آرشیتکت های معروف و برتر – آرشیتکت های معروف تهران

آرشیتکت های معروف و برتر

آرشتیک ها و طراحان زیادی در سطح کشور وجود دارد که معرفی برترین ها و معروف ترین های آنها موضوع این مقاله از سایت هلدینگ ساختمانی سپنتا میباشد، ما در این مقاله سعی داریم برجسته ترین آرشیتکت های معروف تهران را به شما عزیزان بشناسیانیم. اما  قبل از هر چیز بهتر است مختصری به معرفی آرشیتکت و تاریخچه هنر معماری در دنیای امروزی پرداخته شود، پس تا انتها همراه ما باشید.

آرشتیکت کیست؟ 

شاخه ای از مهندسی که به طراحی و ساخت بناها، جاده ها، پل ها، و تونل ها می پردازد را معماری و عمران به مهندس طراح آن آرشیتکت گفته میشود، آرشیتکت یا مهندس معمار به شخصی گفته میشود که دارای تجارب و مهارت‌های چشمگیری در دیزاین و نقشه کشی ساختمان هاست و همچنین دارای حسن سلیقه در طراحی بوده و دارای دقت عمل و شناخت در مقاومت مصالح میباشد.

معرفی و معنی آرشیتکت

آرشیتکت یک واژه انگلیسی که در زبان فارسی به معنای مهندس معمار، طراح یا مشاور ساختمان میباشد، برگردان آرشیتکت در زبان فارسی لغت “مهراز” است؛ مهراز از دو بخش ” مه” به معنای مهتر و “راز” به معنای بنایان تشکیل گردیده است، تعبیر امروزی این واژه، معنای مهندس معمار می باشد.

معرفی و معنی آرشیتکت

معمار (Architect) کسی است که نقشه می‌کشد، طراحی می‌کند و بر ساخت‌وساز ساختمان نظارت دارد. حرفه معماری به معنای ارائه خدمات در ارتباط با طراحی و ساخت‌وساز ساختمان و فضای داخل و اطراف آن است که به عنوان هدف اصلی آرشیتکت برای مالکیت یا استفاده از آن است.

بدون شک معماری تلفیقی ار علم و هنر است؛ اینکه بتوان مباحث علمی ساخت یک بنا را با جنبه های زیبابینی و هنری ترکیب کرد، معماری به معنای استحکام وایستایی یک ساختمان در عین کارایی و زیبایی است؛ تخت جمشید، سی و سه پل، میدان نقش جهان، عالی قاپو، مسجد جامع اصفهان، مسجد شیخ لطف اله، گنبد کاووس، باغ فین کاشان، چهل ستون، خانه بروجردی ها، مدرسه چهارباغ و… از نمونه های معماری سبک ایرانی هستند.

در معرفی آرشیتکت باید بگوییم که معماران در ایران به دو دسته کلی تقسیم می شوند.

آرشیتکت تحصیل کرده کیست؟

این دسته از معماران دارای مدارج عالی تحصیلی می باشند و به همین دلیل به آن ها مهندس معمار یا آرشیتکت می گویند، زمینه تخصصی این معماران به دو دسته کلی تقسیم می شود:

  • دسته اول آرشیتکت هایی در معماری داخلی و تزیینی مهارت دارند.
  • دسته دوم در معماری بیرونی و محاسبات ساختمان و طراحی مشغول به کار می شوند.

آرشیتکت تجربی کیست؟

این دسته از معماران حداقل به مدت 5 سال بعنوان شاگرد در کارهای مربوط به ساختمان کسب تجربه می کنند تا مهارت اجرایی لازم را به عنوان استادکار کسب نمایند.

معماری تهران از گذشته تا به امروز

تهران یک شهر معمولی در خاورمیانه نیست، شهر تهران گرچه ممکن است در ابتدا کمی شلوغ جلوه کند اما توانسته است هویت بصری خود را بعنوان پایتخت کشوری که صدمات جدی در طول جنگ بر آن وارد شده است به خوبی حفظ کن، و این حاصل تلاش معماران جوان، خلاق و کوشاست که همگام با سلیقه جهانی، تلاش کردند تا نمایی سنتی و در عین حال شیک و مدرن برای این کلان شهر خلق کنند تا آن جا که نسبت به پایتخت های اروپایی ساختاری بسیار پویاتر داشته باشد.

معماری تهران از گذشته تا به امروز

آرشیتکت های معروف تهران – بهترین آرشیتکت های معروف ایرانی و بهترین طراحان 

حال که مختصری با مفهوم  آرشیتکت آشنا شدیم، تعدادی از بهترین طراحان تهران (معماران معروف تهران) و دنیا را که در بهترین شرکت های معماری مشغول به کار هستند، به همراه توضیح مختصری از پیشینه و عملکردشان به عنوان یک طراح برجسته برای شما عزیزان در این بخش آورده ایم:

آرشیتکت های معروف تهران 

1. هومن فر: طراح پروژه های معماری و دکوراسیون داخلی است که در سال ۱۳۴۴ در تهران به دنیا آمده است.

2. فریدون مشیری: آرشیتکت، شهرساز و معمار ایرانی است که در بسیاری از پروژه‌های مهم شهری تهران نقش داشته است.

3. شهاب الدین ولی‌زاده: آرشیتکت، معمار و شهرساز ایرانی است که در بسیاری از پروژه‌های درون شهری و برون شهری تهران نقش داشته است.

4. بابک آراسته: طراح پروژه‌های معماری کشورمان و جهان است که در بسیاری از پروژه‌های معروف شرکت داشته است.

5. رضا دانشوری: آرشیتکت و مهندس معمار ایرانی است و در بسیاری از پروژه‌های معروف داخلی و خارجی نقش داشته است.

6. حمیدرضا شیرازی: آرشیتکت و شهرسازی است که در تهران فعالیت می‌کند و در بسیاری از پروژه‌های معماری شهری شرکت داشته است.

7. سیامک خرمابادی: شهرساز، معمار و آرشیتکت ایرانی است که در زمینه های مختلف معماری و شهرسازی فعالیت دارد.

8. ایرج پیرایش: معمار و طراح پروژه های معماری ایرانی است که در بسیاری از پروژه های معروف شرکت داشته است.

9. محمد تقی زاده: آرشیتکت ایرانی است که در طراحی پروژه‌های مهمی در داخل و خارج از کشور شرکت داشته است.

10. بیژن شریفی: طراح پروژه‌های معماری و داخلی است که در بسیاری از پروژه‌های معروف داخلی و خارجی نقش داشته است.

فرزاد دلیری

متولد 1954 و فارغ التحصیل طراحی و معماری مدنی (شهری) از دانشگاه علم و صنعت می باشد، فرزاد دلیری یکی از بهترین طراحان و معماران تهران است، او کسی است که در زمینه ی معماری و طراحی و ساخت ساختمان های مسکونی و تجاری زیبا با سبکی مدرن و جالب توجه تاثیر بسیاری را در زیباسازی محیط این  کلان شهر گذاشته است و به رویاها و تلاش های خود در این زمینه ادامه داده و همچنان موفق به پیشرفت در این زمینه و پدیدآورنده پروژه هایی عظیم در زمینه ی طراحی مدنی در کشورهایی چون دبی، قزاقستان، تاجیکستان و ترکمنستان شده است.

مهندس امیرحسین کلینی

جناب مهندس کلینی با طرح میدان صنعت واقع در  شهرک غرب تهران یکی از برترین و شگفت انگیزترین سازه های شهر تهران را طراحی کرد و به زودی این طرح ساخته و می تواند با اثری همانند میدان آزادی تهران رقابت کند. به همین دلیل است که شاید لقب بهترین معمار ایران برازنده “مهندس کلینی” باشدT ایشان عنوان بهترین معمار در سال ۹۷ را به خود اختصاص دادند.

مهندس لیلا عراقیان

در سن ۲۵ سالگی در مسابقه طراحی پل طبیعت شرکت کرد و طرحش برگزیده شد. وی بخاطر طراحی پل طبیعت تهران برنده جایزه آقاخان شد. لیلا عراقیان همچنین از اعضای مؤسس شرکت سازه‌های پارچه‌ای دیبا و یکی از بهترین آرشیتکت های تهران است.

محمدرضا ساعدی

مهندس محمد رضا ساعدی  متولد سال 1348 از تهران دارای مدرک کارشناسی ارشد معماری از دانشگاه شهید بهشتی می باشد و در حدود 26 سال است که در زمینه طراحی و ساخت با هدف خلق اثر معماری فعالیت دارد. از  کارهای برجسته وی می توان پروژه گلستان پارک، مسکونی 54 و مسکونی 42 را نام برد.

محمد رضا حافظی

وی مدرک فوق لیسانس معماری خود را در سال 1360 از دانشگاه شهید بهشتی دریافت کرد. حافظی برای ادامه تحصیل به انگلستان رفت و در سال 1368 مدرک دکترای معماری را از دانشگاه مهندسی عمران لیدز اخذ کرد. وی طراح برج میلاد تهران و یکی دیگر از استعدادهای طراحی در تهران است.

محمد ابراهیم جواهرچی

مهندس محمد ابراهیم جواهرچی متولد 1335 از تهران، دارای مدرک فوق لیسانس معماری و شهرسازی از دانشگاه ملی می باشد، محمد ابراهیم جواهرچی تا کنون پروژه های متعددی در کاربری های مختلف در ایران به خصوص تهران و حومه طراحی و اجرا نموده است. از پروژه های منتخب او می توان مجتمع مسکونی مریم، مجتمع اداری ولنجک، مجتمع مسکونی سنبل، مجتمع تجاری و اداری آرش، مجتمع مسکونی محمودیه و ویلای دماوند را نام برد.

محسن کاظمیان فرد

معمار ساختمان اداری تجاری سعادت آباد است که رتبه سوم گروه عمومی جایزه معمار در سال ۹۴ را کسب کرد. لوورهای چوبی به یک ویژگی محبوب در ساختمان های جدید تهران تبدیل شده است و روشی معاصر از شیوه های سنتی و بومی معماری برای کنترل میزان نور و گرما است. این لوور ها با کاستن از شدت آفتاب در جبهه ی جنوبی و با بازی نور و سایه ، فضایی دلپذیر و متنوع برای کاربران ایجاد می کند.

رضا صیادیان و سارا کلانتری

نما خانه صبا توسط این دو معمار طراحی شده و دارایی نمایی پویا و متحرک است، در نما از کرکره های چوبی مواج در مقابل پنجره ها استفاده شده است که توسط ساکنان بسته به نیاز او به نور ، حریم و دید، به صورت دستی قابل تنظیم است. در این ساختمان هم از مواد و مصالح بومی استفاده شده است.

زاها حدید، معمار و طراح برجسته برج فرشته

زاها حدید، معمار برجسته و نخستین زن برنده جایزه پریتزکر در خانواده‌ای روشنفکر و مسلمان در بغداد متولد شد. بعد از گذراندن دوره ریاضیات در دانشگاه آمریکایی بیروت (۱۹۷۱ـ۱۹۶۸) به مدرسه معماری AA لندن رفت و به این ترتیب وارد دنیای زیبای معماری شد.

زاها حدید، معمار و طراح برجسته برج فرشته

زاها حدید طراح ساختمان‌های صنعتی و مسکونی و شهری بسیار ارزشمندی بود. منطقه خوش آب و هوای فرشته تهران، از سال ۱۳۹۱ میزبان ساخت یکی از لوکس‌ترین و زیباترین هتل‌های ایران و شاهکار وی است. زاها حدید فاز ۲ برج میلاد را هم که قرار بود شامل  هتل و ساختمان‌های اداری و تجاری این مرکز باشد طراحی کرده بود که به‌دلیل پاره‌ای ملاحظات شهری ساخت این پروژه منتفی اعلام شد. این معمار بزرگ ۳۱ مه ۲۰۱۶ چشم بر جهان فروبست.

نقشه کشی با بهترین آرشتیکت در تهران

هلدینگ ساختمانی سپنتا متشکل از 5 شرکت ساختمان سازی و طراحی است که در آن چندین معمار برجسته کشوری از سال 89 تاکنون مشغول به فعالیت طراحی و دیزاین ساختمان در تهران هستند، چنانچه برای نقشه کشی سازه خود دنبال مهندسان طراح خلاق و جوان و ایده های برتر هستید، میتوانید همین حالا با ما تماس بگیرید.

call to action

 

ارتباط با هلدینگ سپنتا

برای ارتباط با هلدینگ سپنتا مجری پروژه های ساختمانی از طریق شماره تماس زیر و قسمت درخواست مشاوره اقدام کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Table of Contents