵۰.۰۰۰ –۳۵۰.۰۰۰
۱۸ پکیج ایرانی جنس مرغوب یک دستگاه ۷۸.۰۰۰.۰۰۰ –۴۸.۰۰۰.۰۰۰
۱۹ شومینه برقی با اجرت نصب یک عدد ۴۸.۰۰۰.۰۰۰ –۳۳.۰۰۰.۰۰۰
۲۰ اجرت نقاشی روغنی یا پلاستیک با مصالح متر مربع ۱۶۰.۰۰۰ –۱۰۰.۰۰۰
۲۱ پنجره UPVCبا اجرت نصب  متر مربع  ۸.۵۰۰.۰۰۰ –۵.۵۰۰.۰۰۰
۲۲ شیرآلات ایرانی حنس مرغوب با اجرت نصب یک عدد ۷.۸۰۰.۰۰۰ –۱.۸۰۰.۰۰۰
۲۳ روشویی کابین دار  P.V.C یک عدد ۱۱.۰۰۰.۰۰۰ –۶.۵۰۰.۰۰۰
۲۴ سرویس فرنگی با اجرت نصب یک عدد ۲۵.۰۰۰.۰۰۰ –۸.۵۰۰.۰۰۰
۲۵ اجرت ساخت درب آهنی یا چهار چوب فلزی با مصالح هر کیلوگرم ۳۸۰.۰۰۰ –۲۰۰.۰۰۰
۲۶ درب ضد سرقت با قفل و یراق آلات و اجرت نصب یک لنگه ۴۵.۰۰۰.۰۰۰ –۳۰.۰۰۰.۰۰۰
۲۷ درب داخلی HDFبا اجرت نصب یک لنگه ۴.۸۰۰.۰۰۰ –۱.۵۰۰.۰۰۰
۲۸ دستگیره درب جنس مرغوب با قفل و اجرت نصب یک دست ۴.۳۰۰.۰۰۰ –۱.۰۰۰.۰۰۰
۲۹ تخلیه نخاله با کارگر (ماشین خاور) هر سرویس ۱.۷۰۰.۰۰۰ –۱.۳۰۰.۰۰۰
۳۰ کارگر ساختمانی روزمزد یک روز ۸۰۰.۰۰۰ –۰۷۰۰.۰۰

هزینه بازسازی ساختمان در تهران

هزینه بازسازی ساختمان، به موارد مختلفی بستگی دارد و از اولین اقداماتی است که قبل از انجام هر کار باید محاسبه گردد، محاسبه هزینه های بازسازی ساختمان، به ما کمک می کند تا بهتر بتوانیم متریال های مورد نظر خود را انتخاب و پیاده سازی کنیم.

با توجه به هزینه و بودجه تعیین شده از طرف کارفرما، جهت بازسازی ساختمان ، تصمیم گرفته می شود که چه بخش هایی از ساختمان تغییر کند و از چه طرح هایی برای بازسازی منزل استفاده شود. در این مسیر قطعا مشورت با افراد متخصص و کاردان در حیطه ی بازسازی ساختمان می تواند به گرفتن بهترین تصمیم کمک کند. انتخاب یک پیمانکار بازسازی ساختمان خوب می تواند با تخمین درست بودجه ی بازسازی ساختمان و در نظر گرفتن هزینه های احتمالی دیگر به شما کمک کند.

هزینه بازسازی ساختمان در تهران

در نظر داشته باشید ممکن است، شرایط بازسازی ساختمان در تهران در هر منطقه متفاوت باشد. فراموش نکنید که یکی از ضروری ترین کارهایی که باید در روند بازسازی منزل تهران انجام دهید اخذ مجوزهای لازم از شهرداری می باشد. در مواردی حتی برخی تغییرات داخلی در ساختمان هم به اخذ مجوز از شهرداری نیاز دارد. پس در لیست هزینه های بازسازی خانه در تهران، علاوه بر هزینه های ساختمان و پیمانکار ساختمان ، هزینه های کسب مجوزهای لازم از شهرداری را نیز در نظر بگیرید.

برخی از هزینه های تفریبی بازسازی ساختمان

 • هزینه گچ کاری هر متر مربع بدون مصالح ۱۰ تا ۱۸ هزار تومان
 • نصب هر متر مربع کاشی و سرامیک با مصالح ۱۰۰ تا ۲۰۰ هزار تومان
 • هزینه نصب هر متر مربع با مصالح ۱۵۰ تا ۳۰۰ هزار تومان
 • هزینه هر متر مربع تیغه‌چینی به همراه مصالح ۶۰ تا ۸۰ هزار تومان
 • هزینه هر متر مربع آجرچینی با مصالح ۸۰ تا ۱۵۰ هزار تومان
 • هزینه هر متر مربع انواع سقف کاذب کناف همراه مصالح ۱۰۰ تا ۱۵۰ هزار تومان
 • هزینه نقاشی هر متر مربع ۱۲ تا ۱۸ هزار تومان
 • هزینه کارگر ساختمانی روزمزد ۶۰ تا ۸۰ هزار تومان
 • هر متر مربع لوله‌کشی بدون مصالح ۱۸ تا ۳۰ هزار تومان
 • هزینه نصب هر متر مربع پنجره UPVC همراه با مصالح ۵۰۰ تا ۹۰۰ هزار تومان ( بسته به کیفیت و سختی کار)
 • هزینه شیرآلات کل خانه همراه با دستمزد نصب (بسته به مرغوبیت) ۲۰۰ هزار تا یک میلیون تومان
 • هزینه یک عدد سرویس بهداشتی فرنگی همراه با دستمزد نصب بین ۶۰۰ هزار تا ۲ میلیون تومان

 

استعلام قیمت بازسازی ساختمان

بازسازی ساختمان های قدیمی از جمله خدماتی است که در هلدینگ ساختمانی سپنتا با کیفیت بالا و قیمت مناسب انجام میشود، از این رو جهت آگاهی از قیمت دقیق و هزینه های بازسازی ساختمان میتوانید از طریق راه های ارتباطی درج شده در سایت با مشاورین ما تماس گرفته و برای بازسازی هر بخش از ساختمان خود استعلام قیمت کنید.

02166004175