مهندسین مشاور

مهندسین مشاور ساختمان

 مهندسین مشاور ما در هلدینگ ساختمانی سپنتا اجرا و نظارت پروژه های عمرانی را از سال 89 تاکنون انجام می‌دهند. باتوجه به اهمیت شغل مهندس مشاور در اجرای پروژه های ساخت و ساز، تصمیم گرفتیم شما را با این شغل و وظایف مربوط به آن در این مقاله از سایت آشنا کنیم، پس تا انتها همراه ما باشید.

رشته تحصیلی مهندس مشاور ساختمان

از بین رشته های مهندسی، شاخه مهندسی مشاور، یکی از گرایش هایی است که بر پایه علوم و فنون است، این روز ها مهندسین مشاور در موفقیت پروژه های مختلف و رسیدن به اهدافشان کمک کرده و راهنمایی های موردنیاز را در اختیار آن ها قرار می دهند. استفاده از تجربیات مهندس مشاوری که تجربه و علم در حوزه ساخت و ساز دارد، برای تمام پروژه های عمرانی ضروری است.

شرکت مهندسین مشاور ساختمان

ثبت امتیاز و داشتن شرکت مهندسین مشاور یکی از محبوب ترین و پردرآمد ترین ها شغل ها محسوب می شود. یک شرکت مهندسی مشاور به دلیل نوع فعالیت و نامی که بر این شرکت گذاشته اند با دیگر شرکت ها فرق می کند. ارگان ها جهت پیشرفت و دوام خود در جهان پر رقابت به شیوه ها و الگوهای سنجش و ارتقا عملکرد خود رو آورده اند.

شرکت مهندسین مشاور

شرکت مهندسین مشاوره نیز به همین صورت است زیرا عملکرد آنها در قالب قسمتی از طراحی، تأثیر چشمگیری در موفقیت پروژه دارد. این نهاد ها علاوه بر بقای خود، برای گسترش صنعت ساختشان به ارزیابی عملکرد خود نیاز دارند. طبق مطالعات انجام شده در صنعت مهندسین مشاور و به ویژه در کشور ما توجه کمتری به مسئله سنجش عملکرد و مدل های رو به پیشرفت سازمانی شده است. در واقع باید برنامه ای داشت که بتوان عملکرد شرکت مهندسین مشاور را ارزیابی کرد که در این مقاله به آن در کنار مباحث مهندس مشاور کیست، چه مسئولیتی دارد و چگونه می‌تواند نقش اساسی در پیشبرد پروژه‌ها داشته باشد، می پردازیم.

مهندس مشاور ساختمان چه کسی است؟

در عصر حال تقریبا همه با شغل مهندس مشاور تاحدودی آشنایی دارند و یا حداقل اسم این شغل به گوششان آشناست، ممکن است چون کلمه “مشاور” در نام این شغل استفاده شده، اینطور حدس بزنید که وظیفه مهندسین مشاور تنها ارائه مشاوره‌های لازم درخصوص ساخت و ساز به مالک ساختمان است. اما شغلی مهندس مشاور، صرفا به یک مشاوره ساده محدود نمیشود! در مجموع، یک مهندس مشاور شخصی است که این توانایی را به شما می دهد که به بیشترین ارزش و سود از پروژه ساخت و ساز خود برسید.


کسانی که با تکیه بر علم و دانش و تجربه خودشان در رشته مهندسی سایر افراد راهنمایی می کنند و مشاوره می دهند، به عبارتی مهندس مشاور هستند. مهندسین مشاور در اکثر رشته‌ ها ازجمله مهندسی عمران، محیط زیست، کشاورزی، مکانیک و الکتریک کار میکنند.

تعریف فدارسیون جهانی از شغل مهندسین مشاور


مهندس مشاور بسیار باتجربه و باهوش و حرفه ای است که امور مشاوره ای را به صورت تکی یا به عنوان عضو گروه مهندسی برای پیاده سازی و پیشبرد پروژه در شرکت مهندسین مشاور ارائه می دهد یا به مهندسی که امور مشاوره ای ساخت و ساز ارائه می دهند مهندس مشاور گفته می شود.

در اصطلاح به اشخاص حقیقی یا حقوقی که مسئولیت  طراحی، تحقیق و نظارت بر پیاده سازی یک پروژه از سمت کارفرما در شرکت مهندسین مشاور را دارند و به ازای این کار بخشی از مبلغ قرار داد سهم آن ها می شود، مهندسین مشاور هستند.

وظایف مهندسین مشاور ساختمان چیست؟

کار مهندسین مشاور احتمال دارد بر اساس حجم و سبک پروژه، تنها علمی یا تکنیکی یا اصلاً نظارت و مدیریت باشد. در اکثر موارد، مهندسین مشاور وظیفه هماهنگی کار و امور اعضای گروه را بر دوش دارند؛ یک مهندس مشاور، مهارت و رهبری را در نقشه ریزی، نقشه کشی، اصلاح و یا بازسازی زیرساخت ‌های عمومی و خصوصی مهیا می‌کند.

مهندسین مشاور به ارگان های دولتی و خصوصی خدمات تخصصی ارائه می دهند، آن ها از طرفی به عنوان نمایندگان مستقل و مدافع مشتریان خود کار می کنند و مسئولند که راه‌ حل‌ های خلاقانه ای جهت مشکلات فنی را یافته و مشاوره راهبردی را به منظور تجارت و مدیریت پروژه عمرانی و ساخت و ساز ارائه دهند. شرکت های مهندسین مشاور، مسئول طراحی و ساخت بخش عمده زیر ساخت‌ های عمومی هستند.

وظایف مهندسین مشاور

مهندسین مشاور علاوه بر اینکه باید استاندارد های بالایی از کار را در همه مراحل کار حفظ و کنترل نمایند، باید برای کار بر روی مجموعه وسیعی از پروژ‌ه ‌ها به منظور ادامه مهارت ‌های جدید انعطاف پذیری و خلاقیت داشته باشند.

کارفرما ها برای پروژه‌های خود هزینه ای متقبل می شوند و توقع دارند در ازای آن هزینه، بیشترین ارزش ها را بدست آورند، لذا مهندس مشاور برای بیشترین راندمان، از علم مهندسی، مهارت فنی و تجربی و فنون و تکنیک های مدیریت پروژه‌، نهایت بهره را می ‌برد.

درک کار حرفه ای یک مهندسین مشاور در پروژه

فرض کنید یک مهندس مشاور در حال فعالیت بر روی یک پروژه ساخت و ساز است و پیمانکار پروژه در حال به پایان رساندن ساخت راهی در پایین سطح آب زیرزمینی میباشد، باوجود اینکه این پیمانکار کلیه فرایند عادی ساخت راه زیرزمینی را در نظر گرفته، اما بعد از پایان ساخت و ساز متوجه میشود در بین برخی از بخش های بنا آب جاری وارد شده است.

مهندس مشاور باید مشکل را متوجه شود و گروهی که شامل پیمانکاران آبگرفتگی، افراد متخصص ژئوتکنیک، مهندسان سازه، نصب‌کننده ‌های ضد آب و یک پیمانکار ماهر ساختمانی است را به کار گیرد تا یک راه چاره تاثیرگذار به منظور کاهش مقدار آب در راه زیر سطح آب زیرزمینی پیدا کند.

این گروه و مهندس مشاور با تعمیر قسمتی از چاه و تهیه پوسته تخلیه چاه و پمپ ها و پایین آمدن سفره آب زیرزمینی مشکل را حل می کند. از لحاظ زیست محیطی مهندس مشاور باید در نظر داشته باشد که آبی که در میان بخش های سازه قبلی جاری شده بود، باید به گونه ای منحرف شود تا هیچ معضل دیگری به بار نیاید.

در صورتی که احتمال دارد برخی بگویند که بهتر بود تمام مسیر دوباره احداث می شد اما یکی از وظایف مهندس مشاور این است که هزینه برای پیمانکار بیش از حد نشود. این روش حل مشکل موجب شد کارفرما هزینه کامل احداث دوباره کل مسیر را نپردازد و در هزینه ها و زمان صرفه جویی شود.

 

استفاده از دانش مهندس مشاور در پیشبرد پروژه

فواید کمک گرفتن از یک مهندس مشاور از رویکرد کلی به منظور نقشه کشی یک پروژه منحصربه فرد سرچشمه می گیرد، این روند یکپارچه همه مسائل اجتماعی، اقتصادی و زیست محیطی مربوط به این پروسه را متمایز می کند و از این رو پیش پا افتاده ترین و مقرون به صرفه‌ترین چاره ها را برای پروژه پیشنهاد می دهد.

استفاده از دانش مهندس مشاور در پیشبرد پروژه

بهرمندی از یک مهندس مشاور به منظور راهنمایی و کمک در مورد هر نوع پروژه، از مزایای بسیاری برخوردار است. پیشنهاد می‌کنیم در صورتی که به فکر پیاده سازی یک پروژه ساختمانی هستید، حتما از یک مهندس مشاور به منظور بازدید و ارزیابی پروژه خود کمک بگیرید. در رابطه با بعضی از مشکلات احتمالی که احتمال دارد با آن مواجه شوید، مثل ِ بودجه، مدیریت زمانی و موضوعات فنی ساخت و ساز، کمک گرفتن از مهندسین مشاور، باعث رشد و پیش رفت شما خواهد شد.

خدمات ارائه شده توسط مهندسین مشاور ساختمان

تا به اینجا متوجه شدیم که اصطلاح مهندس مشاور به کسی می گویند که فردی حقیقی یا حقوقی باشد و بتواند گواهینامه تشخیص صلاحیت مشاوران دریافت کنید و در شرکت مهندسین مشاور به مشاوره و راهنمایی مشغول باشد، در ادامه خدمات و وظابف اصلی مهندس مشاور را آورده ایم:

 • تحقیقات ابتدایی و سرمایه‌گذاری
 • تحقیقات تأثیرات اجتماعی و محیط زیست
 • محاسبه بودجه اولیه و پایانی
 • تحقیقات مدیریت سرمایه و محاسبه هزینه پروژه
 • تهیه نقشه های اولیه و پایانی به منظور امور مهندسی
 • کنترل و بازرسی از کار ساخت و ساز، از جمله نظارت پروژه در محل
 • راهنمایی و مشاوره تکنیکی
 • آماده سازی گزارش‌ های موردنیاز از پیشرفت پروژه
 • مزایای بهرمندی از علم مهندسین مشاور
 • نحوه رتبه بندی مهندسین مشاور و صلاحیت یک مشاور

شرکت های مهندس مشاور باید اعتبار کافی هر کدام از رشته‎های مورد تقاضا را از ارگان برنامه و بودجه کشور و بر اساس ملاک های آن ها، دریافت کنند. اگرچه دسته بندی های سازمان برنامه بودجه بسیار گسترده است. ارگان برنامه بودجه ملاک های زیر را برای کسب رتبه ۳ تا ۱ و ارائه گواهینامه تشخیص صلاحیت در نظر دارد:

 • تعداد اشخاص کسب کننده امتیاز
 • مدرک تحصیلی اشخاص کسب کننده امتیاز
 • سابقه اشخاص کسب کننده امتیاز
 • میزان پروژه‎های انجام شده شرکت

قانون واگذاری پروژه های عمرانی به مهندسین مشاور 

پروژه های عمرانی و دولتی، باید حتما توسط اجرای مناقصه به شرکت های مهندس مشاور، کار تهیه تحقیقات و پیاده سازی پروژه را واگذار کند. نحوه رتبه بندی مشاوران در شرکت مهندسین مشاور طبق قوانین و چهارچوبی انجام می شود و براین اساس است که یک مشاور در چه پروژه و با چه خصوصیاتی مشغول به فعالیت و مشاوره می باشد.

 ویژگی های این پروژه ها عبارتند از :

 • سازمان های دولتی بیش از نیمی از ارزش و اعتبار پروژه ها را تامین کرده باشند و یا اینکه موافق نامه  با ارگان مدیریت و برنامه ریزی کشور رد و بدل شود و یا به رعایت قوانین برگزاری مناقصات نیاز داشته باشد.
 • نقشه های فنی و مهندسی که در خارج از ایران باشند و به تضمین و امتیازاتی از سمت دولت نیاز داشته باشند.

رتبه بندی در شرکت های مهندسین مشاور چگونه صورت می گیرد؟

رتبه بندی مشاوران در شرکت های مهندسین مشاوره بستگی به قوانین و مقرراتی و ویژگی های پروژه یی که  مشغول به کار و مشاوره هستند دارد، که ویژگی این پروژه عبارتند از پروژه هایی که50 درصد هزینه و اعتبار آنتوسط نهاد های دولتی تامین شده باشد یا اینکه موافق نامه ای با سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور داده باشند و یا مجبور به رعایت قانون برگزاری مناقصات باشد.

فهرست اسامی مهندسین مشاور تشخیص صلاحیت شده

هلدینگ ساختمانی سپنتا در این بخش برای شما عزیزان کامل ترین لیست مهندسین مشاور دارای صلاحیت تهران را تهیه کرده است، درواقع این لیست که در ادامه آن را برای دانلود قرارداده ایم، شامل موارد زیر میشود:

 • فهرست اسامی شرکت های مهندسین مشاور 

 • لیست شرکتهای دارای گواهینامه تایید صلاحیت مشاور

 • لیست مهندسین مشاور دارای صلاحیت

 • فهرست مشاوران و پیمانکاران دارای صلاحیت از سازمان نظام مهندسی

 • فهرست شرکت های مشاور عمرانی دارای بیشترین صلاحیت

 • بزرگترین شرکت مهندسین مشاور ایران

 • لیست مهندسین مشاور تهران

 • لیست شرکتهای مشاور دارای رتبه

لیست شرکت های مهندسین مشاور تهران

بزرگترین شرکت مهندسین مشاور ایران

شرکت مهندسین مشاور پویا و دانش‌محور سپنتا با مدیریت هماهنگ در حوزه نقشه کشی، کنترل و پیاده سازی و با استفاده از لوازم مدرن و تفکرات جدید در ساخت وساز حضور قابل توجهی در زمینه های مختلف ساختمانی و طراحی پروژه های شیک، امروزی و ابتکاری داشته و ارائه دهنده خدمات برتر و درجه یک می باشد.

فهرست اسامی مهندسین مشاور تشخیص صلاحیت شده

شرکت مهندسین مشاور سپنتا در حال حاضر با سابقه درخشان خود در زمینه ارائه خدمات سطح بالا در حوزه مهندسی سازه، پل و سازه های عمرانی، اسمی معروف برای کارفرمایان، پیمانکاران و مشاوران همکار به منظور انجام پروژه‌های ملی و جهانی است، جهت کسب اطلاعات بیشتر و استفاده از خدمات مشاوره میتوانید همین حالا با کارشناسان ما تماس بگیرید.

02166004175

Table of Contents

4 پاسخ

 1. سلام و ادب ، خواستم بپرسم شرکت های مهندسی سهامی خاص درصورتی که پروژه ای خود تعریف و تهیه و تدارک دیده باشد و خود شرکت با سرمایه خود و وام‌های بانک اقدام به اخذ موافقت اصولی و اخذ پروانه و قرارداد با شرکت‌های مهندسی نظارت تحت نظر سازمان نظام مهندسی پروژه مربوطه را انجام دهد دیگر نیازی به انتخاب قرارداد مشاوره و مشاور ندارد و قانون هم اجباری در این خصوص ندارد تجربه و نظر شما در این خصوص هم مزيد اطمینان خاطر خواهد شد ، از یاری و راهنمایی گروه و شرکت شما پیشاپیش سپاسگزارم

  1. سلام و درود برای راهنمایی بهتر، لطفا با کارشناسان ما تماس بگیرید. 02166004175

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.