حقوقی کردن پروانه

نویسنده : مهندسین مشاور سپنتا موضوع : حقوقی بدون دیدگاه

حقوقی کردن پروانه نظام مهندسی و پروانه اشتغال یکی از خدماتی است که در هلدینگ ساختمانی سپنتا انجام میشود، چنانچه با نحوه حقوقی کردن و مزایای استفاده از این پروانه ها آشنا نیستید و نیاز به آشنا شدن با اطلاعات اولیه مربوط به حقوقی کردن پروانه دارید، این مقاله را تا انتها بخوانید.

حقوقی کردن پروانه چیست؟ اجاره پروانه نظام مهندسی

حقوقی کردن پروانه، اصطلاحی است که بین مهندسین عمران و سازه زیاد استفاده میشود، حقوقی کردن پروانه اشتغال و نظام مهندسی همان قراردادی است که بین یک شرکت مهندسی و مهندس عمرانی که پروانه اشتغال دارد بسته میشود.
حقوقی کردن پروانه (قرارداد پروانه اشتغال نظام مهندسی) گاهی به اشتباه اجاره پروانه نظام مهندسی و یا حتی فروش پروانه نظام مهندسی نامیده می شود.

طبق قوانین و مقررات ملی ساختمان ایران و مبحث دوم آن، ابتدا شرکت عضو نظام مهندسی (شخص حقوقی عضو نظام مهندسی) با مهندس دارای پروانه اشتغال توافق اولیه ای انجام می دهد. سپس طبق توافق اولیه قراردادی بین شرکت و مهندس منعقد می گردد و در این قرارداد مدت زمان همکاری و مبلغ مورد توافق از مهمترین مواردی است که حتما باید در متن قرارداد ذکر شود.

حقوقی کردن پروانه چیست؟

لازم است بدانید هنگام امضای قرارداد جهت حقوقی کردن پروانه، هزینه‌ای به عنوان پیش پرداخت از سوی شرکت واریز می شود و در ازای آن اصل پروانه مهندس در اختیار مسئولین اداره قرار می گیرد و رسیدی مبنی بر دریافت اصل پروانه اشتغال از شرکت اخذ میشود که دو علت برای اینکار وجود دارد:

  • اطمینان پیدا کردن شرکت مورد نظر از آزاد بودن پروانه اشتغال مهندس
  • اطمینان پیدا کردن از اینکه مهندس عمران تا پایان قرارداد متعهد مانده و با شرکت دیگری قرارداد نخواهد بست.

پس انجام تمام امور اداری گفته شده لازم است، سِمت مهندس در شرکت با فرم خود اظهاری مشخص شود، فرم خود اظهاری، فرمی است که بین مهندس و شرکت به امضا میرسد و در آن مهندس به طور رسمی به عضویت شرکت در آمد و سمتی را میگیرد.

 

حقوقی کردن پروانه اشتغال

قرارداد با شرکت های حقوقی که دارای پروانه اشتغال حقوقی هستند، به عنوان یکی از روش های استفاده از پروانه اشتغال به کار حقیقی برای مهندسین عضو سازمان نظام مهندسی ساختمان مطرح می باشد. اولین نکته ای که باید توجه داشته باشیم این است که عضویت در شرکت حقوقی به واسطه پروانه می تواند تحت دو عنوان شاغل یا عضو هیات مدیره انجام گردد که عضویت شاغل در شرکت، مسئولیت  کمتری نسبت به عضویت به شکل هیات مدیره دارد.

حقوقی کردن پروانه اشتغال
 

همچنین اگر عضو هیات مدیره ای ذیل گزارشهای تهیه شده از پروژهها و یا محاسبه و طراحی های انجام شده توسط شرکت را مهر و امضاء نماید، مسئولیت خواهد داشت حتی اگر این امور شخصا توسط وی به انجام نرسیده باشد. و نهایتا اینکه تمام گزارشات و طراحی های انجام شده توسط عوامل شرکت علاوه بر مهر و امضای آن عضو هیات مدیره (به عنوان مدیر فنی شرکت در رشته مذکور)، می بایست به امضای مدیرعامل نیز رسیده و ممهور به مهر شرکت گردد، لذا مدیرعامل نیز به عنوان یکی از مهمترین مسئولین شرکت محسوب می گردد.
  

خارج کردن پروانه اشتغال از شرکت حقوقی

در مورد خروج از شرکت چنانچه مهندس به عنوان عضو هیات مدیره یا مدیرعامل به عضویت شرکت درآمده باشد، سازمان نظام مهندسی قانونا مجاز به دخالت در این امور نبوده و لذا پاسخ سازمان به درخواست عضو برای خارج کردن وی از شرکت، منفی است. ولی درمورد اعضای شاغل با انقضای مدت قرارداد و استنکاف شرکت از خارج نمودن پروانه مهندس از شرکت، نظام مهندسی با درخواست مهندس اقدام به بلوکه نمودن شرکت، تنها از حیث تغییرات در پروانه اشتغال آن تا زمان خروج مهندس متقاضی خروج خواهد نمود.

نکته دیگر اینکه درصورت انقضای تاریخ اعتبار پروانه اشتغال مهندس عضو شرکت، پروانه این مهندس برای شرکت بلا استفاده خواهد بود و چنانچه این اتفاق در مدت اعتبار قرارداد فیمابین باشد، مدت زمان از دست رفته برای شرکت از این حیث به مدت قرارداد مهندس اضافه شده و علاوه بر آن می تواند موجب ادعای شرکت مبنی بر ضرر و زیان حاصل از این توقف گردد.

 

حقوقی کردن پروانه نظام مهندسی

حقوقی کردن پروانه نظام مهندسی نیز روندی شبیه به پروانه اشتغال دارد و در خیلی از موارد این دو یکی باهم تلقی میشوند، نکته مهمی که در خصوص حقوقی کردن پروانه نظام مهندسی لازم است بدانید، این است که خروج از این قرارداد در خیلی از موارد سودجویی هایی را از سمت شرکت طرف دوم در پی دارد، بنابراین از همان ابتدا و هنگام واگذاری امتیاز خود به عنوان مهندس دارای صلاحیت و یا استفاده از خدمات شرکت ذی صلاح به عنوان مجری و پیمان کار به مفاد درج شده در قرارداد توجه کامل داشته باشید.

 

نکاتی درباره حقوقی کردن پروانه 

  • سمت مهندس در قرارداد برای کار در شرکت تحت دو عنوان شاغل یا عضو هیات مدیره میباشد و در هر دو حالت، مهندس تعهد می دهد که بصورت تمام وقت با شرکت همکاری دارد، در صورتی که ثابت شود اظهارات وی کذب است، این عمل وی مستوجب محکومیت انتظامی را در پی خواهد داشت.
  • مسئولیت عضویت شاغل در شرکت نسبت به عضو هیئت مدیره بودن کمتر است، اما با این حال، در صورت بروز حادثه احتمالی پروژه ها، عضویت شاغل در ردیف مسئولین پروژه قرار خواهد گرفت حتی اگر ذیل گزارش ها و یا طراحی های ارائه شده به شهرداری یا نظام مهندسی و مراجعو یا مجری ذیصلاح را مهر و امضاء ننموده باشد. 
  •  سمت مدیرعامل، مشمول کلیه محکومیت های انتظامی شرکت خواهد گردید، به این معنا که چنانچه شرکتی به دلایل مصرح در ماده 91 آئین نامه اجرایی قانون نظام مهندسی و کنترل ساختمان، دچار محکومیت انتظامی از درجه یک الی شش گردد، این محکومیت مستقیما و عینا به مدیرعامل شرکت نیز تسری یافته و حتی می تواند موجب ابطال پروانه اشتغال وی نیز گردد.

دلایل تمایل شرکت ها به استفاده از پروانه اشتغال

  • نبود درآمد كافی در شرکت ها برای خدمات ساختمانی
  • تمایل به در جریان قرار ندادن مهندسین با امور شرکت
  • سرشکن کردن هزینه ها و همکاری پاره وقت با مهندسین در صورت لزوم

حقوقی کردن پروانه با هلدینگ ساختمانی سپنتا

مهندسین و هلدینگ ساختمانی سپنتا به عنوان شخص و شرکت دارای صلاحیت حقوقی کردن پروانه از سوی سازمان نظام مهندسی کشور در تهران هستند، چنانچه سوالی در زمینه حقوقی کردن پروانه و مدارک خود دارید و یا میخواهید از خدمات ساختمان سازی شرکتی که کلیه خدمات خود را قانونی و حقوقی انجام میدهد برای پروژه های عمرانی استفاده کنید، از طریق شماره های درج شده در سایت با ما تماس بگیرید.

02166004175

4.7/5 - (3 امتیاز)

0 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید