سازنده مشارکت در ساخت و ویژگی های آن

بهترین سازنده مشارکت در ساخت چه ویژگی هایی دارد؟

افراد زیادی هستند که خانه‌ای کلنگی یا زمینی دارند و دوست دارند که بنایی تازه بسازند و از محل آن سود کنند. اما ممکن است مهارت و یا بودجه کافی برای اینکار را نداشته باشند. اینجاست که قرارداهای مشارکت در ساخت مطرح می شود.
پیدا کردن یک شریک خوب و امین بزرگترین دغدغه برای افراد در عقد قراردادهای شراکت است. در این پست از هلدینگ ساختمانی سپنتا به بررسی این موضوع می پردازیم که به راستی شریک یا سازنده مشارکت در ساخت باید چه ویژگی هایی داشته باشد تا صاحب ملک بتواند به او اعتماد کند؟ به یاد داشته باشید که داشتن پشتوانه مالی می‌تواند شرط لازم برای انتخاب یک شریک باشد؛ اما شرط کافی نیست. با این مقدمه به سراغ نکات مهم و کلیدی در انتخاب بهترین سازنده مشارکت در ساخت می رویم. با ما همراه باشد. 

 با چه سازنده‌ای قرارداد ببندیم؟ (سازنده مشارکت در ساخت چه ویژگی هایی دارد)

در قرارداد مشارکت در ساخت، مالک کسی است که ملک خود را در اختیار سازنده قرار می‌دهد تا سازنده عملیات اجرایی ساختمان را از تخریب تا نوسازی با سرمایه شخصی انجام دهد. در حقیقت؛ مالک، صاحب زمین و سازنده صاحب هزینه ساخت بنای جدید است. اما این شریک باید چه ویژگی‌هایی داشته باشد؟

 • پشتوانه مالی
  از آنجا که در قراردادهای مشارکت در ساخت هزینه‌های ساخت بر عهده‌ سازنده است، طرف سازنده باید تعهد کند که تمام هزینه‌های ساخت و مراحل اداری را بپردازد و مبلغی را برای اجاره‌بها در طول مدت ساخت به مالک بدهد. پس:

اولین و مهمترین ویژگی سازنده مشارکت در ساخت، پشتوانه مالی کافی است.

 • تخصص و تجربه
  حتما شما هم این جمله معروف را شنیده اید که تجربه بالاتر از علم است. در زمینه ساخت و ساز نیز، یکی از اصلی‌ترین ویژگی‌هایی که سازنده مشارکت در ساخت باید داشته باشد، تخصص و تجربه است. ممکن است سازنده، مهندس، معمار تجربی یا بساز و بفروش باشد. در این حالت اگر دانش و تحصیلات آکادمیک نیز به آن اضافه شود، میتواند پروژه ای موفق را رقم بزند.
   مسلما کسی که بصورت علمی دوره مهندسی را گذرانده است و متخصص‌ محسوب می‌شود، بیشترین کارایی را خواهد داشت. بعد از آن معمار تجربی و پس از آن بساز و بفروش ها قرار می گیرند. 

هنگام انتخاب بهترین سازنده مشارکت در ساخت، هر دو فاکتور تخصص و تجربه‌ را در نظر داشته باشید.

 • سابقه‌ کاری و میزان رضایت مالکان
  چه چیزی بهتر از بررسی سابقه کاری سازنده و پروژه هایی که تا به حال انجام داده است می توناد نظر مالکان را به خود جلب کند؟
  برای انتخاب یک شریک بهترین راه، ارزیابی لیست پروژه‌های اجرایی آن سازنده است. پس قبل از عقد قرارداد به سراغ مالکان قبلی رفته و کیفیت پروژه‌ها را بسنجید، از تجربه و تخصصش بپرسید، در مورد تعهد به کار و قول‌هایش پرس‌وجو کنید و ببینید آیا در پروژه‌های قبلی با مشکل بزرگی رو‌به‌رو شده است یا خیر. در ادامه به بررسی چند نکته مهم در رابطه با سابقه سازنده مشارکت در ساخت می پردازیم:


*
یکی از مزیت های سازنده باسابقه، سطح کپگسترده روابط اوست. در این صورت اگر در حین کار به مشکلی برخورد کنید، با تکیه بر روابط و افراد متخصص این حوزه به سرعت و با حداقل هزینه مشکل مرتفع خواهد شد.

*ضمن اینکه یک سازنده به نام و باسابقه هرگز شهرت و خوش نامی خود را با ارائه ی سازه ای بی کیفیت و یا عدم تعهد به قرارداد، زیر سوال نخواهد برد..

*کیفیت ساخت یک ساختمان به مرور زمان مشخص می‌شود. تمام ساختمان‌ها پس از پایان ساخت جلوه و نمای خوبی دارند، اما وقتی که چند خانواده‌ در آن مستقر می‌شوند و چند سال از آن استفاده می‌کنند، کیفیت واقعی خود را نشان می‌دهد. مثلا روز اول نمی‌توان کیفیت شبکه‌ لوله‌کشی، برق، سیستم گرمایش و… را تعیین کرد.

برای اطمینان بیشتر، بهتر است با ساکنان فعلی پروژه‌های قبلی سازنده مشارکت در ساخت صحبت کنید و ببینید چقدر از کیفیت بنا رضایت دارند.

 • تیم اجرایی مجرب
  اگر سازنده برای هر بخش از عملیات اجرایی، تیم متخصص خود را داشته باشد، احتمال موفقیت پروژه بیشتر خواهد شد. به این ترتیب در هیچ‌کدام از مراحل اجرای پروژه با کمبود نیروی اجرایی رو‌به‌رو نمی‌شود، هزینه‌ نهایی کار پایین‌تر در می‌آید و در نهایت پروژه طبق برنامه‌‌ زمان‌بندی مورد توافق به اتمام می‌رسد.

قبل از انتخاب سازنده مشارکت در ساخت، مطمئن شوید ، سازنده تیم مخصوص اجرای فونداسیون، آرماتوربندی، بتن‌ریزی، دیوارچینی، نازک کاری و… دارد.

 • نقشه‌ معماری
  معمولا سازنده‌ها از نقشه‌‍ های معماری یکسان و شبیه به هم در پروژه‌های مختلف استفاده می‌کنند، به همین دلیل مهم است پیش از بستن قرارداد مطمئن شوید که سازنده نقشه‌ معماری خوبی در اختیار دارد و بیشترین استفاده را از فضا، نور و غیره می‌کند. این موضوع امروزه با توجه به متراژ پایین آپارتمان‌ها اهمیتی دوچندان پیدا کرده است.

 

از سازه های سازنده مشارکت در ساخت دیدن کنید تا از کارایی و جلوه بصری نقشه های معماری بناها مطمئن شوید

 • کیفیت مصالح

  سازنده مشارکت در ساخت بایستی حتما لیستی از مصالح مورد استفاده در پروژه را به مالک ارائه دهد و پس از تایید صاحب ملک، نسبت به تهیه مصالح مورد توافق تعهد داشته باشد.

مشاهده لیست متریال مشارکت در ساخت


حتما پرس و جو کنید تا مطمئن شوید سازنده در پروژه های قبلی خود، به لیست مصالح مشارکت در ساخت توجه کافی را داشته است یا نه!

 • تعهد اخلاقی و قانونی

تنها صداقت است که یک سازنده خوب را از دیگر سازندگان متمایز می کند. متاسفانه قرارداهای مشارکت در ساخت یکی از بسترهای رایج برای کلاهبرداری و خیانت به شمار می رود. به همین خاطر انتخاب یک سازنده صادق و متعهد شما را هرگونه ضرری مصون خواهد کرد.
از آنجا که صداقت در شراکت به آسانی قابل تشخیص نیست، یکی از راه حل های میتواند گفتگو با شرکای قبلی سازنده مشارکت در ساخت باشد.

بهتر است از کارشناسان خبره، بنگاه‌های مورد اعتماد و افرادی که در این حوزه متخصص هستند کمک بگیرید و سازنده ای صادق پیدا کنید.

 • مبلغ بلاعوض

مبلغ بلاعوض، مبلغی است که سازنده در ابتدای ساخت پروژه با مالک توافق می کند تا با پرداخت آن مالک بتواند حین عملیات تخریب و نوسازی بنا، هزینه‌های اسکان در ساختمان دیگری را تامین کند.
هیچوقت گول مبلغ بلاعوض بالا را نخورید؛ چراکه در واقع این مبلغ پولی است که سازنده مشارکت در ساخت در عوض قسمتی از ملک به شما می دهد. به همین دلیل ممکن است مبلغ بلاعوض بسیار زیاد، در نهایت به ضرر مالک تمام شود.

فریب مبلغ بلاعوض را نخورید! نه بلاعوض بالا خیلی خوب است و نه بلاعوض کم، بد است. حقیقت این است که بلاعوض هزینه‌ کردن از جیب خود مالک است.

 

سازنده خوب برای قراردادهای مشارکت در ساخت کیست

تعهدات سازنده قرارداد مشارکت در ساخت

قسمتی از تعهدات سازنده برای قرارداد مشارکت در ساخت عبارتند از:

·         دارا بودن امکانات و صلاحیت علمی، فنی و قانونی

·         انجام پروژه ی ساخت و ساز

·         اجرای مطلوب و به موقع

·         حفاظت از طریق بیمه

·         تعیین محدوده ی عملیات ساخت و ساز

 

فوت سازنده در قرارداد مشارکت در ساخت

قرارداد مشارکت در ساخت جزء عقود لازم است.  به این معنا که با فوت یا ورشکستگی هر یک از طرفین، قرارداد از بین نمی رود. بروز هر کدام از این موارد بخصوص اگر از سمت سازنده ملک باشد، موجب توقف پروژه شده و موجب ضرر و زیان به مالک می شود. پس بهتر است در قرارداد شرط شود که در صورت فوت و ورشکستگی هر یک از طرفین، طرف دیگر بتواند قرارداد را فسخ نماید. راه حل دیگر این است که در زمان تنظیم قرارداد حتما برای طرفین دو نفر دیگر به عنوان ادامه دهنده کار در قرارداد هم از طرف سازنده و هم از طرف مالک قید گردد.

 

اثر فوت سازنده در قرارداد مشارکت در ساخت

طبق دادانامه مربوط به فوت سازنده مشارکت در ساخت از سوی قوه قضائیه، در قرارداد مشارکت در ساخت بنا، از آنجا شخصیت سازنده علت عمده عقد نیست، بنابراین فوت وی موجب انفساخ قرارداد نمی شود.

 


 

انتخاب یک سازنده مشارکت در ساخت که پروژه ساخت و ساز را به بهترین شکل پیش ببرد، نیازمند دانستن نکاتی است که در بالا به آن اشاره کردیم. مهمترین مسئله پشتوانه مالی سازنده و تجربه و تخصص وی است. از طرفی سازندگان با سابقه کاری بالا، تیم اجرایی حرفه ای نیز در اخیار دارند و با تکیه بر مصالح باکیفیت و نقشه معماری درست و اصولی جلوی هرگونه ضرر و زیان را خواهند گرفت.
هلدینگ ساختمانی سپنتا، به عنوان سازنده ای صادق و متعهد، اینجاست تا پاسخگوی تمام سوالات شما برای عقد قرارداد مشارکت در ساخت باشد.

02166004175

 

Table of Contents

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.