تفاوت میلگرد ادکا با میلگرد ممان منفی چیست و چه کاربرد هایی دارد؟

میلگرد ادکا که به آن میلگرد اتکا هم گفته می شود یکی از پرکاربرد ترین میلگرد هاست که در نصب سقف های تیرچه بلوک می باشد، در این مقاله قصد داریم تا با میلگرد های ادکا و ممان منفی آشنا شویم و تفاوت آن دو را بیان کنیم، پس با هلدینگ ساختمانی سپنتا همراه باشید.

انواع میلگرد

میلگرد کاربرد های زیادی در صنعت ساختمان سازی دارد و از انواع مختلفی تشکیل شده است که در ادامه چند مورد از آن ها را معرفی خواهیم کرد.

 • میلگرد پلیمری (FRP)

میلگرد پلیمری (FRP) از فیبر های تقویت شده پلیمری ساخته می شود و باید در مکا هایی که میدان مغناطیسی و الکتریکی وجود ندارند استفاده شود، این نوع میلگرد مقاومت بالایی در برابر خورندگی و زنگ زدگی دارند و برای مصلح کردن بتن بهترین انتخاب است.

 • میلگرد با فولاد پر کربن

این نوع میلگرد به میلگرد سیاه معروف است و بسیار در ساختمان سازی مورد استفاده قرار میگیرد، میلگرد های پر کربن مقاومت و استحکام کششی بالایی دارند ولی عیب آن فرسایش بالای آن می باشد.

 • میلگرد گلوانیزه

میلگرد های گالوانیزه میلگرد هایی هستند که از پوشش سرامیکی ساخته می شود و مقاومت بالایی در برابر خوردگی دارند و نسبت به نوع های دیگر میلگرد هزینه خرید بیشتری دارند.

 • میلگرد پوشش اپوکسی

میلگرد با پوشش اپوکسی به میلگرد های سیاه معروف هستند، این نوع میلگرد ها 70 تا 1700 برابر در برابر خوردگی مقاوم ترند ولی پوشش ظریفی دارند و اگر پوشش آن آسیب بخورد باعث کاهش مقاومت آن می شود.

 • میلگرد اروپایی

میلگرد اروپایی از منگنز ساخته می شود و کیفیت ساخت بالایی دارد و به خاطر اجرای آسان و مقاومت بالا در برابر خم شدگی در ساختمان هایی که در مناطق زلزله خیز هستند و یا پروژه های ساختمانی که ساختار یکپارچه ای دارند استفاده می شود.

 • میلگرد ضد زنگ

میلگردهای فولادی یکی از مقاوم ترین و گرانن ترین میلگرد می باشد، این نوع میلگرد 1500  برابر مقاوم تر است خوردگی نسبت به میلگرد های سیاه هستند. این نوع میلگردها بیشتر در شبکه بندی ها، تقویت کننده ها،نگهدارنده ها و حتی در لوازم ترئینی کاربرد دارد.

میلگرد ادکا (اوتکا) چیست؟

میلگرد ادکا (اوتکا) چیست؟

محل نصب و قرار گیری تیرچه ها در آرماتور های بتنی و یا بر روی بال پایینی تیر های فولادی می باشد، به همین خاطر تیرچه به اندازه کافی فضا برای نشیمن ندارد و باعث می شود هنگام بتن ریزی و یا تردد افراد دچار شکستگی و دررفتگی شود، برای حل این مشکل از میلگرد های ادکا (اوتکا) استفاده می شود، این نوع آرماتور ها در قسمتی که تیرچه ها به تیر متصل می شوند، استفاده می شوند، از لحاظ شکل و شمایل شبیه به گردن اردک می باشد و باید در کنار چوش تیرچه به بال تحتانی نصب شود و می توان در 180 درجه این نوع میلگرد را خم کرد.

مزایا میلگرد ادکا (اوتکا)

 • افزایش استحکام سقف
 • عدم ترک خوردگی از طرف تیر حمال 
 • در هنگام از هم گسیختگی سازه سقف به طور کامل ریزش نمی کند
 • باعث کاهش بار وارد بر میلگرد کششی اصلی می شود 
 • دامنه ارتعاشات را کاهش می دهد

میلگرد ممان منفی چیست؟

میلگرد ممان منفی چیست؟

میلگرد ممان منفی بعد از میلگرد ادکا که خدمتتون معرفی کردیم یکی از پرکاربردترین میلگرد ها در سقف های تیرچه بلوک به شمار می رود، اغلب مهندسان و افراد بر این باور هستند که در طراحی تیرچه بلوک ، تیرچه ها دهانه ای ساده دارندو مقدار عددی لنگر آن صفر است، اما در واقعیت اینونه نیست به دلیل یکپارچگی دال بتنی سقف مقدار عددی لنگز منفی می باشد.

به همین خاطر برای جبران مقدار عددی لنگر منفی باید اطلاحاتی انجام داد، این اطلاحات باید در جهتی باشد که تیرچه دو سرفصل در تکیه گاه ها قابلیت تحمل لنگر منفی را داشته باشد، از این رو از میلگرد های کوچکی در قسمت فوقانی دال بتنی سقف و بین دو دهانه مجاور استفاده می شود، میلگرد ممان منفی نیروی کششی ایجاد شده از لنگر منفی را در قسمت بالایی دال خنثی می نماید.

نام دیگر این نوع میلگرد سرتیچه نیز می گوید زیرا میلگرد ممان منفی در قسمت بالایی و انتهایی تیرچه قرار می گیرد، میلگرد ممان منفی مانند میلگرد ادکا (اوتکا) بر روی هر تیچه نصب می شود و می توان آن را تا 90 درجه خم کرد.

تفاوت میلگرد ادکا با ممان منفی چیست؟

تفاوت میلگرد ادکا با ممان منفی چیست؟

میلگرد ادکا را فقط می توان زمانی استفاده نمود که مقاومت برشی انتهای تیرچه کافی نباشد ولی میلگرد ممان منفی باید در تمامی موارد استفاده شود.

استفاده از میلگرد ادکا برای جلوگیری از ایجاد ترک در سقف استفاده می شود این در حالی است که میلگرد ممان منفی در جهت خنثی کردن نیروی کششی خنثی شده از لنگر منفی در قسمت بالایی دال استفاده می شود.

نکات اجرایی لازم برای استفاده از میلگرد ادکا (اوتکا)

همان طور که گفته شد میلگرد اوتکا نوعی میلگرد تقویت برشی است که برای جلوگیری از ایجاد ترک برشی در سقف استفاده می شود، برای استفاده از این نوع میلگرد باید حداقل به اندازه 12 سانتی متر از میلگرد کششی به داخل تکیه گاه ادامه پیدا کند در غیر این صورت باید این نوع میلگرد را با سطح مقطعی برابر با میلگرد کششی و با طول پوشش کافی در قسمت انتهایی تیرچه نصب گردد.

نکات اجرایی لازم برای استفاده از میلگرد ممان منفی

میلگرد ممان منفی با احتساب 15 درصد از لنگر خمشی وسط دهانه در محل تکیه گاه تعبیه و نصب می شود، در صورتی که تکیه گاه میانی باشد محاسبه آن بر اساس بیشترین میزان لنگر خمشی دهانه های طرفین صورت می گیرد.

عموما تیرچه ها همراه با 3 اصل مفصل، فرض و طراحی می شود، این درحالی است که همیشه مقداری گیر و لنگر منفی در تیرچه ایجاد می شود و از آن جایی که در دوسر تیرچه کشش وجود دارد استفاده از میلگرد ممان منفی امری مهم و ضروری است.

ما در این مقاله به معرفی انواع میلگرد انواع میلگرد پرداختیم و میلگرد ادکا و ممان منفی به صورت کامل معرفی کردیم و تفاوت آن دو را برسی کردیم، امیدواریم به تمامی سوالات خود در این زمینه رسیده باشید ، هلدینگ ساختمانی سپنتا با 10 سال تجربه و بیش از 50 پروژه ساختمان موفق، امیدواراست اطلاعات مورد نیاز شما عزیزان را فراهم کرد در این مقاله فراهم کرده باشد، برای درخواست پروژه و یا رزو وقت مشاوره با ما تماس بگیرید.

02166004175

Table of Contents

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.