تست جوش (آزمایش جوش و برگه جوش)

تست جوش

تست جوش آزمایشی است که برای اطمینان از کیفیت جوش های سازه های فلزی انجام می شود. این آزمایش شامل انواع مختلفی است که هر کدام برای شناسایی عیوب خاص جوش استفاده می شود. تست جوش اهمیت زیادی در ساخت و ساز سازه های فلزی دارد. این آزمایش به مهندسان ناظر پروژه کمک می کند تا اطمینان حاصل کنند که سازه در عمل همان مقاومتی را از خود نشان می دهد که در تئوری محاسبه شده است.

تست های جوش را می توان به دو دسته کلی تست های مخرب و تست های غیر مخرب تقسیم کرد.

برخی از انواع تست های مخرب جوش عبارتند از: تست کشش، تست ضربه، تست شکست و تست خمش

برخی از انواع تست های غیر مخرب جوش عبارتند از:بازرسی چشمی، تست مایعات نافذ، تست ذرات مغناطیسی و تست آلتراسونیک

تست جوش چیست؟ 

برای سنجش اتصال سازه فلزی، انجام دادن تست جوش ضروری است اما روش های انجام و بررسی آن بنا به استاندارد سازه ها و نوع کار متفاوت میباشد. در برخی ساخت و ساز های فلزی بازرسی سطحی کارشناس از اتصال جوش خورده کافی است و در برخی پروژه ها بازرسی سازه از لحاظ جوش باید بسیار دقیق صورت بگیرد.

خدمات آزمایش جوش

هلدینگ ساختمانی سپنتا به عنوان یک موسسه خدمات آزمایشگاهی، به خصوص آزمایش جوش با تجربه و سابقه کار بالا آماده ارائه مشاوره رایگان به کارفرمایان و معماران است و همچنین می توانید برای اجرای پروژه و تست جوش با قیمت مناسب روی این مجموعه حساب کنید، جهت کسب اطلاعات بیشتر با شماره های درج شده در سایت تماس بگیرید.

انجام آزمایش جوش در تهران توسط هلدینگ ساختمانی سپنتا 

call to action

 

انواع تست جوش

تست جوش به دو دسته کلی تست مخرب و تست غیر مخرب تقسیم می شود.

تست مخرب جوش: به تست هایی گفته می شود که در آن قطعه جوشکاری شده برای شناسایی عیوب، آسیب می بیند. این نوع تست ها معمولاً برای ارزیابی کیفیت جوش در مراحل اولیه ساخت یا تعمیر استفاده می شوند.

تست غیر مخرب جوش: به تست هایی گفته می شود که در آن قطعه جوشکاری شده بدون آسیب دیدن، مورد بازرسی قرار می گیرد. این نوع تست ها معمولاً برای ارزیابی کیفیت جوش در مراحل بعدی ساخت یا تعمیر استفاده می شوند.

بازرسی چشمی جوش

بازرسی چشمی جوش ساده ترین و ارزان ترین روش تست جوش است. در این روش، بازرس جوش با استفاده از چشمان خود، به دنبال عیوبی مانند ترک، حفره، عدم نفوذ و ناخالصی ها می گردد. بازرسی چشمی جوش باید توسط یک بازرس جوش آموزش دیده انجام شود.

تست مایعات نافذ

تست مایعات نافذ یک روش غیر مخرب است که برای شناسایی عیوب سطحی جوش استفاده می شود. در این روش، مایع نافذ به سطح جوش اعمال می شود. سپس، مایع نافذ از طریق هر گونه عیوب سطحی به بیرون نفوذ می کند. پس از آن، مایع نافذ با یک عامل خشک کن برداشته می شود و با یک ماده فلورسنت جایگزین می شود. در نهایت، از نور فرابنفش برای تشخیص عیوب استفاده می شود.

تست ذرات مغناطیسی

تست ذرات مغناطیسی یک روش غیر مخرب است که برای شناسایی عیوب سطحی و زیر سطحی جوش استفاده می شود. در این روش، قطعه جوشکاری شده با یک میدان مغناطیسی احاطه می شود. اگر جوش دارای عیوبی مانند ترک یا حفره باشد، میدان مغناطیسی در اطراف عیب منحرف می شود. این انحراف با استفاده از پودر آهن یا یک ماده مغناطیسی دیگر قابل تشخیص است.

تست آلتراسونیک

تست آلتراسونیک یک روش غیر مخرب است که برای شناسایی عیوب زیر سطحی جوش استفاده می شود. در این روش، امواج صوتی با فرکانس بالا از طریق جوش عبور می کنند. اگر جوش دارای عیوبی مانند ترک یا حفره باشد، امواج از طریق عیب عبور نمی کنند و می توان آنها را با استفاده از یک آشکارساز تشخیص داد.

تست مخرب جوش

تست مخرب جوش برای شناسایی عیوب داخلی جوش استفاده می شود. این نوع تست ها معمولاً برای ارزیابی کیفیت جوش در مراحل اولیه ساخت یا تعمیر استفاده می شوند.

تست کشش

تست کشش برای ارزیابی مقاومت کششی جوش استفاده می شود. در این تست، قطعه جوشکاری شده در دو نقطه متصل به یک دستگاه کشش قرار می گیرد. سپس، دستگاه کشش به آرامی قطعه را می کشد تا زمانی که شکسته شود.

انواع تست جوش
انواع تست جوش

تست ضربه

تست ضربه برای ارزیابی مقاومت ضربه جوش استفاده می شود. در این تست، قطعه جوشکاری شده با ضربه چکش یا دستگاه ضربه محکم می شود. اگر جوش دارای عیوبی مانند ترک یا حفره باشد، در حین تست شکسته می شود.

تست شکست

تست شکست برای تعیین مکان و نوع عیوب جوش استفاده می شود. در این تست، قطعه جوشکاری شده به طور کنترل شده شکسته می شود. سپس، بازرس جوش به دنبال عیوب در سطح شکست می گردد.

تست خمش

تست خمش برای ارزیابی مقاومت خمش جوش استفاده می شود. در این تست، قطعه جوشکاری شده در یک زاویه خاص خم می شود. اگر جوش دارای عیوبی مانند ترک یا حفره باشد، در حین تست شکسته می شود.

انتخاب نوع تست جوش مناسب به عوامل مختلفی مانند اندازه و شکل قطعه جوشکاری شده، نوع جوش، مواد جوش و الزامات کیفیت بستگی دارد.

برگه جوش (فرم بازرسی جوش)

برگه جوش تهران توسط شرکت های خدمات آزمایشگاهی که دارای صالحیت مورد تایید سازمان نظام مهندسی استان می باشند ارائه می شود که با این تایید ، مهندس ناظر پروژه می تواند اطمینان حاصل کند که سازه در عمل همان مقاومتی را از خود نشان میدهد که در تئوری محاسبه شده است. در ادامه برای شما برگه جوش پی دی اف را آوردیم.

  دانلود برگه جوش پی دی اف 

 

 

 

تست جوش فورجینگ

جوشکاری فورجینگ میلگرد، جوشکاری ذوبی میله فولادی تحت گرمایش است که برای اتصال میلگردهای تقویت کننده بتن بدون جفت رزوه یا لپ مکانیکی استفاده می شود. برای برسی کیفیت جوشکاری های فورجینگ انجام شده دو تست کشش (Tensile Test) و خمش (Bending Test) در مراکز معتبر کشور انجام می گیرد.

 

 

تست غیرمخرب جوش
تست غیرمخرب جوش

 

آیین نامه تست جوش

سازمان نظام مهندسی و ساخت و سازه کشور، آیین نامه ای را منتشر نموده که براساس آن میتوان استاندارد آزمایش جوش و روش انجام صحیح آزمایش جوش را فهمید، مخاطب اصلی آیین نامه تست جوش، مهندس ناظر پروژه میباشد.

طبق مبحث دهم مقررات ملی ساختمان و در آیین نامه ۲۸۰۰، الزامات مورد نیاز جهت ساخت سازه فلزی، این موارد میباشند:

  • استفاده از کارگاه برای ساخت سازه
  • استفاده از جوشکار ماهر
  • آزمایش تست جوش
  • آزمایشهای داخلی
  • تست جوش آلتراسونیک (UT)
  • تست جوش رادیوگرافی (RT)

دانلود فایل آیین نامه

آیین نامه تست جوش

اسپری تست جوش

در گذشته براي آشکارسازي اشکالات جوشکاری و لعاب از دوده استفاده می‎شد به طوري که دوده به وسيله ترکها جذب، و بدين ترتيب طرح کلي ترکها به آساني قابل رويت مي‎گرديد. سرانجام اين شيوه بازرسی جوش تغییر کرد و استفاده از اسپری های آزمایش جوش جایگزین آن شد.

اسپری تست جوش
اسپری تست جوش

نکته : درواقع با استفاده از اسپری هر عيب و ایرادی كه به شكل ترک يا شكستگی در سطح فلز جوش خورده وجود دارد، با استفاده از رنگ قرمز اسپری بر سطح فلز با چشم رويت مي‌شود. 

هزینه تست جوش

جهت اطلاع از هزینه تست جوش با مهندس ناظر پروژه خود صحبت کنید، زیرا تعیین نرخ دقیق به فاکتور ها و عوامل زیادی بستگی دارد که فقط مهندس ناظر میتواند بر اساس حجم پروژه ساختمانی شما برای این تست قیمت تعیین کند.

بازرس تست جوش ساختمان به چه صورت است؟

در واقع می توان گفت فرآیند های جوشکاری مانند دیگر پروسه های صنعتی دارای اصول و استاندارد های مشخصی می باشند. سازه های جوش شده در مراحل مختلف کار و همچنین در خاتمه جوشکاری نیازمند بازرسی هستند.

به منظور کنترل دقیق قطعات جوشکاری شده و برای حصول اطمینان از صحت انجام جوشکاری بر مبنای استانداردها و دستورالعمل های مشخص روی اتصالات جوش شده بازرسی جوش انجام می شود که این بررسی ها از جمله وظایف یک بازرس جوش ساختمان است.

 

شرکت آزمایشگاه تست جوش در تهران (تست جوش تهران)

همانطور که تا این قسمت از مقاله گفت شد، انجام تست جوش از جمله وظایف یک بازرس حرفه ای و مهندس ناظر پروژه میباشد، هلدینگ ساختمانی سپنتا در تهران که یکی از شرکت های بازرسی جوش در تهران است، خدمات آزمایشگاهی مربوط به ساخت و ساز و جوشکاری ساختمان و برگه جوش تهران را انجام میدهد که آزمایش جوش هم یکی از آنهاست، در صورتی که برای پروژه های خود به دنبال کارشناس تست جوش و خدمات آزمایشگاهی هستید، همین حالا با ما تماس بگیرید.

call to action

 

ارتباط با هلدینگ سپنتا

برای ارتباط با هلدینگ سپنتا مجری پروژه های ساختمانی از طریق شماره تماس زیر و قسمت درخواست مشاوره اقدام کنید.

6 پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Table of Contents