مجری ساخت و ساز پایدار

مجری ساخت و ساز پایدار

پکیج طراحی و ساخت

ضوابط ساخت و ساز شهری ، یکی از موضوعات تقریبا موازی با مقررات ملی ساختمان، ضوابطی است که توسط شهرداری برای ساخت و ساز شهری، اعلام میگردد.

شهرداری ها و نهاد های مربوط به ساخت و ساز مثل وزارت مسکن و … بر اساس مقررات ملی ساختمان و برنامه های بلند مدتی که برای هر شهر، در نظر دارند، ضوابط ساخت و ساز شهری مربوط به هر شهر را تهیه و تدوین کرده اند.

در حال حاضر تا آن جایی که میدانم ضوابط ساخت و ساز شهری، برای اکثر شهرهای کشور تدوین شده است. ضوابط ساخت و ساز شهری در قالب طرحی تحت عنوان طرح تفصیلی آن شهر عرضه میگردد. برای تهران، که از لحاظ استراتژیک مهم ترین شهر کشور است، نیز این طرح تفصیلی پس از مدت ها بررسی و کنکاش، در سال ۱۳۹۱ به تصویب رسید و ابلاغ شد. هر چند که، هنوز نیاز به اصلاحاتی دارد.

ضوابط ساخت و ساز شهری

مشکلات اصلی در خصوص ضوابط ساخت و ساز شهری چیست؟یکی از مشکلات طرح تفصیلی، وجود تبصره هایی هست که، عملاً راه را برای اعمال نظرهای سلیقه ای، باز نگه داشته است. با وجود این، بودن ضوابط ساخت و ساز شهری، برای کلان شهرهایی مثل تهران بسیار حیاتی است. هدف ما هم، در اینجا نقد آن نیست.

ناآگاهی مردم نسبت به ضوابط ساخت و ساز شهری:

با یکی از ماموران بازدید شهرداری که صحبت می کردم، میگفتند که اکثر موارد تخلف و جرایمی که صادر میگردد، ناشی از ناآگاهی مردم نسبت به ضوابط است. متاسفانه در تخلفات مربوط به ساختمان سازی، معمولاً جرایم سنگین و خارج از تصور مردم دارند. معمولاً نیز موقعی از اشتباه خود آگاه می شوند که کار از کار گذشته است. پروژه هایی هستند که مدت هاست، به دلیل تخلف ناخواسته از این ضوابط، متوقف هستند و مالکان آن ورشکسته شده اند. اطلاع رسانی و آموزش های موجود در این زمینه نیز بسیار ضعیف است.

نا آگاهی مهندسان نسبت به ضوابط ساخت و ساز شهری:

در بند قبلی در خصوص نا آگاهی مردم، نسبت به ضوابط ساخت و ساز شهری گفتیم. و البته مشکل قبلی نیز از جهاتی پذیرفتنی است. چرا که مالک ساختمان یا سرمایه گذار ، با واگذار کردن، ساخت و ساز به مهندس مجری، دیگر مسئولیتی نسبت به تخلفات ندارد. مهندس مجری متعهد می شود که کلیه مسئولیت ساختمان را بر عهده بگیرد. اگر تخلفی نیز صورت بگیرد و جریمه ای انجام شود، بر عهده مهندس مجری است.

سیستم آموزشی ما به شدت به مسائل تئوریک چسبیده است. در فضای بعد از دانشگاه نیز، سازمان نظام مهندسی که باید متولی اصلی ساخت و ساز و تعیین ضوابط باشد، در حاشیه نگه داشته شده است.

هلدینگ ساختمانی سپنتا، مجری ساخت و ساز شما

از خدماتی که در شرکت مهندسین مشاوره ما انجام میشود، نظارت و مشاوره برای ساخت و ساز  و اجرایی کردن پروژه میباشد، چنانچه برای پروژه های خود در تهران به دنبال مجری ساخت و ساز هستید، میتوانید همین حالا با ما ارتباط بگیرید.

ارتباط با هلدینگ سپنتا

برای ارتباط با هلدینگ سپنتا مجری پروژه های ساختمانی از طریق شماره تماس زیر و قسمت درخواست مشاوره اقدام کنید.

Table of Contents